zamknij

Biznes

Miasto odnowi mury obronne

2018-03-13, Autor: nm, źródło UM Żory

Miasto pozyskało ponad 1,4 mln złotych na realizację nowej inwestycji. Projekt przewiduje renowację murów obronnych.

Reklama

Władze miasta chcą odnowić jeden z najbardziej charakterystycznych elementów miasta, czyli mury obronne. Koszt nowej inwestycji wyniesie prawie 2,5 mln złotych.

Projekt zakłada renowację fragmentów średniowiecznej fortyfikacji przy ulicy Ogrodowej i Bramkowej. Zgodnie z planami wykonane zostanie przebicie przez mur, odtworzenie uliczki przymurnej i zagospodarowanie terenu.

Dodatkowym elementem będzie również sucha fosa z drewnianą kładką oraz pierwszy odcinek ścieżki rowerowej.

Jednak aby miasto mogło zrealizować nową koncepcję magistrat rozpoczął przygotowania o wiele wcześniej. Ze względu na brak dostępu do niektórych fragmentów muru władze Żor wyodrębniły im nowe parcele. Gmina przejęła działki, na których stoi fortyfikacja oraz kupiła sąsiadujące z nimi tereny.

Prace sfinansowane zostaną ze środków Europejskiego Funduszu Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w wysokości 1 311 866,48 i budżetu państwa – 154 337 23.

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (46):
 • ~Arteks 2018-03-14 10:03:40

  Czy ktoś to w ogóle konsultował z jakimiś fachowcami? Przecież te połączenie tych murów miejskich z tym współczesnym mostem można porównać z dobudowaniem do zamku... bloku mieszkalnego. No i jak można robić dziurę w murze w formie współczesnej wnęki... Totalna profanacja. Jeśli chcecie zobaczyć jak się dba o mury miejskie polecam wycieczkę np. do Byczyny (woj. Opolskie). Kolejny żorski kicz.

  14 28
 • ~Adam Wryński 2018-03-14 10:55:52

  Jakiekolwiek prace przy zabytku muszą być uzgodnione z konserwatorem zabytków. Dotyczy to również projektu budowlanego. Zatem przed zatwierdzeniem dokumentacja projektowa musi zostać przede wszystkim pozytywnie zaopiniowana przez konserwatora. Skoro konserwator wyraził zgodę to chyba nie jest aż tak źle. Nie możesz porównywać Byczyny z Żorami. W Byczynie mury obronne zachowały się prawie w całości. W Żorach z ponad 1200 metrów zachowało się 400 m.

  16 4
 • ~mała mi 2018-03-14 11:00:39

  Jestem szczerze zdziwiona, że konserwator zabytków wyraził zgodę na przebicie tych murów.

  17 3
 • ~Arteks 2018-03-14 11:33:40

  @Wryński - czemu ty bronisz takich głupich pomysłów? Nieważne ile się zachowało. Ale coś zostało więc dlaczego to niszczyć w tak brutalny sposób? Przecież można było wykorzystać tę kasę na wyeksponowanie tych murów, na ich renowację, na jakąś ciekawą iluminację świetlną. Można było wykorzystać podmurze jako miejsce pikników na trawie. Po co dobudowywać coś kosztownego i sztucznego do murów? Żory nie mają prawie w ogóle niczego ciekawego jeśli chodzi o architekturę - dlatego nawet kawałek takiego muru powinien być dla władz miasta i historyków "świętością". Ten mostek i to przebicie muru to wandalizm budowlany. @mała mi - pierwszy raz od dawna się zgadzamy w czymś. Nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem aby we współczesnych czasach ktoś robił przebicie w murach miejskich tworząc tam współczesny otwór...

  14 14
 • ~Dariusz Kos 2018-03-14 12:56:32

  mała mi konserwator zabytków jest pracownikiem Urzędu Miasta. Ciekawszym zagadnieniem jest przygotowanie inwestycji, szczególnie kosztorysu i przetargu. Zanosi się bowiem na kolejny problem, jak z Centrum Przesiadkowym, gdzie żadna firma za te pieniądze i w tych terminach nie chce się podjąć jego budowy - przetarg odwołano i rozpisano na nowo. Kolejny niewypał to budowa tężni w Parku Cegielnia. Jedna z firm zwróciła uwagę, że w ciągu 5 lat wybudowano w Polsce tylko 2 tężnie podobnej wielkości i obie mają wady, w tym jednak już nadaje się do remontu generalnego. Tymczasem władze Żor jeszcze bardziej ograniczyły konkurencyjność przetargu i żądają by do oprzetargu przystąpiły firmy, które wybudowały co najmniej 2 tężnie o wielkości powierzchni tarniny min. 500 m. kw. Przypomnijmy, że w Polsce powstały tylko 2 tężnie o tej wielkości w ciągu 2 lat zatem żadna firma nie spełni tych wymagań lub próbuje się ustawić przetarg pod jedną.
  Bardzo fajna lektura: http://bip.zory.pl/?p=document&action=show&id=54304&bar_id=23554

  18 5
 • ~azan3 2018-03-14 20:20:16

  Wszystko na wizualizacjach wygląda ładnie, pięknie, ciekawe jak to będzie wyglądać w rzeczywistości. Ostatnio prezentowano nam wiele takich wizualizacji wirtualnych. Wybory się zbliżają, to trzeba chociaż obiecać, że będzie pięknie...
  A co do tego przebicia, to tez mnie to zastanawia, że ktoś się zgodził przebić ten mur, może w rzeczywistości w tym miejscu dawno temu było przebicie tylko potem po którejś renowacji to zamurowano. Tak według mnie wynika z tekstu.
  Arteksie, ja cię proszę, twoje wpisy tu i ten avatar to kicz i profanacja ;)

  9 3
 • ~Adam Wryński 2018-03-15 07:23:50

  ~Dariusz Kos Miejski Konserwator Zabytków owszem jest pracownikiem UM Żory. Niemniej jednak nie jestem pewien jaki jest zakres kompetencji MKZ. Wydaje mi się, że w tym zakresie sporo do powiedzenia będzie miał WKZ w Katowicach. Nie wiem jaki układ miały mury obronne w Żorach, ale skoro ktoś zrobił takie przejście to może jest to tylko odtworzenie tego co dawniej w tym miejscu istniało. Zanim zacznie się krytykować to może warto najpierw sięgnąć do archiwalnych materiałów i sprawdzić. nie bardzo rozumie związku pomiędzy średniowiecznymi murami a tężnią.

  http://psc-architektura.pl/rewitalizacja-mur%C3%B3w-obronnych-w-%C5%BCorach

  4 5
 • ~Adam Wryński 2018-03-15 07:26:52

  Tutaj trochę więcej o projekcie.
  http://psc-architektura.pl/muzeum-archeologiczne-w-%C5%BCorach

  4 3
 • ~gestskoczka 2018-03-15 10:24:42

  @Azan, piszesz: „Ostatnio prezentowano nam wiele takich wizualizacji wirtualnych. Wybory się zbliżają, to trzeba chociaż obiecać, że będzie pięknie... „

  No niestety jest to bolesna prawda. Tak jesteśmy jako społeczeństwo wychowywani od dziesięcioleci przez towarzyszy partyjnych (kiedyś PZPR, aż po obecne PiS) że władza ma zawsze rację i chce dobrze. Tak mamy to wklepane do głowy, że w ogóle nam nie przychodzi na myśl, by głosować nie na tych co piękny bajer cisną, ale na program wyborczy.

  Taki program wyborczy – moim zdaniem – powinien być zgłoszony razem z kandydatem do Komisji Wyborczej. Wybory, bo to powinna być umowa. Ja daję głos, a mandatariusz realizuje swój program wyborczy. Do tej pory wybrani „Obecankiewicze” są bezkarni, oszukują „mięso wyborcze” i cieszą się z profitów jakie onym przynosi mandat do sprawowania władzy. W tym polskim prawie wyborczym jedynie prezydent miasta jest mniej bezkarny, bo wkur’zeni wyborcy mogą się skrzyknąć i zorganizować referendum odwołujące prezydenta miasta. Innych „Obiecankiewiczów” nie mogą odwołać.

  Pamiętasz prezydenta RP Lecha Wałęsę, obiecał że w związku z transformacją obywatele dostaną po sto milionów złotych. I co? I nic. On miał przez pięć lat luksusowe życie, a Kazik Staszewski publicznie głośno krzyczał „Wałęsa oddaj moje sto milionów” i tyle jego co zgarnął za koncerty.

  Jeżeli chodzi o dziurę w murze obronnym, to mam wątpliwość.
  Dziura w murze obronnym powodowała, że taki mur przestawał bronić grodu, i wielu atakujących w tamtych latach zdobywało gród po zrobieniu wyrwy.

  9 2
 • ~Arteks 2018-03-16 11:23:05

  @Wryński - to nie jest żadne odtworzenie bo nawet dzieci wiedzą, że dostęp do każdej twierdzy, grodu czy miasteczka otoczonego murami obronnymi stanowiły bramy miejskie. A wy będziecie mieli przejście jak do pokoju w bloku. Władze Żor kochają kicz. Jeśli mieszkańcom się to spodoba to... proponuję jeszcze ustawić tam rycerza strzegącego murów i "żorskiej miejskiej bramy". ;P

  6 12
 • ~azan3 2018-03-17 18:56:06

  A co do tego otworu w murze, to oprócz głównych bram, faktycznie często znajdowały się w systemach obronnych dodatkowe małe wejścia, często zakamuflowane, tajne służące "wycieczkom" w czasie oblężeń. Kto czytał choćby "Trylogię"to wie, o czym mówię. Ciekawostką jest fakt, że w czasie wojny polsko-czeskiej w 1346 roku wojska polskie oblegały Żory i ich nie zdobyły. Wtedy Żory były czeskie.Więc Arteksie, żaden z ciebie znawca i ta złośliwość i porównanie do przejść między pokojami słaba. Przecież zachwalasz bloki, a tu taka złośliwość? O co kaman?

  4 0
 • ~mała mi 2018-03-18 09:59:15

  Dno dna... Tego się obawiałam, że te komentarze znikną! I co? Tak będziecie robić z każdym komentarzem w którym wytykane są wasze błędy i manipulacje? No ale dajcie dzieciom dostęp do komputera...ŻENUJĄCE!!!!

  11 0
 • ~mała mi 2018-03-18 11:04:26

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  8 0
 • ~Józef Brzozowski 2018-03-18 13:06:46

  Popieram Cię @mała mi w walce z cenzurą redakcyjną.

  Albo jest wolność słowa i każdy odpowiada za własne, albo się tworzy PRL-bis i cenzorzy decydują co można upublicznić. A jeżeli cenzorzy, to po cholerę zamieszczają ten komunikat pod komentarzami:

  [cyt] Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. [/cyt]

  7 2
 • ~mała mi 2018-03-18 13:32:35

  Dziękuję Panie Józefie. Najdziwniejszy w całej tej sytuacji jest fakt, że w czterech usuniętych komentarzach nikt nikogo nie obraził. Zniknął komentarz tatyArteksa, zauważyłam to, wyraziłam swoje zdziwienie. Drugi mój komentarz dotyczył burdelu w zakładce wasze opinie. Zniknął. No i odpowiedź Azana do mnie zniknęła. Teraz czekam na kolejne usuwanie. A może łaskawie portal odniesie się do moich uwag? Kto wie. Czary mary się tu dzieją, tylko po co i w jakim celu?

  9 0
 • ~piszczel 2018-03-18 14:33:20

  Na pewno najwięcej pieniędzy pochłonie ten mostek - ale na co on komu? Do dziury w murze? 2,5 miliona złotych na coś takiego. To kolejna bardzo kontrowersyjny pomysł. Wcale nie dziwią mnie głosy przeciwne. Zobaczcie jak brzydko to wygląda od strony starówki - jakby wyłom.

  3 2
 • ~jasnypieron 2018-03-19 10:03:15

  gestskoczka klakierem arteksa, który jest klakierem redakcji, a redakcja "wycina" komentarze jak chce. kogo chce i za co chce, byle było przeciwko Żorom ale nie przeciwko klakierom

  2 2
 • ~Arteks 2018-03-19 11:07:39

  @jasnypieron - nigdy nie byłem i nie będę niczyim klakierem. Zdrowy rozsądek i niezależność to moje credo. Widziałeś na tym portalu w ostatnich miesiącach chociaż jeden krytyczny materiał wobec władz Żor bo ja nie, a przecież tematów byłoby bez liku. @małami @brzozowski - w hejterstwie i trolingu są pewne granice. Nie można podpisywać się nickami które mogą coś sugerować lub imputować. A swoją drogą podoba wam się, że temat zamierzonej dewastacji muru miejskiego schodzi na jakiegoś użytkownika? Taka wnęka w murze jest tym samym co pomalowanie jakiegoś starego kościoła w kropki. Na waszym Urzędzie Miejskim powinien zawisnąć szyld "Przedszkole Miejskie". Bo pomysły jakie z niego wychodzą przypominają pomysły małych dzieci. ;)

  3 8
 • ~mała mi 2018-03-19 11:54:08

  Właśnie Arteks, są pewne granice, które redakcja owego portalu od dawna przekracza. Ile zostało usuniętych twoich komentarzy? Jeden. Ty możesz obrażać wszystkich, nawet prezydenta Żor i wszystko jest ok. A tu proszę - nagle usuwane są komentarze w całości. Co do nicka tataArteksa - nagle ci to przeszkadza? Arteks - nie masz wyłączności na tą nazwę.
  Arteks i spółka urządziła sobie z portalu informacyjnego prywatny folwark. I przedszkole to właśnie wy tutaj urządzacie.

  8 2
 • ~jasnypieron 2018-03-19 12:19:32

  arteks po prostu redakcja "wysługuje się " tobą i dlatego twoje komentarze są nieusuwalne...

  3 3
 • ~Józef Brzozowski 2018-03-19 19:48:58

  @Arteks, może tego nie wiesz, ale nazwisko pisze się dużą literą. Ja nawet krzak (by nie nazywać z angielska nickiem) @Arteks piszę dużą literą skoro tak się przestawiasz. To jedno. A drugie, może to ja mam dziś słaby dzień intelektualnie, choć pewny jestem że ten twój ostatni komentarz to stek bzdur.

  Cytuję te bezmyślne wypociny jako przykład chamskiego błaznowania (z angielska – hejterstwa i trolingu):
  [cyt] @małami @brzozowski - w hejterstwie i trolingu są pewne granice. Nie można podpisywać się nickami które mogą coś sugerować lub imputować. A swoją drogą podoba wam się, że temat zamierzonej dewastacji muru miejskiego schodzi na jakiegoś użytkownika? Taka wnęka w murze jest tym samym co pomalowanie jakiegoś starego kościoła w kropki. Na waszym Urzędzie Miejskim powinien zawisnąć szyld "Przedszkole Miejskie". Bo pomysły jakie z niego wychodzą przypominają pomysły małych dzieci. ;) [/cyt]

  Mój komentarz dotyczył tylko i wyłącznie redakcyjnej cenzury. Do tej pory było tak, że jak komentarz przekraczał zasady ustalone przez redakcję, to treść komentarza została usuwana ale w to miejsce był wpis że to redakcja usunęła z powodów regulaminowych. Tu, pod powyższym artykułem zostały wprowadzone jakieś ukraińskie albo jeszcze bardziej dalekowschodnie zasady. Jak się @mała mi zapytała o to dlaczego zniknął artykuł taty Arteksa, to redakcja ten komentarz też wycięła nie pozostawiając śladu.

  Szanowna Redakcjo. Jak wytniecie ten mój komentarz bez śladu to nic się nie stanie, jedynie portal rybnickiej redakcji TuŻory uznam za personę non grata na moim komputerze. Pozdrawiam.

  8 2
 • ~Arteks 2018-03-19 19:51:09

  @małami - kilka ale to dlatego, że ja nigdy nie hejtuję. Być może wtedy jak mi usunięto, poszedłem za bardzo nie w temat. Z drugiej strony tobie zdarza się to przy okazji każdej dyskusji więc jakby redakcji naprawdę bardzo zależało na tematycznym forum myślę, że 50% twoich wpisów byłoby usuniętych, a jednak traktują cię łagodnie. Dlaczego uważasz, że kogoś obrażam? Czy kabarety wyśmiewające wady i gafy przywódców obrażają? Jeśli już to obrazić się mogą ci którzy nie mają poczucia humoru. @Wryński - widziałem mury obronne w Ząbkowicach, Lwówku Śląskim, Ziębicach, Chojnowie. Nikomu nie przyszłoby do głowy aby się w nich przebijać. Jestem pewien, że będzie sporo śmiechu z Żor jak różni pasjonaci historii i eksperci się o tym dowiedzą. @jasnypieron - a to mi nawet schlebia bo to przeczy innym łatkom jakie mi próbowaliście przypisać. :D Pamiętasz jakim bo ja tak. ;) Lubisz swoje miasto? Lubisz prawda? To czemu w tak ważnej kwestii jak kawałek muru jaki się ostał atakujesz innego użytkownika, a nie wszczynasz alarmu? O twoich przytykach zapomnę po kilkunastu minutach ale... mur zostanie zostanie zepsuty na zawsze. Ta kiepskiej jakości dyskusja mnie utwierdza całkowicie w przekonaniu, że w Żorach chyba nie ma ludzi którym by naprawdę zależało na swoim mieście. W innych miastach gdzie życie społeczne jest bardziej rozwinięte internauci wszczęliby larum. A wam dla was ważniejszy jest Arteks niż jedna z nielicznych historycznych ciekawostek żorskich która wkrótce będzie kiczowato sprofanowana. @Józef - nawet ty w tak ważnej kwestii wolisz przynudzać o jakieś cenzurze zamiast zganić ten nienormalny projekt? Widziałeś gdzieś na Dolnym Śląsku gdzie sporo miasteczek ma resztki murów, aby ktoś je chciał tak oszpecić jak Żory?

  3 11
 • ~azan3 2018-03-19 21:03:43

  ty się człowieku sam prosisz, żeby skupiano się na tobie , a nie na temacie. Ty masz poczucie humoru? Nie rozśmieszaj mnie, waść. Chyba nie czytałeś tego, co na temat tej dziury w murze pisałem.
  Kończ waść, wstydu oszczędź i naucz się czytać ze zrozumieniem

  8 3
 • ~azan3 2018-03-19 21:06:47

  A i jeszcze jedno. Dlaczego zniknęły 3 komentarze z piątku pod rzad w tym mój? Czy szanowna redakcja w końcu się wypowie?

  9 3
 • ~azan3 2018-03-19 21:12:00

  Arteks jest cenzorem forum, bo minute po moim wpisie od razu miałem minusa jednego :) Przypadek? Nie sądzę. Więcej żadnych pytań do redakcji mieć nie będę

  10 3
 • ~jasnypieron 2018-03-20 08:37:08

  arteks wiele razu już napisałem, że Żory NIE SĄ MOIM MIASTEM, ale jak widzę twoje zacietrzewienie wobec Żor, jego mieszkańców, władz miasta jest tak ogromne jak dziura po twoim rozbuchanym ego...a tak przypomnę, że mury obronne były, mury są i mury będą

  5 2
 • ~Arteks 2018-03-20 11:22:37

  @jasnypieron - czy obrona muru miejskiego przed dewastacją jest "zacietrzewieniem" przeciwko Żorom?! Pamiętasz użytkownika mareqg - on też nie przyznawał się do Żor i podawał się nawet za mieszkańca Rybnika. Może niektórzy komentatorzy po prostu nie chcą się przyznawać, że są z Żor? Ich problem. W sumie to nie dziwi bo Żory w naszym województwie nie kojarzą się z niczym pozytywnym, a władze tego miasta słyną z różnych głupich pomysłów. @azan - gdyby tak było pierwsze co bym zrobił to likwidował troling, a wtedy komentarze prowokacyjne czy odchodzące od tematu byłyby od razu likwidowane.

  1 10
 • ~mała mi 2018-03-20 11:44:20

  Arteks, serio trzeba ci tłumaczyć o co chodzi jak krowie na rowie? Ty nie hejtujesz? Takkk, wszyscy jesteśmy trollami i hejterami, a ty jesteś tylko cyber - frustratem. A wiesz, że wyróżnia się aż 18 typów takich frustratów? Płaczące dziecko, pryszczaty nastolatek, miłośnik negowania no i ekspert najbardziej pasują do ciebie.
  I co cię tak boli czy piszę na temat czy nie? Zdaje się że ty teraz to robisz. I skoro masz takie poczucie humoru to dlaczego kazałeś usunąć komentarz tatyArteksa,tak żeby nie było po nim ani śladu? Masz odrobinę honoru to się przyznaj. Co w nim było nie na temat i obraźliwego? Ty pod każdym artykułem piszesz te same dyrdymały na temat Żor. I to jest zawsze w temacie, prawda? Puknij się, może coś ci to pomoże. Popatrz co się wyrabia na rybnickim forum. Tam to dopiero komentarze są od czapy i jakoś ci to nie przeszkadza. Ale chcesz się bawić? Będzie zabawa.
  I skoro czujesz się tak bardzo obrażany to zmień ton. Nie wiesz jak krytykować, to ucz się od Dariusza Kosa. Jakoś nikt go nie hejtuje. Ciekawe dlaczego? Jak myślisz Arteks?
  Jakaś cenzura powiadasz? No chodzi o zasady ale ty nie wiesz co to jest, bo wszystko i wszystkich masz gdzieś. Tylko pamiętaj - każdy kij ma dwa końce.
  Arteks i bądź szeryfem w Rybniku, bo tam ostatnio źle się dzieje.

  9 1
 • ~mała mi 2018-03-20 11:46:10

  Azan, redakcja milczy bo jak ma się wytłumaczyć z zagrywek rodem z Ukrainy bądź Białorusi? Jeszcze wypadałoby przeprosić... Nie bądźmy aż tak wymagający;)

  8 1
 • ~Arteks 2018-03-20 11:55:14

  @małami - i to zademonstrowałaś powyżej to przykład takiej hejtującej tyrrady wobec kogoś pisanej przez jakąś szaloną osobę... A ja w każdym wpisie piszę o murze czyli temacie artykułu. No właśnie i kto hejtuje? I kto troluje?

  2 9
 • ~Arteks 2018-03-20 12:01:03

  @józef @azan - tak narzekacie na redakcję rybnicką, a dzięki niej możecie swobodnie dyskutować o swoim mieście. Sęk w tym, że Żory są na tyle słabym ośrodkiem, że nie mają u siebie żadnych redakcji - ani gazet, ani portali, ani rozgłośni radiowych. Była kiedyś telewizja kablowa TVT ale jak się rozwinęli to siedzibę przenieśli do Rybnika bo "większe możliwości i prestiż". ;) Żory to tylko sypialnia - w której ludziom nawet zwisa to czy ktoś rozwali mur miejski i dobuduje w nim jakiś kiczowaty mostek... Ważniejsze jest dokopanie komentatorowi, który obnaża głupie pomysły miejskich władz...

  2 12
 • ~mała mi 2018-03-20 12:05:51

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  8 2
 • ~jasnypieron 2018-03-20 13:52:54

  arteks to że nie wierzysz gdzie ja mieszkam jest tylko twoim problemem!!! wracając do twoich komentarzy- zajmij się "cudotwórco od zrównoważonego transportu" problemami swojej miejscowości, bo jak nie nożownicy, to śmierdziele, jak nie rynsztok, to wyolbrzymiony smog, a tam:"Mieszkaniec Chwałowic przyłapany na gorącym uczynku. Spalał płyty meblowe"....tacy bogaci ci rybniczanie

  4 3
 • ~azan3 2018-03-20 17:35:13

  Kłamiesz jak z nut Arteksie. Jesteś odpowiedzialny za zbadziewienie tego forum i psujesz wrażenia intelektualne, kulturalne i estetyczne tego portalu. Wszędzie tylko widzę ten autobus tutaj to już mi się niedobrze robi, nawet nie czytając tych wypocin. Kiedyś nawet przypadkowo napisałem twoje imię w komentarzu, to się przestraszyłeś i też usunąłeś wpis. Takim tchórzem jesteś?

  6 0
 • ~haXen 2018-03-20 19:22:11

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 0
 • ~Arteks 2018-03-20 22:17:23

  @azan - kłamstwa łatwo udowodnić. Moje wypowiedzi w 100% dotyczą jakiegoś tematu. Tylko te które są wymuszone przez polemikę czasami mogą schodzić na jakieś boczne tory - bo mam prawo do repliki lub obrony. Naprawdę poważnie uważasz, że krytyka głupiego pomysłu psuje estetykę tego portalu? To naprawdę zdumiewające. W każdym polskim mieście i miasteczku informacja o świadomej dewastacji jakiegoś miejskiego obiektu budziłaby albo ożywioną dyskusję albo krytykę takiego pomysłu. Tylko w Żorach dyskusja przechodzi na... użytkownika. Tak jakby ktoś tym próbował sterować z urzędu. I choćby z tego powodu, warto tu bywać. :) W przypadku Żor naprawdę nie trzeba specjalnie się wysilać. ;P @jasnypieron - rynsztok został zupełnie usunięty, a zjawiska kryminalne zdarzają się wszędzie - w Żorach bywają takie tygodnie, że media piszą tylko o nich bo w sporcie, kulturze i biznesie - nie dzieje się nic. Więc nawet jakiś nożownik spod Raciborza który zaatakował parę na ślubie - nie jest dla miasta żadną ujmą. Za to rozmach inwestycyjny, budżet i władze naszego miasta napawają mnie dumą ze względu na ich profesjonalizm. Tak samo jak ty wstydzisz się za amatorszczyznę swoich urzędników i ich zupełnie obciachowe pomysły.

  1 6
 • ~azan3 2018-03-20 22:37:32

  Aleś błysnął złotą myślą:"Moje wypowiedzi w 100% dotyczą jakiegoś tematu" - każdy wypowiada się na jakiś temat :). Czy ty udajesz czy rzeczywiście jesteś zamulony jak Wisła na Żuławach ? Gdzie tu logika. I w jednym się z tobą zgadzam- łatwo twoje kłamstwa udowodnić, masz rację. Twoja osoba psuje estetykę tego portalu i nie jest to zdumiewające. Zdumiewające jest twoje brnięcie w intelektualnym bagnie. Uważam, że nie powinieneś wypowiadać się na temat miasta, w którym nie mieszkasz i na tematy o których pojęcia nie masz. Nie lubią cię nawet twoi ziomale, dowodem są liczne minusy pod twoimi żałosnymi wypocinami. Czy tobie to nie daje do myślenia? ty biedny przeciw wszystkim, wszyscy się mylą i tylko ty masz rację. No , ale czego ja oczekuję, przecież osoba chora sama nie może się zdiagnozować i być obiektywna.

  4 1
 • ~Arteks 2018-03-20 23:20:57

  @azan - na portalu rybnickim też wypowiada się multum ludzi spoza Rybnika - także wielu hejterów i parę osób z którymi polemikę prowadzę na tym portalu. Ale różnica jest zasadnicza. Bo jak już mam coś do powiedzenia to na jakiś TEMAT. A hejter hejtuje osoby lub miasto. Hejt jest prawie zawsze pozbawiony sensu i merytoryki. Osobiście brzydzę się hejtem. Zamiast mnie zdiagnozować, zdiagnozuj sam siebie. Bo sam sobie zaprzeczyłeś i to w ciągu zaledwie kilku godzin. Raz uznajesz mnie za jakiegoś chorego hejtera, a innym razem za cenzora redakcji. Czy hejter i w dodatku chory mógłby być cenzorem/moderatorem? :P A może jednak ty produkujesz hejt przy którym za bardzo nie trzeba myśleć i stąd takie sprzeczności? ;) Atakujecie mnie tylko przez to, że nazwałem tą pseudoinwestycję - profanacją i podniosłem urzędnikom i zwolennikom obecnej władzy ciśnienie. A przecież odpowiedzialni mieszkańcy miasta powinni zorganizować jakiś protest przeciwko czemuś takiemu - tak byłoby w każdym normalnym mieście. Ale nie w Żorach...

  1 7
 • ~mała mi 2018-03-20 23:53:59

  No proszę, jednak coś do ciebie dotarło Arteks - Hejter hejtuje osoby lub miasto. A jednak sam się przyznałeś.

  6 1
 • ~Arteks 2018-03-21 11:11:43

  @małami - jak się mogłem przyznać do czegoś czego nie robię? Opisałem tylko zjawisko które występuje także na tym portalu i jest zupełnie bezwartościowe - tak jak większość twoich wpisów. Jeśli wyłom powstanie to przypomnę wam tę dyskusję i to jak kiepsko zajmujecie się swoim miastem. Byłem jedną z nielicznych osób które skrytykowały ten kolejny głupi pomysł władz miasta. A wy jak zwykle zajmowaliście się komentatorem, zamiast walczyć o estetykę i poprawność historyczną swojej osady.

  1 5
 • ~mała mi 2018-03-21 11:36:09

  Arteks, naprawdę jesteś taki *****, czy tylko udajesz? Spójrz w lustro i zadaj sobie pytanie - kim jestem?:D

  Co do tematu murów - skomentowaliśmy co o tym myślimy. A to że temat zboczył na inne tory, to zasługa twoja i tego śmiesznego portalu, który jak zwykle w takich sytuacjach bardzo szybko zdjął temat z głównej.

  A powiedz nam co robisz żeby w Rybniku było bezpieczniej? Bo tak się dziwnie składa, że zawsze ty i tylko ty nie widzisz żadnego problemu. Tylko ty jesteś dumny z Rybnika, a reszta mieszkańców ma mnóstwo zastrzeżeń.

  6 1
 • ~jasnypieron 2018-03-21 13:48:00

  arteks nie udaje to coś już tak ma i koniec!! u większości to się jeszcze daje "wyleczyć".....u niego już nie

  2 3
 • ~mała mi 2018-03-21 13:58:57

  Oho... cenzury ciąg dalszy. Czy redakcja lub szeryf tego portalu może mnie uświadomić czym rzekomo złamałam regulamin zamieszczania opinii? I gdzie takowy mogę przeczytać? Bo niby te opnie są nasze prywatne, niby można wszystko napisać a tu nagle bum! było i ni ma.

  Serwis www.tuzory.pl daje Ci możliwość wyrażenia swojej opinii na dowolny temat: skomentowania wydarzenia, wystawienia pozytywnej lub negatywnej oceny rybnickim firmom i instytucjom.
  Jak ta treść ma się do tego, co reprezentujecie?

  6 0
 • ~Arteks 2018-03-21 15:40:07

  @jasnypieron - zjawiska kryminalne są niestety częścią życia naszych miast. Tak zerknąłem na kilka ostatnich dni na tuzory i jakie tematy tu znajdziemy z ostatnich dni?: 1. Jeździł samochodem pomimo zakazu. Teraz grozi mu więzienie; 2. Straż Graniczna zatrzymała mężczyznę 3. Przyszedł do pracy, a szef wezwał policję; 4. Policja zna już tożsamość pary, która okradła sklep; 5. Żory: trzech pijanych w ciągu godziny; 6. Żory: mężczyzna poszukiwany listem gończym zatrzymany; 7. Dokonali kradzieży, a potem przewozili łup na taczkach; 8. Groził policjantom. Teraz odpowie przed sądem; 9. Stracił rower o wartości kilku tysięcy złotych. Policja apeluje o czujność. Jako dużo mniejsze miasto od Rybnika, Żory nie są ani trochę bezpieczniejsze od większych miast, za to mają fatalne władze miasta, fatalną sytuację finansową i brak perspektyw. A jeśli już są jakieś unijne środki to wydawane są na karykaturalne pomysły...

  2 6
 • ~azan3 2018-03-21 18:41:45

  Arteks- bycie cenzorem i hejterem wcale się nawzajem nie wyklucza.

  2 2
 • ~azan3 2018-03-21 18:46:45

  Arteks - te wiadomości kryminalne z Żor, to nie są żadne poważne przestępstwa. takie typowe dla mniejszych miast. Dlatego wole spokojniejsze miasto jakim są Żory niż wasz Rybnik. Tam nawet terrorysta z ISIS był.

  2 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów?
Oddanych głosów: 871