zamknij

Wiadomości

Łubu dubu i wotum zaufania jest. Ale czy prezydent Socha ma powody do radości?

2021-06-24, Autor: mk, ab

Wbrew pozorom, udzielenie wotum zaufania oraz absolutorium za 2020 rok dla prezydenta Waldemara Sochy nie były dzisiaj takie oczywiste. Za nami niecodzienna, bo z burzliwą dyskusją sesja rady miasta.

Reklama

Rzadko spotykane emocje na sesji w Żorach

Głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania poprzedziła dyskusja nad raportem o stanie miasta w 2020 roku. A ta miała burzliwy przebieg. Radni klubu „Żorska Samorządność” wytknęli prezydentowi szereg wpadek.

Poruszony został temat m.in. spółek miejskich, trudnej sytuacji kadrowej Urzędu Miasta, oświaty czy dróg.

- Jest wiele sukcesów, ale trzeba też mówić o rzeczach, które podnoszą mieszkańcy – podkreślał radny Piotr Huzarewicz i dodał przewrotnie: - Gdzie jest ta szafa, do której można zaśpiewać: łubu dubu, łubu dubu niech żyje nam prezes naszego klubu...?

Socha: ludzie z zewnątrz są zachwyceni Żorami

Prezydent Waldemar Socha odpierał natomiast, że w ciągu jednego roku nie jest możliwe błyskawiczne rozwiązanie wszystkich problemów.

- Osoby przyjeżdżające do naszego miasta są Żorami zachwycone – przekonywał.

 

Jego zdaniem miasto wyróżnia się na tle innych samorządów – m.in. inwestycjami w oświatę.

- Szkoły, przedszkola. Proszę pokazać, który samorząd tyle buduje.

Nad raportem wisi widmo pandemii

Piotr Kosztyła, przewodniczący rady miasta z kolei wielokrotnie podkreślał, że rok 2020 z uwagi na sytuację pandemiczną był wyzwaniem dla zarządzających miastem. Mówił o groźbie zapaści, której udało się uniknąć.

- Trzeba mieć wizję, odwagę i umiejętności – ocenił. - Czy prezydent w 2020 roku źle zarządzał miastem? Apeluję o przeanalizowanie minionego roku i głosowanie zgodnie ze swoim sumieniem. Nie ma podstaw do nieudzielenie wotum zaufania. Mam nadzieję, że nikomu nie przychodzą do głowy zapędy polityczne – emocjonował się.

Ostatecznie wotum zaufania przyznano prezydentowi 13 głosami za, przy 6 przeciw i 1 wstrzymującym się.

Sytuacja finansowa: Żory zadłużone na 341,9 mln zł

Waldemar Socha przedstawił również sytuację finansową miasta i zwrócił uwagę na znaczny wzrost zadłużenia Żor. Wysokość skumulowanego zadłużenia Żor na koniec 2020 roku wyniosła 341,9 mln złotych. Oznacza to wzrost zadłużenia w ciągu jednego roku o około 16,3 mln złotych. I jak wyjaśnia Waldemar Soch:

- Bardzo dużą część zadłużenia Żor, bo aż 128,4 mln złotych stanowią umowa wsparcia, które jeszcze do niedawna nie były wliczane do długu miasta. Umowy te wynikają z zaangażowania jednostki samorządu terytorialnego w przypadku emisji obligacji przez miejską spółkę - w przypadku Żor - stało się tal w związku z budową mieszkań czynszowych w ramach programu „Z przyszłością w Żorach”.

Jednak i to ma się się niebawem zmienić, bo jak wyjaśnił włodarz Żor:

- W najbliższych dniach rozwiązane zostaną umowy wsparcia, w ten sposób pozbędziemy się tego długu. Na najbliższej sesji dokonamy takich zmian w budżecie, dzięki którym dług diametralnie się zmniejszy.

Prezydent uzyskał absolutorium z tytułu wykonania budżetu w 2020 roku - 16 głosami za, przy 4 wstrzymujących się.

Wotum zaufania i absolutorium – co w przypadku nieudzielenia?

Wyjaśnimy, że nieudzielenie wotum zaufania przez radę miasta dwa lata z rzędu daje możliwość inicjatywy zwołania referendum do odwołania prezydenta, natomiast nieudzielenie absolutorium za wykonanie budżetu w minionym roku jest równoznaczne z inicjatywą tego referendum.

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 26

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Grzegorz Radwanski 2021-06-24
  22:17:43

  18 5

  O proszę Anna Gaszka udzieliła wotum zaufania prezydentowi, jednak wszystko jest dobrze wydawane i można iść spokojnie spać.

 • ~Anna Gaszka 2021-06-24
  22:58:22

  16 29

  Tak udzieliłam wotum zaufania. Nie mam zastrzeżeń do realizacji budżetu w covidowym roku 2020. To był bardzo trudny rok. Na szczęście nie było zwolnień w żorskich instytucjach.
  Nie rozumiem niektórych radnych szukających dziury w całym. To znaczy rozumiem, polityka. Powoływanie się na wsparciedla miasta ze strony rządu, ministrów i włodarzy wojewódzkich, którzy pomogli miastu jest przesadzone. Rząd swoimi odgórnymi decyzjami w roku 2020 pozbawił miasto Żory około 12 milionów złotych.
  Nie ukrywam, ta polityczna gierka i mnie dotknęła. W grudniu. Za wyjście z klubu odwołano mnie z funkcji przewodniczącej Komisji Edukacji. Wcześniej wspierałam kobiety w marszach w obronie ich praw. Moje wsparcie było nieprawomyślne.
  I nie rozumiem niektórych radnych.... coś nie tak. Jesteście przeciw,, a po godzinach, poza kamerami jak gdyby nigdy nic.
  Ja jestem za. Tym razem. I mam odwagę to napisać. Jak będzie za rok, czas pokaże.

 • ~Laki Luk 2021-06-25
  17:06:28

  18 4

  No najlepiej wszystkie niepowodzenia zwalić na pandemię... tak w sumie jest najłatwiej i każdy się nabierze, nawet Pani powyżej. I tak kolejny rok to samo w Żorach i co roku mydlenie oczu.

 • ~Elperfumo Polska 2021-06-26
  02:02:15

  11 3

  ~Anna Gaszka co ma do budżetu odsunięcie Pani ze stanowiska?

  Kobiety w marszach wspierały setki / tysiące ludzi a nie tylko Pani.

 • ~Grzegorz Kamil Grzegorzewski 2021-06-26
  02:13:12

  13 2

  ~Anna Gaszka w 2023 roku jak będą wybory w Żorach, podtrzyma Pani pochwalne zdanie budżetu 2020 roku ?

  Pozdrawia troll pisowski - ten, któremu nadała Pani taki przydomek, gdy konstruktywnie krytykował Pani start w wyborach ;)

  Oczywiście żalu nie mam, wtedy to był popularny tytuł dla wszelkich niepowodzeń i krytyki ;)

 • ~Adalbert 2021-06-26
  10:55:51

  14 5

  Ludzki pan ten nasz prezydent! Prawda, Pani Anno. Nie zwolnił nikogo w mieście, a przecież mógł. Zadłużyć dodatkowo miasto (mieszkańców) i nikogo nie zwolnić, to potrafi każdy. Co mają powiedzieć ci, którzy nie mieli takiego hojnego pracodawcy?
  Pani, jako nauczycielka musi być wdzięczna, dlatego otrzymał od Pani poparcie. Gdy prezydent (z radnymi) dofinansowywał (zadłużał miasto) spółki miejskie, to argumentował, że zatrudnia (utrzymuje) 3000 mieszkańców miasta. Podczas dyskusji nad wotum zaufania wyparł się gdy mu to przypomniano, choć padła liczba 2000.
  Wydanie milionów na amfiteatr (największy bubel po muzeum ognia) czy niekończący się remont dworca, to potwierdzenie na mierne zarządzanie miastem.
  Pani Anno, kogo interesuje w mieście to, kto jest przewodniczącym jakiejś komisji? Chyba tylko tych przewodniczących.

 • ~piszczel 2021-06-26
  11:21:45

  23 2

  Brawo dla osób które miały odwagę powiedzieć nie. A prezydent się pyta każdego przyjeżdżającego do Żor bo to brzmi strasznie naiwnie z tym zadowoleniem. Jakoś ja tego nie słyszę aby Żory się czymś wyróżniały. Co im się tak strasznie podoba według prezydenta? Przecież ogarnia nas zwykła przeciętniada i to co inne miasta mają od lat. Naszemu prezydentowi nie udało się dokonać niczego unikalnego. No może poza zrujnowaniem finansów miasta. Żal patrzeć na umarłą starówkę, co raz więcej wypadków na drogach, brak perspektyw dla młodych ludzi. Z okazji rozpoczęcia wakacji zauważam, że mamy przed sobą perspektywę kolejnego lata w którym aby się schłodzić trzeba wyjechać z miasta lub wskoczyć do wanny bo prezydent rządzący od tylu lat nie umiał nawet utrzymać jednego basenu w mieście.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 799

Prezentacje firm