zamknij

Biznes

Jak podoba się Centrum Przesiadkowe? SONDA

2019-09-02, Autor: Redakcja

Od 1 września pasażerowie w Żorach mogą korzystać z Centrum Przesiadkowego. Zobaczcie co na temat nowej inwestycji sądzą żorzanie!

Reklama

Centrum Przesiadkowe w Żorach czynne jest od niedzieli.

Budowa Centrum Przesiadkowego kosztowała miasto 16,7 miliona złotych. Warto przypomnieć, że ten projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 5 615 139,10 zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

W poniedziałek byliśmy z kamerą tuŻory.pl w nowo otwartym Centrum Przesiadkowym. Rozmawialiśmy z pasażerami i przyszłymi ajentami obiektu.

Zobaczcie co nam powiedzieli:

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 45 - 1 - 33

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (36):
 • ~Laki Luk 2019-09-04 11:38:23

  Centrum przesiadkowe ładne, tylko parkingów zapomnieli wybudować.

  26 3
 • ~piszczel 2019-09-04 12:11:45

  A po co te drewniane podesty - zupełnie puste na zdjęciach? Jak dla mnie to ten obiekt to przerost formy nad potrzebą. Nawet ładny ale czy potrzebny w czasach kiedy linii autobusowych jest tak mało? Kiedyś z tego dworca co kilka minut odjeżdżał PKS do Cieszyna, Katowic, Wodzisławia, Rybnika, Wisły, Krakowa, Bielska, Gliwic... A teraz w zasadzie prawie wyłącznie BKM i parę linii które się jeszcze ostało do sąsiadów oraz prywaciarze do Katowic którzy odjeżdżają też z osiedli.

  28 4
 • ~Adalbert 2019-09-04 14:48:13

  Przesiadkowe? Na co? Na taksówkę? Na kolejkę linową (pamiętam, że był taki projekt)? Wydaliśmy 16,7 mln za akwarium i kilka ławek!16,7 mln!!! A ile będzie kosztować zabawa przy murze, bo już nie pamiętam?

  36 5
 • ~gestskoczka 2019-09-04 16:09:06

  @Laki Luk, myślę, że powinniśmy się zdecydować czego bardziej pragniemy: więcej parkingów czy sprawnej, często kursującej BKM.

  Ja, pomimo że jeżdżę – również po Żorach – samochodem ponad 35 lat, wolałbym, by władze bardziej się przyłożyły do sprawnej, często kursującej komunikacji miejskiej. Mamy w Żorach BKM, coś, co nam zazdroszczą mieszkańcy innych miast. To BKM ma wiele wad, ale jest, wady idzie likwidować w miarę ich zauważania o ile jest dobra wola decydentów.

  Wybudowano budynek „Centrum Przesiadkowe” w skrócie CP, powinniśmy się domagać by ten budynek nam służył. W moim rozumieniu CP jest wtedy gdy mieszkańcy tam się przesiadają z jednego środka lokomocji na inny. Tu nie ma pociągów i tramwai, więc z autobusu na autobus. Chciałbym, aby tu powstało prawdziwe centrum przesiadkowe, gdzie z wszystkich dzielnic autobusy BKM przyjeżdżałyby cyklicznie na CP na przykład co godzinę, i po 5 minutach odjeżdżałyby w swoich kierunkach. W ten sposób z każdego przystanku BKM można by dojechać do każdego innego przystanku BKM z jedną przesiadką, nie czekając dłużej na CP jak 5 minut.

  Wybacz @Laki Luk, ale dojazd własnym samochodem powiedzmy z Rogoźnej czy Baranowic na CP po to, by przesiąść się na autobus do Rownia lub Kleszczowa mija się z celem i szkoda tych pieniędzy włożonych w budowę CP. Lepiej domagać się by z odległych dzielnic autobus jeździł częściej, bo 90-cio, lub 120 minutowe przerwy w kursach nie zachęcają do BKM.

  22 7
 • ~jasnypieron 2019-09-05 12:11:38

  czy nie uczciwiej byłoby napisać, że przeprowadzono remont i odnowiono obiekt zwany od dawna dworcem autobusowym??

  24 3
 • ~Laki Luk 2019-09-06 04:25:30

  @gestskoczka A to przepraszam w takim razie, myślałem że z dworca można pojechać np do Katowic albo do Krakowa, nie wiedziałem że to tylko dworzec przesiadkowy na trasie Żory Rówień - Żory Kleszczówka, mój błąd.

  18 4
 • ~gestskoczka 2019-09-06 15:29:09

  @Laki Luk, starasz się szydzić ze mnie. Ale mnie to ciśnienia nie podnosi, bo widzę że nie zrozumiałeś o co mi chodzi. Możliwe, że to jest moja wina. Może mnie się wydaje, że to co piszę, jest zrozumiale. Może mi się tylko wydaje. Pisząc powyższy komentarz wiedziałem że z tego DA odjeżdżają również autobusy do Katowic, Krakowa, i w innych kierunkach. Mnie chodzi o sprawną komunikację miejską, by ludzie nie musieli jechać autem na DA, zostawiać je tam i dalej jechać autobusem.

  Ja optuję za sprawną komunikacją publiczną, kursującą z przyzwoitą częstotliwością, przyjazną dla mieszkańców. Bo to my – mieszkańcy płacąc podatki utrzymujemy BKM. Ale jest też inna opcja, zamiast sprawnej komunikacji, więcej parkingów. Jeżeli wśród mieszkańców będzie przeważała ta opcja, to pomimo że mi się nie podoba, będę trzymać pysk. Pozdrawiam Cię.

  4 4
 • ~Laki Luk 2019-09-07 19:17:49

  @gestskoczka Nie chodzi mi o to żeby było więcej parkingów - tylko o to żeby było gdzie zostawić samochód na czas takiej krótkiej podróży do Kato lub Krk, jak ktoś mieszka na tzw. przedmieściach Żor to często BKM jęździ co 1,5 godziny a nawet co 3 więc nie ma innej opcji jak podjechać autem. Od zawsze był problem przy tzw. dworcu PKS żeby zaparkować i poczekać te 15 minut na kogoś kto przyjedzie autobusem czy drabasem czy zostawić po prostu samochód i okazuje się że fajna inwestycja, naprawdę jestem na tak, ale coś nie do końca zagrało... Myślę że przy takich inwestycjach od razu coś takiego jak parking powinno być uwzględniane i to nie na 10 samochodów..

  16 1
 • ~gestskoczka 2019-09-07 20:53:41

  @Laki Luk dogadujemy się jak ślepy z głuchym. Tobie „nie chodzi o to żeby było więcej parkingów - tylko o to żeby było gdzie zostawić samochód”, a mnie o to byś nie musiał zostawiać samochodu, by nasze BKM było jak w normalnych miastach, gdzie autobusy i tramwaje w większości kursują w dni robocze co 30 minut, a w świąteczne co godzinę (i to nie te najpopularniejsze linie). Jak na razie to w Żorach mamy taką kombinację gimbusów z przewozami pracowniczymi, jak w Jastrzębiu i w Rybniku. I stąd są te przerwy co 90 i więcej minut. Jak się ma jakąś sprawę do załatwienia w centrum, a mieszka się w Rowniu czy w Baranowicach to się nie patrzy na BKM tylko wsiada się w samochód i jedzie do centrum, załatwia sprawę i wraca się do domu.

  Przy takim BKM jak mamy obecnie, utrzymujemy je, płacimy za kursy MZK, ZTZ i jeszcze musimy mieć pieniądze na budowę kolejnych parkingów. Może przydałby się taki parking w centrum jaki sobie Rybnik wybudował za kilkanaście milionów?

  Ja uważam, że gdybyśmy mieli sprawne BKM kursujące w dni robocze co 30 minut a w świąteczne co godzinę, to miejsc parkingowych w rejonie Starego Miasta mamy wystarczająco.

  4 5
 • ~ 2019-09-08 15:22:46

  Jeden maruda z Rybnika zakończył pisać swe wkurzające komentarze, to teraz drugi go zastępuję i się produkuje.....

  3 13
 • ~ 2019-09-08 15:27:44

  Miasto się rozwija pięknieję a mu się nie podoba. Lepszy był ten stary straszący dworzec z trzema bez sensu ułożonymi peronami i zapleczem gdzie przebywali tylko pijaki, i niszczejący budynek młyna zamiast nowoczesnej biblioteki ( bo na to pewnie też narzeka). Widzę, że użytkownikowi "gestskoczka" nie zależnie co by się nie stało to wszystko będzie źle. Pewnie dla niego lepsze by było stare i poniszczone, żeby w mieście się nic działo, nic nie remontowało.

  4 12
 • ~Arteks 2019-09-09 10:38:37

  @kordula - Żory się zwijają, a nie rozwijają. Najlepszy przykład to komunikacja. Kiedyś podobna jak na całym Śląsku z dużymi, pakownymi autobusami, PKS w różne kierunki kraju i tętniącym życiem dworcem kolejowym. Dzisiaj jak... pod Łupkowem kolej ledwo zipie, połączenia autobusowe zastąpione przez busiki, komunikacja miejska to zużyte do granic możliwości, przepełnione Kapeny... Regres w czasie Sochy niesamowity. Egzaltacja dworcem autobusowym? To raczej świadczy, że Żory są opóźnione o jakieś 30-40 lat za innymi miastami...

  9 10
 • ~ 2019-09-09 11:32:02

  I love you hater

  3 9
 • ~ 2019-09-09 11:37:12

  "~Arteks" podaj się rękę z "~gestskoczka" na pewno byście się dogadali ze sobą jakbyście się spotkali na piwie. Obaj tak samo narzekacie na wszystko i zaśmiecacie portal TuPolska swymi komentarzami! Nic wam się w życiu nie podoba, nie macie innego zajęcia tylko pisać głupie komentarze! Waszych komentarzy nie da się czytać!!!

  6 12
 • ~boblas 2019-09-09 16:29:31

  @Arteks - daj sobie już spokój. W każdym komentarzu to samo, ciągle ta sama paplanina, a w Twoim kochanym Rybniku też coraz gorzej. Jak tam staw dla żab? Tyle utopionych pieniędzy a z tego co czytałem to i tak go zasypią, to Ci nie przeszkadza? To może wypowiesz się nad nieudolną strażą miejską w Rybniku, jak nie potrafią sobie poradzić z bezdomnymi, gdzie ciągle bardzo duża część mieszkańców Rybnika narzeka na to jak wygląda ta Twoja ukochana starówka przez obecność tych ludzi.
  Jak to było, belki we własnym oku nie widać co?

  5 2
 • ~gestskoczka 2019-09-09 17:24:39

  @boblas, Twój apel do Arteksa jest jak wołanie do obraza…
  Karmisz trola to się nie dziw że trol pluje na Żory. On inaczej nie potrafi.

  Miałam nic na ten temat już nie pisać, bo tylko zezłościłem komentatorów @Laki Luk i @Kordula, ale dziś rano przeczytałem ciekawy artykuł w GW na temat komunikacji publicznej w Szwajcarii. To tak w związku z moimi powyższymi komentarzami. Zacytuję krótki fragment tekstu, dotyczący centrum przesiadkowego w niewielkim szwajcarskim miasteczku Wetzikon liczącym niecałe 25 tysięcy mieszkańców:

  „Na stacji węzłowej Wetzikon co 30 min spotyka się pięć pociągów, dwa do Zurychu (wolny i szybki – przyjeżdżają po sobie w odstępie 2 min), dwa z Zurychu (wolny i szybki – przyjeżdżają po sobie w odstępie 2 min) i jeden do miejscowości Hinwil. W ciągu kilku minut przed ich przyjazdem na pętlę przed dworcem przyjeżdża osiem autobusów, które parę minut po przyjeździe pociągów odjeżdżają na swoje trasy. W tym czasie na stacji zajęte są wszystkie krawędzie peronowe oraz wszystkie przystanki autobusowe. Wszystko powtarza się co 30 min.”

  Zdaję sobie sprawę że Żory są w Polsce, nie w Szwajcarii, ale chciałbym ten zacytowany fragment dedykować naszym władzom jako dobry wzorzec do naśladowania.

  3 1
 • ~Arteks 2019-09-09 22:10:19

  @gestskoczka - nie wiem dlaczego obraźliwie określasz mnie trollem skoro pobudziłem do myślenia całą żorską elitę odnośnie ogólnego stanu Żor jako miasta ruder i ruin? Dzięki moim wpisom uświadomiłem cię o stanie dziadostwa komunikacyjnego Żor. Jeszcze kilka lat temu broniłeś busików do Katowic. Teraz sam jesteś już świadomy, że to przeżytek w obliczu nie tylko korków i tego, że Katowice je w końcu wyrzucą ze Stawowej. W co kiedyś nie wierzyłeś. Ale sam na pewno masz świadomość jak się rozwijają koleje w Polsce. Ale... nowe połączenia omijają Żory za wyjątkiem niewielkiej "jaskółki" jaką jest sobotnio-niedzielny pociąg z Gliwic do Wisły. Poza tym przyznasz, że totalna stagnacja... @boblas - co mnie obchodzi jakiś staw. Ważniejsze, że powstaje najnowocześniejsza obwodnica w tej części Śląska. Bezdomni? U was ich nie ma? Jak to, przecież też są schroniska. Natomiast bezdomni są tam gdzie się przemieszczają ludzie. w Żorach centrum umarło i może faktycznie tam nie ma bezdomnych bo są na parkingach marketowych czy między blokami. W Żorach resztki życia toczą się na osiedlach nie w centrum. I jeśli chodzi o informacje kryminalne to jest o czym pisać. A czy wreszcie ktoś wyjaśnił na co i z czego można się tu przesiadać? Już tydzień po otwarciu, a informacji nadal nie ma... ;)

  2 10
 • ~azan3 2019-09-09 23:00:22

  Artkeks- gestskoczka prawdę napisał. Pytanie tylko z jakiej farmy troli jesteś ;) I rzeczywiście ostatnio Rybnik nie ma dobrej passy, ten wasz żabi staw to ewenement chyb ana skalę światową ;) Śmiechu warte, a na ekrany dźwiękochłonne kasy nie ma i te atakujące przechodniów kostki brukowe na deptaku i menele wokół rynku. I tak ci się ta wasza "metropolia" śmierdząca podoba? Wystarczy, ze pajacujesz tam u siebie, tu bagna nie rób, bo poziom dyskusji na rybnickiej stronie to żenada. A co do centrum przesiadkowe, to musi sie tak nazywać, bo kasa była na centra przesiadkowe w całej Polsce, a nie na remont dworca. Taka polska kreatywność, w tym kraju to normalne. Dlatego to się nazywa centrum przesiadkowe. A pretensje, że dworzec kolejowy jest oddalony od dworca autobusowego, to napisz do pruskiego króla, za którego budowali ten dworzec kolejowy. Zresztą znam wiele miast , gdzie jest podobnie. I nie rozśmieszaj ludzi, że ty niby uświadamiasz elity. Przecież ty jesteś zwykłym dyletantem i trolem, który się zwija w rozwoju.

  3 1
 • ~gestskoczka 2019-09-10 07:41:38

  @Arteks, zrobię wyjątek i Ci odpiszę. Normalny człowiek rozróżnia takie pojęcia jak „pobudzać do myślenia” a „obrażać” trol tego nie potrafi.

  Jakim arteksim megalomanem trzeba być, by napisać: „Dzięki moim wpisom uświadomiłem cię o stanie dziadostwa komunikacyjnego...” Byłem świadomy dziadostwa komunikacyjnego nie tylko Żor ale i całej tutejszej okolicy, łącznie z Rybnikiem. Mieszkam w Żorach od 1978 r. W tym czasie, w tym regionie, dominowała komunikacja przewozów pracowniczych, wspomagana przez WPK i PKS. W 1980 roku dostałem mieszkanie na Pawlikowskim. Samochodu wtedy nie miałem, do Legnicy jeździłem pociągiem. Najczęściej szedłem pod czołg i stamtąd PKS-em do Katowic. Mogłem koleją jechać z Żor, ale na dworzec miałem prawie 4 kilometry piechotą, bo wtedy WPK nie było w Żorach.

  Co do połączenia komunikacyjnego Żor z Katowicami, to za brak kolejowego połączenia Żor i Jastrzębia z Katowicami, główną winą obciążam marszałków województwa śląskiego. Bo to na nich ustawa komunikacyjna kładzie obowiązek. Dopóki nie ma szybkiego połączenia kolejowego z Katowicami (Katowice – Żory do 30 minut jazdy), to busiki są lepsze niż poprzednie połączenie kolejowe z przesiadką w Orzeszu. Z kilku powodów: bosą szybsze, mają przystanki przy dużych osiedlach, i jeżdżą z dużą częstotliwością. Zdaję sobie sprawę że z Stawowej znikną, ale z Sądowej też jest niedaleko centrum. Problem korków był i będzie, pomimo inwestycji drogowych na Kościuszki.

  A sobotnio-niedzielny pociąg z Gliwic do Wisły, to jest „jaskółką” jest być może dla Rybnika. Z Żor jest codziennie chyba 10 busów do Wisły. Zatrzymują się na Bajerówce, a więc blisko domu.

  Polecam Ci „ekspercie od komunikacji” artykuł z GW z dnia 6 września, „Prosto z Zurychu. Gotowy przepis na idealną komunikację”. Jest w dodatku trójmiejskim. Nie wklejam e-adresu, bo rybnicka redakcja zabrania.

  2 1
 • ~Arteks 2019-09-10 10:51:39

  @gestskoczka - ale się uśmiałem. Te złomiki do Wisły chcesz porównywać z nowoczesnym Elfem II który obsługuje Kubalonkę? Hehehe To jest świetny przykład na mentalne zacofanie albo zagubienie mieszkańców Żor. Bo tylko w Żorach i Jastrzębiu busiki-złomiki nie mają alternatywy w dojazdach i tylko wy zostaliście na poziomie podróżowania z przełomu XX i XXI wieku. Nas koleje rozpieszczają... Poza KŚ, można IC dojechać do Warszawy, Katowic, Sosnowca, Pragi, Ostrawy, Budapesztu, Wiednia... Mamy ciągle jakiś progres i to jest właśnie różnica w mieszkaniu między miastami, a tworami miasto-podobnymi jakim są Żory. Odnośnie tych busów to jakbym mieszkał w SZO lub SJZ wolałbym po jakiegoś gościa jechać autem A1, niż pozwolić mu na to aby się tłukł przepełnionym złomem, stojącym w korku na remontowanej ciągle Wiślance. @azan3 - kostki da się naprawić, do żuli można się przyzwyczaić. Ale jaką receptę masz dla umarłych Żor - miasta które istnieje bardziej administracyjnie niż funkcjonalnie? W Rybniku dworzec kolejowy jest w takiej samej odległości od Rynku co w Żorach ale... w Rybniku doszło do procesów urbanistycznych, powstała strefa administracyjna w okolicy dworca z wieloma obiektami administracyjnymi, szkołami itd. W Żorach jak na wsi - nic się od czasów pruskich nie zmieniło... Kilka kopcących chatek między dworcem, a centrum... No dobra, niech się nazywa to "Centrum Przesiadkowe" ale nie pełni swojej funkcji. Zmarnowane pieniądze. Nawet jeśli gdzieś tam w głębi duszy was to wkurza to nie chcecie tego uczciwie przyznać chociażby ze względu na mnie. Piszecie wbrew sobie aby tylko nie narazić na szwank swojego miasta. Dziwne.

  3 8
 • ~Arteks 2019-09-10 11:05:13

  @azan3 - za te niedopatrzenia odnośnie braku ekranów na pewnym odcinku stoi prezydent Koper - człowiek z Żor. Natomiast chcesz porównywać jakieś ekrany do budowy bloku na odwiercie górniczym gdzie może wydobywać się metan? To dopiero jest mistrzostwo świata w idiotycznych pomysłach... Hehehe

  3 9
 • ~ 2019-09-10 13:50:41

  Jak to mawiał mag wody Vatras:
  "Ale Beliar nie znosił widoku światła i niszczył wszystko, co Innos stworzył. Ujrzał wtedy Adanos, że w ten sposób nic nie może istnieć na świecie – ani jasność, ani mrok. Stanął więc między swymi braćmi i próbował pojednać ich między sobą… jednakże bez skutku. Ale tam, gdzie stanął Adanos, ani Innos, ani Beliar nie mieli żadnej władzy. W miejscu tym ład i chaos współistniały w harmonii – Tak o to powstało morze. A z morza wyłonił się ląd, a na lądzie powstało wszystko to, co żywe… Rośliny i zwierzęta, wilki i owce, a na samym końcu powstali ludzie. Adanos cieszył się, ze wszystkiego, co wówczas powstało, a swą miłością darzył jednakowo wszystkie rzeczy. Ale gniew Beliara był tak wielki, że przemierzył on całą Ziemię, by znaleźć bestię. A gdy do niej przemówił, stała się ona jego sługą. Beliar tchnął w nią część swej boskiej mocy, by mogła zniszczyć całą Ziemię. Ale Innos podpatrzył czyn Beliara i przemierzył Ziemię, by znaleźć człowieka. A gdy do niego przemówił, ten stał się jego sługą. Innos tchnął w niego część swojej boskiej mocy, by mógł on naprawić szkody wyrządzone przez Beliara. Wtedy zwrócił się Beliar do innej istoty, ale Adanos zesłał potężną falę, która zmyła ją z powierzchni Ziemi. Ale wraz z nią odeszły także drzewa i zwierzęta, więc Adanos wielce się zasmucił. I rzekł wreszcie do swych braci – „Nigdy więcej nie postanie wasza noga na mojej Ziemi, bo jest ona święta i pozostanie taka na wieki”. Ale człowiek i bestia nie zaprzestali wojny na Ziemi Adanosa i płonął w nich gniew ich bogów. A człowiek pokonał bestię, która wróciła do królestwa Beliara. I zobaczył Adanos, że prysła równowaga między ładem a chaosem i zaklął Innosa, by ten odebrał człowiekowi swą boską moc. A Innos w swej mądrości tak uczynił. Ale Adanos obawiał się, że pewnego dnia bestia powróci na Ziemię. Dlatego uprosił Innosa, by ten zostawił część swojej mocy na Ziemi, aby pewnego dnia przywrócić ją człowiekowi. A Innos w swej mądrości tak uczynił."

  1 4
 • ~ 2019-09-10 13:56:55

  Teraz Artesik i Gestkoczek będą się wyzywać od Troli, Orków, Goblinów i innych stworzeń choć obaj są siebie wart. Ludzie dajcie spokój z tym waszym hejtem wejscie się pogudźcie. Znajdzcie się inne zajęcie w swym nudnym życiu, próćkryrykowania miejskich władz i pisania durnych komentarzy na TuŻory, Rybnik.Com.pl itp.. z TuPolska. Dajcie spokój.

  4 2
 • ~ 2019-09-10 14:17:16

  Mocni w internecie a na żywo to pewnie zdania nie potrafią ułożyć....

  4 4
 • ~gestskoczka 2019-09-10 16:20:35

  @Kordula, nie czuję się mocny w internecie. Ale myślę, że z tobą – na żywo – mógłbym pogadać. W każdej konwencji. Im więcej piszesz, tym większą mam pewność.

  Wytłumacz mi co chciałeś przekazać pisząc: „. Znajdzcie się inne zajęcie w swym nudnym życiu, próćkryrykowania miejskich władz i pisania durnych komentarzy” (to w cudzysłowie to wersja oryginalna).

  Jest wolność słowa – człowieku – ty możesz pisać, ja mogę pisać. Nie masz prawa mi zabraniać. A jak ci się nie podoba, to zmień piaskownicę, bo to już któryś kolejny twój upierdliwy komentarz w moim kierunku. Spadaj.

  3 4
 • ~ 2019-09-10 16:45:21

  Upierdliwe to są twoje i Arteksa komentarze na tej stronie. To raczej wy zmieńcie bar. Tylko narzekacie na miasto na naszą władzę, na wszystko co istnieje. Jakby władza tego miasta była zła to by tym miastem nie rządził ten sam prezydent od ponad 20 lat tylko ktoś inny. A za czasów prezydentury prezydenta Sochy nasze miasto zmieniło się na lepsze. Zobaczcie jak miasto wyglądało 15 lat temu, a jak dziś. Cały czas coś dzieje i zmienia się na lepsze! Drogi dojazdowe do miasta są wszystkie wyremontowane, szkoły, przedzkola ( każda prawie ocieplona przy każdej nowoczesne boisko), wymieniać szło by tu wiele innych pozytywów. A wam nic się nie podoba wiecznie!!!

  1 6
 • ~Arteks 2019-09-10 19:09:34

  @kordula - ja jestem konkretny i na razie toleruję twoje wybryki. Jeśli nadal będziesz kąsać, odpowiem tym samym. :[ Wszyscy się zmieniają ale Żory przez wiele lat słynęły z inwestycji dziwacznych lub niepotrzebnych. Najlepszym przykładem na to jest "Centrum przesiadkowe" jedyne w Polsce powstałe przy cmentarzu zamiast przy stacji kolejowej. Do niedawna Żory były jednym z najbardziej zadłużonych miast w Polsce - a żadnych większych inwestycji nie realizowano. Pod wpływem krytyki "orków" (jak ich nazywasz) wreszcie władze miasta zaczęły remontować rudery które przez dekady straszyły wszystkich odwiedzających Żory. Gdyby nie ta krytyka, prezydent stawiałby już pewnie kolejne Muzeum Wiatru... 20 lat temu transport publiczny w Żorach był na w miarę przyzwoitym poziomie jak na miasto tej wielkości. Dzisiaj osoba z rowerem lub niepełnosprawna albo z wózkiem dziecięcym - prawie nie jest w stanie się wydostać z tej dziury. Ba... inni też mają problem. Jedne z nielicznych miast w Europie do którego z miasta wojewódzkiego nie dociera transport publiczny.

  3 6
 • ~Arteks 2019-09-10 19:39:17

  @kordula - widać, że jesteś z jakieś fermy trolli - bo nikt normalny nie pojawia się znikąd i zamiast tematyką miejską zajmuje się hejtowaniem innych. Wiedza i zapał do hejtowania jest, ale żeby coś na temat tej szklarni napisać to już nie...

  2 6
 • ~ 2019-09-10 19:47:17

  Nie no z fermy trolli nie jestem, ani z orków czy goblinów. A z nikąd się nie pojawiłam. Od dawna obserwuję ten portal i wasze komentarze, i nie mogłam już dłużej na nie patrzeć na wasze narzekanie na wszystko i wykłócanie się między sobą

  A moja opinia na temat tej szklarni jest taka: piękny obiekt, zwłaszcza nocą jak jest oświetlony, piękna wizytówka miasta :-). Super inwestycja za co chwalę naszego prezydenta. Przynajmniej już nie straszy jak stary bezużyteczny dworzec, z zapleczem, z którego nikt nie korzystał poza pijakami.

  2 4
 • ~ 2019-09-10 20:04:44

  Cytuję poprzedni wpis "Najlepszym przykładem na to jest "Centrum przesiadkowe" jedyne w Polsce powstałe przy cmentarzu zamiast przy stacji kolejowej." i ODP.: dworzec PKP znajduję się na obrzeżach miasta w dzielnicy Kleszczówka, trochę oddalone od centrum uważasz, że dobrym rozwiązaniem było by postawienie centrum komunikacji autobusowej na obrzeżach, gdzie nikt by z tego nie korzystał, oprócz pasażerów trzech liń autobusowych które tam tylko jeżdżą? To miała by być dobra lokalizacja? tak? zamiast centrum miasta? I to nie prawda że dzięki twym wpisom są remontowane takie obiekty jak pałac w Baranowiach. Bo są inni wpływowi ludzie którzy o tym zadecydowali. A po prostu prędzej na to środków nie było.

  2 3
 • ~Grzegorz Stec 2019-09-10 20:53:34

  TO nie jest żadne centrum przesiadkowe ,to zwykły dworzec autobusowy.Żeby było to centrum przesiadkowe ,trzeba by wybudować parking na co najmniej 100 samochodów , wtedy zostawiasz samochód i przesiadasz się na BKM, lub rower.Atak to bubel gdzie wsiadając do autobusu -kapie ci na głowe,a poczekalnia to czysty bubel.

  7 2
 • ~Adalbert 2019-09-10 21:06:45

  Dziś dowiedziałem się z innego żorskiego portalu, że z końcem listopada 2019 r. zakończy się remont murów obronnych i budowa amfiteatru. Okazuje się, że ponad rok dewastacji murów zamknie się kwotą 3 mln. 3 mln za skatepark.

  4 3
 • ~azan3 2019-09-10 21:25:20

  Arteks ty jak zostajesz wyprowadzony z równowagi, to piszesz jeszcze większe bzdury. Miałem ci nie odpisywać, ale na brednie trzeba reagować. Po pierwsze to już naprawdę żałosny tekst z twojej strony, ze do meneli można się przyzwyczaić, naprawdę żenada, trzeba być ułomnym, żeby coś takiego palnąć. Nie zadawaj mi bezczelnie pytań, bo sam na pytania nie odpowiadasz, postaw sobie lustro i sam siebie pytaj. Piszesz, że w Rybniku ( a może od teraz należałoby zmienić nazwę na Żabnik albo Żulnik ), doszło do procesów urbanistycznych. Tak doszło do procesów urbanistycznych i miasto jest teraz jeszcze bardziej ściśnięte i zatłoczone w centrum z kopcącymi domami. Tego chcieliście? Jakbyś umiał logicznie myśleć, to byś zauważył, że Żory rozwinęły się od czasów pruskich właśnie na południe z infrastrukturą , a nie w stronę dworca. Do lasu miały się rozwijać? Pisząc, że od czasów pruskich Żory się nie rozwinęły zaprzeczasz sam sobie, ale znając ciebie i twój analfabetyzm, to chyba nie masz pojęcia, kiedy były czasy pruskie , więc ci wybaczam. A kopcących chatek jest więcej w Rybniku (Żabniku) niż w Żorach, już nawet statystycznie rzecz biorąc. Tak zwane centrum przesiadkowe choć z mankamentami to nie są zmarnowane pieniądze. Trzeba być idiotą, zęby nie zauważyć plusów tej inwestycji, nawet , jeśli to tylko dworzec autobusowy. I nieprawda, że zawsze my mieszkańcy bronimy nawet wbrew rozsądkowi Żory i żorskie władze. Wystarczy trochę poczytać komentarzy na tej stronie. Aha, zapomniałem, że ty nie umiesz czytać ze zrozumieniem.
  Naprawdę jesteś takim fanatykiem, że musiałeś jeszcze dopisać drugi komentarz o tej niby aferze z metanem? Jakbyś doczytał ze zrozumieniem, to byś wiedział, że to może być burza w szklance wody ;) Jesteś nieobiektywny i tendencyjny i rzucasz propaganda jak w TVP. Założę się, zę gdyby w Żorach byłą awaria przesyłu ścieków taka jak w Warszawie, to pierwszy byś tu na żorskiej stronie hejtował i napisał, że tylko w Żorach takie coś mogło się zdarzyć. Czyż nie mam racji? Biedny skrzywdzony przez życie chłopak, który o każdej porze dnia siedzi i pisze głupoty w necie na złość, żeby inni nie mieli za dobrze.

  Przychodzisz tu na żorską stronę bezczelnie i zostawiasz złośliwe komentarze. To teraz ci wytłumaczę , dlaczego cię tak za to nikt nie lubi i atakuje. Otóż to jest tak, jakby ktoś bez zaproszenia wprosił się do twojego mieszkania, rozsiadł się i zaczął wyśmiewać gospodarza domu, i wystrój wnętrza i sposób jak mieszkają inni. Co cię to obchodzi? Byłbyś zadowolony? Jesteś teraz zadowolony, jak ja złośliwie wypisuję na temat ciebie i Rybnika takie rzeczy? Piszesz o kulturze w internecie i merytorycznej spokojnej dyskusji i obiektywnej. Zacznij więc od siebie, daj przykład, a nie hejtuj i obrażaj. Jesteś chamski, bezczelny, nieobiektywny, złośliwy i kaleczysz polski język. Gdzie byli twoi rodzice, jak trzeba było cię wychować? Gdzie byli twoi nauczyciele?

  5 3
 • ~Arteks 2019-09-12 11:16:52

  @azan3 - ciekawe, że próbujesz imputować komuś jakąś nierównowagę, a tymczasem sam tworzysz elaborat w którym jest pełno bardzo niepoważnych określeń, nie pasujących w dyskusji o poważnych tematach. "Żulnik", "Żabnik"... Czy ja kiedykolwiek przekształcam nazwę Żory? Nie, bo jestem komentatorem na poziomie. :) Czy ja się pasjonuje bardzo dużą ilością różnych kryminalnych zdarzeń w Żorach których jest stanowczo za dużo jak na tak martwe centrum i sypialniany charakter Żor? Nie. Sugerujesz, że jakby w Żorach była awaria ścieków to zachowywałbym się jak hiena... No to wróćmy do listopada zeszłego roku i największej katastrofy ekologicznej na Śląsku i jedną z największych w Polsce, jaką był pożar śmieciowiska w Żorach. Czy znajdziesz tam jakieś wpisy obrażające albo wyśmiewające Żory? Nie. Możesz sprawdzić z jaką empatią się zachowałem wobec tego nieszczęścia. Jeśli chodzi o zapóźnienie urbanistyczne Żor to 150 lat temu okolica dworca w Rybniku i Żorach wyglądały podobnie. W Rybniku poszło to po miejsku i zabudowa z centrum dotarła do tego ważnego obiektu. W Żorach nic się nie rozwinęło od tego czasu... Ale powiem ci, że nie tylko jak ktoś przyjedzie pociągiem do Żor - widzi wieś. Jak ktoś przyjedzie busem to też przywitają go budynki które w niektórych miastach stanowią przedmieścia, a nie centrum. Poza tym trafi na cmentarz, ruiny odlewni i chatki jednorodzinne z których sam szydzisz... Takie są Żory - mogą budzić pożałowanie jako miejscowość biedna, skromna i zacofana - względem innych miast, nie tylko śląskich.

  3 5
 • ~ 2019-09-12 12:47:33

  ~Arteks
  I love you hater

  1 1
 • ~azan3 2019-09-12 16:17:42

  Arteks- ja odpowiadam ci na poziomie takim, na jakim ty jesteś, czyli na poziomie szamba, bo tylko tak można z tobą dyskutować. Uważaj tylko, żebyś się tym szambem nie zachłysnął. Mam ci przypomnieć albo zacytować, kiedy wyśmiewałeś Żory z powodu pożaru śmieci? Amnezja czy uwiąd starczy? Ty pamiętasz tylko to co chcesz i kłamiesz jak z nut. To ci akurat dobrze wychodzi

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy waszym zdaniem dzieci powinny wrócić we wrześniu do szkoły?
Oddanych głosów: 1525