zamknij

Biznes

Jak ogrzewać dom taniej i czyściej? Miasto organizuje cykl spotkań dla mieszkańców

2018-01-16, Autor: wk; źródło: UM Żory

„Jak ogrzewać taniej i czyściej w piecach węglowych” to hasło przewodnie cyklu spotkań dla mieszkańców, organizowanych przez Urząd Miasta Żory. Podczas spotkań połączonych z prezentacjami będzie można dowiedzieć się jakie korzyści może przynieść odpowiednie palenie w piecu węglowym.

Reklama

Trwa sezon grzewczy, w którym często narzekamy na jakość powietrza w naszym regionie. Jednym z najprostszych sposobów, by ją poprawić jest poprawne palenie w zwykłych piecach centralnego ogrzewania, opalanych węglem. Takie spalanie jest nie tylko znacznie czystsze, ale też pozwala zaoszczędzić.

O tym, jak ogrzewać taniej i czyściej będzie można dowiedzieć się podczas spotkań, które odbędą się:

 • Dzielnica Kleszczów, 18 stycznia, godz. 17:30 w Świetlicy MOK przy ul. 11 listopada 8,
 • Dzielnica Kleszczówka, 19 stycznia, godz. 17:30 w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Słonecznej 2,
 • Dzielnica Baranowice, 23 stycznia, godz. 16:00 w siedzibie LKS Baranowice przy ul. Lipowej 9,
 • Dzielnica Rogoźna, 24 stycznia, godz. 17:00 w hali sportowej ŻCOP przy ul. Wodzisławskiej 119,
 • Dzielnica Osiny, 25 stycznia, godz. 17:00 w Świetlicy MOK przy ul. Szkolnej 55,
 • Dzielnica Zachód, 6 lutego, godz. 16:30 w siedzibie Rady Dzielnicy na os. 700-lecia Żor PU-17A,
 • Dzielnica Rój, 12 lutego, godz. 17:00 w siedzibie OSP Rój przy ul. Wodzisławskiej 215,
 • Dzielnica Śródmieście, 28 lutego, godz. 18:30 w Domu Kultury przy ul. Dolne Przedmieście 1.

Chcesz zmienić domowy system ogrzewania? Zajrzyj do naszego Katalogu Firm.

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~mmmmmarcin6 2018-01-16
  12:58:54

  18 9

  W 1 kolejności niech zaczną patrole Policji jadąc ulicami miasta kontrolować tam gdzie kopci się najbardziej. Tak wyrywkowo.
  Po 2 niech zaczną kontrolować składy co się sprzedaje .
  Po 3 niech zwiększą pulę pieniędzy na dotacje na nowe kotły do kilku milionów.
  Ale to trzeba chcieć a wybory tuż tuż

 • ~minges 2018-01-16
  15:07:21

  11 3

  marcin
  ad. 1. Policja niech zajmie się tym czym się zajmuje, bo ilość włamań itp. jest dostateczna, więc mają co robić. Ludzie kopcą, bo palą węglem w starych kotłach lub palą nieumiejętnie. W tym roku smród z kominów jest typowo "węglowy", wg mnie dużo mniej czuć plastiki czy inne odpady palone w piecach. Niestety dla niektórych nadal dym z komina = palenie śmieci, co zdecydowanie jest nieprawdą.
  ad. 2. Składy niech kontrolują. Nie jedna osoba zwróciła uwagę na to, że w węglu jest więcej hm... węgla miałkiego czyli miału. Ale to tylko ze słyszenia. Nie wiem, być może są stosowane takie praktyki.
  ad. 3. To jest chyba najbardziej pożądane. Dotacje na kotły (również w miejscach, gdzie jest ciepłociąg - skoro ktoś chce wymienić kocioł i w ten sposób przyczynić się do poprawy powietrza to dlaczego na to nie zezwolić? Niestety ciepłociąg jest ciągle droższą alternatywą przy domach, dodatkowo nieocieplonych), na termomodernizacje itp. Przykładem jest Rybnik gdzie w dzień składania wniosków o dotacje zrobił się przed UM ładny sznureczek chętnych. Ludziom zależy, tylko władza powinna im pomóc.

 • ~gestskoczka 2018-01-16
  15:36:05

  7 5

  Technicznie jest to możliwe, tylko trzeba chcieć.

  Fantazja?
  Grupa domków jednorodzinnych, bądź całe osiedle, organizują się (przy dużej pomocy UM) i budują własną mini-ciepłownię na biogaz. Tu celowa jest finansowa pomoc miasta i państwa oraz środków unijnych. Moim zdaniem byłoby to bardziej celowe niż dotacje na bardziej sprawne kotły węglowe, oczyszczacze powietrza i opłaty kontrolerów czym ludzie palą.

  Kominy w domkach jednorodzinnych byłyby wyłącznie do wentylacji pomieszczeń.
  Fantazja?

 • ~zel7 2018-01-16
  15:56:20

  18 1

  Przy tych cenach węgla to się kompletnie nie opłaca. Węgiel jest podłej jakości ale jakie będą jego ceny jak będą kontrole jakości, 1500 zł/t? Sam użytkuje cudo 5 klasy i po pół roku mam komin do remontu na wiosnę 6000 zł (cała dotacja na to pójdzie). I kredyt na węgiel muszę brać żeby ogrzać rodzinę. 20 lat się nic nie robiło i teraz akcję pod publiczkę.

 • ~Juls Cziwello 2018-01-17
  19:21:05

  11 3

  Spotkania będą poświęcone poprawie technice spalania w kotłach zasypowych tzw śmieciuchach. Każdy właściciel takiego kotła dowie się jak spalać czysto i o 30% taniej niż dotychczas. Oznacza to że po takim spotkaniu z każdego w wydanego 1000 zł na węgiel oszczędzisz 300 zł bez żadnych przeróbek i dokupywania drogich części.

 • ~Bartek Wysocki 2018-01-17
  20:15:45

  7 8

  ogrzewac taniej i czysciej w piecach weglowych ? co to za wynalazek? jak kupisz taniej to ogrzewasz taniej i tyle, to jakas mafia wungla i eko syfu bedzie wciskac nowe wynalazki xxx generacji... za wszystkim stoi biznes i jak to Sławomir mówi czuć piniądz, taniej i czysto to juz było

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1164