zamknij

Wiadomości

Młodzież z „Miarki” upamiętniła wprowadzenie stanu wojennego

2016-12-14, Autor: wk

Przypadająca wczoraj 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce stała się inspiracją do przeprowadzenia rekonstrukcji zdarzeń w jednej z żorskich szkół.

Reklama

Podczas stanu wojennego zostali zabici zwykli obywatele, działacze Solidarności, wiele osób zostało internowanych. Pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest żywa, dlatego uczniowie klasy prawnej w I LO im. Karola Miarki w Żorach postanowili przeprowadzić rekonstrukcję wydarzeń związanych z wprowadzeniem stanu wojennego. Jak sami mówią, była to doskonała okazja do przedstawienia młodemu pokoleniu Polaków części bolesnej historii, o której nie należy zapominać.

Jedna z uczennic I LO napisała również dwa wiersze związane z wydarzeniami 13 grudnia 1981 roku, a do napisania których inspiracją była szkolna rekonstrukcja. Oto jeden z nich:

Katarzyna Howard 

13 grudnia 1981

Wtargnęło ZOMO

Wtopiło kły.

Leciały ludzkie,

nieludzkie łzy.

Kraj co nad nim

świat nie ubolewa.

Płaczą jednakże kwiaty i drzewa.

Ptaki, już nie

witają tej wiosny

z taką lekkością.

Kwiaty i drzewa

choć ścięte nie padają

z wdzięcznością.

Kim byli zmarli,

co w szpitalach ciszy

czuli jak zegarek i ich serce dyszy.

Nie było światła aż

do roku pamiętnego.

Znajmy historię,

by uczyć innych

postępowania

właściwego.

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~pioter77 2016-12-14
  12:56:56

  4 146

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Puatie 2016-12-14
  15:25:25

  275 6

  Z całym szacunkiem, Drogi ~pioter77, lecz pragnę tylko wspomnieć, że zgodnie z Art. 61. § 1 Kodeksu Wykroczeń "Kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój mundur, do których nie ma prawa,podlega karze grzywny do 1 000 złotych albo karze nagany", dlatego też w szkołach nie mogą być używane autentyczne mundury bądź odznaczenia. Szkoła musi opierać się na zasadach, a chcąc wykonać rekonstrukcję zdarzeń z 13 grudnia 1981 roku i uniknąć przy tym łamania prawa, szczególnie zwracając uwagę iż jest to klasa prawna, której zadaniem jest zagłębianie się w prawo i dawanie przykładu, uważam, że to ile pracy w to włożyli zasługuje na pochwałę i wzbudza poczucie dumy, że młodzi ludzie chcą upamiętniać takie wydarzenia.

 • ~jasnypieron 2016-12-14
  19:11:33

  8 48

  Niby 35 lat minęło, a cenzura ta sama...a licznik ja opetany "nabija" setki,...

 • ~pioter77 2016-12-14
  20:37:40

  6 206

  Masz rację jasnypieron. Cenzura jak dawniej. Ale przypuszczałem ze mój wpis nie będzie tolerowane bo odsłania prawdę. Mam jeszcze dwa pytania do mojego oponenta który powołuje się na kodeks. Skoro noszenie odznak, mundurów i tym podobnych bezprawnie jest karane grzywną to co robi na ramieniu tego młodzieńca plakietka brygady spadochronowej komandosów? Po drugie dalej twierdzę że sposób w jaki ten chłopak nosi rogatywkę na głowie uwłacza godłu panstwowemu które się na niej znajduje. Dla ucznia klasy o profilu prawniczym powinno być szczególnie istotne poszanowanie symboli narodowych. Mogę wycofać się z tego że odcień moro jest typowo wojskowy, A nie milicyjny ale inne szczegóły można było dopracować. Np. ten nieszczesny pasek. Obecnie bardzo popularny wśród harcerzy jest tzw. pas szeregowego, wystarczyło taki pożyczyć i już byłoby to do przyjęcia, bo wówczas ten chłopak mógłby po prostu grać żołnierza A nie funkcjonariusza Milicji czy ZOMO. Jak wiadomo wojsko też brało udział w tych smutnych i tragicznych dla Kraju wydarzeniach. Nie neguje że uczniowie chcieli jak najlepiej, Ale trochę się mineli z efektem.

 • ~MieszkoIIIStary 2016-12-14
  22:27:55

  17 6

  "Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie"
  Ten projekt miał na celu uświadomienie młodym ludziom co to w ogóle był stan wojenny. Większość nie wiedziała co to jest. Przeprowadzając ten projekt skupialiśmy się nie na powierzchownych szczegółach lecz na przeżyciach duchowych tamtych ludzi. Jeśli oceniasz ten projekt tak płytko i powierzchownie to wiedz że tak naprawdę nie wiesz jak wyglądał i czym był dla nas dla Polaków stan wojenny. Uczniowie mogli w małej części poczuć się jak osoby internowane. Gdy oglądasz film o powiedzmy ciężkim temacie np: " Wołyń" to myślisz jak w tym czasie byli ubrani ludzie czy o tym czego doświadczali? Ja myślę że ten projekt osiągnął bardzo duży efekt wśród uczniów jak i nauczycieli.

 • ~ANowak74 2016-12-14
  22:37:09

  15 7

  Panie Piotrze, jeśli właśnie takie imię skrywa się pod Pana tajemniczym pseudonimem pioter77 ,widzę że pan zamiast zajmować się projektem który realizowała młodzież ,tym jaka była jego idea oraz przesłanie, woli się zajmować nic nieznaczącymi szczegółami takimi jak mundur czy też jego pasek ,naprawdę myśli Pan iż ludzie w tym wieku rozróżniają modele mundurów czy też ich akcesoria ,a już wogole że ich to zajmuje ? Sądzę że taka właśnie akcja zachęciła ich do zapoznania się z tymi jakże tragicznymi wydarzeniami 12/13 grudnia kiedy to wprowadzono w naszym "wolnym" kraju stan wojenny ,słowo wolność pozwoliłem sobie wstawić w cudzysłów ze względu na to iż wolny nasz kraj jest dopiero teraz ,natomiast pan czepia się tego iż chłopak nosi rogatywke bez szacunku do symboli narodowych ,jednakże jakie to są symbole? Orzeł bez korony symbolizujący właśnie te tragiczne wydarzenia? Rozumiem że pan został przez władze w tamtejszych czasach z indoktrynowany by czcić i otaczać szacunkiem symbole komunizmu i Polski ucieśnionej jednakże to było już przeszło 27 lat temu ,teraz jak i kiedy ważnym symbolem który zasługuje na szacunek jest nasz piękny Polski orzeł w koronie, jednakże wracając do meritum chciałbym powiedzieć iż Pana postawa oraz komentarze jak wyżej napisane ,są przykładem postawy człowieka który nie widzi w niczym dobra wyższego lecz woli Pan zwracać uwagę na tak małostkowe niedociągnięcia, nie zauważa pan tego że młodzież przynajmniej zaczyna robić coś w kierunku by nie dać zapomnieć o czymś o czym nie powinno się zapominać, dziękuję i prosiłbym o refleksje nad Pana postawa.

 • ~MieszkoIIIStary 2016-12-14
  22:37:25

  7 6

  A jeśli chcesz ze mną podyskutować to zapraszam.....chyba że to by było na tyle bo nie ma czego że tak się wyrażę kolokwialnie "hejtować"

 • ~gestskoczka 2016-12-15
  06:26:25

  9 9

  Stoję po tej samej stronie „barykady” co @jasnypieron i @pioter77. Uważam że ideologiczne wahadło, które w latach 50. ubiegłego wieku było mocno wychylone w kierunku bolszwii, to w I i II dekadzie XXI wieku jest mocno wychylone w kierunku skrajnie prawicowo-narodowym. To PO-PiS’owa „polityka Historyczna”. Po tych kciukach w dół, szczególnie na tym portalu – w rzadko spotykanej tak dużej ilości – widać, jak pełną parą zasuwa indoktrynacja. BRAWO IDEOLODZY.

 • ~MieszkoIIIStary 2016-12-15
  08:28:33

  8 6

  Po pierwsze co ma do munduru Pis-owska polityka? Prosze mi to wyjaśnić bo tego nie rozumiem....czy do każdego tematu lub wypowiedzi trzeba powoływać się na politykę? Ludzie minusują wasze komentarze ponieważ im się one niepodobają a nie dlatego że są silnie prawicowi....mają do tego święte prawo tak jak i wy pieterze pieronie i skoczko

 • ~pioter77 2016-12-15
  10:33:48

  5 6

  Adam74 jakie by to godło nie było, z koroną czy bez ten młodzieniec je shanbił, wręcz zeszmacił. Dalej twierdzę że zarzucana mnie powierzchowność w rzeczywistości jest domeną tej młodzieży, która chciała dobrze a wyszło lichutko. A biorąc pod uwagę całość i przyrównujac do poziomu zadania domowego odpisanego na parapecie szatni ni o jotę nie mijam się z prawdą.

 • ~pioter77 2016-12-15
  10:52:37

  6 6

  Mimo ostrych słów to nie hejt był moim celem, chociaż jest mi on zarzucany. Po prostu zawsze stawiam sobie wysoką poprzeczkę wymagań i w pracy i w życiu prywatnym. Dlatego też takie szczegóły nie uchodzą mojej uwagi. Miarka zawsze była szkołą kształcącą swojego rodzaju elitę w jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu. Dlatego mój pogląd ze młodzież takiej uczelni stać na więcej.

 • ~gestskoczka 2016-12-15
  13:22:57

  7 3

  @MieszkoIIIStary, pyta: „Po pierwsze co ma do munduru Pis-owska polityka?” Myślę że to pytanie należy uznać za retoryczne, no bo aktywna działalność pana Macierwicza (pisowskiego ministra obrony) jest Mu chyba znana.

  @MieszkoIIIStary stwierdza: „Ludzie minusują wasze komentarze....” Oczywiście, panie profesorze, Każdy ma prawo zaznaczyć „kciuk w górę” bądź „kciuk w dół” w zależności od jego subiektywnej oceny. Ja czytam i komentuję artykuły na TuŻory chyba od początku istnienia tego portalu, i nie pamiętam by było ponad 200 tych „kciuków” przy jakich innych komentarzach. Skąd nagle taki gejzer emocje?

  @MieszkoIIIStary (książę wielkopolski) łaskawie się zwraca do plebsu: „wy pieterze pieronie i skoczko” Ja jestem stary dziad, próbowano mnie wychowywać jeszcze w głębokim PRL-u ale pamiętam, że przekręcanie nazwisk, a nawet pseudonimów (ksywek, nicków itp.) jest niegrzeczne.

  „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…” Panie Wychowawco.

 • ~jasnypieron 2016-12-15
  19:08:53

  6 3

  gestskoczka....tylko w dwóch żorskich szkołach tak potrafią nabijać...

 • ~MieszkoIIIStary 2016-12-15
  22:14:34

  4 5

  Droga gestoskoczko, skracając twój nick nie miałem na celu obrażenie ciebie jeśli to nastąpiło to bardzo przepraszam. Uważam że do każdego trzeba mieć szacunek , a pokora to matka miłosierdzia. Jestem po prostu zbyt leniwym człowiekiem i otwarcie się do tego przyznaję. Wracając do tematu bardzo proszę byśmy byli apolityczni. Ja sam nienawidzę polityki bo uważam że to samo zło przecież polityka pana Jaruzelskiego sprowadziła na nas te przykre wydarzenia które upamiętnialiśmy. Nasz projekt nie miał na celu propagowania Pis-owskiej polityki historycznej (mam nadzieję że nie przekręciłem jeśli tak proszę mnie poprawić) tylko historii stanu wojennego, który był.... niestety nie byliśmy w stanie kupić bądź wypożyczyć munduru MO lub ZOMO i ubraliśmy się w to co ten mundur przypomina. Nie on jest tu najważniejszy tylko uczucia i emocje ludzi którzy przeżyli stan wojenny. Proszę raz jeszcze o bycie apolitycznym ponieważ taka jest szkoła a właśnie w niej była ta akcja przeprowadzona. Jestem bardzo ciekawy twojego zdania o naszym projekcie , a nie o polityce.... Czy w tobie by zbudził jakieś uczucia czy tylko skupiłbyś się na mundurze i " sławnym pasku" ?

 • ~MieszkoIIIStary 2016-12-15
  22:15:52

  2 3

  gestskoczko* (najmocniej przepraszam za ponowne przekręcenie )

 • ~gestskoczka 2016-12-16
  09:05:36

  5 0

  Szanowny @MieszkoIIIStary. Ja, jak polemizuję z kimś to najpierw staram się dokładnie przeczytać tekst który chcę skomentować, ważne jest też, czy komentatorem jest ON czy ONA. Może to jest staroświeckie – mój syn chodził do Waszej szkoły w latach 90. ubiegłego wieku – ale tak mam. Nie jestem ONA (zresztą pisałem powyżej: „Ja jestem stary dziad”.

  Co do Waszego projektu. Możliwe że Wasz projekt nie miał na celu propagowania Pis-owskiej polityki historycznej, ale jest z nią kompatybilny (w takim sensie jak pisze w słowniku PWN: „odpowiadający czemuś lub przystosowany do czegoś pod każdym względem”). Tak to odbieram. Rozumiem że młodzież powinna znać swoją historię, ale postęp sprawił że dawno odeszliśmy od czarno-białej telewizji.
  Wiersz Pani Katarzyny Howard jest przejmujący. Myślę że jest to jest subiektywne, umieszczone w konkretnym czasie spojrzenie. Czas się zmienia, i nasza apercepcja również.

  W grudniu 1981 roku zazdrościłem sąsiadowi który pracował na Boryni i opowiadał jak jest ich kopalnia zabezpieczona przed atakiem ZOMO. Po mimo że miałem rodzinę na utrzymaniu, byłem w stanie rwać bruk pazurami i walić w zomowców. Niestety, na kopalni której pracowałem była cisza. Z perspektywy czasu dziękuję Opatrzności że tak się stało, że potem moje dzieci mogły kończyć szkoły średnie i wyższe, że ja szczęśliwie dotrwałem do emerytury.
  W młodych latach moje postępowanie było bardziej emocjonalne, dziś staram się postępować racjonalnie, czego i Wam życzę.

 • ~MieszkoIIIStary 2016-12-16
  10:23:11

  1 2

  Przepraszam za tą pomyłkę wnioskowałem po pana nicku a tym kim pan jest niedoczytałem. Szanuje bardzo właśnie ten pański komentarz ponieważ pan to przeżył i pan również szanuje nasz projekt. Pytam się tylko w którym wydarzeniu albo scenie widzi pan Pis-owską propagande. Właśnie na taki komentarz czekałem a nie coś w stylu ,, nie macie mundurów MO więc sie walcie jesteście do dupy'' przepraszam za wyrażenia ale niestety są adekwatne do komentarza pana Piotra77 . Jedynie w czym sie z panem gestskoczkiem nie zgadzam to kwestia polityki ponieważ jej nie lubie ale ta niezgoda to normalne zdarzenieb bo

 • ~MieszkoIIIStary 2016-12-16
  10:25:47

  1 2

  Przez przypadek urwałem więc dokończe: bo każdy z nas jest asertywny przynajmniej powinien taki być....bardzo prosze o odpowiedź na pytanie

 • ~pioter77 2016-12-16
  12:54:07

  2 2

  MieszkoIIIStary, Ty naprawdę jesteś taki zaślepiony własnymi racjami, że moją krytykę potrafisz ubrać jedynie w ramy wypowiedzi zawierającej wulgaryzmy?? Ani raz nie napisałem, że Wasza inscenizacja była do "de", albo ,że przez to, że były uchybienia to macie się "walić". Po prostu stwierdziłem, że można było się bardziej postarać, oraz, że kilka rzeczy mozna było pominąć, bo wyglądają niezbyt poważnie. A może po prostu teraz włączyła Ci się skomląca, bo ze strony dwóch internautów, którzy mają podobne do mnie zdanie ( nie tożsame, ale podobne, co chcę podkreślić, by Ich nie urazić) dostałeś Ty i Tobie podobni po nosie, jak nie przymierzając burek gazetą za obgryzione kapcie.

 • ~gestskoczka 2016-12-16
  17:31:40

  1 0

  Postaram się Panu @MieszkoIIIStary odpowiedzieć na to pytanie, choć obaj wiemy że próba odpowiedzi na takie pytanie jest jak przejście granią w zadymkę. Po jednej stronie stromizna i po drugiej, a drogi nie widać.

  Rozumiem że oczekuje Pan konkretnej odpowiedzi na pytanie, cytuję: [c] Pytam się tylko w którym wydarzeniu albo scenie widzi pan Pis-owską propagande. [/c] Ja nie stwierdziłem że widzę pisowską propagandę, lecz napisałem, cytuję: [c] Możliwe że Wasz projekt nie miał na celu propagowania Pis-owskiej polityki historycznej, ale jest z nią kompatybilny [/c] A TO JEST RÓŻNICA.

  Nie wiem w jakim stopniu jest Pan zaangażowany w ten projekt, może się więc mylę (jeśli tak, to przepraszam), ale z treści Pana komentarzy odczytuję że jest Pan jednym z głównych autorów tego projektu, projektu godnego do pokazania w telewizji peerelowskiej (czarno-białej). Ja we wcześniejszym komentarzu opisałem swój emocjonalny stosunek do stanu wojennego, ale pamiętam też reakcję starszych ludzi, takich co pamiętali wojnę. Byli tacy (i to wcale nie towarzysze z PZPR) co twierdzili że wreszcie będzie spokój i że Jaruzelski powinien też internować towarzyszy sekretarzy.

  Nie wiem kto pisał to zdanie, cytuję: [c] Podczas stanu wojennego zostali zabici zwykli obywatele, działacze Solidarności, wiele osób zostało internowanych. [/c], ale wygląda to na opis większej tragedii narodowej niż „niewinny” przewrót majowy Piłsudskiego.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?
Oddanych głosów: 1017