zamknij

Wiadomości

Mieszkańcy Żor nie zgadzają się na budowę linii CPK. Napisali pismo do prezydenta

2020-02-27, Autor: AB, materiał prasowy

Mieszakńcy Żor wzięli sprawy w swoje ręce. Nie zgadzają się na budowę linii kolejowej do Centralnego Portu Kolejowego mającej prowadzić przez ich miasto. Stworzyli petycję społeczną i napisali do prezydenta Żor. Co z tego wyniknie?

Reklama

Żorzanie zbierają 750 podpisów na petycji społecznej dotyczącej braku zgody na budowę linii kolejowej CKP. Są blisko! Czego dotyczy protest?

- NIE ZGADZAMY się na budowę linii kolejowej CPK w Żorach tj. linii kolejowej w ramach Korytarzy Kolejowych Inwestycji Towarzyszących rządowym planom budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, które ingerują w funkcjonowanie miasta Żory. Nie zgadzamy się na degradację dzielnic miasta Żory przez linię kolejową planowaną na terenach zabudowy mieszkaniowej istniejącej, realizowanej oraz planowanej do realizacji zgodnie z uchwalonym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego - czytamy w ogłoszonym sprzeciwie żorzan.

Petycję możecie przeczytać i podpisać tu.

Jakie mają argumenty?

Petycja wystosowana została do Centralnego Portu Kolejowego. Jej autorzy podają w niej uzasadnienie swojego stanowiska.

- WARIANT POMARAŃCZOWY LINII NR 170: ingerencja w zabudowę mieszkaniową, degradacja terenów mieszkalnych dzielnicy Baranowice i Kleszczów, niszczenie środowiska naturalnego przez budowę linii kolejowej przez „Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” 

WARIANT NIEBIESKI LINII NR 170: ingerencja w zabudowę mieszkaniową, degradacja terenów mieszkalnych dzielnicy Baranowice

WARIANT ZIELONY LINII NR 170: ingerencja w zabudowę mieszkaniową, degradacja terenów mieszkalnych dzielnicy Osiny, Rogoźna, Rowień - czytamy w petycji.

Złożyli pismo do prezeydenta

Mieszkańcy Żor oczekują również reakcji prezydenta. W związku z tym złożyli w Urzędzie Miasta pismo skierowane do niego:

- Złożyliśmy pismo do Prezydenta Miasta Żory z prośbą o wystosowanie do CPK oficjalnego pisemnego stanowiska w sprawie kolei - zbieżnego z oświadczeniem zamieszczonym w dniu 25.02.2020r. na stronie internetowej miasta Żory - czytamy w petycji skierowanej do CPK.

Przypomnijmy Waldemar Socha przedstawił swoje stanowisko 25 lutego 2020 r. brzmiało ono: >>Prezydent zajął stanowisko w sprawie CPK, a konsultacje trwają<<

 

Oceń publikację: + 1 + 25 - 1 - 40

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~gestskoczka 2020-02-27 16:55:07

  Nie podpisałem tej petycji, bo jej nie rozumiem. Gdyby to oprotestowanie dotyczyło wariantów pomarańczowego i zielonego, to prędzej bym się zdecydował.

  Nie rozumiem w czym przeszkadza wariant niebieski – z mapki wygląda że jest prowadzony po śladzie linii kolejowej prowadzącej od Warszowic do dworca PKP.

  Gdyby ta linia kolejowa powstała – w śladzie obecnej linii kolejowej – to byłaby szansa dla miasta, czy degradacja miasta?

  30 4
 • ~agel 2020-02-27 18:30:49

  Mieszkańcy Żor sie zgadzają oprócz tych, którzy napisali petycje.

  A ja się zastanawiam, jak aktualnie przedstawia się sprawa opisana tutaj: https://zory.com.pl/i,zorska-cieplownia-bedzie-spalac-odpady,200274,925991.html

  Dzisiaj awaria w ciepłowni, wstępnie naprawa ma potrwać do 18, może dłużej, może krócej. Kaloryfery w mieszkaniach zimne... Ciekawe czy szkoły beda otwarte, czy mają swoje kotłownie czy nie. Nigdy sie nad tym nie zastanawiałam.. Miłego i ciepłego wieczoru Wszystkim..

  5 6
 • ~agel 2020-02-27 18:32:41

  *Naprawa do jutra do 18

  2 4
 • ~Agata Kawa-Snopek 2020-02-27 21:34:02

  Ja nie podpiszę petycji. Nie zgadzam sie z nią. Ma byc kolej. W Żorach nie ma nic jak na wsi jest. Kto te petycje steorzyl....bo patrzyl na Co.... Ja sie wymyslił... na emerytow co siedzą na ławeczkach? Ludzie jest 22 wiek. Trzeba isc do przodu dac szansę mlodym Też. Do komunikacji dobrej sxybkiej daleko nsm jeszcze. Kolej byla w Żorach i ma być!!!!!!

  19 14
 • ~Arteks 2020-02-28 12:01:55

  @Agata @agel - wieś? Szanowne panie mogłyby się zdziwić bo są nawet w naszym regionie wsie z których "wszędzie" da się dojechać. Takie Chałupki oferują pociągi nie tylko do pobliskiego miasta powiatowego - Raciborza ale także do Katowic, Rybnika, Bohumina czy nawet Warszawy. Żory kompletnie nie nadają się do mieszkania dla aktywnych osób czy podróżników, nie mówiąc już o osobach niepełnosprawnych czy tych którzy nie chcą lub nie mogą mieć auta. Oferta na miejscu w każdej dziedzinie fatalna, a jak się chce gdzieś dojechać to bez auta ani rusz.

  5 13
 • ~azan3 2020-02-29 08:22:42

  @Arteks- geniuszu, z jakiej to wsi można dojechać "wszędzie"? Zabawne jest to nadużywanie przez ciebie radykalnych określeń: wszędzie, nigdzie, kompletnie, nic nie ma, fatalnie.
  @Agata Kawa-Snopek- ma nadzieję, że twój komentarz był pisany w stanie nietrzeźwości, bo jeśli nie to, współczuję

  3 1
 • ~dud84 2020-02-29 23:39:41

  do agel zdaje mi sie ze ty najwieksza przeciwniczka palenia jestes a teraz szok bo cieplownia przestala palic?? podobno dym ci szkodzi wiec to chyba dobrze ze nie pala a jak chcesz miec cieplo to proponuje worek wegla moze byc z castoramy na plecy i 2-3 razy wkolo bloku gwarantuje zaraz ci cieplej bedzie.pozdrawiam

  3 3
 • ~agel 2020-03-02 06:17:58

  dud84, nie podniecaj się, używam gazu. Piszesz jak słaby polityk i obracasz kota ogonem. A jaki wybór mają osoby, które mieszkają na blokach co do opału? Poza tym podobno na kominach ciepłowni w Żorach są zamontowane filtry, więc co sie czepiasz? Zrób maturę i zacznij myśleć.

  5 0
 • ~dud84 2020-03-02 10:35:10

  do agel wiesz mature juz jakis czas temu zrobilem pozniej studia a czy to nie twoje slowa "Dzisiaj awaria w ciepłowni, wstępnie naprawa ma potrwać do 18, może dłużej, może krócej. Kaloryfery w mieszkaniach zimne... Ciekawe czy szkoły beda otwarte, czy mają swoje kotłownie czy nie. Nigdy sie nad tym nie zastanawiałam.. Miłego i ciepłego wieczoru Wszystkim.. " wynika z nich ze mieszkasz w jednym z tych nieogrzanych blokow . a co do filtrow na kominie cieplowni to moze byc podobna sytuacja jak z smieciami ktore palily sie w kleszczowie wtedy pan prezydent powiedzial ze dym jest zdrowy i mozna oddychac pelna piersia.

  1 3
 • ~MONIKA.G 2020-03-03 16:43:52

  A ja się nie zgadzam na taką kolej !!!!!
  Nie rozumiem dlaczego mój nowo wybudowany dom miałby być zrównany ziemią...mój albo czyjś inny. Wyprowadziłam się z dużego miasta własnie po to aby mieć cisze i spokój . Jeżeli komuś tak tęskno do szybkiego transportu niech się wyniesie do Katowic...Warszawy.
  Ja mieszkałam przy torach kolejowych i lotnisku - i to jest DRAMAT.
  Po to kupiliśmy działkę w Baranowicach aby mieć spokój i ciszę. Człowiek to nie bydło żeby go przerzucać jak się chce.
  nie dostałam ziemi w prezencie..zapłaciłam za nią, własnie w tym konkretnym rejonie .
  Wyremontowano dworzec ...jest linia kolejowa i na Rybnik i na Bielsko -czemu tego nie można wykorzystać???
  takie plany to JEST NISZCZENIE CUDZEGO CAŁEGO ŻYCIA

  3 2
 • ~MONIKA.G 2020-03-03 16:59:30

  Agata Kawa-Snopek
  życzę Ci z całego serca abyś sama znalazła się w takiej sytuacji.
  Skoro uważasz , że Żory to wieś i Ci to przeszkadza to co tu jeszcze robisz?? dokładnie to nie jest średniowiecze ...jak Ci tu nie pasuje to sie pakuj i Spier**** a jak tak pociągi lubisz to możesz nawet na dworcu centralnym w samej stolicy zamieszkać- wtedy będziesz miała połączenia w każdym kierunku.

  4 2
 • ~agel 2020-03-04 18:08:38

  Monika G, ja rozumiem Twoje emocje.. Moi rodzice mieli też podobną sytuację, stracili las bo przez niego poprowadzono linię wysokiego napięcia, las wykarczowali na całej długości przez środek. Dostali bardzo marne odszkodowanie.. Wyliczono nie tak, że cała działka straciła na użyteczności, ale tylko te metry wykarczowane.. Oczywiście nikt takiego lasu nie chce kupić, chyba że za grosze....
  Jeżeli jest wyższa konieczność społeczna inwestycji to niestety nic nie ugrasz....

  Powodzenia.

  4 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.