zamknij

Wiadomości

Lekcje religii obowiązkowe? M. Kopiec: niech Kościół za to płaci

2020-01-15, Autor: BF

Homilia arcybiskupa Wiktora Skworca o obowiązkowych lekcjach religii i etyki odbiła się szerokim echem, również na naszym portalu. Temat podjął poseł Maciej Kopiec, który wysłał do metropolity katowickiego list otwarty. Ma pewien pomysł, który – jak ma nadzieję – spotka się z akceptacją duchownego.

Reklama

Przypomnijmy, 6 stycznia pisaliśmy o arcybiskupie Wiktorze Skworcu i jego apelu do ministra edukacji. Duchowny chce obowiązkowych lekcji religii i etyki w szkołach.

Pamiętna homilia odbiła się szerokim echem w Polsce, województwie śląskim i w Rybniku. Temat podjął poseł na Sejm – Maciej Kopiec. Wczoraj wysłał on do metropolity list otwarty. Jak mówi na wstępie przedstawiciel Lewicy, z uwagą zapoznał się z apelem do ministra edukacji.

- Jako reprezentant państwa polskiego, zobowiązany przez Konstytucję, na którą składałem przysięgę, chciałbym zauważyć, że obecność religii, jako przedmiotu uczącego dogmatu katolickiego, ściśle powiązanego z Kościołem Katolickim, czyli jedną z najzamożniejszych organizacji religijnych na świecie, jako jedynego nurtu teologicznego obecnego w polskiej szkole i jego finansowanie z funduszów państwowych, pozostają w sprzeczności z ustawą zasadniczą – pisze od arcybiskupa Skworca.

Jak zaznacza Maciej Kopiec, wg prawa kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione, a władze publiczne w RP zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

Poseł opiera się również na „Rejestrze kościołów i innych związków wyznaniowych” z 7 stycznia 2020 roku przez MSWiA.

- Tylko jedna instytucja odnajduje swoją reprezentację, finansowaną przez Obywatelki i Obywateli w postaci lekcji w budynkach szkół publicznych. Taka sytuacja w mojej opinii, prócz pozostawania w sprzeczności z prawem, jest również dalece niesprawiedliwa społecznie, ponieważ ogólnodostępne lekcje nie uczą o religioznawstwie, przekazują za to dogmat jednego kościoła – wyjaśnia.

Jednocześnie Maciej Kopiec uważa, że nauka etyki jako działu filozofii powinna być obecna w polskich szkołach. Zaproponował arcybiskupowi kompromis.

- Moja propozycja zakłada zwiększenie sprawiedliwości społecznej i wniesienie realnego wkładu Kościoła Katolickiego w rozwój śląskiej młodzieży. Apeluje o podział ponoszonych kosztów prowadzenia lekcji religii i etyki pomiędzy Państwo i Kościół, polegający na tym, iż samorządy finansują nauczanie etyki w szkołach, a Kościół pokryje wszystkie koszty (w tym wynagrodzenia dla katechetek i katechetów) związane z przekazywaniem dogmatu chrześcijańskiego w budynkach szkół państwowych – pisze poseł Lewicy.

Całą treść listu przeczytacie poniżej:

list-kopiec-skworc

Co na to Archidiecezja Katowicka? Od ks. dra Tomasza Wojtala, rzecznika kurii dowiedzieliśmy się, że arcybiskup odpowie na wezwanie w odpowiednim czasie. Czekamy zatem na zdanie abpa Skworca.

Czy wg Was kompromis zaproponowany przez Macieja Kopca jest sprawiedliwy?

Czy lekcje religii powinny być finansowane przez Kościół?
Oddanych głosów: 219

Oceń publikację: + 1 + 13 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~gestskoczka 2020-01-15 15:18:42

  Ja na lekcje religii chodziłem w latach 60-tych ubiegłego wieku. Na te lekcje chodziliśmy do kościoła oddalonego od szkoły ok 1 km. Z tego co pamiętam, z naszej klasy tylko jeden chłopak nie chodził na religie. Wraz z rośnięciem rozszerzał się nasz światopogląd. Już wtedy, na wiele naszych wątpliwości zakonnik uczący religii nie umiał lub nie chciał odpowiedzieć. Jedno z takich fundamentalnych pytań było: „Jak Pan Bóg mógł wpuścić komunistę do nieba” - chodziło o Gagarina. Sypał nam się ten świat opisany na religii: „Niebo nad chmurkami, piekło pod ziemią”. Jak usłyszeliśmy o odwiercie badawczym na kilka tysięcy metrów w głąb, to zastanawialiśmy się czy tego technicznie nie można by wykorzystać jak taki odwiert trafiłby na piekło. Niestety lekcje religii skończyły mi się w połowie 7 klasy, jak dostałem sznurem od zakonnika, a węzeł zawinął mi się na głowie i trafił w ucho – miesiąc te ucho miałem fioletowe. To była moja ostatnia lekcja religii.

  Podoba mi się stanowisko Pana Posła. Z klerem trzeba tak jak z Amerykanami: przyjaźnie, ale twardo pilnować własnego interesu.

  21 7
 • ~izi 2020-01-16 11:43:18

  kościół niech nie płaci za religię w szkole, ale niech się wyniesie do przykościelnych salek - swoją drogą patrząc na tendencje w społeczeństwie jestem przekonany, że tak będzie

  12 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy lekcje religii powinny być finansowane przez Kościół?
Oddanych głosów: 219