zamknij

Wiadomości

Miała być Ameryka, są straty. Co czeka żorski Twinpigs?

2020-06-22, Autor: AB

Już w najbliższy czwartek, podczas sesji rady miasta, żorscy rajcowie będa podejmowali uchwałę dotyczącą dalszych losów spółki Nowe Miasto.

Reklama

W planach zbliżającej się sesji rady miasta, jest podjęcie uchwały dotyczącej losów spółki Nowe Miasto. Czego dotyczy?

- Zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki w postaci Amerykańskiego Parku Rozrywki „Twinpigs” - czytamy w projekcie uchwały.

Skąd tak radyklana propozycja? Wszystkiemu winny Covid - 19

Sytuacja związana z postępującą pandemią koronawirusa (SARS-CoV-19), zaleceniami Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Ministra Zdrowia oraz rekomendacjami prezydenta Żory w zakresie zaprzestania organizowania imprez o charakterze sportowo-kulturalnym i turystycznym spowodowały, że od dnia 11 marca 2020 r. Spółka zaprzestała działalności operacyjnej w Parku Wodnym Aquarion, Amerykańskim Parku Rozrywki Twinpigs, Muzeum Ognia, Karuzeli „Żorzanka” i z dnia na dzień utraciła źródła przychodu.

Wprowadzony w dniu 14 marca 2020 r. stan zagrożenia epidemicznego, a następnie wprowadzony w dniu 20.03.2020r. Stan Epidemii i związane z tym zakazy dotyczące funkcjonowania jednostek Spółki, spowodowały brak możliwości uzyskiwania przychodów oraz bieżącego, terminowego pokrywania zaplanowanych kosztów i wydatków tym rat pożyczek, zobowiązań publiczno-prawnych i innych - czytamy w uzasadnieniu.

Przychody Spółki w jednostkach operacyjnych tj. Park Wodny Aquarion, Muzeum Ognia, Twinpigs oraz sprzedaż nieruchomości przedstawiają się następująco:

za okres 10.03-10.06.2019r. wynosiły 4 474 067,28 zł

za okres 10.03-10.06.2020r. wynosiły 365 455,96 zł

Spadek przychodów Spółki w okresie od 10.03 do 10.06 wyniósł aż 92% w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego.

- Istotnym aspektem w zakresie obecnej sytuacji oraz działalności jednostek jest to, że okres od kwietnia do sierpnia jest okresem głównej działalności, w którym utrata przychodów nie jest możliwa do nadrobienia w kolejnych okresach - argumentują twórcy uchwały.

W załączniku do uchwały prezentowane są różne scenariusze dotyczące przyszłości Spółki:

Pierwszy z nich zakłada, że Spółka funkcjonuje z ograniczeniami, otrzymuje wsparcie, dopłatę z budżetu Gminy. Zgodnie z drugim Spółka nie otrzymuje dopłaty i postawiona jest w stan likwidacji lub upadłości od 1.07.2020r. 

W trzecim wariancie, Spółka, za zgodą Rady Miasta, zostaje zreorganizowana i ograniczony zostaje zakres działalności. Dokonana zostaje sprzedaż Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa Twinpigs. Pozostałe jednostki funkcjonują w ramach obostrzeń i ograniczeń dotyczących m.in. liczby odwiedzających i osiąganych przychodów. W tym wariancie Amerykański Park Rozrywki „Twinpigs”, zostanie sprzedany za kwotę 15 mln pln. Zaś ze środków uzyskanych ze sprzedaży, Spółka pokryje wszelkie zobowiązania zaległe i bieżące

Wykonanie uchwały ma zostać powierzone Prezydentowi Miasta.

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~gestskoczka 2020-06-22
  17:03:07

  24 2

  Wydaje mi się, że trzeci wariant jest najlepszy, ale pewny nie jestem, czy Aquarion zarobi na utrzymanie Muzeum Ognia i Karuzeli. Mam też takie pytanie: skąd projektanci uchwały wiedzą, że TP sprzedane będzie za 15 mln zł? Czy może już mają kupca na to. Choć z doświadczenia wiem, że wszelkie pytania do radnych i prezydenta są na tym forum pytaniami bez odpowiedzi.

  Byłem parę razy w amerykańskim miasteczku na koncertach i raz z wnuczkami na bezpłatną wejściówkę z Kuriera Żorskiego. Trochę szkoda, ale mam nadzieję, że nowy właściciel obniży cenę wejściówek tak, by przeciętna rodzina mogła się wybrać tam z dziećmi raz na jakiś czas, nie biorąc kredytu na ten cel.

 • ~Adalbert 2020-06-22
  17:49:37

  18 9

  Już niedługo w Żorach komisarz rządowy.

 • ~Adalbert 2020-06-22
  18:02:44

  19 3

  Tak dla przypomnienia jeden cytat z artykułu pani Katarzyny Śleziony z 5 listopada 2010 r.:
  "W Sali Ślubów żorskiego magistratu miasto podpisało umowę z firmą z Miechowa, która zbuduje miasteczko westernowe przy "wiślance". Kraina kowbojów powstanie na ponad 3-hektarowym terenie między stawem Śmieszek, a ulicą Leśną na Kleszczówce. Inwestycja pochłonie prawie 23,5 miliona złotych, z czego 40 procent wszystkich kosztów pokryją pieniądze z Unii Europejskiej."

 • ~Arteks 2020-06-23
  10:34:50

  11 31

  Miało być morze turystów, a jest deficyt od lat i dopłacanie do interesu... Bo takich rzeczy jak Twinpigs nie buduje się w tak kiepsko dostępnych komunikacyjnie miejscowościach jak Żory. Jak tu sobie wyobrazić np. jakąś wielodzietną rodzinę z Chorzowa która chciałaby sobie zrobić wycieczkę do Żor. Jak ona ma dojechać do Żor? "Dostawczym busikiem" w którym przeciętne dziecko zacznie wymiotować dwie minuty po starcie? A jak życie pokazało przypadkowych turystów zmotoryzowanych jadących Wiślanką jest zwyczajnie zbyt mało. @gestskoczka - Spółka Nowe Miasto nie może być zlikwidowana bo wtedy nie da się zmieścić finansów w widełkach dopuszczalnego zadłużenia, a wtedy musiałby do Urzędu Miasta wejść komisarz - no i zakończyłoby się elfowe zarządzanie przez obecnego prezydenta.

 • ~Adalbert 2020-06-23
  12:46:48

  22 2

  Arteks, trochę przesadzasz z tym komunikacyjnym dostępem do Żor. Czy uważasz, że jest jakaś alternatywa dla samochodu dla wielodzietnej rodziny, która chciałaby w niedzielę pojechać z jakiegoś osiedla np. w Gliwicach do np. Wesołego Miasteczka w Chorzowie? Akurat do każdego miejsca w Żorach dojazd samochodem ze wszystkich kierunków jest bardzo dobry. A i zaparkować nie jest trudno. Inna sprawa, że atrakcji brak. Jeśli chodzi o Nowe Miasto, to w punkt.

 • ~agel 2020-06-23
  14:13:56

  21 5

  15 mln? Kpina. Sama działka (nie rolna) 3 ha ile jest warta... Ile placilo sie za inwestycje 10 lat temu plus inflacja.
  A karuzele na rynku odsprzedać. Generuje tylko koszty.
  Piszecie ile przychody poszły w dół. A ile koszty? Co robili kasjerki, administratorzy itp? Mieli ciecia w zarobkach? Jakie były oszczędności?
  Czy był od razu wdrożony plan ratunkowy spółki?

 • ~zel7 2020-06-23
  17:32:37

  21 0

  Nie chce bronić Twinpigs bo to od początku był z góry skazany na porażkę pomysł ale Arteks piszesz takie pierdoły że szkoda strzępić ryja. Idąc twoim tokiem rozumowania Park w Krasiejowie, Energylandia w Zatorze to też porażki bo są w słabo skomunikowanych miastach/wioskach. Co to za problem w dzisiejszych czasach wsiąść w samochód i w godzinę dojechać autostradą gdzie się chce?

 • ~agel 2020-06-23
  18:54:55

  14 2

  @zel - Park Krasiejów - cudo, najwiekszy park dinozaurów w Europie położony w przepieknej otulinie (m.in. bardzo czyste jezioro do pływania), świetna infrastruktura, świetny plac zabaw, pełno restauracji...
  Zator - nie ma co porównywać, własność prywatna, inaczej zarządzana, mnóstwo atrakcji, ruchomy czas zamknięcia parku, zmieniajacy sie w zaleznosci od biezacej liczby gości.. Niskie ceny - całoroczny bilet dorosly plus 2 dzieci - 500 zł dla mieszkanców Zatoru (bonifikata 50%)..

 • ~Arteks 2020-06-23
  22:53:59

  2 15

  @zel7 - wiele osób w większych miastach w ogóle nie posiada auta bo im nie jest potrzebne - i oni nastawiają się tylko na takie atrakcje do których dojadą pociągiem, tramwajem, autobusem. To nie są żadne "pierdoły" to jest normalność dla wielu ludzi. Czym bardziej słabsze komunikacyjnie miasto - tym większa potrzeba posiadania auta. Niedawno słuchałem audycji w Radio Katowice i wywiadu z dyrektorką WPKiW, która wręcz namawiała słuchaczy do tego aby odwiedziać tamtejsze atrakcje (Wesołe Miasteczko, zoo, planetarium i sam park) przyjeżdżając tramwajem... I coś w tym jest bo jak się przejeżdża drogą obok albo jak się jedzie tramwajem w kierunku Chorzowa - na przystankach obsługiwanych zbiorkomem - wsiadają/wysiadają tłumy. Zauważcie jak Wisła i Ustroń walczyły dzielnie o remont linii kolejowej. Sprytni wiedzą, że czym sprawniejsza komunikacja szynowa tym więcej ludzi odwiedza jakieś miejsce, atrakcję turystyczną. Wiecie czemu prawie nikt ze Śląska nie dojeżdża do Jastrzębia np. do inhalatorium - z powodu braku sprawnej komunikacji. @adalbert - to bardzo proste dojechać z Gliwic do wesołego miasteczka. Można to zrobić pociągiem+tramwaj lub autobusem. Mam sporo znajomych mieszkających w Rybniku, Katowicach, Krakowie itd którzy nie mają auta i... nie chcą mieć. Po co? Ja akurat mam ale głównie ze względów biznesowych, a nie takich, że nie mogę się gdzieś dostać. Ostatnio musiałem pojechać do Sosnowca - wybrałem pociąg. Szybko, wygodnie, tanio i jeszcze mogłem sobie całą drogę czytać. :)

 • ~Arteks 2020-06-23
  22:59:05

  4 16

  Jeśli znacie to wymyślcie inny powód nierentowności Twinpigs (od samego początku podobno ilość odwiedzających jest dużo mniejsza od szacowanej). Ja stawiam, że jedną z głównych przyczyn jest słabe skomunikowanie Żor z innymi miastami. Ktoś tu wspomniał Zator - ale przecież właściciele tego obiektu zamawiali w minionych latach specjalne pociągi z Katowic i Krakowa zdając sobie sprawę, że mogą w ten sposób ściągnąć do siebie innych odwiedzających niż ci którzy są zmotoryzowani. :) Na pewno przyczyną nie są niskie ceny biletów bo wszyscy się zgodzą, że bilety wstępu są wysokie.

 • ~Adalbert 2020-06-24
  09:52:35

  11 0

  Arteks, jak nie wiesz, jak wygląda podróż rodziny wielodzietnej, to nie pisz o jeździe pociągiem do Sosnowca i czytaniu książki.
  Od początku było wiadomo, że miasteczko westernowe nie będzie rentowne, tak jak wiele żorskich inwestycji. Nikogo to nie dziwi. Mieszkańcom to nie przeszkadza, Problem zaczyna się wtedy, gdy trzeba będzie uzasadnić kolejny zakup tej samej karuzeli.

 • ~Arteks 2020-06-24
  10:20:04

  1 17

  @adalbert - rodziny wielodzietne mało kiedy mają samochód.

 • ~Adalbert 2020-06-24
  10:34:32

  12 1

  Arteks, gdzie Ty żyjesz? Rozejrzyj się.

 • ~luxveritatis 2020-06-24
  13:31:35

  8 1

  ~Arteks 2020-06-24 10:20:04

  - rodziny wielodzietne mało kiedy mają samochód. - artek chyba w rybniku

 • ~azan3 2020-06-24
  14:45:48

  8 1

  "rodziny wielodzietne mało kiedy mają samochód." - Arteks, kończ waść, wstydu oszczędź

 • ~agel 2020-06-24
  20:37:49

  9 3

  W Żorach zdecydowanie powinien powstać darmowy park wodny dla dzieci. Taki jak np. jest w Rybniku Kamieniu czy w Tychach Paprocany.. To przyciąga, a nie strzelnianki i pokazówki (z całym szacunkiem dla aktorów).. Ile razy można oglądać to samo? Niektóre dzieci się boją huku. A płacić kupę kasy żeby pobawić się w parku linowym, pojeździć na gąsienicy? Ile można? Nuudy...

 • ~Arteks 2020-06-24
  22:48:06

  1 9

  @azan3 - świata nie znasz, a o wstydzie chcesz coś pisać. Nawet wielu polityków, dziennikarzy, artystów nie ma aut tym bardziej rodziny wielodzietne. Po co auto osobom które wszystko mają na miejscu, a tam gdzie często jeżdżą mają autobus czy pociąg? W Żorach samochód powinien mieć każdy bo to dziura odcięta od świata ale w innych miastach województwa, kraju czy Europy to nie jest konieczne. Ale wróćmy do meitum - co według was spowodowało, że Twinpigs jest inwestycją nietrafioną? Ja uważam, że kiepskie położenie Żor i słaba komunikacja z innymi ośrodkami województwa spowodowały dużo mniejsze zainteresowanie od szacowanego. A wy?

 • ~Arteks 2020-06-24
  23:06:27

  2 6

  Przykładowo politycy którzy nie mają aut: Zandberg, Kamiński, Karczewski, Emilewicz, Gowin. Wielu ma auta ale i tak woli jeździć do Warszawy pociągiem np. często widuję w pociągach na stacji posła Piechę, senatora Piechę, posła Krząkałę, Woś zanim został ministrem jeździł nawet osobówkami (widywali go znajomi).

 • ~jasnypieron 2020-06-25
  08:06:57

  13 1

  arteks ale po co prezesom partii, ministrom, wicepremierom samochody skoro za pieniądze podatników ich tyłki, a czasem tyłki ich rodzin , są wszędzie wożone służbowymi limuzynami o czym dowiadujemy się "przy okazji kolejnej kolizji"? Dorzucę podróże samolotami do Rzeszowa, Gdańska,...czy niedawną helikopterową wycieczkę wiceministra Sasina

 • ~azan3 2020-06-25
  16:56:12

  7 3

  @Arteks - masz rację, z tym wstydem , bo ty go nie masz i nawet nie wiesz, co to wstyd. Gdybyś wiedział, to byś takich głupot nie pisał. Mówisz, że świata nie znam. Nie znasz mnie, to skąd bezczelny typie możesz o tym wiedzieć. Gdzieniegdzie byłem i trochę widziałem , jak już chcesz wiedzieć. Ty za to nie znasz ani świata, ani życia , ani języka polskiego , ani wstydu ;)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 801

Prezentacje firm