zamknij

Biznes

Miasto szykuje się do budowy ciepłociągu

2013-02-12, Autor: mk
Dobiega końca opracowanie projektu budowy ciepłociągu w obrębie Śródmieścia. Budowa ma ruszyć na wiosnę - właściciele posesji ciągle jednak nie znają kwoty jaką będą musieli dopłacić za przyłączenie do sieci.

Reklama

W ramach programu "Błękitne niebo nad Starówką" powstanie prawie 6 km ciepłociągu, do którego będzie można podłączyć około 330 budynków prywatnych i użyteczności publicznej. Koszt projektu to blisko 11 mln zł, w tym 40 procent wynosi dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego. Projekt realizuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Żorach.

Inwestycji przyświeca idea zmiejszenia niskiej emisji. Po realizacji projektu prognozowane zmiejszenie emisji dwutlenku siarki do atmosfery spadnie o około 41%, pyłów o 82%, tlenku węgla o 96,6% a benzo-a-pirenu o około 100%.

 

Poza ochroną środowiska - wspomnianym ograniczeniu niskiej emisji oraz uniemożliwieniu spalania w piecach odpadów oraz paliw niskiej emisji - mieszkańcy Starego Miasta mają wiele korzyści z budowy. To wygoda podczas sezonów grzewczych, zmiejszenie ruchu ciężarówek dowożących opał do budynków i związanego z tym hałasu czy zagrożenia pożarowego.

 

Właściciele posesji żalą się jednak, że ciągle nie są znane koszty przyłączenia do sieci.

 

Budowa ciepłociągu ma ruszyć na wiosnę. To ile będą musieli mieszkańcy dopłacić będzie wiadomo po zaprojektowaniu wszystkich przyłączy. Jak informuje Michał Pieczonka, prezes PWiK, w przypadku prywatnych domów koszty obliczane są indywidualnie. Wszystko zależy bowiem od wielkości budynku, ocieplenia czy temperatury jaką chcemy utrzymywać w domu.

 

Warto dodać, że równolegle z projektem trwa w Żorach kampania społeczna "Przywróćmy błękitne niebo nad miastem" , której celem jest uświadomienie mieszkańcom jak szkodliwe jest zjawisko tzw. niskiej emisji.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
  • ~gestskoczka 2013-02-12
    11:35:37

    0 0

    Popieram akcję błękitne niebo nad Żorami. Nad całym miastem nie tylko nad Starym Miastem. Nie rozumiem dlaczego Wodociągi mają się zajmować CO. Miasto powinno przejąć od PEC Jastrzębie ciepłownię w Żorach, i powołać własne PEC. To jedno. Drugie to fakt, że SKORO MY, WSZYSCY MIESZKAŃCY DOPŁACAMY DO TEJ INWESTYCJI 60 PROCENT KWOTY, TO POWINNIŚMY WYMAGAĆ ABY PIENIĄDZE NIE POSZŁY W BŁOTO A PARA W GWIZDEK. Mieszkańcy podłączanych domów nie powinni płacić za podłączenie, ale powinien być obowiązek by wszyscy wyrazili zgodę na bezpłatne podłączenie. W ten sposób moglibyśmy wspólnie, sukcesywnie uzyskiwać coraz większe obszary, podłączając z jednej strony ulice wokół Starego Miasta z Osińską, Boryńską, Zostawa, i obszarem wokół ul. Kłapczyka, a z drugiej strony podłączać domy na Kleszczówce. Rozwiązanie pozwalające na dobrowolność wyboru jest złe, bo jeden mieszkaniec zainwestuje, wpłaci spore pieniądze, a drugi, jego sąsiad będzie mu smrodził z komina. I jest jeszcze jedna sprawa, do REDAKCJI. Jak nie macie fotki z zakopconej Żorskiej Starówki to napiszcie, na pewno mieszkańcy mają takie zdjęcia (ja również), a nie podpierajcie się zdjęciem z Rybnika.

  • ~stefan 2013-02-12
    12:08:43

    0 0

    Przestrzegam.To ogrzewanie dla bogatych.Powiedziałbym nawet , że bardzo bogatych.

  • ~brevis 2013-02-13
    08:57:55

    0 0

    Pomysł co najmniej nie trafiony. Ciepłociąg zostanie wybudowany, a gdy mieszkańcy usłyszą cenę za przyłącza oraz opłaty stałe to i tak nikt się nie podłączy, a obowiązek przyłącza cale szczęście nie istnieje. Poza tym cała inwestycja prowadzona jest od d.. strony, jak można zacząć budowę nie znając kosztów przyłącza? Przy takich inwestycjach zaczyna się od studium wykonalności, opłacalności, symulacji kosztów ciepłociągu, przyłączy, kosztów stałych, później przedstawia się to mieszkańcom, którzy wyrażają opinię na ten temat, prowadząc tzw. dialog społeczny, a na samym końcu zapada decyzja o tym czy budujemy, czy nie - w tym wypadku jest dokładnie na odwrót. Podsumowując, powstanie ciepłociąg, nikt się nie podłączy i znów 11 mln pójdzie w błoto. Dużo korzystniejsze byłoby przeznaczenie tych pieniędzy na dofinansowanie do wymiany kotłów na gazowe.

  • ~luxveritatis 2013-02-13
    11:25:04

    0 0

    brevis w pełni się z Tobą zgadzam. Tylko co zrobisz jak decyzje podejmują dyletanci, za publiczne pieniądze, więc po co myśleć czy coś się opłaca, czy nie. Lepsze by były zwiększone dopłaty do solarów i pieców gazowych, co zapewne wyszło by taniej niż 11 mln

  • ~luxveritatis 2013-02-13
    11:26:54

    0 0

    Redakcjo, to zdjęcie raczej nie przedstawia widoku żorskiej starówki ;p

  • ~Glakota 2013-02-22
    15:55:22

    0 0

    Wystarczy, że mieszkańcy odpalą wreszcie kotły gazowe, które często mają nawet zabudowane, ale ich nie używają ze względu na "chore" ceny gazu ziemnego. Zamiast wyrzucać miliony na przekopywanie miasta od nowa, sensowniej byłoby przeznaczyć połowę tych pieniędzy na dotacje do instalacji gazowej w kamienicach - przy wymianie kotłów najczęściej trzeba też przebudować całą instalację grzewczą, wymienić rury, grzejniki itd., zaś część domów trzeba wprost ocieplić. Próba zmuszenia uboższych mieszkańców do podłączenia się do sieci miejskiej skończy się zdecydowanymi protestami, bo tych ludzi po prostu na to nie stać. A i koszt miejskiego ciepła będzie nie niższy niż koszt gazu. Przy okazji proszę porównać wygodę przy korzystaniu z własnego kotła gazowego z korzystaniem z wody miejskiej ( awarie, wysoka cena, opłaty stałe itp.itd.)

  • ~Esperanza 2013-02-25
    09:48:20

    0 0

    Otrzymujący deputaty węglowe, sprzedają ten węgiel, a używają do pieców taniej muły (taniego muła/mułu?) i innych świństw. Jeszcze jak jest niskie ciśnienie to można się zakrztusić od spaceru po rynku. To tak a propos, cytuję: "uniemożliwieniu spalania w piecach odpadów oraz paliw niskiej emisji"

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.