zamknij

Wiadomości

Mieszkańcy organizują zrzutkę na badania powietrza w Żorach

2018-12-03, Autor: jm

Mieszkańcy Żor postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zorganizowali zbiórkę pieniędzy na niezależne badania dymu unoszącego się z pożaru składowiska opon i odpadów.

Reklama

W internecie pojawiła się zbiórka pieniędzy na niezależne, specjalistyczne badania jakości powietrza w Żorach. Jest ona odpowiedzią na zapewnienia magistratu o nieszkodliwości unoszącego się w mieście dymu.

- Mając niezależne wyniki zlecimy ekspertom sporządzenie dokładnych ekspertyz. Dowiemy się jakie skutki powoduje wdychanie przebadanego powietrza, jak przeciwdziałać negatywnym dla naszego zdrowia skutkom i jakie działania w Żorach należy podjąć, by zminimalizować negatywne następstwa katastrofy ekologicznej - mówią organizatorzy zbiórki.

- Jeśli wydamy mniej, to wolne środki przeznaczymy na zakup drona do badań jakości powietrza, by mieć w przyszłości szybką i dokładną wiedzę o stanie powietrza w naszym mieście bez oglądania się na władze i publiczne instytucje - dodają.

>>Wspomóż akcję "ZbadajMY powietrze w Żorach!"<<

Przypomnijmy, od kilku dni w Żorach płonie składowisko opon i odpadów. Urząd Miasta Żory  zapewnia mieszkańców, że dym jest nieszkodliwy dla zdrowia, jednak innego zdania są działacze Polskiego Alarmu Smogowego oraz prof. Piotr Skubała.

>>Przeczytaj wywiad z prof. Piotrem Skubałą: "wdychamy zabójczy pył!"<<

Pożar wybuchł w nocy 28. listopada i jak dowiedzieliśmy się od strażaków, prawdopodobnie potrwa jeszcze kilkadziesiąt godzin:

- Dogaszamy pożar, zostało nam mniej więcej 1/3 placu do przelania. Na chwile obecną przy gaszeniu pracuje 10 zastępów straży pożarnej, czyli 28 strażaków oraz 2 zastępy OSP czyli 10 osób, jednak gaszenie potrwa jeszcze kilkadziesiąt godzin - powiedział Zastępca Dowódcy JRG Żory, kpt. Andrzej Pilny.

Sprawa trafiła do prokuratury. Sprawcy grozi do 10 lat pozbawienia wolności. 

A tak wyglądają filmowe ujęcia pożaru, które wykonał Jacek Konik:

Oceń publikację: + 1 + 52 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~izi 2018-12-03 12:58:36

  zrzutka jest ok, ale tak naprawdę to urząd miasta ma już nasze pieniądze z podatków, więc może podejdziemy na rynek i po prostu poprosimy żeby wydali nasze pieniądze na to co chcemy i zrobili badania...

  swoja drogą ciekawe ile do tej zrzutki dołożą się urzędnicy, którzy wydali pozwolenia na śmieciowisko, i którzy przez tyle lat nie potrafili ochronić mieszkańców protestujących w sprawie odoru na śmieciowisku

  40 4
 • ~Dariusz Kos 2018-12-03 13:46:42

  Dziś o 16:30 jest posiedzenie Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Żory łącznie z Komisją Gospodarki Komunalnej i Komisją Rewizyjną. Będą omawiać budżet na 2019 rok. Posiedzenie jest w sali Rady Miasta Żory ul. Rynek 9. Każdy obywatel ma prawo przyjść na posiedzenie komisji Rady Miasta Żory i przyglądać się obradom.

  30 9
 • ~Woytek 2018-12-03 20:14:10

  Jawne Żory zbieraja i zrobia niezalezne badania jakosci powietrza a Żorska Afera Mieszkaniowa zleca niezalezną opinię dotyczącą projektu i gruntów przy budowie bloków "Z przyszloscia w Żorach". Tym razem władzy sie juz nie upiecze. Bierzemy sprawy w swoje ręce. Bedziemy najlepszymi gospodarzami i nie damy sie wiecej oszukiwac. Wystarczy! Wystarczy! Nie chcemy zeby miasto płaciło żonie prezydenta za nasze grunty. Nie chcemy żeby prezydent budował nowy pałac za nasze pieniądze. Nie chcemy zeby ZTK wyprzedawało naszą własność - Sakrum za naszymi plecami. Dość!!!

  38 7
 • ~agel 2018-12-04 04:24:08

  Panie Woytku, to wszystko nie takie proste. Mozna krytykowac, ale trudniej o rozwiazania, zwlaszcza osobowe. Juz jest po wyborach, ludzie wybrali...

  15 6
 • ~Woytek 2018-12-04 18:28:37

  agel.
  Ja nie tylko krytykuję. Działam. To mnie obecny prezydent prawie z nazwiska wymienił na debacie prezydenckiej jak miał niewygodne pytanie o płatności do podwykonawców przez ZTK. Mimo ze podwykonawcy prosili go o pomoc a nie oskarżali. To ja stanąłem w obronie jak kłamał w radio 90 o kwocie i ilości tych podwykonawców. W tamtym przypadku sprawa była prosta - podsunęliśmy ją prezydentowi - kontrola przez służby niezależne w ZTK. W zamian usłyszeliśmy ze jesteśmy buntownikami. W tej chwili dwie grupy rzeczoznawcow przeglądają projekty na budowę bloków 4, 5 i 6 przy Alei Zjednoczonej Europy. Wiem że już jest po wyborach... ja nie zamierzam obalić władzy, ale nie pozwolę się oszukiwać przez jej przedstawicieli.
  Jak widzisz nie tylko krytykuje.

  19 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów?
Oddanych głosów: 503