zamknij

Biznes

Johnson Controls zwiększy zatrudnienie i zainwestuje 80 mln zł w Żorach

2016-07-11, Autor: wk; źródło: mat. prasowe
Johnson Controls, dostawca siedzeń samochodowych, uruchomił drugą linię produkcyjną komponentów piankowych w Żorach. Rozbudowa zakładu działającego na terenie Jastrzębsko-Żorskiej Podstrefy Ekonomicznej jest częścią nowego, pięcioletniego planu inwestycyjnego. Do 2019 roku Johnson Controls zainwestuje w Żorach 80 milionów złotych oraz zwiększy zatrudnienie. Po zakończeniu inwestycji zakład ma być jednym z największych producentów pianki poliuretanowej w ramach koncernu Johnson Controls. Komponenty z żorskiego zakładu są montowane w siedzeniach samochodowych wielu znanych marek.

Reklama

Obecnie prowadzona inwestycja rozpoczęła się w 2015 roku. Część środków pochłonęła rozbudowa zakładu, który zwiększył swoją powierzchnię blisko dwukrotnie. W nowym budynku znajduje się druga linia produkcyjna, magazyn i mieszalnia chemii. To nie koniec wielkich zmian, bo we wrześniu 2017 roku planowane jest uruchomienie trzeciej linii produkcyjnej. Po zakończeniu inwestycji średnia wydajność zakładu wyniesie około 40 000 pianek na dobę, co oznacza miejsce w czołówce producentów pianek poliuretanowych dla branży motoryzacyjnej.

Inwestycja w rozbudowę zakładu jest równoznaczna z planami stopniowego zwiększenia liczby pracowników. Johnson Controls w Żorach dzięki dobrej współpracy z Ministerstwem Gospodarki (aktualnie w kompetencjach Ministerstwa Rozwoju) uzyskał dofinansowanie w postaci pomocy publicznej na rzecz zwiększenia zatrudnienia.

- Naszym głównym celem jest wzmocnienie pozycji Johnson Controls Foam w regionie i pozyskanie nowych kontraktów. Pracujemy dla najlepszych marek samochodowych, wykorzystujemy najnowsze technologie. Jesteśmy również coraz większym pracodawcą na terenie Jastrzębsko-Żorskiej Podstrefy Ekonomicznej – mówi Michał Bysiecki, dyrektor Zakładu Johnson Controls w Żorach, dla którego ważne są również wysokie standardy jakościowe, wzrost produktywności i przewagi firmy nad konkurencją.

Kierownictwo zakładu stawia również na innowacyjność. W Żorach został uruchomiony pierwszy w Polsce dział badań i rozwoju Johnson Controls. Inżynierowie będą wspierani przez zespół narzędziowy, laboratoryjny i produkcyjny. W ciągu najbliższego roku Johnson Controls planuje dalsze inwestycje w wyposażenie.

Zakład w Żorach działa od 2008 roku i jest częścią globalnego koncernu Johnson Controls. Firma obecnie zatrudnia około 235 osób, pracujących w systemie trzyzmianowym.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
  • ~gestskoczka 2016-07-11
    08:33:20

    16 1

    To dobrze że w Żorach rozbudowują się zakłady pracy i powstają nowe, na przykład w strefie Osiny nowy zakład powstaje po lewej stronie JP II jadąc w kierunku Szerokiej po prawej, trzy już kończą budowę. Wielu komentatorów nazywa je pogardliwie „obozami pracy”. Myślę że im więcej tych zakładów powstanie, tym mniejsze będzie bezrobocie. Dotychczasowy rynek pracodawcy, dyktującego wyśrubowane w dół płace, będzie coraz bardziej przekształcał się w rynek pracownika. Do naszej, wspólnej Kasy Miasta wpływać będzie więcej pieniędzy niż z nieużytków lub pola rolnego, a i miasto przestrzennie się rozwija, potrzebne będą nowe ulice, chodniki, oświetlenie.

  • ~Arteks 2016-07-11
    10:52:18

    1 16

    Czy jesteś pewny, że budowa nowego metalowego hangaru to rozwój przestrzenny miasta? Każdy urbanista stwierdzi, że rozwój miasta następuje wtedy jak jakiś teren przekształcany jest w nową przestrzeń publiczną, jeśli powstają nowe budynki, miejsca do wypoczynku i wszystko co miastotwórcze. W Żorach zmienia się praktycznie tylko krajobraz wokół dróg osiedlowych i wokół Wiślanki - i to niestety też niesamowicie chaotycznie. Kiedyś między blokowiskami były takie duże fajne przestrzenie które można było wykorzystać rekreacyjnie, dzisiaj zostały zabudowane byle jak i byle czym. W Żorach nie następuje jakiś rozwój tkanki miejskiej. Jest tak samo jak 25 lat temu tylko trochę smutniej bo od tego czasu mocno zamarła starówka. A co do płac to tobie łatwo się mędrkuje jak fajna górnicza emeryturka leci. Popracowałbyś sobie tak z pół roku za 1500 zł z weekendami i batem nad sobą. To byś inaczej pisał. Miejsca pracy w strefach nie cieszą się dobrymi opiniami w naszym kraju. Wystarczy poczytać fora pracownicze. Chociaż z drugiej strony, lepiej coś takiego niż nic.

  • ~pioter77 2016-07-12
    11:41:04

    11 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Arteks 2016-07-12
    13:22:37

    2 12

    @pioter77 - u was jak za Gierka, wstęgi, prezydent i robienie hucpy bo... na bezrybiu i rak ryba. Co innego jeśli chodziłoby o nowy zakład, to potrafię zrozumieć. Ale budowa nowej hali... U nas niedawno na Rettigu wybudowano nową linię produkcyjną - nie słyszałem o tym w mediach ani słowa. Na razie to ty mnie opluwasz, a nie ja. Ja patrzę jak zwykle na wszystko na trzeźwo.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.