Śląski Biznes poleca
Kopalnia została zamknięta lub odmawia uznania swojej odpowiedzialności – czy coś jeszcze można zrobić?
Odkryliśmy w naszym budynku szkody, których wygląd wskazuje na to, iż ich źródłem był ruch zakładu górniczego. Udaliśmy się więc do kopalni, gdzie złożyliśmy stosowny wniosek o odszkodowanie za powstałe szkody górnicze. Na miejscu poinformowano nas, iż niedługo otrzymamy pisemne stanowisko kopalni. Po pewnym czasie otrzymaliśmy decyzję kopalni – brak związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ruchem zakładu górniczego a powstałymi szkodami. Tym samym kopalnia odmawia nam wypłaty odszkodowania.
Czy to zamyka nam drogę do jego uzyskania?
W żadnym wypadku.
Często okazuje się, iż kopalnia odmawia uznania swojej odpowiedzialności. Podstawową przesłanką w takiej sytuacji jest powoływanie się na brak związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy. Szczegółowe przyczyny są różne, ale do podstawowych należy: odległość zakładu górniczego od nieruchomości poszkodowanego, niska moc odczuwanych wstrząsów i tąpnięć czy wreszcie zakończenie eksploatacji w rejonie spornej nieruchomości.
W takiej sytuacji próba ugodowego rozwiązania sporu w dużej mierze nie ma szans powodzenia, albowiem zakłady górnicze w większości, dlatego rozwiązaniem pozostaje skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. W toku sprawy niezbędne będzie przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego, m.in. celem ustalenia istnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ruchem zakładu górniczego a powstałymi w nieruchomości szkodami.
Przyczyną powstawania szkód nie są bowiem tylko wstrząsy i tąpnięcia, ale także odkształcenia poziome, deformacje ciągłe i nieciągłe, obniżenia poziomu gruntu i wiele innych. Co więcej sam fakt, iż kopalnia na danym obszarze nie prowadzi eksploatacji, nie oznacza automatycznie, iż nie ponosi ona odpowiedzialności za powstałe szkody. Biegli w tematyce szkód górniczych wskazują, że pomimo zakończenia eksploatacji, do uspokojenia terenu dojdzie dopiero po kilku latach (przyjmuje się co do zasady, iż jest to okres przynajmniej dwóch lat).
Podsumowując stwierdzić należy, iż nawet jeżeli kopalnia odmawia uznania związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy prowadzoną przez nią eksploatacją (lub powołuje się na zakończenie tej eksploatacji), nie oznacza to jeszcze, iż nie będziemy mogli uzyskać należnego nam odszkodowania za szkody górnicze.
Kancelaria Adwokacka Pirożek & Pirożek w Katowicach
Kancelaria Pirożek & Pirożek posiada duże doświadczenie w dochodzeniu roszczeń z tytułu szkód wywołanych ruchem zakładu górniczego, czy też – jak się to powszechnie określa – szkody górnicze. Reprezentowaliśmy z powodzeniem naszych klientów przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach, a także przed Sądem Najwyższym.
W powyższym zakresie oferujemy kompleksową pomoc prawną przy kierowaniu sprawy na drogę sądową, w tym:
• konsultacje na każdym etapie sprawy, w tym doradzanie doboru odpowiednich środków ochrony prawnej
• Przeprowadzenie negocjacji oraz postępowania ugodowego z zakładem górniczym,
• Przeprowadzenie postępowania sądowego aż do skutecznej egzekucji.
Kontakt z Kancelarią Pirożek & Pirożek w Katowicach
E-MAIL
[email protected]
strona internetowa:
KANCELARIA
Pirożek & Pirożek Kancelaria Adwokacka
al. Wojciecha Korfantego 51
40-160 Katowice
tel.: + 48 32 205 50 12 lub +48 32 205 50 13
Najczęściej czytane
Najwyżej oceniane
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert