Wiadomości
Mundurowi uratowali kobietę przed stratą 50 tysięcy złotych. Miała być ofiarą oszustwa "na policjanta"
Policjanci z katowickiego oddziału prewencji uratowali oszczędności 77-letniej kobiety. Widząc jej nietypowe zachowanie na ulicy, natychmiast zwrócili na nią uwagę. Podczas dojazdu zauważyli, jak seniorka wrzuca do kosza na śmieci plik pieniędzy zawinięty w czystą kartkę. Dzięki temu, że mundurowi pojawili się we właściwym miejscu i czasie, udaremnili oszustom przejęcie 50 tys. zł.
Wczesnym popołudniem policjanci z katowickiego oddziału prewencji patrolowali śródmieście Katowic. Jadąc ulicą Mikołowską, zwrócili uwagę na pewną starszą kobietę rozmawiającą przez telefon. Wyglądała na bardzo roztrzęsioną, przejętą i zdenerwowaną. W tym samym momencie mundurowi zauważyli, jak wyjmuje ona z torebki grube pliki, wyglądające na banknoty i po owinięciu ich w kartkę papieru, wrzuca do kosza na śmieci. Po zatrzymaniu radiowozu policjanci natychmiast podbiegli do kobiety, która od razu ich zapytała, czy to oni właśnie mieli zgłosić się po pieniądze?
- Okazało się, że kilka godzin wcześniej zadzwoniła do niej kobieta, która przedstawiła się jako policjantka rozpracowująca grupę oszustów okradających starsze osoby. Stwierdziła, że w trakcie nalotu na kryjówkę przestępców znaleziony został podrobiony dowód osobisty 77-latki i dlatego jej oszczędności są teraz zagrożone. Aby ustrzec swoje oszczędności i pomóc policji, miała ona wypłacić maksymalnie możliwą kwotę z banku. Cały czas instruowana przez oszustkę, ostatecznie wypłaciła ze swojego konta 50 tys. zł — tłumaczy komisarz Sabina Chyra-Giereś, rzecznik prasowa KWP w Katowicach.
Zobacz także
- Ostatnim poleceniem fałszywej policjantki było wrzucenie gotówki do kosza, co zauważyli właśnie przejeżdżający obok policjanci i przechodzień, który również zatrzymał się i chciał zapytać starszej kobiety, co się stało. Kobieta była jednak tak zmanipulowana, że dopiero widok umundurowanych policjantów przekonał ją, że cały czas rozmawiała z telefonicznym oszustom — dodaje.
Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, iż seniorzy pozostają w zainteresowaniu różnego rodzaju środowisk przestępczych próbujących wyłudzić od nich pieniądze. W związku z powyższym należy bardzo ostrożnie postępować w trakcie rozmów telefonicznych i unikać udzielania informacji, w szczególności dotyczących danych personalnych, numerów dokumentów, kont bankowych i haseł do nich, numerów kart płatniczych czy kodów PIN, czym zajmują się domownicy i kiedy przebywają w domu, a kiedy są poza nim itd.
Przestępcy często posługują się różnymi „legendami” i metodami mającymi uwiarygodnić ich, jako członków rodziny potrzebujących pomocy, czy wykorzystując zaufanie seniora do różnego rodzaju instytucji publicznych, stosują metody na tzw. „policjanta”, „pracownika ZUS”, „funkcjonariusza CBŚP/CBA” czy też „księdza”. Korzystają z książek telefonicznych, wybierają osoby o imionach częściej występujących u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrane numery telefonów, a rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia w sprawie kogoś bliskiego albo nawet bezpośrednio z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom dalej wiarygodnie nią pokierować.
- Gdy ktoś do nas w tym celu zadzwoni, zanim cokolwiek zrobimy, skontaktujmy się z rodziną lub policją, by zweryfikować te informacje. Wcześniej należy rozłączyć połączenie z oszustem, naciskając czerwoną słuchawkę i dopiero gdy w słuchawce usłyszymy sygnał wybierania numeru, możemy mieć pewność, że łączymy się z numerem alarmowym — uczula policjantka.
Gdy otrzymasz podobny telefon, powiadom policję dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112.
Obejrzyj i posłuchaj jak działają oszuści
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z m.in. Żor: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
5650 -
Żory stawiają na prąd, a nie wodór. Nowe autobusy elektryczne odmienią flotę BKM
5438 -
Do zamknięcia porodówki w Żorach pozostało kilka tygodni. Urząd: regres demograficzny przełożył się na finanse
3341 -
Poszukiwani zatrzymani w ramach ogólnopolskiej akcji. W Żorach zatrzymano 5 osób
3225 -
Nowy Żorek przy tężni w Parku Cegielnia. Towarzyszy mu filiżanka cappuccino
2911
Najwyżej oceniane
-
Polacy wybrali! Karol Nawrocki wygrywa w Polsce i w Żorach
+31 / -13 -
UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z m.in. Żor: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
+13 / -0 -
Żorzanin Jan Konwa świętował setne urodziny
+9 / -0 -
Oszustwo na rzekomą fundację w Żorach. Ona oszukiwała, on groził świadkom
+7 / -0 -
Zmarł Dariusz Filak pokazywał, że niepełnosprawność to nie ograniczenie.
+7 / -0
Najczęściej komentowane
-
Żory stawiają na prąd, a nie wodór. Nowe autobusy elektryczne odmienią flotę BKM
1 -
Do zamknięcia porodówki w Żorach pozostało kilka tygodni. Urząd: regres demograficzny przełożył się na finanse
1 -
Wakacje za pasem. W tych miejscach odbędą się kontrole autobusów
0 -
Oszustwo na rzekomą fundację w Żorach. Ona oszukiwała, on groził świadkom
0 -
Zaatakował i ukradł pieniądze, później wrócił i ranił ofiarę nożem. 39-latkowi grozi 15 lat więzienia
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert