zamknij

Wiadomości

Koniec Tesco w Polsce. Co ze sklepami?

Generalna dyrekcja sieci Tesco podjęła decyzję o sprzedaży biznesu w Polsce. Jak informuje businessinsider, 301 sklepów przejmie firma Salling Group - właściciel sieci Netto. Sklepy Tesco zmienią szyld na nowy w ciągu 18 miesięcy.

Reklama

Tesco zniknie z Polski

O problemach Tesco w Polsce mówiło się już od dawna. W końcu musiała paść ta decyzja. Sklepy pod tym szyldem znikną z naszego kraju.

- Zauważyliśmy znaczny postęp w naszej działalności w Europie Środkowej, ale nadal widzimy wyzwania rynkowe w Polsce. Dzisiaj ogłoszona transakcja pozwala nam skoncentrować się w regionie na naszej działalności w Czechach, na Węgrzech i Słowacji, gdzie mamy silniejszą pozycję rynkową z dobrymi perspektywami wzrostu oraz osiągamy marże, przepływy pieniężne i zwroty, które są istotne dla Grupy - mówi Dave Lewis, dyrektor generalny Tesco, cytowany w komunikacie sieci.

Dodajmy, że w 2019 roku Tesco już zmniejszało wielkość swoich hipermarketów w Polsce do formatu kompaktowego. To było widać np. w sklepie przy ul. Żorskiej w Rybniku. Firma w ciągu ostatnich lat sprzedała lub zamknęła około 100 placówek.

Generalna dyrekcja sieci Tesco spodziewa się wpływów z transakcji reszty sklepów na około 819 mln złotych. Wg businessinsider, finalizacja umowy jest spodziewana w bieżącym roku obrotowym.

- W komunikacie podano, że w ciągu 18 miesięcy firma sprzedała 22 sklepy za 200 mln funtów. Część z nich kupiła sieć Kaufland. Transakcja z Sailing Group nie obejmuje 19 sklepów, w ich przypadku Tesco będzie "dążyć do realizacji wartości". Prawdopodobnie znajdą one innego nabywcę – czytamy w portalu branżowym.

Zamiast Tesco – Netto?

Umowa z Salling Group przewiduje przeniesienie z Tesco około 7 tys. pracowników.

Businessinsider podaje, że firma planuje przekształcić 301 nabyte sklepy Tesco w Netto 3.0 nie później niż w ciągu 18 miesięcy od zakończenia transakcji. Do tego czasu będą one działały pod szyldem Tesco. Szczegółowy plan dla każdego sklepu - w tym dla rybnickich placówek - zostanie opracowany w najbliższych miesiącach.

- Konsolidując obie sieci handlowe na rozwojowym rynku, robimy znaczący krok w realizacji strategii całej naszej grupy, stając się jednym z czołowych graczy na jednym z największych rynków w Europie - mówi Janusz Stroka, prezes Netto Polska, cytowany w komunikacie.

Po zakończeniu transakcji, Netto będzie mieć 687 sklepów, znacząco przybliżając się do Lidla z 720 placówkami.

Pół miliarda straty na koniec 2019/2020

301 sklepów objętych transakcją sprzedało w roku obrotowym 2019/2020 towary za około 4,665 mld zł, ale zanotowało 527 mln zł straty. Na ujemny wynik wypływ miały koszty restrukturyzacji i utrata wartości aktywów. Było to potwierdzeniem kłopotów sieci w rywalizacji z innymi sprzedawcami w Polsce. Z tego powodu już wcześniej, w ciągu ostatnich 18 miesięcy sprzedała lub zgodziła się sprzedać 22 sklepy za około 200 milionów funtów (blisko 1 mld zł). Prócz tego sprzedała, lub zamknęła około 100 placówek.

- Chciałbym podziękować wszystkim naszym kolegom z Tesco Poland za ich zaangażowanie w obsługę klientów w Polsce przez wiele lat. Energia i zaangażowanie, jakie wykazali w ciągu ostatnich dwóch lat, przekształcając Tesco Poland w firmę dwuwymiarową, są niesamowicie imponujące. Uważamy tę transakcję za najlepszy sposób na zabezpieczenie przyszłości biznesu dla naszych współpracowników i klientów w Polsce - dodał Dave Lewis.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
 • ~gestskoczka 2020-06-18 14:53:59

  Dla czego mamy się martwić w Żorach rybnickim Tesco? W Żorach były dwa sklepy tej sieci, duże Tesco przy Malinowej zlikwidowali, zostało małe Tesco na Wodzisławskiej.

  24 0
 • ~pikaczu 2020-06-19 05:51:24

  Zgadzam sie co nas obchodzi ludzi mieszkajacych w Żorach, rybnickie Tesco. Artykuł po zbóju :)

  20 0
 • ~Arteks 2020-06-19 11:50:10

  @gestskoczka @pikaczu - taka informacja musi się pojawić bo do Rybnika całą okolica jeździ na zakupy.

  3 22
 • ~pikaczu 2020-06-19 13:21:43

  Buuuuuuuuuuhhhhhhaaaaaahhhhaaaa trzymajcie mnie bo ................ Arteks ja wiem ze nie masz pojęcia i że Twoje komentarze są krótko mówiąc śmieszne, ale głupszej wypowiedzi nie czytałem jeszcze nigdy teraz to przebiłeś samego siebie. Kiedyś Ci już pisałem trochę więcej pokory mniej obrażania i poniżania ludzi i trochę więcej dystansu. No chyba że nie ma się wstydu. Tak na marginesie nigdy bym nie komentował spraw innego miasta nie będąc jego mieszkańcem.

  18 2
 • ~minges 2020-06-19 13:22:38

  No Arteks jasne, a gdzie indziej jak nie do takiej metropolii jaką jest Rybnik. Mieszkałem przez pewien czas w Chwałowicach, potem trochę w Boguszowicach, teraz na żorskim osiedlu i często widzę w żorskich sklepach znajomych z tamtych dzielnic. Wiem, że bardzo byś chciał, by Rybnik stał się pępkiem regionu, ale całe szczęście niedaleko jest choćby do Gliwic, Jastrzębia czy Katowic. A Żory są coraz bardziej doinwestowane pod tym kątem. Pewnie nastawienia nie zmienisz, ale cóż.

  19 2
 • ~boblas 2020-06-19 14:36:38

  @Arteks - to poleciałeś chłopie, bierz po pół bo cię zmiecie z planszy.
  Ten artykuł jest tutaj z innego powodu.
  Miej tylko nadzieje, że nie pozostanie po tym pusty blaszak jak po Praktikerze.
  Przecież jeden taki w tak "pięknym” mieście już wystarczy, a dwa i to jeszcze obok siebie to już będzie piękno na skale Polski.

  Tak poza tematem, po co się znów tutaj pojawiłeś? Tyle czasu bez ciebie, było tak spokojnie.
  Zajmij się komentowaniem u siebie, bo jak dobrze wiesz, to w ramach oszczędności nawet nie działają fontanny. Coś się chyba sypie ten twój piękny sen o Rybniku.

  15 1
 • ~gestskoczka 2020-06-19 17:08:02

  @boblas poruszyłeś ważny temat pisząc: „Tyle czasu bez ciebie, było tak spokojnie.” Może za spokojnie, a jak za spokojnie to się robi senne miejsce.

  Arteks – można o nim pisać wiele złego, ale On wprowadza ferment, podnosi ciśnienie komentatorom. Zauważ, najczęstsze okładanie się czcionką jest wtedy, gdy zaświeci „Słońce Rybnika”. Znika senność.

  Co do sklepów, to jest u nas sporo. Nie jestem pewien, ale wydaje mi się że więcej mieszkańców Rybnika robi zakupy w Żorach jak mieszkańców Żor w Rybniku. Pod tym względem chyba Żory są na dobrej pozycji. Często jestem w Auchan, w samym sklepie tego nie widać, ale na parkingu bardzo wyraźnie widać że większość samochodów jest z okolic Żor jak z Żor. Rybnik to też okolice Żor.

  8 0
 • ~Arteks 2020-06-19 18:11:55

  Ale poruszenie... A w naszym regionie tylko jedno miasto ma ofertę handlową - w każdej dziedzinie i jest nim Rybnik. Żory mają tylko masówkę i to z bardzo ograniczonej liczby sieci. Ktoś tu napisał o Gliwicach - nie widzę specjalnej różnicy a nawet w Rybniku znajdę takie sklepy i takie branże jakich nie ma w Gliwicach - kiedyś je nawet wymieniłem bo to porównanie jest niezbyt adekwatne. Żory to miasto bez tradycji handlowej - jak wiele w Polsce. @boblas - Praktiker zwinęło się z Polski, Tesco dopiero teraz się zwija - a w Żorach stoi puste Tesco już od dawna jak obiektywnie zauważył @gestskoczka. Natomiast to co w Żorach jest niesamowicie nienormalne w stosunku do każdego miasta w Polsce - to że nikt z żorzan nie traktuje poważnie w ofercie handlowej swojego "centrum". To mi się strasznie podoba. @minges - czemu żorzanie lubią udawać rybniczan którzy albo mieszkają w Rybniku (pamiętasz @mareqg) albo się wyprowadzili do Żor? Za co można polubić Żory? Za montownie? Za brak sportu i rozrywki? Za denną zabudowę i wymarłe centrum? Można się wyprowadzić z Rybnika do Krakowa, Wiednia czy Edynburga ale do Żor. Nie bądź żałosny. ;)

  5 15
 • ~azan3 2020-06-19 22:38:40

  @Arteks- dziwisz się, że poruszenie? Bo żeś idiotyzm palnął. Pomyśl zanim coś napiszesz.

  9 3
 • ~boblas 2020-06-20 07:57:46

  @gestskoczka - i właśnie to miałem na myśli, znów się pojawił i już wypisuje o pustym centrum itd.

  @Arteks - jak już masz coś napisać to się najpierw doucz. Budynek po zamkniętym Tesco w Żorach już dawno jest użytkowany.
  Znajduje się tam firma prywatna, która handluje wózkami dla dzieci.
  Firma do której przyjeżdżają ludzie z dalszych okolic niż Rybnik.
  I jak zawsze próbujesz odnieść się tylko do tematu który ci pasuje. Zapytam jeszcze raz, jakie dalsze oszczędności wraz z wyłączonymi fontannami będzie wprowadzał Rybnik?

  16 2
 • ~Arteks 2020-06-23 10:27:36

  @boblas - w przeciwieństwie do was wcale nie bronię swojego prezydenta za głupie decyzje takie jak jak zakręcanie fontann. Wy "umieraliście" za denny BKM, bezużyteczne Centrum Przesiadkowe w złym miejscu, idiotyczne Muzeum Ognia czy pożyczki na... spłacanie pożyczek. Prędzej Żorzanina z blokowisk można spotkać w centrum Rybnika niż na żorskiej Starówce. :)))

  1 3
 • ~boblas 2020-06-23 12:32:55

  @Arteks - zajęło ci 3 dni aby napisać odpowiedź, ale to mało ważne.
  Jak zawsze w niewygodnych tematach dla ciebie unikasz dokładnej odpowiedzi.
  Natomiast odnosząc się do twojego posta, pokaż mi jeden mój post kiedy broniłem prezydenta.

  Co do cpk, to mam kolejną złą wiadomość dla ciebie.
  https://dziennikzachodni.pl/centrum-przesiadkowe-w-zorach-i-muzeum-open-air-w-cieszynie-z-nagroda-architektura-xxl-w-kategorii-kubatura-i-przestrzen/ar/c3-15017557

  Poczytaj, ale znając twoje zdanie, znów napiszesz, że mało znany czy znaczący konkurs.

  2 1
 • ~Arteks 2020-06-23 22:46:08

  @boblas - jeśli bywałbym tu częściej - miałbyś pretensję, jak jestem tu rzadziej też masz pretensję. A ja bywam tam gdzie ja chcę i kiedy chcę. :) Dlaczego to miała by być zła wiadomość? Jeśli obiekt się podoba - zasługuje na nagrodę i uznanie. W innych miastach niebanalną architekturę tworzy się od lat. U was dopiero zaczęliście... Natomiast mi cały czas chodzi o bezsens tego obiektu w tym miejscu... Gdyby zaplanować takie cpk przy dworcu i oddać teren tej samej pracowni architektonicznej - można byłoby uznać, że Żory idą z duchem współczesnej urbanistyki, a wy postępujecie dosłownie tak jak się robiło 20-30 lat temu. A ponieważ cpk jest w miejscu w którym nie ma zbyt dużych potoków pasażerskich, ten ładny obiekt jest opanowywany przez żuli.

  1 2
 • ~m5 2020-06-24 08:53:49

  ~Arteks:
  "do Rybnika całą okolica jeździ na zakupy" - czyli kto? Wskaż badania ilościowe potwierdzające ten fakt. Ile to jest procent w ogólnej liczbie mieszkańców Rybnika? Takie badania prowadzą sklepy np. pytając o kod pocztowy przy kasie. Znasz takie dane? Podziel się to wiedzą.

  "nikt z żorzan nie traktuje poważnie w ofercie handlowej swojego "centrum"." - wskaż badania oceny preferencji zakupowych Żorzan i ich opinii na temat oferty handlowej miasta. Znasz takie dane?

  "w przeciwieństwie do was" - czyli do kogo? Do kogo Ty się zwracasz? Wskaż interlokutora.

  Pamiętaj o podaniu źródeł przedstawionych danych.

  Masz tydzień, z czego trzy dni już Ci minęły. ;P

  2 0
 • ~Arteks 2020-06-24 10:30:45

  @m5 - dla mieszkańców ROW, Rybnik zawsze miał najbogatszą ofertę handlową i tu się nic nie zmieniło mimo upływu lat. Mam wymieniać rzeczy, branże i sklepy które są w Rybniku, a nie ma ich w okolicznych miastach? A jest ktoś kto robi zakupu na żorskiej Starówce - ręce w górę? Niedawno ktoś proponował aby zrobić przystanek autobusowy na Rynku aby pobudzić... Rynek. Kiczowata karuzela to też przecież jedna z ostatnich form przyciągania kogokolwiek na Rynek. Żory przy Rybnik to handlowa wieś...

  0 4
 • ~azan3 2020-06-24 14:42:49

  Muszę cię zmartwić Arteks, ja robię zakupy na żorskim rynku, nie codziennie, ale czasem robię. Po co miałbym robić na rybnickim rynku? Widzę, że kolega ma bardzo dużo wolnego czasu

  2 0
 • ~m5 2020-06-24 16:16:03

  ~Arteks - "Mam wymieniać rzeczy, branże i sklepy które są w Rybniku, a nie ma ich w okolicznych miastach? " - Nie, nic nie masz wymieniać. Odpowiedz merytorycznie na moje pytania.

  "A jest ktoś kto robi zakupu na żorskiej Starówce - ręce w górę?" - Tak, ja.

  " Niedawno ktoś proponował aby zrobić przystanek autobusowy na Rynku aby pobudzić... Rynek. " - Kiedy, gdzie i od kogo padła taka propozycja? Podaj źródło, link.

  "Kiczowata karuzela to też przecież jedna z ostatnich form przyciągania kogokolwiek na Rynek" - W twojej ocenie kiczowata. Innym się może podobać. Dzieciom się podoba. Owszem, można podważać sens tej inwestycji.

  Dla przypomnienia artykuł dotyczy likwidacji sklepów Tesco w Polsce i ich przejęciu przez Salling Group. Nie znajduje w nim oceny oferty handlowej ani Żor, ani Rybnika. A ty?

  2 0
 • ~boblas 2020-06-24 19:41:45

  @Arteks - krótko i zwięźle, chcesz porozmawiać o żulach?
  Z tego co wiem, w Rybniku opanowali o wiele więcej niż cpk w Żorach, wraz z waszym wspaniałym pustym parkingiem za ciężkie miliony.
  Niestety obserwuje to zjawisko w wielu miastach Polski, ilość osób wykolejonych życiowo w ostatnich latach mocno wzrosła, nie dziwi mnie fakt, że tam przesiadują. Takie osoby zawsze kręcą się w miejscach gdzie jest duży ruch ludzi.
  Niestety jednej rzeczy nie zrozumiesz, obok Pkp w Żorach nie ma na tyle miejsca aby wcisnąć cpk, więc powstał na jego starym miejscu. Nie bój nic, niedługo centrum się obudzi, niech tylko ukończą remont starego młyna a już wygląda to bardzo imponująco.

  2 0
 • ~gestskoczka 2020-06-24 20:23:13

  @boblas dobrze piszesz o problemie z bezdomnymi, ale w sprawie CP, a konkretnie jego lokalizacji przy PKP to się mylisz. Tam jest duży, wspaniały plac, miejsce na centrum przesiadkowe idealne, znacznie lepsze niż na dworcu autobusowym. Pod wieloma względami.

  Obecne CP, to co powstało, ładne jest ale niepraktyczne. Autobusy zarówno miejskie jak i dalekobieżne muszą przeciskać się wąskimi uliczkami Starego Miasta, a tam, szczególnie na Męczenników Oświęcimskich przydałby się spokój od dużych autobusów.

  Dlaczego władze podjęły decyzję o lokalizacji na dworcu autobusowym, nie wiem. Myślę, że było kilka powodów.

  CP przy PKP, pomiędzy ul. Kolejową a Nad Rudą wspaniale wzbogaciłoby komunikacyjnie Nasze Miasto. Obecny dworzec kolejowy po wyremontowaniu, z pewnością będzie ładny ale bardziej przydatny dla Kleszczówki jak całej reszty Żor. Planowali wiadukt, planowali tunel – ucichło – bez tego ten dworzec nadal będzie odwrócony od centrum i wielkich osiedli.

  0 1
 • ~Arteks 2020-06-24 23:01:41

  @boblas - coś się gubisz bo jeśli chwalisz się nagrodą - powinieneś też na klatę wziąć sensowność danej inwestycji i to, że ogarnęły ją żule. Oczywiście, że u nas jest więceje meneli - bo dużo ludzi, dużo ławek, dużo skwerów - ich najzwyczajniej przyciąga. W każdym większym mieście zawsze jest więcej meneli niż w mniejszych. @gestkoczka - mądrze piszesz, ja też to doradzałem. Gdyby za transport nie odpowiadał chemik - z pewnością by tak było. Nawet finansowo kiepsko to wygląda bo miasto poza środkami unijnymi musiało dołożyć zarówno do dworca kolejowego jak i do cpk. No ale finanse to też nie jest mocna strona waszych władz więc będziecie mieli dwa punkty obsługi podróżnych - obawiam się, że obydwa będą pustawe. W jednym byłoby zdecydowanie więcej "życia". Co ciekawe jest szansa na Kolej+ i odbudowę połączenia do Jastrzębia więc i tak w przyszłości życie przeniesie się na kolej - tak jak było przez dekady.

  1 3
 • ~boblas 2020-06-25 11:33:17

  Odpowiem zbiorczo dwóm moim przedmówcą.

  Rozumiem, że oboje macie wykształcenie budowlane, przestudiowaliście dokumentacje odnośnie terenów na których stoi obecnie remontowany dworzec Pkp tak?
  Czy jednak coś pomyliłem?
  Gdzie byście wsadzili cp? Na tym skrawku trawnika na środku, czy zabralibyście plac który jest równocześnie dojazdem do prywatnej firmy? Bo o ile kojarzę działa tam dalej skup złomu.
  Gdzie zmieścili byście parking dla samochodów czy też rowerów?
  Także jeżeli macie dostęp do takich danych, może jakieś plany to pokażcie, chętnie dowiedziałbym się, że można tam było zrobić coś takiego.

  2 1
 • ~gestskoczka 2020-06-25 14:18:01

  @boblas, może się mylę, ale uważam że Twój ostatni komentarz, cytuję: „Odpowiem zbiorczo dwóm moim przedmówcą.” dotyczy także mnie.

  Jeżeli nie mnie dotyczy, to przepraszam.

  Wydawało mi się, że dość jasno i zrozumiale dla mieszkańca Żor opisałem miejsce, gdzie moim zdaniem jest idealne miejsce na żorskie centrum przesiadkowe. Nie jest ono po północnej, a na południowej stronie torów kolejowych. Pomiędzy ulicami Kolejową a Nad Rudą. Wszystkie autobusy, a szczególnie te podmiejskie i dalekobieżne miałyby dobry dojazd z obwodnicy północnej, nie musiałyby rozjeżdżać Starego miasta. A autobusy miejskie dojeżdżające do dworca PKP nie musiałyby stać przed zamkniętymi rogatkami na przejeździe ul. Dworcowej.

  Stary, zabytkowy budynek dworca PKP po północnej stronie torów byłby po trosze dworcem, a w większości domem kultury dla mieszkańców Kleszczówki.

  Już dziś stanie na przejeździe nieraz się przeciąga, a jeździ znikoma ilość pociągów pasażerskich. A jak dojdzie kolej+ do Jastrzębia, to przejazd będzie więcej zamknięty jak otwarty.

  Poparz na naszych sąsiadów z Rybnika. Kolej miałaby marne znaczenie gdyby dworzec kolejowy wybudowano przy ul Kolejowej zamiast ul. Dworcowej. I jeszcze jakiś „rozsądny inaczej” kazałby zlikwidować przejście podziemne pod torami tak, jak u nas kładkę...

  0 1
 • ~boblas 2020-06-26 07:21:02

  @gestskoczka - spojrzałem na zdjęcia satelitarne i też niestety nie mogę się z Tobą zgodzić. Tamtędy płynie nasza malutka rzeczka, w sumie przez sam środek pustej działki.
  Obok są stare budynki, nie wiem do kogo należą, ale nawet gdyby należały do miasta to trzeba by było to uprzątnąć, a to są dodatkowe koszty.
  Na następnej działce masz kontenery socjalne, nie wyobrażam sobie budowy CP przy tych kontenerach, byłoby więcej zamieszania niż z żulami w obecnym CP.
  Ulica Kolejowa jest zbyt wąska, dodatkowo i tak autobusy musiałby się przeciskać przez miasto, a w dodatku odcinek ul. Dworcowej od torów kolejowych do skrzyżowania z obwodnicą ma ustawiony zakaz poruszania się pojazdów pow. 3,5t, oczywiście z wyłączeniem autobusów, ale ten zakaz nie stoi tam dla kogoś widzimisię.
  Gdyby tamtędy przejeżdżało jeszcze więcej ciężkich pojazdów, a więc zwiększona ilość autobusów, coś czuję, że ta droga długo by nie wytrzymała.
  Tak jak Ci odpisałem wcześniej, bez sprawdzenia dokumentacji i innych rzeczy, możemy sobie tutaj pisać i marzyć.

  1 1
 • ~Józef Brzozowski 2020-06-27 14:38:12

  @boblas, wyobraź sobie że ja też spojrzałem na mapę satelitarną. Spojrzałem na mapę i na Twój ostatni komentarz i zobaczyłem ogromną niechęć tych wszystkich którzy mogliby zrobić coś pożytecznego komunikacyjnie i wizerunkowo dla miasta.

  Chodzi mi o teren na którym są baraki i osiedle kontenerowe aż do ulicy łączącej ul. Kolejową z obwodnicą. Po uprzątnięciu (baraki i kontenery mieszkalne można przebudować w inne miejsce) wyłonił by się piękny teren pod godne inwestycje, oraz na CP. Autobusy dojeżdżające do CP z obwodnicy, a ul. Kolejową można by na tym odcinku zlikwidować tak, by działka dochodziła do torów. Z CP można by postawić kładkę nad torami, lub wybudować przejście podziemne łączące CP z peronami i restaurowanym zabytkowym dworcem PKP. To wszystko można zrobić, oczywiście nie od razu. Ale ci, co tego nie chcą, niewerbalnie pokazują że albo mają w dupie rozwój Żor, albo nikłą wiedzę na temat industrializacji, czyli procesu przekształcania i rozwoju gospodarczego oraz społecznego miasta.

  2 1
 • ~boblas 2020-06-27 21:20:52

  @Józef Brzozowski - tylko gdzie umieścić ludzi których baraki zostałyby zlikwidowane?
  To tam mieszkają ludzie, którzy niestety nie pałają chęcią do pracy. Dodatkowo do wyburzenia pozostałyby inne budynki, co znów podnosi koszty.
  Podsumowując, albo ktoś faktycznie w UM tego nie przeanalizował, albo koszty i problemy po drodze byłyby na tyle duże, że według kalkulacji byłoby to nieopłacalne.
  Tego niestety nie wiem, nie pracuję w UM.

  1 2
 • ~m5 2020-06-29 21:02:04

  ~Arteks - wyłaź z dziury zapadniętej drogi ;P Czekam na Twoje odpowiedzi!
  Tylko pamiętaj merytorycznie, bez wycieczek do dworców pkp i pks, fojermuzeum, bkmu itp.

  Brak odpowiedzi potwierdza, że Twoja pisanina to zwyczajne warcholstwo.

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy waszym zdaniem dzieci powinny wrócić we wrześniu do szkoły?
Oddanych głosów: 201