zamknij

Wiadomości

Kolejami Śląskimi pojedziesz za darmo - reakcja na alarm smogowy

2017-02-15, Autor: Redakcja

Z powodu przekroczenia norm jakości powietrza właściciele samochodów oraz ich współpasażerowie mogą podróżować bezpłatnie pociągami Kolei Śląskich od godz. 10:00 15 lutego do godziny 23:59 16 lutego.

Reklama

Z takiej możliwości można skorzystać we wszystkich pociągach i na wszystkich liniach (wyłączając przygraniczny odcinek Chałupki – Bohumin) od godziny 10:00 15 lutego do godziny 23:59 16 lutego. Podczas kontroli biletów wystarczy okazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. prawo jazdy, dowód osobisty). Na podstawie tych dokumentów, poza właścicielem dowodu rejestracyjnego, podróż mogą odbyć dodatkowo 2 osoby towarzyszące.

Zdaniem ekspertów na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości. Emisja spalin samochodowych również ma jednak niemałe znaczenie. Eksperci oceniają udział transportu samochodowego w miastach na od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~gestskoczka 2017-02-15
  17:50:06

  10 2

  Kto tu kogo ciula o darmowej jeździe?

  Przecież za te „darmowe jazdy” zapłacimy my wszyscy, łącznie z mieszkańcami Jastrzębia Zdroju którzy to już od kilkunastu lat zostali wyrzuceni z kolejowej mapy. Żory są prawie w tym samym miejscu co Jastrzębie, czyli ZERO połączeń z Katowicami.

  Nie chcę nikogo obrazić, ale takie akcje pokazują głupotę decydentów.

  Skoro uważamy że wzmożony ruch samochodowy poważnie przyczynia się do powstawania smogu, to działamy na rzecz przyjaznej komunikacji publicznej. Ale takie działanie nie może być akcyjne, ale systematyczne z wcześniej zakreślonym planem rozwoju kolejowej sieci między naszymi miastami tworząc prawdziwe Koleje Śląskie. Bo te obecne są tylko dla wybranych.

  W Żorach dworzec kolejowy jest daleko od osiedli, połączenie z Rybnikiem (których w całym tygodniu jest mniej jak w ciągu jednego dnia z Bajerówki) jest dogodne tylko dla mieszkańców Kleszczówki.

 • ~Arteks 2017-02-16
  11:58:24

  3 5

  @gestskoczka - twoje oburzenie jest jak najbardziej słuszne tylko, że chciałbym rozwinąć problem. Same darmowe jazdy za które wszyscy zapłacimy to tak naprawdę sytuacja wyjątkowa. Ale bardziej powinno boleć cię to, że Żory na razie w sposób zupełnie minimalny korzystają z kolei w przeciwieństwie do innych samorządów. A tak to już jest w tym życiu, że kiedy jedne miasta korzystają, inne tracą. W Rybniku czy Wodzisławiu o tej tematyce myśli się na tyle perspektywicznie, że co chwilę są jakieś spotkania z marszałkiem województwa, miasta wychodzą z ciekawymi inicjatywami i efekty tego już są i będą co raz większe. :) A Żory? Jakie władze takie miasto - stoicie w miejscu i możecie tylko patrzeć jak inni wam uciekają. Piszesz, że w Żorach dworzec jest daleko od osiedli... A w Rybniku jest inaczej? Nowiny, Smolna, Os. Południe czy Maroko też są daleko od dworca... Od tego jest rower, nogi czy komunikacja miejska aby dostać się na dworzec. Ale z drugiej strony... Czym dłużej Żory będą tkwić w takiej obojętności będzie więcej kasy dla innych miast województwa. :)))

 • ~gestskoczka 2017-02-16
  19:08:18

  0 1

  @Arteks, czy Ty jesteś moim oprawcą by mi uzmysławiać co i gdzie ma mnie boleć? Masz rację pisząc że Żory w sposób minimalny korzystają z kolei. Jedynym ważnym kierunkiem dla Żor w połączeniu kolejowym są Katowice i Gliwice. Tu jesteśmy na równi z innym, większym miastem. Fakt że Rybnik ma kilkanaście połączeń koleją na dobę, chyba nie rozwiązuje wam problemu komunikacyjnego bo słychać że bardzo dużo ludzi od was jeździ do pracy w Katowicach i okolicy samochodami. A i busy do Katowic też są. Kiedyś pisałeś o połączeniu kolejowym żorskich osiedli z dworcem na Kleszczówce. Może to rozwiązałoby problem, bo nawet gdyby odbudowali ten jeden tor z Kleszczówki do Orzesza, i nawet gdyby były pociągi bezpośrednie Żory Katowice, jadące godzinę z hakiem, to i tak wielu by korzystało z połączeń Drabasa i BusBrodera bo szybsze, częściej kursują, no i przystanek w pobliżu. Piszesz że: „stoicie w miejscu i możecie tylko patrzeć jak inni wam uciekają.” A ci inni to kto według Ciebie? Ja tych innych w subregionie nie widzę.

 • ~Arteks 2017-02-16
  23:37:53

  2 0

  Skoro satysfakcjonują cię przestarzałe minibusy którymi za jakiś czas dojedziesz tylko do Brynowa to nie ma o czym gadać. Nawet o tym, że od kilku dni na bilecie KŚ ważnym przez 24, 12 lub 6 godzin możesz nie tylko w rozsądnej cenie jeździć wszystkimi pociągami po województwie ale także korzystać z komunikacji miejskiej KZK GOP czy MZK Tychy. Mamy więc namiastkę wspólnego biletu sieciowego komunikacji publicznej do której busidła nigdy się nie dołączą, a mieszkańcy Żor po raz kolejny będą poszkodowani płacąc najpierw za bilet busiarzowi, a potem za tramwaj czy autobus jeśli chcą jechać dalej. Ale jeśli chciałbyś rzeczywiście coś zrobić dla swoich Żor - to zamiast ględzić zacznij uświadamiać władze swojego miasta co można z tym fantem zrobić. Być może lepiej rozumiesz problem zacofania komunikacyjnego Żor niż one. Inne samorządy to chociażby Czerwionka, Racibórz, Radlin, Wodzisław. Przecież taki Wodzisław przygotowuje wspólnie z Rybnikiem i Radlinem kolej aglomeracyjną która ma ruszyć w 2018 roku! :))) Co do kierowców to zawsze będą tacy którzy nie rozstaną się z autem ale... bardziej optymistyczne jest to, że u nas można jeździć zarówno autem jak i pociągiem. Jest alternatywa i to za co raz mniejsze pieniądze. Jeszcze niedawno jak dyskutowaliśmy to jednorazowy przejazd z Rybnika do Katowic kosztował 12 zł, a czas jazdy trwał 65 minut. Teraz kosztuje 9 zł, a podróż trwa przeciętnie 55 minut. Kilka lat temu linię obsługiwały stare EN57 (tzw. kible), teraz są to przeważnie Flirty, Impulsy czy AKŚ (zmodernizowane EN57). A to wszystko także dzięki twoim podatkom - przyznaję. ;)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy kiedykolwiek próbowano was oszukać fałszywymi sms-ami?Oddanych głosów: 401