zamknij

Wiadomości

Lewica o stanie edukacji: „Nie uczymy się być dobrymi ludźmi”

2019-09-16, Autor: bf

W minioną sobotę, na rybnickim rynku odbyła się konferencja Lewicy. Tym razem tematem spotkania był stan polskiej edukacji. Co wg ugrupowania należy zmienić w tym obszarze?

Reklama

- W Polskiej szkole jest dużo do zrobienia; edukacja, obok sprawnej służby zdrowia i godnych emerytur to podstawa sprawnie działającego państwa - mówi lider listy Lewicy do sejmu, Maciej Kopiec.

- Chcemy, żeby szkoła uczyła wyciągania wniosków z prawdziwej historii, przybliżała podstawy ekonomii, przedsiębiorczości czy prawa., szkoła powinna uczyć, że bohaterstwem nie jest oddawanie życia za ojczyznę, tylko życie dla niej - dodaje Maciej Kopiec.

Kandydat Lewicy wspomniał również o nauczycielach i o tym, jak obecny rząd traktuje sprawę finansowania szkolnictwa oraz płac nauczycieli.

Na konferencji zabrała głos również Hanna Kustra, jedna z organizatorek kwietniowych protestów nauczycieli.

- Jestem mamą dwójki dzieci i dla mnie ważne jest by moje dzieci miały edukację na dobrym europejskim poziomie i dlatego wiosną wsparłam protest nauczycieli. Protesty tak naprawdę się nie skończyły, nauczyciele nie będą przykładowo jeździć z dziećmi na wycieczki, czy robić rzeczy, które wykraczają poza nauczycielskie obowiązki

- mówi Hanna Kustra

Specjalnym gościem konferencji była Zuzanna Karcz, licealistka z Dąbrowy Górniczej, aktywistka, działaczka na rzecz poprawy jakości edukacji, posłanka na sejm dzieci i młodzieży 2019.

- W czasie wakacji wspólnie z uczniami z Niemiec i Francji stworzyliśmy projekt edukacji antydyskryminacyjnej, Rozwiązania tych prac prezentowaliśmy rządom krajów Trójkąta Weimarskiego, szkoła w Polsce nie stawia na różnorodność, a rząd to ignoruje, w Polskiej szkole brakuje edukacji antydyskryminacyjnej, nie uczymy się jak być po prostu dobrymi ludźmi a właśnie nauczycieli i rówieśnicy mają największy wpływ na to, jak ukształtujemy się na przyszłość i może za kilka lat znowu powtórzy się historia i znów będą narastać pewne agresywne postawy- Mówi Zuzanna - cytując Nelsona Mandelę: edukacja jest najpotężniejszą bronią, jaką możemy zmieniać świat

- dodaje.

Na zakończenie konferencji Maciej Kopiec wyraził nadzieje, że dzięki działaniom, które podejmują nauczyciele i zaangażowani w sprawę obywatele, rząd zacznie w końcu traktować nauczycieli i edukację poważnie, bo to od nich zależy los przyszłych pokoleń. Zauważył także, że w najbliższych wyborach Polki i Polacy powinni postawić na fakty, nie propagandę.

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~jasnypieron 2019-09-16
  12:55:52

  15 3

  "edukacja jest najpotężniejszą bronią, jaką możemy zmieniać świat"....tyle, że na zbrojenia wydajemy miliardy, a na edukację grosze, bo tyle "wywalczyliście" pseudostrajkami, z dodatkowymi "bonusami" w postaci jednak większej biurokracji, porozumieniem na razie obowiązującym do końca tego roku(wg daty na rozporządzeniu), przeładowanymi klasami, grupami po dwóch uczniów przy komputerze,....

 • ~gestskoczka 2019-09-16
  19:25:57

  11 10

  Zgadzam się z Tobą @jasnypieron jak piszesz: „..tyle, że na zbrojenia wydajemy miliardy, a na edukację grosze”. Też uważam że na zbrojenia wydajemy dużo za dużo. Podobno „historia magistra vitae” – czyli – historia nauczycielką życia. Guzik prawda. Niczego się rządzący nie nauczyli. Cytuję za prof. Widackim: „Budżet państwa polskiego w okresie 1933-1939 wahał się w mizernych granicach od 2,2 do 2,5 mld zł. W sumie w czasie tych 6 lat – ok. 14 mld. Na armię i przygotowania obronne wydano w tymże okresie ponad 6,5 mld” 46 proc wydatków przeznaczonych na obronność, podczas gdy analfabetyzm był w tym czasie był z jednym z najwyższych w Europie, a dostęp do lekarza jednym z najniższych w Europie.

  Teraz też wydajemy na żądanie Amerykanów ponad 2 proc. PKB. Te pieniądze zamiast wydawać na amerykański złom (ostatnio czytałem że z 48 amerykańskich F16 tylko 20 proc. jest w gotowości bojowej), lepiej przeznaczyć na oświatę, służbę zdrowia, kulturę i bezpieczeństwo wewnętrzne. Sytuacja geopolityczna jest taka że nie musimy się obawiać ani Niemców ani Rosjan. Amerykanów też nie, pomimo że straszą nas i naciskają na wydatki zbrojeniowe. To ich interes, nie nasz.

 • ~ 2019-09-16
  20:35:41

  12 22

  W październiku można to zmienić, ale więkrzość i tak pójdzie na tą faszystowską partię głosować, bo im dają 500+ i inne głupie programy które zadłużają nas budżet, ale ludzie tego nie widzą bo wolą brać jak dają, matki zamiast iść do roboty to wolą wziąść te 500 zł, tylko co będzie na starość jak przyjdzie wiek emerytalny? Skąd ta emerytura?

 • ~agel 2019-09-16
  22:14:28

  15 17

  @kordula, ja idę tylko na PIS. Bo to partia, która nie dopuszcza wprowadzenia lekcji seksuologii w podstawówkach, partii która jest anty LGBT, anty gender, anty pseudowolnosci gdzie mniejszość chce narzucić swoje racje większości. PIS broni kościola, ostoje wartości. Broni rodziny. A 500 plus tak się kręci ekonomicznie, że w formie podatków wraca do państwa. No jedynie powoduje inflacje. Ale kto zna podstawy ekonomii to wie, że największym wrogiem gospodarki jest deflacja a nie inflacja.

 • ~ 2019-09-17
  08:09:21

  5 18

  Broni kościoła katolickiego! A co innymi: protestantami, prawoławnymi, muzumanami! Ich to już nie bronią tylko potępiają!

  Czemu tylko kościół katolicki wtrąca się do polityki a inne wyznania to już nie!!??

  Gdyby PiS nie potępiał miejszości to by tak nie było!! Miejszość nikomu nic nie narzuca!! Walczą o akceptacje!! Tylko że kościół katolicki i patia rządząca ich cały cas potępia!! Dlatego te marsze od nich!!

 • ~ 2019-09-17
  08:13:19

  9 14

  Powinien być rozłam kościoła od polityki tak jak to jest w normalnych krajach. No ale cóż jak faszyści rządzą to tak jest! Kościół ich broni, gada z ambony o polityce zamiast zająć się swoimi sprawami. A partia rządząca ich popiera, daje im pieniądze.

 • ~azan3 2019-09-17
  08:15:32

  11 7

  @agel- niech Ci Bóg wybaczy

 • ~gestskoczka 2019-09-17
  09:02:21

  6 13

  @agel. Każdy ma prawo głosować na kogo chce. Chcesz głosować na PiS, Twój wybór i ja to szanuję.
  Ale jak to motywujesz tym że to „partia, która nie dopuszcza wprowadzenia lekcji seksuologii w podstawówkach,”; „PIS broni kościola, ostoje wartości. Broni rodziny.”, to się z Tobą i takim prawicowym poglądem zgodzić nie mogę.

  „Wychowanie seksualne” Ja chodziłem do szkoły podstawowej w latach 60 ubiegłego wieku. Nie było tam wychowania seksualnego. Wydaje mi się, że młody człowiek jest ciekawy wszystkiego, o seksie również chciałby wiedzieć, a skoro to „zakazany owoc”… Wychowania seksualnego uczyłem się w bramie od starszych chłopaków, chodziliśmy podglądać „zakochane pary” na obrzeża parku, w łaźni miejskiej mieliśmy znane sobie punkty gdzie można było podglądać w kabinach. Potem z tego wyrosłem, ożeniłem się, miałem własne dzieci. Ale jak dzieci były w wieku ciekawości seksu, ja nie potrafiłem z nimi o tym rozmawiać. Moje wnuczki teraz rozpoczynają edukację szkolną. Uważam, że edukacja seksualna jest ważniejsza od nauki religii. Ale jest to moje zdanie i nie próbuję tego narzucać innym.

  Co do Kościoła, który „jest ostoją wartości i broni rodziny”, to uważam że to pic na wodę. Bo Kościół jest ostoją wartości tylko wygenerowanych przez siebie, innych nie szanuje. Natomiast co do Kościelno-PiSowskiej akcji „niedziel dla Boga i rodziny” w walce z handlem w niedzielę wyłazi fałsz i obłuda. Gdyby chcieli robić to uczciwie, to traktowaliby wszystkich ludzi równo. Wiadomo że niektórzy muszą pracować w niedziele i święta, oni nie mają rodzin? Czym różni się kasjerka z Biedronki od kasjerki z Żabki czy ze stacji benzynowej – one nie mają rodzin? A policjant, strażak, cy ratownik medyczny, nie wspomnę tu o pracownikach w komunikacji, kinach czy teatrach.
  Gdyby pisowsko-kościelni chcieli traktować wszystkich równo w ramach hasła „niedziela dla Boga i rodziny”, to wprowadziliby ustawę zapewniającą co najmniej dwie niedziele wolne w miesiącu dla każdego pracownika.

  Zgodzę się z Tobą że: „wrogiem gospodarki jest deflacja a nie inflacja.” ale bez przesady, bo pamiętam czasy, jak byłem multimilionerem co miesiąc.

 • ~agel 2019-09-17
  19:12:05

  6 6

  Przepraszam uprzejmie, czy szanowni panowie będą głosować na wiosnę?

 • ~azan3 2019-09-18
  12:06:22

  3 5

  Uważam, że rządy obecnej władzy są szkodliwe. Głównie chodzi mi o te patologiczne rozdawnictwo. Jeszcze nigdy w historii żaden kraj nie doszedł do dobrobytu przez szastanie pieniędzmi. Te 500 + może i jest w dobrej intencji, na dzieci nie ma co żałować, ale czy na pewno trafiają zawsze na dzieci, czy na fundusz alkoholowy dla co poniektórych? Po drugie to całe zamieszanie z LGBT, to burza w szklance wody. Ile w społeczeństwie jest ludzi o orientacji homo- bi- czy transwestytów? 4% 5%? Tacy są niebezpieczni? To media i politycy , którzy zlecili mediom zrobili taką burzę, że ludzie LGBT są dyskryminowani. Nie mam nic przeciwko nim, dopóki nie robią sztucznego zamieszania i nie afiszują się z tym dla celów politycznych często. Niestety to jest kolejna przedwyborcza gierka, ale lewica obrała złą taktykę, bo elektorat LGBT to mały procent wyborców. Nie popieram też nagonki na ludzi z LGBT, brak tolerancji to nasza narodowa wada. Dla mnie to paranoja, żeby tęcza kojarzyła się w tym kraju negatywnie, jeszcze 10 lat temu tak nie było. Zresztą wolę tęczową mafią od czarnej, choćby ze względu na pozytywne kolory ;)

 • ~agel 2019-09-18
  16:19:12

  3 5

  O jaką wolność walczą tęczowi? Jakimi metodami, od razu atakiem, agresją? No wiadomo, że większość z nich ma alergię na kościół.. nie dziwię więc się powyższym komentarzom, po prostu śmieszą mnie. Trzymajcie się w swoim gronie. Powodzenia.

 • ~azan3 2019-09-18
  16:50:27

  2 1

  Trzymaj się agel, pa i powodzenia

 • ~ 2019-09-18
  18:18:56

  3 4

  ~agel
  A co walczy Kościół gnębiąc ich z ołtarza?!?!?!?! PO CO TO ROBIĄ!?!?!?!
  Ale kiedyś przyjdzie sprawiedliwość mam nadzieję i Papież obali władzców Polskiego Kościoła bo to oni robią to jest dramat.

 • ~ 2019-09-18
  18:19:46

  3 4

  Ostro bronisz Faszystów widzę!

 • ~agel 2019-09-19
  07:55:50

  3 1

  A tfu!

 • ~ 2019-09-19
  08:46:47

  1 1

  HAHHA
  :-* :-* :-* :-*

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.