zamknij

Wiadomości

Jest wyrok w sprawie prezydenta Żor: W. Socha niewinny

2015-11-05, Autor: wk
Dziś rano sąd drugiej instancji ogłosił wyrok w sprawie oświadczeń majątkowych prezydenta Żor - Waldemara Sochy. Sąd uznał, że prezydent jest niewinny.

Reklama

Wyrok zapadł w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, w V Wydziale Karnego Ośrodka Zamiejscowego w Rybniku. Przypomnijmy, w 2011 roku Waldemar Socha został oskarżony o podanie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym. Dwa lata później, w maju 2013 roku sędzia Sądu Rejonowego w Żorach - Jarosław Wodzyński uznał winę W. Sochy w dwóch z trzech stawianych mu zarzutów dotyczących zaniżenia wartości nieruchomości i niewykazania w oświadczeniu posiadania działki, przez co nałożył na niego karę grzywny w wysokości 8 tys. zł oraz obciążył kosztami sądowymi. Obrońcy Waldemara Sochy wnieśli odwołanie od decyzji, a 8 maja 2014 r. Sąd Okręgowy w Gliwicach przychylił się do tej apelacji (czytaj więcej). Uzasadnienie odwołania okazało się w znacznej części zasadne, co spowodowało konieczność uchylenia zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania przez Sąd Rejonowy w Żorach. 20 stycznia br. zapadł w tej sprawie wyrok uznający winę oskarżonego, od którego wniesiono apelację. Dzisiaj poznaliśmy jej rozstrzygnięcie.

Wyrok uniewinniający prezydenta W. Sochę odczytał dziś rano sędzia SO, Sławomir Klekocki. – Sąd Okręgowy w Gliwicach Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku Wydział V Karny Sekcja Odwoławcza 5 listopada 2015 roku po rozpoznaniu w dniu dzisiejszym sprawy Waldemara Sochy oskarżonego o przestępstwo z art. 233 paragraf 1 i 6 kk na skutek apelacji wniesionych przez obrońców oskarżonego od wyroku Sądu Rejonowego w Żorach z dnia 20 stycznia 2015 roku w punkcie pierwszym: zmienia zaskarżony wyrok w ten sposób, że uniewinnia oskarżonego Waldemara Socha od wszystkich zarzucanych mu czynów. Punkt drugi: kosztami postępowania obciąża Skarb Państwa – powiedział.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Aleksandra Odoj-Jarek wskazała, że Sąd Rejonowy w Żorach wyciągnął błędne wnioski w materiale dowodowym oraz wydał błędną ocenę prawną oskarżonego, które doprowadziły do jego skazania. – Przy braku jakichkolwiek kryteriów czynienie zarzutu podania nieprawdy co do wartości nieruchomości jest nieuzasadnione. Wyznacznikiem tej wartości nie mogą być ani pisemne porozumienia oskarżonego dotyczące przyszłego zakupu nieruchomości, ani też przedwstępna umowa sprzedaży. Wszelkie wątpliwości w tej materii należało więc rozstrzygnąć na korzyść oskarżonego – mówiła A. Odoj-Jarek. – W toku całego procesu nie przedstawiono żadnych przekonujących dowodów, a Sąd Rejonowy uzasadniał chęć zatajenia nieruchomości obawą oskarżonego przed ewentualnym postępowaniem wyjaśniającym ze strony Urzędu Skarbowego, posiłkował się też negatywną oceną Waldemara Sochy wobec którego wcześniej prowadzono postępowania karne, które zostały umorzone – dodała.

Wyrok jest prawomocny.
Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~minges 2015-11-05 09:58:05

  I dobrze!

  0 4
 • ~Arteks 2015-11-05 11:59:46

  @minges - możesz wyjaśnić czemu dobrze? Czy w takim razie cały system oświadczeń i ustawa tzw. antykorupcyjna ma jakikolwiek sens skoro każdy może powiedzieć, że się pomylił, że zapomniał coś wpisać itd? Jeśli sąd uznał go za niewinnego to ja też go za takiego uznaję bo wyrok sądowy trzeba uznać. Ale nie potrafię zrozumieć, że 60 tys. miastem steruje gość który nie potrafi poprawnie wypełnić jakiegoś druku...

  10 0
 • ~mareq 2015-11-05 12:16:44

  Arteks mówiłem, że jest niewinny. Kolejny argument Ci padł.

  7 0
 • ~Arteks 2015-11-05 12:23:02

  @mareq - ale nie padł mi argument o jego niekompetencji... Bo kto na urzędzie prezydenckim jest tak niekompetentny aby się mylić w wypisaniu łatwego blankietu???!!! A gdyby sprawa była taka prosta to przed wyrokiem sądu w Rybniku, sąd niższej intencji nie stwierdziłby jego winy, tak samo jak wcześniej stwierdziła to prokuratura. Stać go na bardzo dobrych adwokatów, którzy go wydobyli z dołka w jaki wpadł i tyle.

  0 1
 • ~mareq 2015-11-05 12:59:46

  Arteks z wyrokami Sądów się nie dyskutuje. Z drugiej strony jeśli prześwietliłoby się oświadczenia radnych czy prezydentów miast w jakiejkolwiek gminie 90% zawierałoby takie błędy. Popatrz na oświadczenia innych i zobacz ile kosztują ich domy czy mieszkania. Daleko nie trzeba szukać.

  8 0
 • ~minges 2015-11-05 13:05:47

  Ha Arteks! I tu jest pies pogrzebany. Nie obrażaj włodarza Żor i nie podważaj wyroku sądu, bo wyszło na to, że druk wypełnił poprawnie, jedynie interpretacja Urzędu Skarbowego była błędna! To pokazuje jak bardzo niejednolite i nieczytelne jest polskie prawo! Ty swoje, kontrola swoje, sąd swoje! Napisałem "I dobrze!", bo kolejny raz pokazano ułomność prawa polskiego w tym zakresie! Mam też dla Ciebie radę Arteks: podzwoń po kilku Urzędach Skarbowych w sprawie wypełniania oświadczeń majątkowych, to zobaczysz, jak bardzo w tej materii różnią się między sobą np. US Żory, US Rybnik i np. US Wodzisław! Państwo w państwie. A co dopiero mówić o skali ogólnopolskiej.

  8 1
 • ~Arteks 2015-11-05 13:09:30

  @jasnypieron - nic mnie nie ściska. Obaj i ja i mareq mamy swoje rację, jak sam widzisz dwa różne sądy różnie interpretują sprawę. Ważniejszy jest ten w Rybniku więc tak jak wspomina mareq trzeba uznać jego wyrok. Chyba że... prokurator odwoła się do Sądu Najwyższego. Natomiast mi by było wstyd jeśli moim miastem rządziłby ktoś kto nie potrafi poprawnie wypełnić oświadczenia i kto musi się włóczyć przez kilka lat po sądach... @mareq - piszesz o 90% samorządowców - to czemu Socha to na Śląsku jedyny znany przypadek? Ma pecha, jest nielubiany, uwzięli się na niego? ;P To 90% czy może 1% - odpowiedz lub podaj przykłady innych z naszego województwa.

  0 4
 • ~mareq 2015-11-05 13:47:39

  Arteks odpowiem tak "jo cie prosza". Myślę, że zrozumiesz.

  13 0
 • ~Arteks 2015-11-05 18:34:37

  @mareq - niestety ale twoja odpowiedź potwierdza, że znowu mam rację. Tylko Socha się pomylił, a samorządów w naszym województwie jest ponad 300. Więc jak z tymi 90% samorządowców??? Tym razem rada ode mnie "Jo cie prosza" - mniej podlizywania się i ściemy, więcej obiektywności i uczciwości. Inaczej zawsze będziesz traktowany jako taki śmieszny kapciowy który nie umie sobie poradzić ze zwykłymi komentatorami na lokalnym portalu. Nie jest ci "gańba" przed twoim szefem? ;)

  1 10
 • ~Arteks 2015-11-05 19:40:58

  @jasnypieron - wiele razy apeluję abyś pisał na temat i niestety nie mogę się tego doprosić. Co do usuwania wpisów to tuzory.pl jest zdecydowanie zbyt łagodne. Wiele specjalistycznych forów usuwa komentarze nie na temat, a takie osobniki które to robią notorycznie dostają bana na tydzień czy miesiąc. Pomijam już to, że twoje wpisy często są obraźliwe wobec różnych osób w tym mnie. ;| Poza tym ty prawie niczego tu nie wnosisz, kierujesz tematy dyskusji na osoby komentujące zamiast na tych który dany temat dotyczy, a potem próbujesz się doszukiwać jakichś spisków czy oczerniać portal. Kto ci każe tu wchodzić, czytać i pisać? Masz jakieś polecenie i robisz to wbrew sobie? Jeśli nie to daj sobie spokój bo nabawisz się jeszcze jakichś nerwic. Mi dyskusje sprawiają przyjemność, a jeśli przy okazji jakiś urzędnik oberwie ode mnie argumentem to i jakiś czytelnik coś ciekawego się dowie. :DDD

  0 12

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.