zamknij

Wiadomości

Miasto ujawniło w końcu ile kursów autobusów zostało odwołanych

2018-10-05, Autor: ww

Po trzech tygodniach od naszego zapytania Urząd Miasta Żory ujawnił w końcu ile tak naprawdę kursów komunikacji miejskiej zostało odwołanych we wrześniu.

24 września informowaliśmy Was o poważnych kłopotach jakie ma tzw. bezpłatna komunikacja miejska w Żorach. Pisaliśmy Wam, że władze Żor musiały wystąpić o pomoc do Miejskiego Związku Komunikacyjnego, by jastrzębskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej obsługiwało dodatkowo linię 03: > Bezpłatna komunikacja w Żorach w kryzysie. Miasto prosi o pomoc PKM.

Reklama

Wcześniej, 21 września, wysłaliśmy do urzędu miasta zapytanie jaka jest skala problemu z kursowaniem autobusów. Chcieliśmy wiedzieć, ile dokładnie kursów zostało we wrześniu odwołanych. Odpowiedź otrzymaliśmy po 3 tygodniach. Wynika z niej, że między 10 a 30 września nie zrealizowano kursów na liniach:

- linia 01 – 100 kursów,
- linia 02 – 173 kursy,
- linia 03 – 28 kursów,
- linia 04 – 42 kursy,
- linia 07 – 7 kursy.

Łącznie więc odwołanych zostało 350 kursów.

Byliśmy też ciekawi w jaki sposób magistrat informował pasażerów o problemach z kursowaniem autobusów. Na stronie internetowej miasta oraz na Facebooku trudno było doszukać się jakiejkolwiek informacji o utrudnieniach.

- 12 września Urząd Miasta zobowiązał przewoźnika do wywieszania informacji o kursach, które w kolejnym dniu nie będą realizowane, we wszystkich autobusach wszystkich linii, które danego dnia kursowały w Żorach. Jednocześnie zwróciliśmy się z prośbą do MZK o wyświetlenie takich informacji na znajdujących się na przystankach autobusowych elektronicznych tablicach LED, funkcjonujących w ramach Systemu Informacji Pasażerskiej – informuje Adrian Lubszczyk z Urzędu Miasta Żory.

Magistrat zapewnia również, że kosztami komunikacji zastępczej, którą teraz realizuje dla miasta MZK, obciąży firmę A21. Przypomnijmy, chodzi o kwotę dodatkowych 30 tysięcy złotych miesięcznie. Miasto zamierza też wystąpić o zapłacenie przez firmę kar umownych.

Jak oceniasz funkcjonowanie Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej w Żorach?

Oddanych głosów: 1370

Oceń publikację: + 1 + 17 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Arteks 2018-10-05 11:44:00

  Biorąc pod uwagę niezbyt dużą ilość kursów BKM , odwołanie 350 kursów to absolutny pogrom i zjawisko godne do zainteresowania mediów ogólnopolskich! W przypadku kiedy doszło do podobnego skandalu w Kolejach Śląskich w grudniu 2012 - stanowisko stracił marszałek województwa i wiele osób związanych z Kolejami Śląskimi. A kto poniesie konsekwencje za ten bajzel w Żorach? Przecież jest konkretna osoba która odpowiada za transport w Żorach - Pruchnicki. Dlaczego dopuściła do takiego sytuacji? To nie chodzi o 5 kursów i kłopoty jednego dnia tylko o 350 i kilka tygodni!!! Gdzie jest prezydent i dlaczego się nie wypowiada w tej sprawie? Takie rzeczy tylko w Żorach. W innych miastach władze byłyby ROZJECHANE przez mieszkańców.

  29 16
 • ~zel7 2018-10-05 12:12:37

  Zrobia jarmark, albo inne show pod publiczke i wszytsko bedzie dalej ok. Winni sa mieszkancy ktorzy nie widza co sie dzieje i ulegaja propagandzie sukcesu.

  29 5
 • ~nonsens 2018-10-05 20:22:38

  Arteksie kto tu się przyzna do winy. Zero jakiejkolwiek refleksji czy samokrytyki. Eksperyment z bkm właśnie upada na naszych oczach. Socha nie jest ci wstyd zostawić następcom miasto w takim kryzysie?

  25 2
 • ~gestskoczka 2018-10-06 12:04:42

  „Miasto prosi PKM o pomoc”.
  Wstyd mi za tych, co się w tym cytacie uważają za „miasto”.

  Od dawna uważam, że Żory powinny zrezygnować z MZK i powołać własne przedsiębiorstwo komunikacyjne. MZK wystawiły swoją ocenę już Rybnik i Wodzisław, ja tylko stwierdzę że tam panuje chyba nadal ekonomia socjalistyczna. Bilet z Żor do Jastrzębia jest w dotowanym przez Żory i Jastrzębie MZK droższy niż w niedotowanym Drabasie.

  PKM należy do MZK, czyli w jakiejś części jest to również majątek żorski. Ale od dawna dzieje się tam coś złego. Raz ogłaszają likwidację tej firmy, raz że Jastrzębie przejmie PKM. Nie wiadomo o co tam chodzi (a jak nie wiadomo, to pewnie o pieniądze). Swą nieudolność PKM pokazała, jak MZK musiało podpisać umowę z Warbusem.

  Na elektronicznych tablicach przystankowych – na moje oko – więcej jest w dolnym pasku informacji dotyczących MZK jak BKM. Na przystankach gdzie zatrzymują się autobusy MZK to jeszcze można wytłumaczyć, ale na przystankach gdzie zatrzymują się tylko autobusy BKM? Przeciętnego użytkownika BKM nie obchodzą kłopoty. Klient płaci, klient wymaga. Klientem jesteśmy my, mieszkańcy Żor, a zarządcy (zarówno z UM jak i MZK) są opłacani z naszych podatków i mają zrobić wszystko, by autobusy jeździły zgodnie z rozkładem.

  6 1
 • ~drocer 2018-10-06 23:18:50

  ~gestskoczka, "... ja tylko stwierdzę że tam panuje chyba nadal ekonomia socjalistyczna". Ja nie twierdzę, ja jestem pewny, że w Polsce nadal panuje ekonomia socjalistyczna. Jeżeli intelekt takiego Gościa jak Twój został wysłany na emeryturę w sile wieku, to wybacz. Przywileje powodują rozpasanie. Nie wiem, czym zajmuje się Arteks, mam dla niego szacunek. Jest jedyną osobą podtrzymującą dialog na tym forum. Czy zawsze ma rację? Pewnie nie. Podobnie jak Ty (wybacz tykanie), czy ja. W moim mniemaniu, jeżeli chodzi o zaciągane przez miasto kredyty, pogubiłeś się. Nie będę głosował na politykę nowych 'piaskownic'. Zagłosuję na rozwiązania komunikacyjne i czystość powietrza. Zagłosuję na ekologię. Choćby to miało trwać. I nie mówię o "błękitnym niebie nad starówką". A tak swoją drogą, koszty i zyski z tego programu. Czy ktokolwiek to policzył?

  7 2
 • ~gestskoczka 2018-10-07 06:42:36

  @drocer, dzięki za dobre słowo Człowieku. Odpowiadam po kolei:
  „Emerytura”. Zgadzam się z Tobą że człowiek to całość – intelekt plus mięśnie. W moim wypadku, na emeryturę po 35 latach pracy poszły mięśnie, intelekt tam mało się napracował.
  „@Arteks” Jeżeli chodzi o tego komentatora, to mam o nim bardzo ambiwalentne zdanie. Z jednej strony to chuligan, a z drugiej – w jakiś sposób jest związany z Żorami (może to jakiś rodzaj nieszczęśliwej miłości?). I faktycznie jest motorem dyskusji.
  „Tykanie”, jest raczej tu przyjęte, niegrzeczność czasem wypływa z kontekstu.
  „Racja”. Absolutną rację to chyba ma tylko Bóg, o ile nie jest to wymysł człowieka. Nie znam nikogo, kto zawsze miałby rację – chyba że we własnym mniemaniu. Ja bardzo często zauważam że nie mam racji, ale najczęściej – niestety – po fakcie.
  „Kredyt”. Tu zdania nie zmieniam, uważam, że kredyt jest dla ludzi – tak jak wódka. Jak ją pijesz z głową, to ci służy. Nie pogodzę się nigdy z tym że jedni mogą zaciągać kredyty w imieniu drugich, bez wiedzy i zgody tych drugich.
  „Wybory”. Nie wiem na kogo jeszcze oddam głos, czekam na debatę kandydatów na prezydenta i na programy. Zapoznałem się jak na razie z programem jednego kandydata, w dużym stopniu podoba mi się, ale w wyborze to za mało. Do RM prawdopodobnie tym razem oddam głos ważny – jest to częściowo niezgodne z moją zasadą – są dwie listy do rozważenia.

  1 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak często korzystasz z oferty Muzeum Miejskiego w Żorach?

Oddanych głosów: 143