zamknij

Wiadomości

Mieszkańcy skarżą się na jakość transmisji sesji rady miasta. Mamy odpowiedź władz

2019-07-10, Autor: maj

Praktycznie przy każdym naszym artykule dotyczącym sesji żorskiej rady miasta pojawiają się komentarze, że podczas transmisji na żywo z obrad mieszkańcy nie słyszą co dzieje się na sali. Zapytaliśmy władze miasta czy zdają sobie sprawę z problemu i czy zamierzają poprawić jakość transmisji.

Reklama

Problemy z transmisją sesji żorskiej rady miasta są nam zgłaszane od dawna. Jeden z czytelników naszego portalu pisał niedawno:

- Do śledzenia wzrokowego zastrzeżeń nie mam, ale przy śledzeniu sesji gdzie się mówi, a nie pokazuje, ważna jest jakość głosu! - pisze jeden z naszych czytelników.

- Niech Redakcja posłucha sesji z Rybnika. Nie jest to jakaś super jakość dźwięku, ale w porównaniu z żorską sesją to jest niebo a ziemia. W Rybniku mówi się do mikrofonu, a w Żorach mikrofony podwieszone wyłapują wszystkie dźwięki tak, że mowa radnych i prezydenta kryje się za szuraniem buciorów i przesuwanych krzeseł... - dodaje czytelnik. 

W związku z tym postanowiliśmy zapytać władze, czy są świadome tego problemu. Według ich odpowiedzi, do urzędu nie wpłynęły do tej pory żadne skargi w związku z jakością transmisji obrad. Spytaliśmy również czy władze zamierzają poczynić kroki w kierunku polepszenia jakości głosu w transmisjach obrad. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź:

- Jakość  transmisji sesji Rady Miasta Żory warunkuje kilka czynników. Wpływa na nią zarówno akustyka sali sesyjnej, jak i stosowany system głosowania zakupiony znacznie wcześniej, niż wszedł w życie obowiązek ustawowy transmitowania obrad. Dotychczas do Urzędu Miasta nie wpływały skargi mieszkańców na jakość transmisji. Mając jednak na uwadze poprawę tego stanu rzeczy, Urząd sukcesywnie będzie starał się udoskonalać istniejący system - odpowiedziała pełnomocnik prezydenta, Anna Ujma.

Czy zatem władze faktycznie "udoskonalą system" w najbliższej przyszłości? Niestety dowiemy się tego najszybciej za ponad półtora miesiąca, gdyż najbliższa sesja rady miasta jest zaplanowana dopiero na ostatni czwartek sierpnia.

Czy transmisje żorskiej rady miasta są odpowiednio nagłośnione?
Oddanych głosów: 154

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Tomek Agentt 2019-07-10 10:42:55

  Chyba prezydent ma słabą pamięć. Prosze sobie zobaczyć debatę Gaszka vs. Socha od czasu: 1:16:45
  https://www.tuzory.pl/wiadomosci,za-nami-debata-kandydatow-na-prezydenta-kto-zwyciezca,wia5-3266-16974.html

  12 0
 • ~gestskoczka 2019-07-10 15:24:45

  Dziękuję Redakcji że się wzięła za ten problem.

  Ja nie jestem akustykiem, ale wydaje mi się że to co mówi Pani Ujma, to takie zamiatanie sprawy pod dywan. Ciekawe jak długo będą tak zamiatać. Może się mylę, ale uważam że nie akustyka sali i system głosowania są winne, a podwieszane wysoko mikrofony które wyłapują tak samo mowę radnych, jak i szorowanie krzesłami i szeleszczenie papierami.

  Ja do Urzędu miasta nie występowałem ze skargą, ale zwracałem się z tym problemem do dwóch radnych: do radnego Grzegorza Książka w listopadzie 2018 r i dostałem błyskawiczną odpowiedź: „Kadencja dopiero się rozpoczęła. Proszę o cierpliwość.” Nie wiem czy Pan Książek składał interpelację w tym temacie, bo choć chciałbym słuchać tego co się mówi na posiedzeniach Rady, to jednak nie chcę się katować szelestem RM. W kwietniu 2017 pisałem też na Fb do Pana Wojciecha Maroszka, oznaczając Jego nazwisko tak, że na pewno musiał wpis do Niego trafić. Pisałem tam o fatalnej jakości dźwięku w relacjach z żorskiej RM, porównywałem z relacjami rybnickiej i jastrzębskiej sesji RM prosząc by „zlikwidować tę przepaść cywilizacyjną”. Ale w nawale obowiązków chyba Mu to umknęło. Nie umknęło Mu natomiast, gdy napisałem że odsetki od zaciąganych przez radnych kredytów powinny być płacone z diet radnych – zaraz odpowiedział że to jest „tępa szpilka”.

  Dobrze przypomina Tomek Agentt, że podczas debaty z Anną Gaszką prezydent obiecał że zlikwiduje problem „natychmiast”. Pomyślałem sobie, że może to ja – pierdoła – wrzeszczę nie potrzebnie, bo problem dawno jest rozwiązany. Wszedłem więc (przed chwilą) na odtworzenie sesji z dnia 01-07-2019, i na samym początku jak Piotr Huzarewicz witał radnych, to jakość dźwięku była taka sama jak sprzed lat. Wyłączyłem odsłuch.

  Chciałbym, aby Urząd nie „udoskonalał tego systemu” – jak to obiecała Pani Ujma – a kazał zdjąć mikrofony podwieszane, podstawił je pod usta wypowiadających się. Czekam, i mam nadzieję, że Redakcja TuŻory wkrótce zostanie poinformowana o pozytywnej zmianie i niezwłocznie nas o tym poinformuje.

  9 3
 • ~Grzegorz Tomaszek 2019-07-10 16:03:40

  Kpina! Pani Ujmo! Co pani robiła w trakcie debaty ? Hm ? Oświece panią, kontrkandydatka pana Sochy jasno mówiła, że są problemy z dźwiękiem. Słuchała pani tej debaty ?

  Co do tego, że nikt nie zgłaszał tego do urzędu, gdzie mam dostarczyć kopię wiadomości e-mail wysłaną już dawno temu do urzędu jako zgłoszenie złego nagrywania dźwięku? Zresztą pewnie więcej osób zgłaszało.

  Na nagrywanie pieniędzy nie ma, ale całe szczęście, że miasto ma pieniążki na jonizatorki i inne tak ważne pomysły.

  16 2
 • ~gestskoczka 2019-07-13 08:23:37

  Nie wiem jaki zakres zadań ma pełnomocnik prezydenta Pani Anna Ujma, ale tzw biały wywiad powinien chyba tam być ujęty. Dziś przeglądałem starsze wydania Dziennika Zachodniego i trafiłem na artykuł Arka Biernata: „ W internecie sesję zobaczysz z opóźnieniem. W słabej jakości” [DZ 05-04-2019] Zacytuję fragment wypowiedzi:

  „Kto choć raz oglądał sesję z Żor musi przyznać, że jakość obrazu (przypominająca transmisje sportowe z lat 80. XX wieku) i dźwięku (nie zawsze można zrozumieć, co poszczególni radni mówią) odbiegają od standardów XXI wieku. Takich problemów nie widać w Jastrzębiu, Wodzisławiu Śl. i Rybniku. Co na to urzędnicy?”

  4 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Znana jest data wyborów prezydenckich. Na kogo zagłosujesz?Oddanych głosów: 1166