zamknij

Biznes

JSW chce fedrować w Żorach i apeluje do mieszkańców. Co na to władze miasta?

2013-03-19, Autor: mk
Władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej apelują do mieszkańców o poparcie planów związanych z przedłużeniem żywotności kopalni Borynia. Szansą jest wydobycie w rejonie Żory - Warszowice. Na to jednak władze Żor nie chcą wyrazić zgody.

Reklama

O tym, że wyczerpują się złoża pod kopalnią "Borynia" i aby przedłużyć jej żywotność konieczne jest sięgnięcie po nowe zasoby - zlokalizowane w rejonie Żory - Warszowice - informowaliśmy już w lipcu zeszłego roku. Wtedy też okazało się, że inwestycję blokują władze miasta.

>>>Władze miasta nie chcą dopuścić do wydobycia węgla w Żorach. Czy słusznie?

>>>Prezydent: Nie mamy interesu w fedrowaniu JSW

Teraz apel do mieszkańców Żor wystosowały władze spółki JSW. - Zwracamy się do Was z apelem o poparcie planów związanych z przedłużeniem żywotności kopalni Borynia. "Dłuższe życie" kopalń to pewność oraz stabilność dla obecnych i przyszłych pracowników kopalń, które bez inwestowania i poszerzania bazy zasobowej są zagrożone zamknięciem - zwraca się w liście otwartym do żorzan, Czesław Kubaczka, dyrektor KWK Borynia-Zofiówka-Jastrzębie.

I dodaje, że jeśli władze Żor zaopiniują plany rozwojowe negatywnie - Borynia przestanie istnieć około 2025 roku. - Co oznacza likwidacja kopalni dla społeczności żyjącej z górnictwa chyba nikomu tłumaczyć nie trzeba. Sama kopalnia zatrudnia dzisiaj 3,5 tys. ludzi! Chcę podkreślić, że mieszkańcy Żor stanowią poważną część Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 2500 mieszkańców Żor pracuje w naszych zakładach - zaznacza dyrektor.

Zapewnia także, że z powodu rozbudowy Boryni nie wzrośnie zanieczyszczenie powietrza i wód, a spółka posiada ogromne doświadczenie w usuwaniu szkód górniczych.

Warto dodać, że wspomniane złoża znajdują się na terenie trzech gmin, poza Żorami są to Pawłowice i Jastrzębie. Warunkiem uzyskania koncesji na wydobycie jest zgoda wszystkich.

Stanowisko Żor w tej sprawie w dalszym ciągu jest negatywne. - Wydobycie węgla w nowych pokładach jest dla Żor nieopłacalne. Wspieranie górnictwa opłacalne jest tylko dla tych gmin, na terenie których znajdują się siedziby kopalni. Wówczas kopalnie odprowadzają podatki i wszelkiego rodzaju opłaty, a te trafiają do gminnych budżetów - tłumaczy Anna Ujma, doradca prezydenta do spraw polityki informacji i promocji.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
  • ~mimik 2013-03-19
    07:44:17

    0 1

    nie zgadzać się!

  • ~adammaciek 2013-03-19
    09:18:50

    0 0

    Ujma dostałaś stanowisko dzięki jakiejś życzliwej osobie i z tak krótkim stażęm takie rzeczy gadać Prezydent czeka na jakieś korzyśći a póżniej orzed sąd pójdzie i powie ze nie zrobil nic zlego hehhehehehe

  • ~grzywa7771 2013-03-19
    10:40:12

    0 2

    Ja się nie zgadzam. Władze miasta mają rację. Niech Spółka JSW zobowiąże się do płacenia opłaty eksploatacyjnej, bądź innego podatku, na rzecz Miasta Żory. w adekwatnej wysokości.
    Miejsca pracy w liczbie 2 500 os. nie są argumentem
    - spora część osób to emeryci, resztę chętnie przejmą inne zakłady bądź kopalnie- w końcu Ci ludzie mają doświadczenie.
    Pozdrawiam

  • ~ 2013-03-19
    12:32:56

    0 0

    tak szczerze mówiąc to nie macie nic do powiedzenia ani wy ani prezydent decyzja z tego co się orientuje jest już podjęta! dużo "wyżej"

  • ~grzywa7771 2013-03-19
    12:52:29

    0 0

    - Wywiórka
    Możliwe, że masz rację... wtedy zostanie nam Tylko pikieta ;-) przed kancelarią Tuska

  • ~ksiegowa 2013-03-19
    13:08:46

    0 0

    Żadna decyzja nie została podjęta, decyduje prezydent miasta. Co do listu do mieszkańców to masa w nim demagogi. JSW chwali sie ile to dla Żor robi tylko nic z tego nie widać. Pisze ze sponsoruje żorski sport tylko jakoś nie widać nigdzie tego efektów, podobno sponsoruje imrezy dla mieszkańców ale chyba pomieszało im się Jastrzębie z Żorami. JSW pisze że tylko Żory sie nie zgadzają a Jastrzębie, Suszec i Pałowice już dawno wyraziły zgodę tylko jest jedna różnica, na terenie tych gmin JSW ma swoje kopalnie i dla nich dłuższy byt kopalni to być albo nie być bo oni mają podatki a Żory poza szkodami górniczymi nie będą miały nic!!!!!!

  • ~nonsens 2013-03-19
    13:20:46

    1 0

    Miejsca pracy na kopalni to obecnie jedne z najbardziej płatnych poza Urzędem Miasta miejsc pracy dla żorzan. 2500 x 4 to mniej więcej 20% mieszkańców miasta ma chlebek z JSW. Dlaczego więc im przeszkadzać w wydobyciu na peryferiach miasta?

  • ~ 2013-03-19
    13:47:20

    0 0

    JSW sponsoruje drużyny w amatorskich żorskich ligach, wiec tego nie można zarzucić co do imprez to nie mam pojęcia. Chodzą pogłoski że Prezydent się zgodzi tak i tak, ale czeka na "swoją" dole lub nakaz z "góry" nie wiem ile w tym prawdy i to są tylko zasłyszane informacje wiec mogę się mylić.

  • ~ 2013-03-19
    14:39:51

    0 0

    nonsens na tych peryferiach sa tereny inwestycyjne, kto zainwestuje na szkodach górniczych, do do zarobków to masz jakieś stare dane. Zawsze możesz się starać o pracę w UM, jest kilka wolnych miejsc http://www.bip.zory.pl/?c=10164. MAm nadzieję, że Prezydent podejmnie jedyną słuszną decyzję NIE. Przynajmniej nie na takich warunkach, kiedy do kasy miasta wpłyną ochłapy a szkody górnicze będą spore.

  • ~grzywa7771 2013-03-19
    15:06:57

    0 0

    Autor pisze że 2500 osób pracuje w zakładach JSW S.A. Jeśli kopalnia KWK Borynia zostanie zamknięta w 2025r. a pracuje tam pewnie odsetek z tej liczby osób, z tego odsetka osób myślę, że sporo w między czasie odejdzie na emerytury, to reszta która zostanie ma jeszcze ponad 10 lat czasu na zmianę miejsca zatrudnienia.
    Więc co to za argument!!! o jakim chlebie Wy mówicie? Pamiętam jak zamykano KWK Żory- to była tragedia!!! bezrobocie największe w Polsce, wiem bo przeżyłem to na sobie. W tym wypadku, zamknięcie kopalni Borynia nie ma skutków społecznych. Tym bardziej że niedawno rozpoczęto ogromną inwestycję związaną z nowym szybem na BZIU. myślę że spora część z tych osób przejma zakłady dotychczasowe JSW S.A.- wystarczy ograniczyć pracowników emerytalnych.

  • ~gestskoczka 2013-03-19
    15:40:53

    0 0

    Popieram Prezydenta Sochę w tym że nie wyraża zgody na fedrowanie pod Żorami. Inaczej by było gdyby kopalnia była na terenie Żor, to miasto miałoby zysk, a tak to zysk pójdzie do Jastrzębia a w Żorach zostaną walące się domy i handryczenie się ze spółką o naprawę szkód górniczych. Jestem na NIE z dwóch powodów. Pierwszy powód jest taki, że tam gdzie jest dyrekcja kopalni i zarząd spółki okolica ma pewne korzyści, kluby sportowe, imprezy muzyczne, pomoc dla miasta w budowie infrastruktury. Jastrzębie z tego korzysta. Drugim powodem jest fakt że w Żorach pomiędzy Osinami, oś. Sikorskiego a Jana Pawła jest teren przeznaczony pod KSSE. Informacja o ewentualnych szkodach górniczych spowoduje że na ten teren nie będzie chętnych inwestorów. Przykładem niech będzie porównanie dwóch terenów inwestycyjnych, powstałych w tym samym czasie w Podstrefie Jastrzębsko-Żorskiej, tego w Baranowicach/Warszowicach i tego w Bziu. Jastrzębie koncentruje się na wydobyciu węgla, bardzo dobrze. Żory koncentrują się na zakładach powstających w KSSE (i nie tyko) i niech tak pozostanie. Z całym szacunkiem dla obu miast.

  • ~stefan 2013-03-19
    15:48:55

    0 0

    Stanowisko Prezydenta jest słuszne.Niektóre zamieszczone tutaj komentarze np.cyt.o jakiejś doli dla Prezydenta nadaja się do prokuratora.Tak po prostu nie wolno pisać.Prezydent broni interesu Żor i taka powinna być jego rola.

  • ~ 2013-03-19
    16:04:00

    0 0

    ~stefan257 czytaj dokładnie!! Napisałem ze to są informacje które gdzieś zasłyszałem i mogą być nieprawdą!! Wiec proszę nie straszyć prokuraturą!!

  • ~gestskoczka 2013-03-19
    17:34:53

    0 0

    Panie Sebastianie, sportowcy też powinni myśleć. Obraża pan prezydenta publicznie pisząc o tym że prezydent czeka na swoją dolę zaznaczając że to tylko zasłyszane informacje. Jest pan zainteresowany, bo pracuje pan na Boryni. Szanuję ludzi którzy swoje komentarze podpisują jawnie, więc pana ostrzegam że za rozsiewanie takich plotek też jest paragraf. Proszę napisać jaką kwotą sponsoruje JSW żorskie zespoły sportowe. Chodzę na różne imprezy muzyczne w Żorach, im bilet jest tańszy, tym nieraz lista sponsorów dłuższa, ale o takim sponsorze jak JSW nie słyszałem. Ostatnio byłem na Festiwalu Gimnastyki i Akrobatyki Sportowej, też była odczytana lista sponsorów i też nie było JSW. Byłem parę razy na różnych imprezach w Jastrzębiu, i jak była przedstawiana lista sponsorów to JSW była wymieniana chyba zawsze. Życzę panu tyle ile zjazdów, tyle bezpiecznych wyjazdów. Ale nie chciałbym by ta praca była pod Żorami.

  • ~adammaciek 2013-03-20
    00:51:56

    0 0

    gestskoczka a co ty byś boroku zrobił jak by twój syn czy ty czy ktoś ci bliski pracowal na Boryni no ale jak widać po wypowiedziach chyba pracujesz w magistariacie i straszysz ludzi pragrafami ostatnie paragrafy to widzimy jak sadza naszego prezydenta jak nie odwolane to ktos chory hehheheh wiec darujmy se te opinie bo zawsze ktos jest wyzej niz nasz prezydent i tego nie przeskoczy zaden

  • ~Joana 2013-03-21
    16:10:28

    0 0

    Czytam te komentarze i odnoszę wrażenie, że najwięcej w tym temacie mają do powiedzenia Ci, którzy na Prawie Geologicznym i Górniczym znają się najmniej lub też w ogóle. Jeśli chodzi o wszelkie opłaty na rzecz miasta Żory z tytułu prowadzenia eksploatacji, JSW ma obowiązek uiszczania opłat, bo tak nakazuje prawo. I nic tu do rzeczy nie ma fakt, że kopalnia jest w Jastrzębiu, a pole w Żorach.Opłata nie jest jednorazowa, a pieniądze, które wpływać będą do kasy miasta co roku i które można będzie wykorzystywać na różne inwestycje. Nie ma więc takiej opcji, że JSW płacić nie będzie, bo straci prawo do fedrowania pod miastem. Jeśli chodzi o szkody - pod terenami zabudowanymi stosuje się podsadzkę, która maksymalnie ogranicza szkody. A jeśli takowe wystąpią - kopalnia ma obowiązek pokryć wszelkie powstałe szkody. Dlaczego więc miasto tak się wzbrania? Wystarczy spojrzeć na Gierałtowice, znajdujące się w zasięgu działania KWK Sośnica - najbogatsza gmina na Śląsku, jedna z bogatszych w Polsce. A dlaczego? Bo kopalnia buli...

  • ~jagness123 2013-03-22
    14:21:03

    0 0

    Wczoraj nawet w polsacie o tym mówili, jak dla mnie moga moga fedrowac sobie pod osinami ja tam na szczescie nie mieszkam :D:D

  • ~gestskoczka 2013-03-22
    15:46:03

    0 0

    @Joana, kit i bajer to potęga narodu. To co piszesz to prawda, może nawet ćwierć prawda. Opłata eksploatacyjna to jeden i to nie wielki zysk dla miasta z tego że pod terenami miasta jest wydobycie. Dużo większe pieniądze są z podatków, nie do pogardzenia jest też fakt dla mieszkańców że kopalnia jest dość bogatym sponsorem dla klubów sportowych i wydarzeń kulturalnych. Kopalnia jastrzębska fedrująca pod Żorami owszem płaciła by opłatę eksploatacyjną która jednak jest mniej warta niż utrzymanie infrastruktury na terenie górniczym. Gierałtowice to zły przykład, na gołych polach szkody nie są kosztowne. Ja nie mieszkam na Sikorskim ani w domach Osin czy Baranowic, ale jestem za podtrzymaniem decyzji prezydenta. Była budowana kopalnia w Baranowicach, gdyby została, byłoby dobrze. Ta w Roju też mogła by być. Skoro jastrzębska spółka przyczyniła się do likwidacji dwóch żorskich kopalń, to w Żorach nie ma górnictwa, niech sobie kopią pod Jastrzębiem.

  • ~Katarzyna71 2013-03-22
    19:54:15

    0 0

    Władze miasta wyraziły zgodę na fedrowanie w rejonie Baranowice Szoszowy. Biorąc pod uwagę, że miasto chce tu sprzedać około 100 działek budowlanych po rozparcelowanych "terenach zielonych" Spółdzielni Rolniczej widzę tu pole do nadużyć. Czy kupujący działki w Baranowicach wiedzą o zaakceptowanych przez miasto Żory planach JSW.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.