zamknij

Wiadomości

Jak radni miejscy przegrali z duchem Świąt Bożego Narodzenia

2022-01-03, Autor: Aleksandra Bienias

Na ostatniej sesji rady miasta rozgorzała zaskakująca dyskusja. Uwaga dotyczyła ona charakteru i formy życzeń rozesłanych przez władze miasta do mieszkańców Żor. Poruszany temat chciał przykryć zasłoną milczenia przewodniczący rady miejskiej - to mu się jednak nie udało.

Reklama

Czy życzenia wysłane w grudniu, a nieopatrzone informacją, że dotyczą Świąt bożonarodzeniowych, mogą być przyczyną dyskusji rajców miejskich? Mogą, czego dowiedli w przedostatni dzień grudnia radni z Żor.

Dziękuję za otrzymane życzenia i za te przesłane mieszkańcom miast. Mam jednak z nimi pewnie problem: nie wiem jakich świąt dotyczą - zaczął radny Piotr Huzarewicz, przewodniczący Klubu PiS i wiceprzewodniczący rady miejskiej.

kartka

Jak się jednak okazało, na kartce zabrakło doprecyzowania o jakie święta chodzi. To miało być przyczyną dyskusji mieszkańców i zapytań kierowanych do radnego:

Miałem co najmniej kilka zapytań i głosów od mieszkańców dokładnie o to samo. Sprawa została również poruszona publicznie podczas pasterki w parafii św. Biskupa Stanisława, gdzie ksiądz proboszcz pytał, czy władze miasta zapomniały, albo wstydzą się świąt, które obchodzimy.

I tu jak się domyślacie, musiała wtedy paść głośna deklaracja:

Chciałbym tu zapewnić publicznie, że ani nie zapomniałem, ani się nie wstydzę, że obchodzimy Święta Bożego Narodzenia.

Na zakończenie swojego wystąpienia Piotr Huzarewicz zwrócił się do przewodniczącego rady miasta Piotra Kosztyły:

Bardzo proszę, a właściwie życzę sobie, żeby w przyszłości pamiętał pan, z okazji jakich świąt składa pan życzenia, także w moim imieniu.

Trzeba przyznać, że wystąpienie Huzarewicza wywołało konsternację przewodniczącego, który tak je skomentował:

Trudno mi się do tego odnieść. Myślę, że jest to niepotrzebne doszukiwanie się czegoś, co nie istnieje. Dla mnie były to życzenia świąteczne z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Nie było to z pewnością celowe.

Do sprawy odniosła się również Anna Gaszka, zauważając:

W naszym mieście żyją również ateiści i wyznawcy innych religii. Więc może nie warto poruszać na radzie miasta takich tematów? - zapytała.

W tym momencie na sali usłyszeć można było głośny śmiech.

Piotr Kosztyła próbując desperacko uratować sytuację, zaapelował, że im mniej słów w tej sprawie, tym lepiej.

Czy Wy też tak uważacie? Czy publiczne dyskusje rajców powinny dotyczyć właśnie takich tematów?

Oceń publikację: + 1 + 32 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~Jan 2022-01-03
  21:47:03

  10 22

  Ubolewam nad taką postawą w tej sprawie przewodniczącego Rady Miasta. Widziałem formę i czytałem całą treść tych życzeń. Były one przede wszystkim prymitywne i żenująco nijakie w stylu "wiecie, rozumiecie...", a poza tym lekceważące zarówno dla tych do których, jak i w imieniu których były one kierowane - nie wiadomo co piszący mieli na myśli, a podpisali je przewodniczący Rady Miasta i prezydent Miasta. Nie mówiąc już o publicznym lekceważeniu zasad Savoir-vivre i tradycji chrześcijańskiej, a przede wszystkim o aroganckim lekceważeniu polskiej, świętej tradycji Bożego Narodzenia.
  Wstyd! Savoir-vivre obowiązuje zawsze i wszędzie!
  Moim zdaniem słusznie postąpiono, że publicznie poruszono i wytknięto oraz wyrażono ubolewanie w tej przykrej i żenującej sprawie.

 • ~Adrian Lubszczyk 2022-01-04
  07:12:36

  16 5

  Panie Janie, chętnie się dowiem jakie to zasady savoir-vivre nie zostały zachowane - bardzo proszę o odpowiedź.

 • ~Jan 2022-01-04
  14:51:40

  5 11

  Panie Adrianie - te, które opisałem w moim komentarzu.

 • ~Anna Gaszka 2022-01-04
  22:50:05

  15 5

  Panie Janie, zasad savoir-vivre nie zachowali koledzy Pana syna wybuchając śmiechem po tym, jak zwróciłam uwagę, aby takie kwestie (dotyczące danych wrażliwych, kwestii wyznania) nie były poruszane na sesjach Rady Miasta. Tym wpisem okazuje Pan lekceważenie wobec wszystkich tych, którzy mają, inny niż Pan, światopogląd. Ubolewam nad taką postawą. Tolerancja wobec drugiego człowieka POWINNA obowiązywać zawsze i wszędzie.

 • ~Pawel 2022-01-05
  06:46:00

  2 10

  Czy jak lewica dojdzie do władzy, to dni takie jak 06.01, Boże Ciało, 25.12, itp. staną się dniami roboczymi czy nadal pozostaną dniami wolnymi, mimo że bezpośrednio nawiązują do świąt katolickich? W końcu lewica głosi odłączenie Kościoła od państwa.

 • ~azan3 2022-01-05
  07:08:42

  9 2

  Naprawdę to jest żałosne, że takimi rzeczami się Rada Miasta zajmuje

 • ~Adrian Lubszczyk 2022-01-05
  07:54:34

  9 4

  Naprawdę nie widzę żadnego naruszenia zasad savoir-vivre.
  Rozumiem, że Pan wolałby inne życzenia natomiast ani treść ani forma tych życzeń na pewno nie naruszyły dobrych manier.

 • ~jasnypieron 2022-01-05
  16:12:24

  8 3

  panie Janie....nie wiem jak pan stroi swój dom na Święta Bożego Narodzenia, ale ja zawsze mam iglaka i bombki( już stare, ale bombki) i złośliwe udawanie, że widzi się coś innego.....to trzeba popracować na spostrzegawczością

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jakie masz plany na wakacje?


Oddanych głosów: 91