zamknij

Wiadomości

Miasto prosi o pomoc w wyborze nowych Żorków

2018-12-11, Autor: UM Żory

Żorek jako policjant, pływak, strażak, czy podróżnik – to tylko kilka z prawie 50 propozycji, jakie zgłosili mieszkańcy Żor w odpowiedzi na pomysł Urzędu Miasta, by na ulicach naszego miasta pojawiały się kolejne figurki przedstawiające sympatycznego ognika i jego partnerkę Żorkę.

Reklama

Od tego roku nasze miasto ma już dwie maskotki – to para Żorek i Żorka. Obie są bardzo lubiane zarówno przez młodszych, jak i starszych mieszkańców. Oprócz ich „pluszowej” wersji od kilku lat w mieście obecne są też figurki Żorka - z książką, pochodnią oraz ze sztućcami. Odlane z brązu figury ostatnio zniknęły z miejskiej przestrzeni, ale tylko na chwilę, by przejść metamorfozę. Zostaną odnowione i ustawione w nowych miejscach.

- Chcemy, by renowacja Żorków stała się początkiem tworzenia szlaku miejskich maskotek, który będzie dodatkową atrakcją przy zwiedzaniu miasta. Dlatego planujemy już niedługo stworzyć nowe Żorki - mówi Anna Ujma, Pełnomocnik Prezydenta ds. Promocji, Kultury i Sportu.

O pomoc w wyborze figurek, które powstaną w pierwszej kolejności żorski magistrat poprosił mieszkańców - do końca grudnia można zagłosować na propozycję, która najbardziej nam się podoba. Każdy mieszkaniec może oddać jeden głos. Zachęcamy do głosowania za pomocą ankiety na stronie Urzędu Miasta Żory.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~Ireneusz Sułowicz 2018-12-11 11:00:45

  a może Żorek w masce antysmogowej ewentualnie antyoponowej

  21 7
 • ~gestskoczka 2018-12-11 12:44:42

  @Ireneusz Sułowicz, uważam to za dobry pomysł. Żorek powinien upamiętniać jakieś ważne wydarzenie w życiu miasta. Ten pożar (obyśmy go nie pamiętali tak, jak jak tamten z 1702 roku) był wydarzeniem – niestety! W życiu miasta są smutne wydarzenia i są radosne wydarzenia. Uważam, że powinniśmy pamiętać i te i te.

  Szlak miejskich maskotek to dobry pomysł. We Wrocławiu są krasnale, pamiętam takiego, znajdującego się daleko od centrum na ul. Borowskiej 213, upamiętniający zjazd naukowy ortopedów i traumatologów. Byłem kiedyś we Wrocławiu, zwiedzaliśmy Stare Miasto z przewodnikiem, opowiadał legendy, między innymi o krasnalach których było sporo w tym rejonie. Zwiedza się, wieczorem impreza, potem się zapomina. Ale jak zobaczyłem po kilku latach będąc w szpitalu klinicznym Crasnallusa Orthopedicusa, to mi się przypomniały opowiadania przewodnika sprzed kilu lat.

  W Żorach Żorki mogłyby upamiętniać ważne wydarzenia, również sportowe czy kulturalne. Gdybym widział na przykład Żorka ze szklanym domem, przypominałbym sobie ostatni – świetny – spektakl teatralny „Przedwiośnie” w wykonaniu Żorzan dla Żorzan.

  6 7
 • ~Pio Tom 2018-12-11 14:29:08

  Chyba jednak lepiej przeznaczyć te pieniądze na bardziej potrzebne rzeczy jak np. oczyszczacze powietrza do przedszkoli niż jakieś żorki ( nawet gdyby były w maskach antysmogowych)

  18 11
 • ~Kombajnista 2018-12-11 15:00:33

  ~Pio Tom

  koszt jednego żorka to ok. 2-2,5tys złotych. Koszt oczyszczacza powietrza, który będzie efektywny na obszarze pomieszczenia większego niż 30m2 to ok, 2-3tys zł + materiały eksploatacyjne (filtry + serwis czyli czyszczenie, wymiana materiałów eksploatacyjnych), myślę że miasto z budżetem takim jak nasze żory spokojnie ogarnęłoby i oczyszczacze i żorki a jedno i drugie jest ok. Wiem, że są tańsze oczyszczacze, ale one mają być skuteczne a nie tylko dawać pozory tego, że oczyszczają powietrze. Łatwo się mówi przeznaczcie te pieniądze na coś innego, tylko czy te pieniądze nie będą kroplą w morzu potrzeb tego czegoś "innego". Na oczyszczacze trzeba by zarezerwować z 200tys zł aby każda sala przedszkolna w każdej placówce była ogarnięta. Żorki jak zapowiedziano jakiś czas temu będą pojawiać się stopniwo i będzie ich tylko kilka więc mówimy tu o koszcie góra 15tys zł rozłożonym na dłuższy okres czasu...

  8 3
 • ~Pio Tom 2018-12-11 15:29:32

  @Kombajnista

  Piszesz o wprowadzaniu żorków stopniowo... tak samo widziałbym kwestię kupowania oczyszczaczy ( jeśli budżet miasta nie stać na inne rozwiązanie), co nie zmienia w moim odczuciu kwestię priorytetu .Szczególnie w związku z tym co się ostatnio u nas działo. A tak przy okazji chciałbym usłyszeć dlaczego te żorki są takie potrzebne ( widząc ilość zgłoszonych propozycji będzie to swoista niekończąca się historia)

  6 6
 • ~Kombajnista 2018-12-11 16:16:07

  ~Pio Tom

  przypominam, że oczyszczacze trzeba również eksploatować, co równa się z kosztami ciągłymi dla placówek.

  A co do wydarzeń z ostatnich dni... szybko się mieszkańcom oczy otworzyły, wszystkie lokalne media rok temu informowały o smogu, o ponad 1000% przekroczeniach norm - nikt nie reagował, nikt nie krzyczał w internecie, nikt nie rozpaczał, nie bił na alarm, nagle się ludzie zorientowali. Żory smogu same nie zwalczą, tutaj trzeba rozwiązania systemowego na linii rybnik-jastrzębie-żory-pszczyna i regulacji na szczeblu państwowym (co z tego, że jest dotacja do pieca, jak tona opału do niego kosztuje połowę najniższej krajowej...), inaczej nic się nie zmieni, choćby żory wpakowały 50mln zł na walkę ze smogiem.

  Żorki to taka różnica, że staną i będą stać, raz na kilka lat się je wyczyści. Wybrać żorki możemy, można je zrealizować za pół roku, za rok. Dlaczego inwestycje tzw. miękkie są potrzebne? tego chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć... po za tym... w budżecie jest niewielka pozycja na takie wydatki w mieście a oczyszczacze można spokojnie podciągnąć pod pozycje, w której jest walka ze smogiem.

  6 3
 • ~gestskoczka 2018-12-11 18:24:01

  @Pio Tom, myślę że oczyszczacze to bardziej histeria wywołana pożarem opon, jak racjonalne działanie. Czyste powietrze w przedszkolu i co dalej? Trzeba by też takie oczyszczacze kupować prywatnie, do domu. Ale pozostaje jeszcze ulica i place zabaw. A może trzeba by było budować tunele pomiędzy przedszkolem, szkołą a domem by dziecko odizolować od smogu. To jest zła droga.

  Bardziej do mnie przemawia to, co pisze @Kombajnista. Walka ze smogiem musi być systemowa. Tam gdzie to możliwe należy podłączać do sieci CO obligatoryjnie wszystkich – na koszt podatnika. Co z tego że na Stare Miasto podciągnięto sieć CO, wtopiono w błoto wiele milionów jak większość mieszkańców nie chce się podłączyć, bo za drogo. Na ulicy Słowackiego podciągnięto CO. Większość mieszkańców się podłączyła, ale nie wszyscy. Rozmawiałem z mieszkańcem który się podłączył. Jak wcześniej nie było takiej możliwości to hajcowali wszyscy, nikt nie narzekał. Teraz, ci co są podłączeni widzą kto kopci i to im zaczyna przeszkadzać.

  Na osiedlu Powstańców Śl. nie ma niskiej emisji rodzimej, nie licząc tej z rur wydechowych samochodów. A pomiar PM pokazywał już przekroczenie nawet o 1000 procent. Żyjemy w aglomeracji, wiatr nawiewa z różnych kierunków. Więc zamiast kupować oczyszczacze, trzeba dopingować w systemowej walce ze smogiem.

  9 3
 • ~martin 2018-12-12 14:12:52

  Na os. Powstańców Śląskich nie ma niskiej emisji? Może, jak patrzysz "adresowo", to nie ma, ale kilkadziesiąt metrów od SP 17 są domy przy ul. Wodzisławskiej (dokładnie między Tesco, a przystankami Wodzisławska-Miła). Podejdź sobie wieczorem i zobacz, co leci z kominów tych domów. Między blokami 3 i 4 jest siwo, że czasami z bloku do bloku nie widać, a dym jest gryzący prawie, jak z tych opon. Pare domów, a dymu jak z huty.

  3 1
 • ~gestskoczka 2018-12-12 17:19:38

  @martin, piszesz o domkach przy ul. Hańcówka (dawniej zwana Sikorskiego). W pobliżu tych domków jest sieć CO. Co stałoby się złego, gdyby podłączyć je za darmo, czyli bez opłat za przyłączenie – na koszt budżetu miasta – ale obligatoryjnie wszystkie domki? Tak samo można by podłączyć bez wielkich inwestycji domki na Osińskiej, Boryńskiej i wszędzie gdzie się da. Ja zdaję sobie sprawę że wiele z tych domów jest nieocieplone i CO wyszłoby drożej jak opał mułem, i znajdą się mieszkańcy stawiający opór. Myślę że w Urzędzie Miasta są specjaliści którzy pomogliby tym mieszkańcom załatwić pożyczkę przez Fundusz Ochrony Środowiska czy inne wyspecjalizowane w tym temacie placówki rządowe.

  Może się mylę, ale uważam że takie działanie byłoby bardziej racjonalne jak kupowanie oczyszczaczy powietrza do przedszkoli. Zdaję też sobie sprawę że nie jesteśmy sami w regionie i że sąsiednie miasta i gminy nam przy niesprzyjających wiatrach będą podsyłać zasmrodzone powietrze, ale pewny jestem, że tam też myślą podobnie i potrzeba tylko impulsu, by w każdej gminie podłączać domy do sieci CO lub lokalnej kotłowni. W końcu na metanie siedzimy i mamy dwóch radnych w sejmiku. Urząd Marszałkowski też powinien się zaangażować w to.

  5 0
 • ~Pio Tom 2018-12-12 17:32:37

  @gestskoczka

  Mułem to ju z chyba nikt nie pali


  Zgodnie z zapisami „uchwały antysmogowej” na terenie całego województwa śląskiego obowiązuje zakaz palenia węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla; mułów i flotokoncentratów węglowych... ...

  2 1
 • ~nonsens 2018-12-12 18:14:42

  Mam propozycję - Żorek dłużnik. Symbol powiązany ze stałą sytuacją miasta w czasach prezydentury Sochy.

  12 2
 • ~agel 2018-12-12 20:23:29

  Proponuję Żorka z paprotką na głowie . A tak na poważnie - proponuje przesunąć te pieniadze na kontrole powietrza, na premie za skuteczność dla kontrolerów środowiskowych.. Niech puszczają drona i wlepiają mandaty. Niech biorą próbki z pieców do laboratorium.. A jeżeli urzędnicy się boją wchodzić na posesje to ostatecznie niech miasto zainwestuje w psa.

  8 3
 • ~mlodypolak 2018-12-13 15:30:22

  Skoro już mamy wybierać, w obliczu ostatnich wydarzeń "Żorek-strażak" wydaje się dla mnie najrozsądniejszym rozwiązaniem i z tego co widzę po wynikach ankiety nie jestem jedyny:)))

  7 3
 • ~beginner 2018-12-14 06:59:26

  Żorek na motocyklu.

  Jedno z większych wydarzeń odbywających się regularnie w naszym mieście to rozpoczęcie i zakończenie sezonu motocyklowego.

  2 7
 • ~zeus12345 2018-12-18 16:46:42

  a gdzie zorek rolnik bo tez mamy pola wokol zor

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.