zamknij

Wiadomości

Miasto odnowi mury obronne

2018-03-13, Autor: nm, źródło UM Żory

Miasto pozyskało ponad 1,4 mln złotych na realizację nowej inwestycji. Projekt przewiduje renowację murów obronnych.

Władze miasta chcą odnowić jeden z najbardziej charakterystycznych elementów miasta, czyli mury obronne. Koszt nowej inwestycji wyniesie prawie 2,5 mln złotych.

Reklama

Projekt zakłada renowację fragmentów średniowiecznej fortyfikacji przy ulicy Ogrodowej i Bramkowej. Zgodnie z planami wykonane zostanie przebicie przez mur, odtworzenie uliczki przymurnej i zagospodarowanie terenu.

Dodatkowym elementem będzie również sucha fosa z drewnianą kładką oraz pierwszy odcinek ścieżki rowerowej.

Jednak aby miasto mogło zrealizować nową koncepcję magistrat rozpoczął przygotowania o wiele wcześniej. Ze względu na brak dostępu do niektórych fragmentów muru władze Żor wyodrębniły im nowe parcele. Gmina przejęła działki, na których stoi fortyfikacja oraz kupiła sąsiadujące z nimi tereny.

Prace sfinansowane zostaną ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w wysokości 1 311 866,48 i budżetu państwa – 154 337 23.

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Arteks 2018-03-14 10:03:40

  Czy ktoś to w ogóle konsultował z jakimiś fachowcami? Przecież te połączenie tych murów miejskich z tym współczesnym mostem można porównać z dobudowaniem do zamku... bloku mieszkalnego. No i jak można robić dziurę w murze w formie współczesnej wnęki... Totalna profanacja. Jeśli chcecie zobaczyć jak się dba o mury miejskie polecam wycieczkę np. do Byczyny (woj. Opolskie). Kolejny żorski kicz.

  13 24
 • ~Adam Wryński 2018-03-14 10:55:52

  Jakiekolwiek prace przy zabytku muszą być uzgodnione z konserwatorem zabytków. Dotyczy to również projektu budowlanego. Zatem przed zatwierdzeniem dokumentacja projektowa musi zostać przede wszystkim pozytywnie zaopiniowana przez konserwatora. Skoro konserwator wyraził zgodę to chyba nie jest aż tak źle. Nie możesz porównywać Byczyny z Żorami. W Byczynie mury obronne zachowały się prawie w całości. W Żorach z ponad 1200 metrów zachowało się 400 m.

  15 2
 • ~mała mi 2018-03-14 11:00:39

  Jestem szczerze zdziwiona, że konserwator zabytków wyraził zgodę na przebicie tych murów.

  15 2
 • ~Arteks 2018-03-14 11:33:40

  @Wryński - czemu ty bronisz takich głupich pomysłów? Nieważne ile się zachowało. Ale coś zostało więc dlaczego to niszczyć w tak brutalny sposób? Przecież można było wykorzystać tę kasę na wyeksponowanie tych murów, na ich renowację, na jakąś ciekawą iluminację świetlną. Można było wykorzystać podmurze jako miejsce pikników na trawie. Po co dobudowywać coś kosztownego i sztucznego do murów? Żory nie mają prawie w ogóle niczego ciekawego jeśli chodzi o architekturę - dlatego nawet kawałek takiego muru powinien być dla władz miasta i historyków "świętością". Ten mostek i to przebicie muru to wandalizm budowlany. @mała mi - pierwszy raz od dawna się zgadzamy w czymś. Nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem aby we współczesnych czasach ktoś robił przebicie w murach miejskich tworząc tam współczesny otwór...

  11 13
 • ~Dariusz Kos 2018-03-14 12:56:32

  mała mi konserwator zabytków jest pracownikiem Urzędu Miasta. Ciekawszym zagadnieniem jest przygotowanie inwestycji, szczególnie kosztorysu i przetargu. Zanosi się bowiem na kolejny problem, jak z Centrum Przesiadkowym, gdzie żadna firma za te pieniądze i w tych terminach nie chce się podjąć jego budowy - przetarg odwołano i rozpisano na nowo. Kolejny niewypał to budowa tężni w Parku Cegielnia. Jedna z firm zwróciła uwagę, że w ciągu 5 lat wybudowano w Polsce tylko 2 tężnie podobnej wielkości i obie mają wady, w tym jednak już nadaje się do remontu generalnego. Tymczasem władze Żor jeszcze bardziej ograniczyły konkurencyjność przetargu i żądają by do oprzetargu przystąpiły firmy, które wybudowały co najmniej 2 tężnie o wielkości powierzchni tarniny min. 500 m. kw. Przypomnijmy, że w Polsce powstały tylko 2 tężnie o tej wielkości w ciągu 2 lat zatem żadna firma nie spełni tych wymagań lub próbuje się ustawić przetarg pod jedną.
  Bardzo fajna lektura: http://bip.zory.pl/?p=document&action=show&id=54304&bar_id=23554

  16 5
 • ~Azan 2018-03-14 20:20:16

  Wszystko na wizualizacjach wygląda ładnie, pięknie, ciekawe jak to będzie wyglądać w rzeczywistości. Ostatnio prezentowano nam wiele takich wizualizacji wirtualnych. Wybory się zbliżają, to trzeba chociaż obiecać, że będzie pięknie...
  A co do tego przebicia, to tez mnie to zastanawia, że ktoś się zgodził przebić ten mur, może w rzeczywistości w tym miejscu dawno temu było przebicie tylko potem po którejś renowacji to zamurowano. Tak według mnie wynika z tekstu.
  Arteksie, ja cię proszę, twoje wpisy tu i ten avatar to kicz i profanacja ;)

  9 3
 • ~Adam Wryński 2018-03-15 07:23:50

  ~Dariusz Kos Miejski Konserwator Zabytków owszem jest pracownikiem UM Żory. Niemniej jednak nie jestem pewien jaki jest zakres kompetencji MKZ. Wydaje mi się, że w tym zakresie sporo do powiedzenia będzie miał WKZ w Katowicach. Nie wiem jaki układ miały mury obronne w Żorach, ale skoro ktoś zrobił takie przejście to może jest to tylko odtworzenie tego co dawniej w tym miejscu istniało. Zanim zacznie się krytykować to może warto najpierw sięgnąć do archiwalnych materiałów i sprawdzić. nie bardzo rozumie związku pomiędzy średniowiecznymi murami a tężnią.

  http://psc-architektura.pl/rewitalizacja-mur%C3%B3w-obronnych-w-%C5%BCorach

  4 4
 • ~Adam Wryński 2018-03-15 07:26:52

  Tutaj trochę więcej o projekcie.
  http://psc-architektura.pl/muzeum-archeologiczne-w-%C5%BCorach

  4 3
 • ~gestskoczka 2018-03-15 10:24:42

  @Azan, piszesz: „Ostatnio prezentowano nam wiele takich wizualizacji wirtualnych. Wybory się zbliżają, to trzeba chociaż obiecać, że będzie pięknie... „

  No niestety jest to bolesna prawda. Tak jesteśmy jako społeczeństwo wychowywani od dziesięcioleci przez towarzyszy partyjnych (kiedyś PZPR, aż po obecne PiS) że władza ma zawsze rację i chce dobrze. Tak mamy to wklepane do głowy, że w ogóle nam nie przychodzi na myśl, by głosować nie na tych co piękny bajer cisną, ale na program wyborczy.

  Taki program wyborczy – moim zdaniem – powinien być zgłoszony razem z kandydatem do Komisji Wyborczej. Wybory, bo to powinna być umowa. Ja daję głos, a mandatariusz realizuje swój program wyborczy. Do tej pory wybrani „Obecankiewicze” są bezkarni, oszukują „mięso wyborcze” i cieszą się z profitów jakie onym przynosi mandat do sprawowania władzy. W tym polskim prawie wyborczym jedynie prezydent miasta jest mniej bezkarny, bo wkur’zeni wyborcy mogą się skrzyknąć i zorganizować referendum odwołujące prezydenta miasta. Innych „Obiecankiewiczów” nie mogą odwołać.

  Pamiętasz prezydenta RP Lecha Wałęsę, obiecał że w związku z transformacją obywatele dostaną po sto milionów złotych. I co? I nic. On miał przez pięć lat luksusowe życie, a Kazik Staszewski publicznie głośno krzyczał „Wałęsa oddaj moje sto milionów” i tyle jego co zgarnął za koncerty.

  Jeżeli chodzi o dziurę w murze obronnym, to mam wątpliwość.
  Dziura w murze obronnym powodowała, że taki mur przestawał bronić grodu, i wielu atakujących w tamtych latach zdobywało gród po zrobieniu wyrwy.

  6 0
 • ~Arteks 2018-03-16 11:23:05

  @Wryński - to nie jest żadne odtworzenie bo nawet dzieci wiedzą, że dostęp do każdej twierdzy, grodu czy miasteczka otoczonego murami obronnymi stanowiły bramy miejskie. A wy będziecie mieli przejście jak do pokoju w bloku. Władze Żor kochają kicz. Jeśli mieszkańcom się to spodoba to... proponuję jeszcze ustawić tam rycerza strzegącego murów i "żorskiej miejskiej bramy". ;P

  5 9
 • ~Azan 2018-03-17 18:56:06

  A co do tego otworu w murze, to oprócz głównych bram, faktycznie często znajdowały się w systemach obronnych dodatkowe małe wejścia, często zakamuflowane, tajne służące "wycieczkom" w czasie oblężeń. Kto czytał choćby "Trylogię"to wie, o czym mówię. Ciekawostką jest fakt, że w czasie wojny polsko-czeskiej w 1346 roku wojska polskie oblegały Żory i ich nie zdobyły. Wtedy Żory były czeskie.Więc Arteksie, żaden z ciebie znawca i ta złośliwość i porównanie do przejść między pokojami słaba. Przecież zachwalasz bloki, a tu taka złośliwość? O co kaman?

  4 0
 • ~mała mi 2018-03-18 09:59:15

  Dno dna... Tego się obawiałam, że te komentarze znikną! I co? Tak będziecie robić z każdym komentarzem w którym wytykane są wasze błędy i manipulacje? No ale dajcie dzieciom dostęp do komputera...ŻENUJĄCE!!!!

  6 0
 • ~mała mi 2018-03-18 11:04:26

  W tupolska.com wiedzą co wyrabiacie na tym portalu? Co chcecie ukryć kasując niewygodne komentarze?

  5 0
 • ~Józef Brzozowski 2018-03-18 13:06:46

  Popieram Cię @mała mi w walce z cenzurą redakcyjną.

  Albo jest wolność słowa i każdy odpowiada za własne, albo się tworzy PRL-bis i cenzorzy decydują co można upublicznić. A jeżeli cenzorzy, to po cholerę zamieszczają ten komunikat pod komentarzami:

  [cyt] Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. [/cyt]

  5 0
 • ~mała mi 2018-03-18 13:32:35

  Dziękuję Panie Józefie. Najdziwniejszy w całej tej sytuacji jest fakt, że w czterech usuniętych komentarzach nikt nikogo nie obraził. Zniknął komentarz tatyArteksa, zauważyłam to, wyraziłam swoje zdziwienie. Drugi mój komentarz dotyczył burdelu w zakładce wasze opinie. Zniknął. No i odpowiedź Azana do mnie zniknęła. Teraz czekam na kolejne usuwanie. A może łaskawie portal odniesie się do moich uwag? Kto wie. Czary mary się tu dzieją, tylko po co i w jakim celu?

  6 0
 • ~piszczel 2018-03-18 14:33:20

  Na pewno najwięcej pieniędzy pochłonie ten mostek - ale na co on komu? Do dziury w murze? 2,5 miliona złotych na coś takiego. To kolejna bardzo kontrowersyjny pomysł. Wcale nie dziwią mnie głosy przeciwne. Zobaczcie jak brzydko to wygląda od strony starówki - jakby wyłom.

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Cieszysz się z nowego programu termomodernizacji, którym zostały objęte Żory?
Oddanych głosów: 182