zamknij

Wiadomości

Jak prezydent Socha chce cenzurować media

2018-08-08, Autor: Tomasz Raudner

Prezydent Żor Waldemar Socha najpierw publicznie pokazał się na imprezie ze swoimi dziećmi na żorskim rynku, a następnie zażądał od portalu tuŻory.pl usunięcia fotografii ze swoimi pociechami i zapłaty 5 tys. złotych odszkodowania. - Odbieram to jako nieelegancką próbę nacisku i "kneblowania ust" niezależnym mediom - mówi Grzegorz Wójkowski ze Stowarzyszenia Bona Fides.

1 lipca opublikowaliśmy fotorelację z finału Rajdu Śląska, który odbył się na żorskim rynku. Była to całkiem udana impreza, na którą przyszło kilkuset mieszkańców miasta. Wśród oficjeli, którzy dekorowali zwycięzców rajdu był prezydent Żor – Waldemar Socha. Prezydent na imprezę przybył w towarzystwie swojej pełnomocnik – Anny Ujmy. Zabrał też ze sobą – jak się później okazało - dwójkę swoich dzieci.

Reklama

Nasz fotoreporter, chcąc uwiecznić obecność prezydenta oraz innych uczestników imprezy, sfotografował również siłą rzeczy dzieci stojące u boku Waldemara Sochy i Anny Ujmy. Zdjęcie, jak dziesiątki innych, które wykonujemy podczas odbywających się w mieście imprez.

Miesiąc od publikacji zdjęcia prezydent Żor i jego małżonka, poprzez wynajętą kancelarię prawną, przysłali do naszej redakcji wezwanie do usunięcia tej fotografii. Mało tego, zażądali zapłaty zadośćuczynienia na cel społeczny kwoty 5 tysięcy złotych za naruszenie dóbr osobistych.

Swoje roszczenie prawnicy państwa Sochów uzasadniają m.in. art. 81 ust. 1 Prawa autorskiego, którego fragment brzmi: „Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej”. Powołują się również na unijną dyrektywę RODO. Zapowiadają, że jeśli redakcja nie spełni żądanych roszczeń, skierują sprawę do sądu.

Urszula Klisiewicz-Makuła z Kancelarii Adwokackiej Jarosława Recka wysuwane przez Agnieszkę i Waldemara Sochów zarzuty uważa za bezpodstawne. Wskazuje na ust. 2. Art 81. Prawa autorskiego, który mówi ni mniej ni więcej, że „Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:

1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;

2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza."

- Prezydent Żor Waldemar Socha zabierając dzieci na ogólnodostępną, plenerową, publiczną imprezę w centralnym miejscu miasta i wypełniając przy tym funkcje publiczne, musiał liczyć się z dużym zainteresowaniem jego osobą, a także tym, że zostanie sfotografowany razem z dziećmi. Ponadto, na zakwestionowanej fotografii wizerunek dzieci prezydenta jest tylko elementem większej całości, nie został w żaden sposób wyeksponowany na zdjęciu, nie dokonano również zbliżeń. Należy wskazać, że na rzeczonej fotografii znajdują się również inne osoby, elementy reklamowe, a także stół z pucharami dla zwycięzców rajdu – komentuje mecenas Urszula Klisiewicz-Makuła.

Mocno zdziwiony roszczeniami prezydenta Sochy jest redaktor naczelny tuŻory.pl Wacław Wrana. - Nie uważam się za nestora dziennikarstwa, ale w swojej kilkunastoletniej pracy w mediach spotykam się z taką sytuacją po raz pierwszy. Pan Socha najwyraźniej nie rozumie specyfiki pracy dziennikarzy. A może postanowił wykorzystać sytuację do odegrania się za nieprzechylne publikacje na jego temat? – pyta retorycznie Wacław Wrana.

- Bez względu na absurdalny charakter roszczeń prezydenta Sochy usunęliśmy z fotografii wizerunek dzieci, bo z reguły przychylamy się do takich próśb naszych czytelników o poszanowanie prywatności, nawet jeśli prawo pozwala nam na publikację wizerunku. Nie widzę powodu, by prośbę prezydenta potraktować inaczej – dodaje redaktor naczelny tuŻory.pl.

Co ciekawe, to samo zdjęcie, tego samego autora, zostało opublikowane również w internetowym wydaniu jednej z gazet. - Nikt wobec nas nie wystosował żadnych roszczeń – powiedział nam redaktor naczelny tego pisma.

Oburzony zachowaniem prezydenta Żor jest Grzegorz Wójkowski - prezes Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides z Katowic, które od lat zajmuje się dialogiem samorządów z mieszkańcami i organizacjami społecznymi.

- Nie chcę odnosić się do aspektu prawnego całej sprawy i podjąć się oceny, czy w tym przypadku prawo stoi za prezydentem Żor czy za redakcją. Z całą stanowczością mogę jednak powiedzieć, że pan prezydent postąpił nie w porządku, bo mógł całą sprawę załatwić polubownie, szanując pracę redakcji i rolę jaką mają do spełnienia lokalne media. Żądanie zadośćuczynienia za publikację zdjęcia odbieram jako nieelegancką próbę nacisku i "kneblowania ust" niezależnym mediom - mówi Grzegorz Wójkowski.

Wacław Wrana zapowiada, że redakcja nie zamierza ulegać naciskom prezydenta Żor. Czy Waldemar Socha z małżonką będzie toczyć sądową batalię przeciwko tuŻory.pl? Będziemy Was informować.

Oceń publikację: + 1 + 155 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~minges 2018-08-08 13:40:32

  Taaa no jaaasne, cenzurowanie mediów tylko dlatego, że zechciano usunąć wizerunek dzieci? No to zadymę przedwyborczą czas zacząć!

  60 74
 • ~Arteks 2018-08-08 13:54:58

  Osoba publiczna musi liczyć się z zainteresowaniem mediów zarówno wtedy kiedy tego chce jak i wtedy kiedy tego nie chce. A w tym konkretnym przypadku nie mamy do czynienia ze zdjęciem na urlopie czy wycieczce ale na miejskiej imprezie. Mógł na nią nie przychodzić z nimi jeśli chce je oddzielić od swojej pracy i roli jaką odgrywa w Żorach.

 • ~Gregor Lakota 2018-08-08 14:52:19

  W tym wypadku prezydent ma rację: dzieci, wnuki i inni bliscy osób ze świecznika zawsze będą potencjalnie zagrożeni ( mało wokół psychopatów?) i nie dziwię się, że je chroni przed mediami.

 • ~Arteks 2018-08-08 16:24:44

  @Gregor - no ale w takim razie po co zabiera je w miejsce gdzie oczywistością są fotografowie, dziennikarze i sporo przypadkowych ludzi?

  99 21
 • ~Nina Jasmina 2018-08-08 21:24:22

  Za to przed wyborami będzie afiszował się, gdzie tylko się da, z rodziną też, żeby pokazać się z dobrej strony. Miałam lepsze zdanie o naszym Prezydencie

  83 10
 • ~Roman Pieróg 2018-08-08 23:04:36

  Panie Prezydencie a jak się pan wytłumaczy z funduszu obywatelskiego co z basenem w Roju. Pan potrafi tylko wydawać pieniądze na chore inwestycje typu muzeum ognia tak bardzo potrzebne miastu jak umarłemu kadzidło, lub wydatek na jakiś mur obronny któremu nie wiadomo czym ma służyć. W mieście brakuje basenu odkrytego gdzie ludzie w tak upalne lato jak w tym roku nie mają się gdzie podziwać, myśli pan iż Śmieszek załatwi sprawę. Wydawane fundusze na mało istotne inwestycje to pana domena. Całe szczęście że zbliżają się wybory samorządowe i wreszcie pozbędziemy się twora zwanego prezydentem Żor w niebyt. Tego sobie i mieszkańcom miasta życzę. Za czasów pańskich żądów miasto umarło i nie dzieje się NIC, sypialnia powiatowa. AMEN.

  86 16
 • ~piszczel 2018-08-08 23:54:08

  Temu panu już dziękujemy. Efektywność i pożytek dla miasta minimalny, długi jakie po sobie zostawi ogromne i jeszcze jakieś fochy z powodu zdjęcia w którym nie ma nic złego. Panie Waldku, wstydu oszczędź i nie kandyduj. To będzie mniej bolesne od goryczy porażki, a to pana czeka bo ludzie już mają dość niespełnionych obietnic i nieudanych eksperymentów.

  83 14
 • ~Adam Wryński 2018-08-09 10:10:39

  ~Roman Pieróg zgadzam się, że remont basenu w dzielnicy Rój to bardzo potrzebna inwestycja. Niestety jednak, że fundusze pozyskiwane czy to z programów rządowych czy unijnych przyznawane są do konkretnych projektów. Fundusze unijne przydzielane są zgodnie z określonymi w RPO obszarami wsparcia. W 13 obszarach w RPO dla Śląska na lata 2014-2020 nie ma obszaru z którego można zrealizować remont basenu. W województwie śląskim Żor należą do miast które pozyskują sporo środków i z tego powinniście się cieszyć. Środki wydatkowane są prawidłowo, dotychczas żadna z kontroli przeprowadzona przez ŚUW czy UMWŚ nie wykazała uchybień.

  19 31
 • ~gestskoczka 2018-08-09 10:26:43

  Mieszkam w Żorach już prawie 40 lat, elity władzy są mi znajome – oficjalnie. Prywatne życie jest ich prywatną sprawą. Na zdjęciu widać, że dzieci za ręce trzyma kobieta. Prezydent stoi obok. Gdyby nie ten szum medialny, nie wiedziałbym że to są dzieci prezydenta.

  Kiedyś, w epoce PRL wszystkie media były zależne od partii przewodniej – PZPR. Cenzura – choć nie miła większości obywateli – miała wtedy jakiś sens. Dziś nie wszystkie media podlegają partii przewodniej (obecnie PiS jak kiedyś PZPR), a cenzura nie może być odgórna a raczej wewnętrzna, redakcyjna. Redakcje niezależne od UM Żory, nie podlegają cenzurze prezydenta. Jeżeli redakcja łamie prawo, to od tego jest sąd.

  Z powyższego artykułu wynika, że prawo może być różnie interpretowane i wygra ten, co wynajmie bardziej sprawnego „najmimordę”. Takie prawo jest do dupy, bo prawo ma przestrzegać każdy obywatel. Jak mam przestrzegać prawo, którego nie rozumiem, i nie rozumie go przerażająca większość społeczeństwa? Paragraf dotyczący zdarzenia „A” nie może być interpretowany jako „A-prim” lub jako „A-bis”.

  Często bywam na różnych imprezach i wydarzeniach. Robię zdjęcia – prywatnie. Jak miałbym się zachować, gdybym dostał powiadomienie z kancelarii prawnej, że zdjęcia danej osoby zrobione przeze mnie, mam wykasować i wpłacić jakąś kwotę na cel charytatywny bo jak nie, to „paragraf”. Nie stać mnie na dobrego adwokata, by w gąszczu praw mógł mnie skutecznie wybronić, więc musiałbym przełknąć gorzką pigułkę w postaci wierszyka: „Prawa polskie są niczym pajęczyna; Pan się przebije, uwięźnie chudzina”.

  36 7
 • ~gestskoczka 2018-08-09 10:44:56

  Panie Wryński, remont basenu powinien być ze środków pochodzących z budżetu obywatelskiego. Można było postawić karuzelę na Rynku z budżetu dzielnicowego Śródmieścia, dlaczego nie można wyremontować tego basenu? Kiedyś w Żorach były dwa baseny (nie licząc krytego na Wodzisławskiej), a dziś pozostał śmiech ze Śmieszka.

  Nie można się zasłaniać funduszami programów rządowych czy unijnych. Ja w tamtym głosowaniu nie głosowałem za remontem basenu, a za budową tężni solankowej. Dziś nie ma ani remontu tego basenu, ani tężni. Nie ma również budżetu obywatelskiego w Żorach.

  PiS chce wprowadzić obowiązkowy budżet obywatelski, Jestem za – jak najbardziej to możliwe – demokracją bezpośrednią. Mam w związku z tym głosować na PiS???

  19 9
 • ~Arteks 2018-08-09 10:50:09

  @Wryński - nie pisz, że środki unijne w Żorach są wykorzystywane prawidłowo tylko napisz, że zgodnie z przepisami bo to różnica. Przynoszące straty Twinpigs, nikomu niepotrzebne Muzeum Ognia, Centrum Przesiadkowe Widmo - to nie są środki wydawane prawidłowo bo przez to miasto. Co do twojej odpowiedzi do Pieroga to po pierwsze padła obietnica remontu Kąpieliska w Roju ale nie została spełniona. Tak samo jak Yatenga, Dworek w Baranowicach, tężnia, stadion lekkoatletyczny. I nie mów, że miasto musi mieć dotacje z Unii Europejskiej na to aby coś remontować/budować. Bo mogłoby realizować projekty własne bez dotacji - problem w tym, że żorska kasa jest pusta. Po sąsiedzku w Rybniku realizowane są niektóre inwestycje na które nie ma dotacji unijnych np. Kąpielisko Ruda które kosztowało 38 mln zostało zbudowane w całości z kasy miasta. Tylko, że Rybnik ma kompetentne władze i zdrowe finanse w przeciwieństwie do Żor.

  38 19
 • ~Arteks 2018-08-09 10:51:26

  Jedno zdanie mi ucięło, sorki: bo przez to miasto wpadło w gigantyczne długi.

  15 20
 • ~Laki Luk 2018-08-09 12:23:43

  Pan Prezydent powinien najpierw zażądać odszkodowania od tej osoby która zdecydowała o postawieniu najdroższej karuzeli w Polsce na rynku, w dodatku nie zarabiającej na raty kredytu... A może skoro to była błędna decyzja w dodatku narażająca na stratę spółkę, to ktoś powinien za to odpowiedzieć? (i tez np zapłacić odszkodowanie...?)

  36 6
 • ~Laki Luk 2018-08-09 12:35:43

  Tak nawiasem mówiąc jak z tego miejsca gdzie stał fotoreporter zrobić zdjęcie pucharom, jak Pan Prezydent ustawił przed nimi swoje dzieci... Przecież dzieci mogły stać gdzieś pomiędzy publicznością, sam chyba chciał je pokazać wszystkim skoro wyprowadził je na środek. Musiał zdawać sobie sprawę że będą robione zdjęcia, nie może obwiniać innych za swoje decyzje - przecież to nie fotoreporter ustawił tam dzieci. A czy dzieci miały ważną przepustkę/akredytację żeby stać w tamtym miejscu? Chyba nie było to miejsce dostępne dla publiczności, z tego co widzę na zdjęciu to publiczność stoi za barierkami.

  60 7
 • ~ali 2018-08-10 14:38:31

  Abstrahując od polityki, co zrobił dobrego a co złego, dzieci nigdy nie powinny być publikowane z widoczna twarzą to jest chyba oczywiste i wynika jakiś przepisów. Robicie burzę w szklance wody zamiast przyznać się do błędu. Twarze już zamazaliście teraz czas na wypłacenie 5 tys zł na dobry cel, przydało by się też zwykłe przepraszam.
  "Prawdziwym błędem jest błąd popełnić i nie naprawić go"

  15 40
 • ~minges 2018-08-11 10:44:02

  Widać, że wybory już za pasem. Widać, bo sterowanie "plusami" i "minusami" pod komentarzami zostało w pełni uaktywnione. Powiedzcie szczerze, Droga Redakcjo tuzory.pl, kto i w jaki sposób ma interes w tym, by za Waszym pośrednictwem robić już teraz anty-kampanię urzędującemu prezydentowi? Każdy chce bronić swojej prywatności, więc nie rozumiem dlaczego nazywacie to od razu "cenzurowaniem mediów". Czy Wy wiecie co to jest cenzura? Przecież nie żąda się od Was sprostowania czy zmiany treści, a jedynie usunięcia wizerunku! Śmiech na sali!

  12 31
 • ~Krzysztof Krakowczyk 2018-08-11 13:16:34

  ...wizerunek dzieci przyzwoite redakcje same "cenzurują" ..... największym cenzorem portalu jest sama redakcja ... promuje nielota z Rybnika , a nasze komentarze kasuje..

  22 8
 • ~Dariusz Wiśniewski 2018-08-11 23:00:54

  ...niech się ćwok odstrzeli !

  7 8
 • ~Iwona Krystyna Pawlovicz 2018-08-11 23:32:46

  sprawa jest raczej prosta-skoro Pan Socha dba o prywatność swojej rodziny to po co przyprowadzał dzieci na publiczna impreze.Hipokryta,

  42 4
 • ~nonsens 2018-08-12 14:26:59

  Słaby pomysł na zaistnienie prezydenta. Inni samorządowcy przed wyborami chwalą się dokonaniami. A Socha przypomina o sobie fochem na media bo jego ostatnie 4 lata u władzy były równie ciekawe jak flaki w oleju.

  39 4
 • ~Niage Aracy 2018-08-13 09:16:26

  Do minges - no właśnie, czyżby za portalem stał któryś z kontrkandydatów? :D Ale przecież to niemożliwe, w dobie wolnych mediów w Polsce ;-))))))))))))

  10 7
 • ~Dariusz Wiśniewski 2018-08-15 09:03:56

  https://youtu.be/x3dq9xs-psE

  2 5
 • ~Geronimo 2018-08-16 15:50:38

  Socha to jeden z tych, którzy robią wszystko, by udowodnić, że kaczor z tą dwukadencyjnością wójtów, burmistrzów i prezydentów miast miał rację. A teraz niech mnie ściga to się dowie więcej o swoich poczynaniach w magistracie w ciągu tych paru kadencji. Wyborców na pewno by to zainteresowało.

  14 4
 • ~antekmuzykantek 2018-08-20 08:11:25

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Streisand

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wysokie krawężniki w Żorach utrudniają poruszanie się na rowerze?
Oddanych głosów: 370