zamknij

Biznes

Jak prezydent Żor pomagał firmie ZO Eurobau

2019-06-07, Autor: Wacław Wrana

W latach 2016 – 2018 prezydent Żor Waldemar Socha udzielał pomocy publicznej spółce ZO Eurobau związanej z przedsiębiorcą Zdzisławem O. Pomoc polegała na rozkładaniu na raty podatku od nieruchomości. To na działce firmy ZO Eurobau w 2015 roku zakopano odpady komunalne, a w lutym 2019 roku ktoś przywiózł beczki z toksycznymi substancjami.

Reklama

Wczoraj informowaliśmy Was o bulwersującej sprawie zakopanych w ziemi odpadów na działce przy ul. Sosnowej 23 w Żorach: > Żory. Śmieci zakopane w ziemi. Urzędnicy skłamali

Działka przy Sosnowej należy do spółki ZO Eurobau. Udziałowcami firmy są osoby związane z żorskim przedsiębiorcą Zdzisławem O., który został aresztowany w związku ze składowaniem na terenie firmy toksycznych odpadów.

Skandaliczne działania firmy ZO Eurobau nie były przeszkodą dla prezydenta Żor – Waldemara Sochy, by udzielić jej pomocy publicznej. W latach 2016, 2017 i 2018 spółka ZO Eurobau otrzymała od prezydenta ulgę w postaci rozłożenia podatku od nieruchomości na raty.

Co ciekawe, ze sprawozdań finansowych firmy wynika, że spółka w latach 2015-2017 była w dobrej kondycji finansowej (nie ma jeszcze sprawozdania za 2018 rok). Z dokumentów widniejących w Krajowym Rejestrze Sądowym wynika, że zysk netto firmy w poszczególnych latach wynosił:

 • 2015 rok: 74 312,33 zł
 • 2016 rok: 88 017,99 zł
 • 2017 rok: 288 032,59 zł.

Dlaczego więc Waldemar Socha zdecydował się na pomoc publiczną spółce ZO Eurobau? Niestety, póki co pozostaje to tajemnicą. Prezydent nie zechciał odpowiedzieć na nasze pytania o powody swoich decyzji.

Oceń publikację: + 1 + 113 - 1 - 32

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~gestskoczka 2019-06-07
  11:37:43

  44 6

  Powyższy artykuł to bardzo poważne oskarżenie. Tysiące takich jak ja prostych ludzi nie zwraca uwagi na takie (zgodne czy niezgodne z prawem oraz z lokalnym obyczajem – nie wiem) działania władz.

  Nie wiem co prezydent ma do powiedzenia na ten temat. Ale skoro takie sprawy są ujawniane,
  chciałbym usłyszeć to, co prezydent może wyjaśnić na publicznym zebraniu z mieszkańcami. To mieszkańcy Mu zaufali – schowany za krzakiem @gestskoczka również. Mieszkańcy mają prawo wysłuchać dwóch stron tego oskarżenia. Nie chciałbym, aby w Żorach doszło do lokalnego referendum w sprawie odwołania prezydenta miasta.

 • ~ksiegowa 2019-06-07
  12:07:01

  25 38

  I gdzie ta afera? Że rozłożył komuś podatek na raty? Afera byłaby jakby ten podatek został umożony.

 • ~kala_x 2019-06-07
  12:42:50

  25 30

  W jaki sposób podatek był rozłożony na raty?
  O ile wiem to każdy z mieszkańców podatek od nieruchomości może opłacić w całości lub w 4 ratach.

  Coraz częściej mam wrażenie, że portal TuŻory na siłę szuka afer przeciwko obecnemu prezydentowi miasta.

 • ~Arteks 2019-06-07
  15:19:16

  33 17

  Socha wspiera firmy importujące. Szkoda, że w tym przypadku chodzi o firmę importującą śmieci z całego świata... Kolejny dowód na to, że Żory są zarządzane w sposób amatorski.

 • ~Dariusz Kos 2019-06-07
  15:27:56

  39 11

  @kala-x - Zanim poczyni się zarzut szukania afery na siłę, radzę poczytać ordynację podatkową oraz inne przepisy prawa dotyczące przyznawania ulg i zwolnień podatkowych w podatkach lokalnych. Masz rację, że każdy musi w Żorach opłacić podatek w terminie w całości lub w kwartalnych ratach. Jednak są wybrańcy, którzy decyzją prezydenta Żor albo w cale nie płacą tego podatku, albo płatności tego podatku mają odraczana, albo, jak w przypadku ZO Eurobau spłatę należności podatkowych, a zatem nie zapłaconych w terminach ustawowych można rozłożyć na raty inne niż ustawowe np. na 12 rat. Na czym polega preferencja? Zamiast płacić w terminie płaci się po terminie i nie są naliczane karne odsetki. Tym samym prezydent uznaniowo przyznaje swoisty kredyt podatkowy:
  1. nie musisz płacić teraz, zapłacisz później i w ratach innych kwartalne;
  2. zapłacisz jeszcze opłatę prolongacyjną, ale wpiszesz to sobie w koszty uzyskania przychodu i w ten sposób zapłacisz mniejszy podatek dochodowy.
  Przedsiębiorca za rozłożeniu spłaty podatku na raty zyskuje:
  1. Ma w odróżnieniu od innych przedsiębiorców, którzy nie dostali od prezydenta takiej preferencji i muszą zapłacić podatek od nieruchomości w terminie, wolne środki finansowe, których nie musi oddawać gminie za to może nimi obracać;
  2. Gdyby nie dostał tej preferencji to jakby nie zapłacił w terminie podatku to odsetki za zwłokę nie mógłby wliczyć w koszty, a wręcz przeciwnie, podwyższą mu podatek dochodowy do zapłacenia.

  Co najważniejsze: Wszelkie ulgi w spłacie należności podatkowych winny być traktowane jako wyjątek od zasady powszechności płacenia podatków w określonych ustawowo terminach i mogą być stosowane tylko w wyjątkowych okolicznościach, gdy zapłata należności na ogólnie obowiązujących zasadach nie jest możliwa z przyczyn niezależnych od podatnika.

  Prezydent Żor ulgowo potraktował firmę, która była w dobrej kondycji finansowej i zatruwała środowisko naturalne oraz zdrowie mieszkańców Żor. Wielu, bardzo wielu żorskich przedsiębiorców nie może liczyć na takie preferencyjne traktowanie.

 • ~Krzysztof Krakowczyk 2019-06-07
  15:59:17

  16 17

  ...nie jestem fanem firmy Z.O . (mam powody)
  , ale wynik finansowy na papierze nie jest jednoznaczny z dobrą kondycją finansową firmy -to jednak elemantarna wiedza konieczna przed opluwaniem kogokolwiek ...

 • ~ksiegowa 2019-06-07
  16:35:42

  7 23

  Dariusz Kos- to może powiesz czy ta firma ma jakieś długi z tytułu niezapłaconego podatku. Bo jak nie ma to z bomby zrobił się kapiszon.

 • ~Dariusz Kos 2019-06-07
  20:27:10

  27 7

  @księgowa przykro czytasz Twój wpis, bowiem jeśli faktycznie jesteś księgową, to właśnie zrobiłaś sobie kompletną antyreklamę:
  1. Z tytułu niezapłaconych podatków nie ma nikt długów w Polsce, bowiem są to ZALEGŁOŚCI podatkowe. Nazewnictwo i definicje są w prawie podatkowym i rachunkowym bardzo ważne.
  2. Właśnie dlatego występuje się z wnioskami o np. rozłożenie spłaty podatków lokalnych na raty, by tych zaległości nie mieć.
  3. Tak, ZO Eurobau miała lub ma zaległości podatkowe i w 2018 roku spłatę 128 tys. zł prezydent Żor rozłożył na raty, jako preferencje podatkowe. Informację o tym podała na Komisji Budżetu Rady Miasta Żory Kierownik Referatu Podatków, Opłat Lokalnych i Księgowości Podatkowej Urzędu Miasta Żory.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 106