zamknij

Wiadomości

Lekcje religii obowiązkowe? M. Kopiec: niech Kościół za to płaci

2020-01-15, Autor: BF

Homilia arcybiskupa Wiktora Skworca o obowiązkowych lekcjach religii i etyki odbiła się szerokim echem, również na naszym portalu. Temat podjął poseł Maciej Kopiec, który wysłał do metropolity katowickiego list otwarty. Ma pewien pomysł, który – jak ma nadzieję – spotka się z akceptacją duchownego.

Reklama

Przypomnijmy, 6 stycznia pisaliśmy o arcybiskupie Wiktorze Skworcu i jego apelu do ministra edukacji. Duchowny chce obowiązkowych lekcji religii i etyki w szkołach.

Pamiętna homilia odbiła się szerokim echem w Polsce, województwie śląskim i w Rybniku. Temat podjął poseł na Sejm – Maciej Kopiec. Wczoraj wysłał on do metropolity list otwarty. Jak mówi na wstępie przedstawiciel Lewicy, z uwagą zapoznał się z apelem do ministra edukacji.

- Jako reprezentant państwa polskiego, zobowiązany przez Konstytucję, na którą składałem przysięgę, chciałbym zauważyć, że obecność religii, jako przedmiotu uczącego dogmatu katolickiego, ściśle powiązanego z Kościołem Katolickim, czyli jedną z najzamożniejszych organizacji religijnych na świecie, jako jedynego nurtu teologicznego obecnego w polskiej szkole i jego finansowanie z funduszów państwowych, pozostają w sprzeczności z ustawą zasadniczą – pisze od arcybiskupa Skworca.

Jak zaznacza Maciej Kopiec, wg prawa kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione, a władze publiczne w RP zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

Poseł opiera się również na „Rejestrze kościołów i innych związków wyznaniowych” z 7 stycznia 2020 roku przez MSWiA.

- Tylko jedna instytucja odnajduje swoją reprezentację, finansowaną przez Obywatelki i Obywateli w postaci lekcji w budynkach szkół publicznych. Taka sytuacja w mojej opinii, prócz pozostawania w sprzeczności z prawem, jest również dalece niesprawiedliwa społecznie, ponieważ ogólnodostępne lekcje nie uczą o religioznawstwie, przekazują za to dogmat jednego kościoła – wyjaśnia.

Jednocześnie Maciej Kopiec uważa, że nauka etyki jako działu filozofii powinna być obecna w polskich szkołach. Zaproponował arcybiskupowi kompromis.

- Moja propozycja zakłada zwiększenie sprawiedliwości społecznej i wniesienie realnego wkładu Kościoła Katolickiego w rozwój śląskiej młodzieży. Apeluje o podział ponoszonych kosztów prowadzenia lekcji religii i etyki pomiędzy Państwo i Kościół, polegający na tym, iż samorządy finansują nauczanie etyki w szkołach, a Kościół pokryje wszystkie koszty (w tym wynagrodzenia dla katechetek i katechetów) związane z przekazywaniem dogmatu chrześcijańskiego w budynkach szkół państwowych – pisze poseł Lewicy.

Całą treść listu przeczytacie poniżej:

list-kopiec-skworc

Co na to Archidiecezja Katowicka? Od ks. dra Tomasza Wojtala, rzecznika kurii dowiedzieliśmy się, że arcybiskup odpowie na wezwanie w odpowiednim czasie. Czekamy zatem na zdanie abpa Skworca.

Czy wg Was kompromis zaproponowany przez Macieja Kopca jest sprawiedliwy?

Czy lekcje religii powinny być finansowane przez Kościół?




Oddanych głosów: 841

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
  • ~gestskoczka 2020-01-15
    15:18:42

    30 9

    Ja na lekcje religii chodziłem w latach 60-tych ubiegłego wieku. Na te lekcje chodziliśmy do kościoła oddalonego od szkoły ok 1 km. Z tego co pamiętam, z naszej klasy tylko jeden chłopak nie chodził na religie. Wraz z rośnięciem rozszerzał się nasz światopogląd. Już wtedy, na wiele naszych wątpliwości zakonnik uczący religii nie umiał lub nie chciał odpowiedzieć. Jedno z takich fundamentalnych pytań było: „Jak Pan Bóg mógł wpuścić komunistę do nieba” - chodziło o Gagarina. Sypał nam się ten świat opisany na religii: „Niebo nad chmurkami, piekło pod ziemią”. Jak usłyszeliśmy o odwiercie badawczym na kilka tysięcy metrów w głąb, to zastanawialiśmy się czy tego technicznie nie można by wykorzystać jak taki odwiert trafiłby na piekło. Niestety lekcje religii skończyły mi się w połowie 7 klasy, jak dostałem sznurem od zakonnika, a węzeł zawinął mi się na głowie i trafił w ucho – miesiąc te ucho miałem fioletowe. To była moja ostatnia lekcja religii.

    Podoba mi się stanowisko Pana Posła. Z klerem trzeba tak jak z Amerykanami: przyjaźnie, ale twardo pilnować własnego interesu.

  • ~izi 2020-01-16
    11:43:18

    18 5

    kościół niech nie płaci za religię w szkole, ale niech się wyniesie do przykościelnych salek - swoją drogą patrząc na tendencje w społeczeństwie jestem przekonany, że tak będzie

  • ~agel 2020-01-20
    06:42:45

    5 8

    @izi, a kto w dzisiejszych czasach ma czas biegać ze szkoły do salek katechetycznych? Teraz to dzieci, młodzież biegną ze szkoły na prywatne kursy, rodzice zapracowani.. A w szkole wszystko na miejscu...
    Mam wrażenie, że jest jakiś margines ludzi, którzy chcą przeforsować większość i stąd te całe wariactwo..
    Religia i etyka niczego złego nie nauczą, wręcz przeciwnie.. Gorsze pseudobiblioteki, gdzie stanowiska komputerowe są oblegane przez młodocianych uzależnionych w sieci... Niech się tym ktoś zajmie..

  • ~gestskoczka 2020-01-20
    10:47:17

    6 4

    @agel i Ty i ja mamy różne zdania na ten temat. To normalne w demokracji. W demokracji rządzi większość z uwzględnieniem woli mniejszości. Mamy Konstytucję, co prawda lekceważoną przez partyjniactwo, ale jest to jednak ważny punkt odniesienia.

    W Konstytucji, art. 4 ust. 2 jest napisane: „Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.”

    Bezpośrednia władza Narodu może być w formie referendum. Fakt że totalitaryzm partyjny ukrócił do minimum nam władzę bezpośrednią nie oznacza, że nie możemy domagać się referendum.

    Ja jestem przeciwny finansowaniu przez budżet państwa czy gminy (a tam są również moje pieniądze) lekcji religii, katecheci są „za” i to jest zrozumiałe. Gdyby było referendum, i większość głosujących byłaby „za”, musiałbym trzymać pysk na uwięzi. Ale podejrzewam że dopóki kler ma władzę nad partyjniactwem, to do referendum nie dopuści. Więc nadal będę protestować, chyba że mnie zabiją.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pójdziesz na wybory samorządowe?



Oddanych głosów: 39