zamknij

Biznes

Hotel Żory czekają spore zmiany

2012-06-08, Autor: mk
Hotel Żory trafi w ręce miejskiej spółki Nowe Miasto. Ta ma zamiar zamienić jego funkcję na mieszkalną - będą mieścić się tutaj małe luksusowe mieszkania i biura.

Reklama

31 maja zakończył się przetarg na sprzedaż dwugwiazdkowego obiektu przy alei Wojska Polskiego. Hotel to typowy blok z wielkiej płyty, w jego obrębie znajduje się parking, skwer i korty tenisowe. Cena wywoławcza wynosiła 11,75 mln. Do przetargu stanęła tylko jedna firma - miejska spółka Nowe Miasto. Najpierw jednak podczas sesji rady miasta radni podjęli uchwałę o przyznaniu spółce dodatkowych środków czyli dokładnie tej samej kwoty. - Zgodnie z obowiązującymi przepisami miasto nie może prowadzić hotelu, teraz więc obiekt zmienił zarządcę, który może go wyremontować czy starać się o pozyskanie inwestora, którego miasto od dawna chciało pozyskać - tłumaczą w urzędzie.

Poza tym, że hotel jest nierentowny to przeprowadzone ostatnio kontrole wykazały, że budynek nie spełnia norm stawianych hotelom. Dlatego też spółka chce zmienić funkcję budynku.

 

- Hotel jest nierentowny i nie widzimy dla niego perspektyw. Tym bardziej że wkrótce w Miasteczku Westernowym podwoje otworzy o wiele ciekawszy hotel – zaznacza prezes Krystian Stępień. Jak mówi, osoby, które pracują obecnie w hotelu będą miały szansę na znalezienie zatrudnienia w nowym obiekcie.

 

Budynek jeszcze tylko do 31 sierpnia może pełnić funkcję hotelu. Później nowy zarządca urządzi tutaj mieszkania, a w części pomieszczeń - biura. - Planujemy wykorzystać również sporą działkę przylegającą do hotelu. Ogłosimy przetarg na projekt zagospodarowania tego terenu - mówi Krystian Stępień.

 

Przypomnijmy, że obiekt oddano do użytku w latach 70. ubiegłego wieku. Początkowo w połowie budynku mieścił się internat Zasadniczej Szkoły Zawodowej, a w drugiej połowie - hotel robotniczy, ochotniczy hufiec pracy oraz mieszkania służbowe. Obiekt przejęło miasto na początku lat 90. Wówczas parter został zaadaptowany na biura, a reszta w hotel - wtedy jedyny w mieście.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~pastuszka 2012-06-08 17:05:35

  To jest naprawdę żenujące. Miasto ma długi i nierentowny hotel, więc sprzedaje ten hotel spółce, która w całości należy do...miasta. Ciekawe kto będzie spłacał długi tej spółki? Też miasto?

  0 0
 • ~stefan 2012-06-09 10:43:12

  Nic nie rozumiem co się w tym mieście wyrabia.Na początek pytania : Kto zapłaci 3mln zł wat od tej papierowej operacji ?Czy operacja sprzedaży polegala tylko na przefakturowaniu tych środków czy też pieniądze były rzeczywiście przelewane z kont ? Pytań jest więcej ale te na początek .Moze wszystkowiedząca Pani Marzęda raczy odpowiedzieć ? A teraz do sedna sprawy.Jeśli jak podaje Urząd , hotel dysponuje 32 pokojami i z tego chce się utworzyć jakieś małe luksusowe mieszkanka to skromnie licząc da to nie więcej jak 16 mieszkań /po dwa pokoje w mieszkaniu/ , więc takie mieszkanie bedzie kosztować conajmniej 750 000 zł /siedemsettysięcyzłotych/Przypominam że cena zakupu to 12,75 mln zl.Do tego trzeba te luksusowe mieszkanka najpierw zbudować.Jeśli tak umieją liczyć w tym Urzędzie to nie dziwota , że to miasto jest bankrutem.No Pani Marzęda , proszę o komentarz gdzie tu sens i logika z takiej operacji księgowej , jaką wykonaliście?

  0 0
 • ~adamb 2012-06-10 17:15:03

  Faktycznie dziwna sprawa. Zakładając, że sam budynek wart jest 8mln do tego remont (skoro ma być luksusowy) jakieś 4mln daje to 12 mln zł i jeśli tych mieszkań będzie 16 to cena jednego wyniesie 750 tysięcy złotych co przy małym (jak podano) mieszkaniu jest ceną powalającą... ba nawet połowa tej kwoty jest ceną nie do przyjęcia... bo bez obrazy ale mamy tutaj do czynienia z Żorami, a nie Warszawą.

  0 0
 • ~nonsens 2012-06-11 21:07:14

  Myślę, że władzom Żor odnośnie jakichś dziwacznych decyzji finansowych i marnowaniu pieniędzy nie dorówna żadne miasto w Polsce. Ale najbardziej mnie wkurza ten "sztuczny tłok" jaki robią władze miasta z terenami i obiektami w Żorach. Czyli handlowanie - sami ze sobą. To jest coś tak szalonego że powinien się tym jakiś Newsweek zainteresować albo inna gazeta lubiąca absurdalizmy samorządowe... Bo chyba żadne inne miasto w Polsce nie sprzedaje terenów i obiektów sobie... A Żory sprzedały niedawno ogromny areał wodociągom miejskim, a teraz hotel miejskiej spółce... Gdyby w Żorach ludzie interesowali się polityką to już za samo marnostrastwo pieniędzy przy pawilonie powitalnym Socha powinien być odwołany w referendum. A tego jest dużo więcej. Tymczasem większości ludzi to jest obojętne. Ale cieszę się, że parę osób się obudziło tak jak np. stefan czy pastuszka :)

  0 0
 • ~eliasz 2012-06-15 11:56:18

  Czego tutaj nie rozumieć... miasto kupi od miasta hotel, tylko musi poczekać aż miasto udostępni dodatkowe środki dla miasta, dokładnie tyle by miasto mogło kupić hotel od miasta. Takie rzeczy to tylko w "naszym mieście". ;]

  0 0
 • ~żorzaninek 2012-06-20 21:02:03

  zburzyć, zaorać i zrobić park będzie przynajmniej zielono ;)

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.