zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Minister edukacji i prezes IPN wręczyli certyfikaty nauczycielom

2018-10-15, Autor: ap

W Muzeum Miejskim w Żorach odbyła się uroczystość związana z Dniem Edukacji Narodowej. Podczas gali rozdano certyfikaty dla uczestników szkoleń MEN i IPN. Zaprezentowano również pakiet edukacyjny #mojaniepodległa.

Reklama

Dzisiaj w Muzeum Miejskim odbyła się uroczysta gala wieńcząca pierwszą część organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej dwuletniego cyklu szkoleń dla nauczycieli „Zmagania o niepodległość Polski do listopada 1918 r. oraz budowa struktur państwa i wojny o granice Rzeczypospolitej”.

W uroczystości udział wzięli Minister Edukacji Narodowej - Anna Zalewska, dr Jarosław Szarek, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej oraz Dariusz Domański, śląski wicekurator oświaty i Paweł Skubisz, dyrektor szczecińskiego oddziału IPN. Spotkanie poprowadził Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Sznajder.

- Praca nauczycieli przez wiele lat była wpisana w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości. Rolą współczesnych nauczycieli jest edukacja o dokonaniach tych, którzy wywalczyli wolność – powiedziała minister edukacji narodowej, Anna Zalewska.

Razem z prezesem IPN dr. Jarosławem Szarkiem wręczyła ona certyfikaty i zaświadczenia kilkudziesięciu nauczycielom, którzy uczestniczyli w szkoleniach organizowanych przez MEN i IPN.

- Świat tak dalece się zmienia, że nasi uczniowie potrzebują zupełnie innych metod, które będą ich wprowadzać w świat przeszłości, które będą powodowały, że z prawdziwą radością będą dyskutować o historii Polski i będą z tej historii wyciągać wnioski, wreszcie ta historia będzie ich kształtować i dawać im siłę i dumę – mówiła minister.

Prezes J. Szarek podkreślił, że dla IPN współpraca ze szkołami i nauczycielami należy do najważniejszych wartości. Przypomniał, że do głównych zadań należy przekazywanie wiedzy młodzieży i bez wysiłku nauczycieli nie byłoby efektów tej pracy.

- To był, jest i będzie zawód szczególny, ale myślę, że coś więcej niż zawód – to jest powołanie, tak zawsze było. To nauczyciele przekazywali najmłodszym wiedze o ojczyźnie i – trzeba to wyraźnie podkreślić – płacili za to ogromną cenę – powiedział prezes IPN.

Jak mówił dyrektor katowickiego oddziału IPN Andrzej Sznajder, w szkoleniach organizowanych IPN we współpracy z MEN wzięło udział ok. 600 nauczycieli, głównie historii, z całej Polski. Głównym celem szkolenia było zachęcenie nauczycieli, by zdobytą podczas kursu wiedzę przekazywali później podczas lekcji.

Podczas poniedziałkowej uroczystości w Żorach przedstawiciele IPN opowiadali nauczycielom także o innych przedsięwzięciach edukacyjnych. Dyrektor szczecińskiego oddziału IPN Paweł Skubisz mówił o stworzonym w tym oddziale pakiecie edukacyjnym #mojaniepodległa, który wkrótce trafi do szkół w całym kraju.

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 51

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
  • ~azan3 2018-10-15
    19:38:51

    25 9

    Był już prezydent i premier w Żorach, teraz minister. Przypadek? PIS robi wszystko, żeby przejąć władzę w żorskim samorządzie

  • ~Arteks 2018-10-15
    19:46:29

    15 26

    @azan3 - Żory to wyjątkowe miejsce na mapie Śląska. Każdy kto zastąpi kredytobiorcę może być ostatnim ratunkiem dla tego miasta. Tym bardziej, że ceny za wykonawstwo i materiały budowlane ciągle drożeją, a różni eksperci wieszczą osłabienie gospodarcze i kolejny kryzys za ok. 2-3 lata. Będzie trzeba zaciskać pasa - a w Żorach nie ma już czego zaciskać. Trzeba zmienić prawie wszystko. Obecne władze Żor są jak "dzieci we mgle" które niczego nie rozumieją i niczym się nie przejmują.

  • ~gestskoczka 2018-10-16
    08:56:13

    20 9

    Medal z oddziału IPN, ma taką samą wartość jak kiedyś medal z KW PZPR.

    Ciekawie brzmią słowa prezesa IPN dla kogoś kto pamięta szkołę z lat 60 ubiegłego wieku. Cytuję:

    [cyt] To był, jest i będzie zawód szczególny, ale myślę, że coś więcej niż zawód – to jest powołanie, tak zawsze było. To nauczyciele przekazywali najmłodszym wiedze o ojczyźnie i – trzeba to wyraźnie podkreślić – płacili za to ogromną cenę [/cyt]

    Prawdopodobnie tak też mówił nauczycielom towarzysz z KW w latach 60. W domu mówiono po cichu co innego, co innego uczono oficjalnie w szkole. Po latach, okazało się że domowe wychowanie historyczne było bardziej prawdziwe niż to szkolne. Dziś też, ci niektórzy biedni nauczyciele muszą nauczać oficjalnej propagandy.

    PO-PiS pójdzie tam gdzie ich poprzedniczka PZPR, a historia wróci do źródeł i interpretacji historycznej. A po polityce historycznej zostanie „drwiący śmiech pokoleń” (Tadeusz Borowski).

  • ~Mariano 2018-10-17
    22:27:27

    6 10

    Siema ziomki azan3 i gestskoczka - widzę, że robicie robotę dla utrzymania tego betonu, który jest w Żorach. Jakoś dziwnie zawsze odpowiadacie razem. Takie małe dwa żorskie trolle :D

  • ~Robert Nowak 2018-10-18
    00:09:20

    5 8

    Widzę, że grunt to nie być na spotkaniu ale wyciągać daleko idące wnioski.... Odpowiadam panu Gestskoczka, historyk po to jest historykiem by pobudzać do zainteresowania historią, jak będzie kiepskim historykiem-dydaktykiem to będzie uczył tak jak mu nakazują. Wielka szkoda, że ciekawe spotkanie, które tak naprawdę było prowadzone przez IPN, który dysponuje wielką ilością ciekawych narzędzi edukacyjnych, np. gier planszowych (Miś Wojtek, Kolejka, Powstańcy, Znaj znak itp.) zostało po raz kolejny sprowadzone do poziomu agitacji politycznej. Najlepiej nie być, nie widzieć, a oceniać, to wychodzi niektórym bardzo dobrze jak widzę... Uwierzcie panowie poza polityką i wyborami naprawdę jest jeszcze życie.
    PS. Nie interesuje mnie dlaczego akurat w Żorach odbyła się ta gala, dla mnie ma znaczenie, że mogłem rano prowadzić lekcje, a później poznać możliwości wzbogacenia pracy o nowe narzędzia, a niektórzy inni koledzy musieli przyjechać z Bielska, Zawiercia i innych odleglejszych miejscowości Śląska by z tego skorzystać.

  • ~gestskoczka 2018-10-18
    17:43:08

    6 4

    @Robert Nowak, ja myślę że to spotkanie było tylko dla wtajemniczonych, jeżeli się mylę, proszę podać gdzie była wcześniej publiczna zapowiedź.

    Historyk, moim zdaniem jest po to, by zajmować się historią, a nauczaniem tej historii powinni zajmować się nauczyciele i wykładowcy.

    Uważam, że IPN historię traktuje instrumentalnie. Historia w tej instytucji potrzebna jest tylko po to, by tworzyć politykę historyczną. IPN w moim rozumieniu jest szkodliwą społecznie instytucją bo polityką powinni się zajmować politycy, a badaniem historii, interpretacją dokumentów historycznych, oraz scalaniem tego w obiektywną wiedzę historyczną powinny się zajmować – niezależne od polityków – Instytuty Historyczne przy Uniwersytetach.

    @Mariano, znowu zmęczony po robocie piszesz komentarz? Moim zdaniem lepiej być niezależnym trolem jak służyć bezrozumnie ideologom. To forum jest po to, by każdy mógł wyrazić swoje zdanie, nie po to by pouczać i dogadywać innym. Ja szanuję Twoje poglądy (choć ich nie podzielam), nie pozwolę sobie ich narzucać tak samo, jak staram się wyrażać swoje poglądy bez narzucania innym.

  • ~azan3 2018-10-18
    18:55:53

    6 1

    @Mariano- jeśli wyborcą PIS jest ktoś taki jak ty, to brawo

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.