zamknij

Wiadomości

Mieli plan dla żorskich seniorów, wojewoda się sprzeciwił

2020-05-15, Autor: AB

W kwietniu żorscy radni podjęli decyzję o powstaniu Dziennego Domu Seniora+. Wojewoda uznał jednak, że uchwała Rady Miasta jest niezgodna z prawem. Co na to rajcowie?

Reklama

Frontem do żorskich seniorów

7 kwietnia żorscy radni podjęli uchwałę na mocy której utworzony miał zostać ośrodek wsparcia dla osób starszych Dzienny Dom Seniora+.

Ośrodek wsparcia miał stać się częścią  Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Żorach. Za przyjęciem uchwały głosowali wszyscy obecni na sesji radni. 

Plany pokrzyżował Wojewoda Śląski

Uchwała została zakwestionowana przez Wojewodę  Śląskiego, który uznał ją za niezgodną z prawem. Swoją decyzję uargumentował tym, że ustawodawca pozwala łączyć ośrodki wsparcia dla osób starszych tylko i wyłącznie z domami pomocy społecznej dla osób w podeszłym wieku. Tego kryterium nie spełnia MDPS.

Miejski Dom Pomocy Społecznej w Żorach jest ośrodkiem dla osób w podeszłym wieku oraz osób niepełnosprawnych fizycznie, tym samym nie może zostać połączony z ośrodkiem wsparcia dla osób starszych.

W Miejskim Domu Pomocy Społecznej przebywa obecnie 10 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Kolejny zarzut wojewody dotyczył braku statutu i wyznaczonego mienia dla mającego powstać ośrodka.

- Przekroczenie kompetencji lub jej niewypełnienie przez Radę przy podejmowaniu uchwały powinno być potraktowane jako istotne naruszenie prawa, skutkujące nieważnością uchwały - podsumowuje wojewoda.

Co na to miejscy radni? Z planu nici?

- Wojewoda bardzo restrykcyjnie interpretuje przepisy, my mamy trochę inne stanowisko. Mamy dwa wyjścia: pierwsza możliwość to pójść w spór, drugie wyjście wiąże się z dostosowaniem uchwały do stanowiska wojewody, to jednak wymagałoby tak naprawdę stworzenia nowej jednostki budżetowej. Prezydent będzie teraz rozważał czy rekomendować Radzie Miejskiej złożenia skargi na decyzję wojewody, czy poszukać innego rozwiązania tej sytuacji - powiedział Przewodniczący Rady Miasta Piotr Kosztyła.

Dodajmy, że rajcowie na podjęcie działań mają 30 dni od daty dostarczenia rozstrzygnięcia wojewody.

Czy starsi żorzanie chcą korzystać z takiego wsparcia?

- Wiem, że zainteresowanie jest spore. Nasi mieszkańcy oprócz wsparcia społecznego otrzymują też wsparcie medyczne, zaspokajane są ich potrzeby wynikajcie z różnorodnych przyczyn. Te potrzeby będą stale rosły nie tylko w Żorach, ale w całej Polsce. I to jest argument żeby rozszerzać ofertę dedykowaną osobom starszym - podsumowuje Piotr Kosztyła.

Przypomnijmy obecnie w Żorach mieszka ponad 13,5 tys. seniorów.

A Wy jak uważacie, czy żorscy Seniorzy mogą być zadowolenia z oferowanego im wsparcia?

Oceń publikację: + 1 + 46 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Alan Klinger 2020-05-15 18:16:48

  Dzienny Dom Senior+ działa od grudnia 2015 roku i początkowo działał jako Dzienny Dom Senior - Wigor o czym portal nie wspomina i w tym roku obchodzić będzie 5 - lecie istnienia od samego początku prowadzony jest nieprzerwanie przez Zakład Aktywności Zawodowej Wspólna Pasja w Żorach. Uchwała która została zakwestionowana miała na celu poniekąd zmienić zarządcę nad istniejącym domem w związku ze zmianą wytycznych dla podmiotów, które mogą prowadzić tego typu placówki z dofinansowaniem państwowym dla Domów w ramach programu Senior+. W obecnej sytuacji nic się nie zmienia Senior+ pozostaje pod Zakładem Aktywności Zawodowej w Żorach. Szanowni dziennikarze szkoda że o tym nie wspomniano w artykule z którego laik może raczej wyczytać że żorscy seniorzy nie są objęcie pomocą w naszym mieście. Bardzo proszę nie wprowadzać w błąd opinii publicznej.

  16 3
 • ~gestskoczka 2020-05-15 21:06:17

  Nie rozumiem działań tego wojewody. Zamiast pomagać, to się czepia i rzuca kłody pod nogi. A to mu nazwa ulicy się nie podoba, a to każe jakiś pomnik usunąć, a teraz czepia się uchwały RM. Czy to jest argument wojewody – cytuję: „Miejski Dom Pomocy Społecznej w Żorach jest ośrodkiem dla osób w podeszłym wieku oraz osób niepełnosprawnych fizycznie, tym samym nie może zostać połączony z ośrodkiem wsparcia dla osób starszych.” ? Jeżeli tak, to albo ja nie potrafię czytać ze zrozumieniem albo ten wojewoda chachmęci. W jednym zdaniu jest że DPS jest dla osób w podeszłym wieku, a po przecinku – nie dla osób starszych. Czy osoba w podeszłym wieku nie jest starszą osobą, a o starszej osobie nie mówi się że jest w podeszłym wieku?

  Prezydent miasta wybierany jest bezpośrednio przez mieszkańców, radni raczej pośrednio. Natomiast wojewoda to aparatczyk narzucony z góry, z Warszawy. Tu jest samorząd. Zarzuty wojewody odbieram jako czepianie się i wynajdywanie igły w stogu siana.

  Moim zdaniem urząd wojewody powinien być zlikwidowany, a marszałka województwa powinno się wybierać jak prezydenta miasta, tak samo jak prezydent miasta powinien marszałek województwa być zależny od wyborców mandatem.

  10 7
 • ~boblas 2020-05-16 08:37:01

  Tak to tutaj tylko zostawię!
  Więc teraz poczekajmy co p. Kałuża zrobi w tej sprawie, kiedy przechodził do pis (celowo z małej), twierdził, że będzie dbał o województwo i Żory. Wojewoda też należy do tej samej partii, więc nie powinno być problemem z dogadaniem.
  P. Kałuża - czekamy na działanie z pańskiej strony!
  Niech pan pokaże, jak walczy o mieszkańców miasta które pan reprezentuje.

  9 6
 • ~Adalbert 2020-05-16 11:48:26

  Jak nie wiadomo o co chodzi, to zwykle chodzi o pieniądze.

  1 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.