zamknij

Wiadomości

Miasto zasponsoruje figurę Żorka na rondzie we Francji

2012-08-29, Autor: Redakcja
Od jakiegoś czasu Żory mają swoje rondo we francuskim mieście partnerskim Montceau les Mines. Teraz ma tutaj stanąć maskotka naszego miasta - Żorek.

Reklama

W związku z oficjalnym nadaniem nazwy "Rond-point Żory" ronda w mieście partnerskim we Francji zobowiązano się do wykonania figury Żorka. Figura zostanie zamontowana na rondzie w mieście Montceau-les-Mines. Koszt wykonania figury wraz z elementami mocującymi to 13 500,00 zł.

Nadanie nazwy "Rond-point Żory" jest odpowiedzią na „Rondo Francuskie Montceau les Mines” czyli popularne rondo z kogutem.

 

Przypomnijmy, że figurki Żorków już na dobre zadomowiły się w przestrzeni miasta. Na Rynku jest już Żorek czytający gazetę, na ulicy Klimka trzymający pochodnię, a przed Barem Mlecznym - dzierżący łyżkę i widelec. Do końca roku mają pojawić się dwa kolejne - w planach jest Żorek urzędnik i Żorek z gołębiami. Bardziej kolorowego Żorka mamy też w Parku Cegielnia - ten najbardziej lubiany jest przez dzieci.

 

Urzędnicy mieli nadzieję, że pomysł spodoba się handlarzom i przedsiębiorcom, którzy będą chcieli stawiać własne Żorki nawiązujące do ich działalności. Tymczasem uznali oni, że figurka z brązu przekracza ich możliwości finansowe i wpadli na pomysł, aby promować się poprzez pluszowe maskotki Żorka, które wystawiają w oknach wystawowych swoich sklepów.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
  • ~chimera__ 2012-08-29 17:07:23

    Żorek za szybą...hmmmm... już widzę te dzikie tłumy przed witryną, i maluchy głaskające szybę. Żeby wyjąć, trzeba włożyć. 3 tysiące za żorka z beązu to dużo, ale może nasi handlowcy wymyslą jednak coś innego niż pluszaki za szybą? Coś, co można dotknąć i zrobić sobie przy tym zdjecie?

    0 0
  • ~gestskoczka 2012-08-29 19:05:06

    Myślę, że Żorek na rondzie w Montceau les Mines będzie co najmniej tej wielkości co kogut na żorskim rondzie francuskim. Powinien być widoczny bo to lepsza promocja miasta niż sama nazwa ronda. Patrząc na żorskie ronda, to dla mnie wyraziste i wyróżniające są cztery. Rondo Francuskie z kogutem, Rondo Litewskie z Światowidem, Rondo Niemieckie szczególnie efektowne w nocy, choć w dziennym świetle też mi się podoba. No i Brama Krakowska na rondzie bez nazwy u zbiegu ulic Pszczyńskiej, Dworcowej, Męczenników Oświęcimskich, Szerokiej i Augustyna Biskupa. Myślę, że mogłoby mieć nazwę Rondo Krakowskie. Tak przy okazji, jak jestem przy głosie, to pragnął bym zwrócić uwagę Władz Miasta na rondo na Bajerówce pomiędzy osiedlami Pawlikowskim i Sikorskim, w większości żorskie ronda są zadbane i ukwiecone, to jest tylko czasem koszone.

    0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.