zamknij

Wiadomości

Lewica idzie do wyborów. Oto kandydaci

2019-08-31, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Wczoraj na rynku w Rybniku koalicja zaprezentowała kandydatów do Sejmu RP. Kto będzie startował z SLD, partii Razem i partii Wiosna? Zobaczcie.

Reklama

- Właśnie sfinalizowaliśmy wspólną listę do wyborów parlamentarnych. To dla nas ogromne zobowiązanie, będziemy ciężko pracować nie tylko podczas kampanii wyborczej, ale i później. Niezależnie jaka będzie sytuacja w Polsce, zamierzamy stać na straży wartości, które są nam bliskie – mówi Maciej Kopiec.

Jakie są to wartości?

- Mówimy tu o wolności obywatelskiej, praworządności, równości wszystkich ludzi. Chciałbym, żebyśmy my – Ślązacy mieli swój język, swoją tożsamość.

Nasz rozmówca nie składa obietnic. - Wolę wykazywać się pracą niż obiecywać – słyszymy.

Lewica została stworzona z trzech ugrupowań.

Wiosny

miejsce 1 – Maciej Kopiec – rybniczanin, manager, ekonomista. Budował struktury Wiosny w Rybniku. Prowadził kampanię wyborczą europosła Łukasza Kohuta

miejsce 4 – Hanna Kustra – rybniczanka, inicjatorka Rybnickiej Rady Kobiet, obrończyni praw kobiet i osób wykluczonych

miejsce 8 – Izabela Nosiadek – rybniczanka, polonistka, feministka, obrończyni osób społecznie wykluczonych

miejsce 10 – Tomasz Leonarski – rybniczanin, pracownik międzynarodowych korporacji farmaceutycznych, promotor ekologii i autor najlepszego chleba w województwie

miejsce 12 – Agnieszka Gonsior – managerka, feministka, propagatorka praw kobiet, współorganizatorka protestów studenckich

miejsce 14 – Piotr Kwaśny – żorzanin, pracownik samorządowy i socjalny, wykładowca akademicki

miejsce 16 – Agnieszka Ryczkowska – działaczka społeczna i analityczka z Mikołowa

miejsce 17 – Iwona Kalinowska – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Lepsze Jutro”, działaczka społeczna i nauczycielka

miejsce 18 – Jarosław Ligas z Jastrzębia-Zdroju – samorządowiec, radny dwóch kadencji, działacz społeczny i prawnik.

SLD

miejsce 2 – Mirosław Krzysztof Nowak – radny w powiecie wodzisławskim, rzemieślnik, prowadzi własną działalność

miejsce 5 – Piotr Urbańczyk – członek związku zawodowego w JSW, lokalny aktywista, pomaga osobom starszym

miejsce 6 – Ilona Witala-Sługa – mieszkanka Żor, nauczycielka geografii, walczy w stowarzyszeniach ekologicznych

miejsce 7 – Andrzej Pożarowszczyk – mieszkaniec Rydułtów, inżynier, lokalny aktywista

miejsce 15 – Zofia Sobik – prawnik, psychodietetyk, organizator akademii zdrowego żywienia

Razem

miejsce 3 – Zdzisław Smoliński z Mikołowa – studiował na Uniwersytecie Jagielońskim, pasjonat transportu. Wchodzi w dialog z samorządami w tym temacie

miejsce 9 – Patrycja Sieńko – wodzisławianka, zajmuje się turystyką, działa przeciw wykluczeniu społecznemu

miejsce 11 – Roman Graniczka z Rydułtów – pracuje w przemyśle ciężkim, walczy o prawa pracownicze

miejsce 13 – Agnieszka Korbel – mieszka w Jastrzębiu-Zdroju. Prezes Stowarzyszenia Działań Kulturalnych, Edukacyjnych i Ekologicznych „Wzrastaj”

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~gestskoczka 2019-08-31
  10:54:07

  14 14

  Lewica idzie po władzę, czy po koryto?
  Wspólna lista to jest pierwszy sukces. Ale, skoro zamierzają – cytuję: „stać na straży wartości, które są nam bliskie”, to może jakiś e-adres do programu?

  A co ze spotkaniami z mieszkańcami – zrobili sobie fotkę w Rybniku i zadowoleni? Może Pani Ilona Witala-Saługa i Pan Piotr Kwaśny zorganizują spotkanie z mieszkańcami Żor, chcecie nasze głosy?

  Na PO-PiS głosować na pewno nie będę. Jaką mam gwarancję że głosując na Lewicę stawiając krzyżyk przy jednym z dwóch nazwisk, Pani Ilona lub Pan Piotr po wyborach nie przejdą do PiSu jak Pan Wojciech? Po nim też tego się nie spodziewałem.

 • ~Grzegorz Grze 2019-08-31
  17:54:24

  24 7

  ~gestskoczka lewica tydzień temu dopiero miała oficjalną inaugurację. Na pewno przedstawią wspólny program.

  Co do ryzyka przejścia do PiSu, pani Ilona Witala Sługa od dawna związana jest z lewicową partią - jedną partią - czego nie można było powiedzieć o Kałuży.

  Z Żor startują dwie kandydatki: Ilona Witala Sługa (lewica) i Anna Gaszka (platforma obywatelska).

  Ilona Witala Sługa już długo działa w lewicowej partii, jest przewodniczącą ZNP, ma jasne poglądy lewicowe i doświadczenie.

  Anna Gaszka to nauczycielka i radna. Strajkowała za podwyżkami nauczycieli i przekonywała mnie w komentarzach że chce godnie zarabiać a teraz w zeznaniu podatkowym wyszło że zarabiała 85 tyś rocznie za pracę w szkole. Mając takie wynagrodzenie strajkować i tworzyć stres uczniom ? Do tego pamiętna debata - no niestety w mojej ocenie słabo przygotowana na fotel prezydenta miasta, stąd też nie rozumiem czemu startuje wyżej. Myśląc racjonalnie miała duże poparcie mieszkańców i dlatego dostała dobre miejsce na liście - tak osobiście uważam.

  Nie mam pojęcia jakie jeszcze osiągnięcia ma Anna Gaszka, z tych które pamiętam - przekonała radnych do picia wody z kranu - brawo, natomiast w głosowaniu o podniesienie kosztów kanalizacji (jak dobrze pamiętam) wstrzymała się od głosu. Tak więc "kocha Żory" ale nie zajęła żadnego stanowiska w głosowaniu - wstrzymała się. Witajcie podwyżki :)

  Do tego Anna Gaszka po mojej krytyce nazwała mnie trollem i pomówiła o możliwość współpracy z pebiakiem z PiS. Tak reaguje kandydat na posła ? Myślę, że nie.

  To nie może wyglądać tak, że słodkie opinie chwali a krytykę od razu wiąże z PiS. Dla mnie jest osobą, która nie umie się pogodzić z krytyką.

  Co do spotkań z wyborcami - wierzę, że takie się odbędą. Szczerze mówiąc wolę poczekać na spotkania lewicy (pani Ilony) niż iść na spotkania z panią Anną.

  Lewica nie zabierze tego co dał PiS, może i coś dołoży nowego a plan PO ? Już kombinują nad premią dla pracowników z najniższą krajową. Nie zagłosuję na platformę, bo nie będę swoich podatków oddawać na kogoś kto ma najniższą krajową.
  Rynek pracy jest duży i naprawdę nie jest ciężko znaleźć pracę po wyżej najniższej krajowej lub po kilku miesiącach otrzymać podwyżkę. Platforma próbuje zrobić to co PiS - przekupić - zagłosuj a dostaniesz.

  Niestety lewica nadal kojarzona jest z komunistami a to już historia. Co było to było, liczy się to co będzie - wolę ich poglądy niż rozdawnictwo i wspieranie Rydzyka.

  A czy ktoś przejdzie nieoczekiwanie do PiS? Ciężko powiedzieć, Ilona Witala Sługa długo związana jest z lewicą i tylko z lewicą, Anna Gaszka działała z Kałużą w żorskiej samorządności i to on dał jej poparcie w kampanii a sam przeszedł do PiS. Jednakże to nadal nie wyznacza czy ktoś gdzieś ucieknie no ale ja nie będę ryzykować głosując na kandydatkę PO.

  Dla mnie - w moim przekonaniu pani Anna teraz na czas wyborów robi się aktywna - na Facebooku spotkania tu, spotkania tam, a ja się pytam - co było wcześniej? Może coś przeoczyłem - wówczas przepraszam - ale przeglądam namiętnie Facebooka i nie widzę..

  Do tego pani Anna Gaszka jak sama pisze - chce reprezentować Żory, ale co jeden poseł zrobi dla Żor ? Co zrobi poseł, który jako radny wytrzymuje się od głosu w sprawie podwyżek dla mieszkańców? Tutaj jest jedną z kilkunastu radnych i wstrzymuje się od głosu, w sejmie jest kilka razy więcej posłów i tam zawalczy ? No sorry..

  Co jako radna zrobiła dla nas pani Anna Gaszka? Dlaczego wstrzymała się od głosu w sprawie podwyżek? Dlaczego konstruktywną krytykę pomawia z PiS? Czy jest przygotowana na fotel posła?

  Niestety ale dla mnie wybór nasuwa się sam.

  Na koniec: pani Anno nie jestem trollem tylko mieszkańcem Żor, płacę podatki i mam prawo wymagać zaangażowania radnej a jako obywatel Rzeczypospolitej Polskiej mam prawo oceniać działania, postawę i walory kandydata. Pani Anno - nie popieram PiSu, nie popieram Sochy, nie popieram lewicy i nie współpracuję z pebiakiem!

 • ~gestskoczka 2019-08-31
  21:52:27

  7 8

  Współczuję Panu, Panie Grzegorzu. Ma Pan Problem z Panią Gaszką, musi sam Pan się z tym uporać. Ja o Pani Annie nie pisałem w pierwszym komentarzu, ale pisałem wyraźnie że na PO=PiS nie głosuję.

  Co do komunistów, to ja też jestem komunista: urodziłem się za „komuny”, jako tako wykształciłem się, połowę lat zaliczonych w ZUS do emerytury przepracowałem w PRL-u. Co do komuny to pamiętam grupę wesołych, kolorowych ludzi. Miałem z nimi trochę kontaktów, bardzo przyjaźnie nastawieni, ale bliżej do siebie nie chcieli mnie dopuścić, bo stwierdzili że na seks grupowy to ja jestem jeszcze za szczeniak. Ale nie mam do nich żalu.

  Ja nie wątpię w to że Pani Ilona będzie chciała przejść do PiSu. Jestem przekonany że nie będzie chciała. Ale drażni mnie takie przedmiotowe traktowanie wyborców przez partyjniactwo, jak rzecz potrzebną tylko po to, aby im podstawić koryto. A potem niech się wyborcy-głupole bujają, do następnych wyborów. Kukizowcem nie jestem, ale jedynie Paweł Kukiz mówi głośno o potrzebie by wyborcy mogli w trakcie kadencji cofnąć mandat drogą referendum. Ja chcę głosować na przedstawiciela wyborców w okręgu, a nie dodatkową rękę do głosowania Kaczyńskim, Schetynom czy Czarzastym. Chcę pełnego upodmiotowienia w czynnym i biernym prawie wyborczym.

 • ~Pawel 2019-09-02
  06:01:14

  11 1

  ~Grzegorz Grze
  Nie chce Pan głosować na PiS bo "rozdawnictwo", a chce Pan głosować na Lewicę, bo "może coś da więcej". Gdzie tu sens, gdzie logika?

 • ~Grzegorz Grze 2019-09-02
  16:32:37

  2 9

  ~pawel no tak, skoro mowa o dawaniu więcej to oczywiście musi chodzić o pieniądze.. :)

  Takie właśnie myślenie PiS.

 • ~agel 2019-09-02
  19:21:32

  6 9

  Ręka by mi uschła zagłosować na lewiznę...
  Panie Grzegorzu Grze, dobrze Pan pisze! Popieram...

 • ~Pawel 2019-09-03
  05:56:14

  9 2

  ~ Grzegorz Grze
  Uuu argument oskarżający o PiS, niepodważalny, kończący dyskusje.

  Nie znam Pana, ale z Pana postów wynika, że jest Pan zwykłym krzykaczem w Internecie. Boję sie pomyśleć jak wyglądają Pana "dyskusje" na imprezach rodzinnych.

  Ale mniejsza o prywate.

  Proszę mi powiedzieć co w takim razie więcej może dać Lewica? Więcej równości, wolności i solidarności? Czy może więcej podatków?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.