Wiadomości
Mural na Pszczyńskiej jednak powstanie. Zobaczcie jaki
Z okazji 750. rocznicy nadania Żorom praw miejskich, ścianę remontowanej obecnie zabytkowej kamienicy przy ul. Pszczyńskiej 9 ozdobi w tym roku wyjątkowy mural. Zaprojektował go Sebastian Bożek - artysta młodego pokolenia z Krakowa, absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz student studiów doktoranckich Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.
Górnik i mistrz cechu budowlanego na jednym projekcie
Projekt muralu ma być artystyczną interpretacją różnych wątków historycznych i kulturowych kojarzących się z miastem. Motywem przewodnim jest postać księcia Władysława I Opolskiego - założyciela miasta, któremu towarzyszą dwie postaci reprezentujące epoki kluczowe dla rozwoju miasta i jego charakteru – górnik oraz mistrz cechu budowlanego.
Postać księcia nawiązuje do znanej mieszkańcom miasta rzeźby, jak i do historycznych przedstawień rzeźbiarskich średniowiecznych władców. Elementem odnoszącym się bezpośrednio do lokacji miasta jest akt lokacyjny trzymany przez księcia. Został on podkreślony historyczną książęcą pieczęcią, która widoczna jest również nad postacią księcia po lewej stronie. Formy pieczęci przeplatają się ze współczesnymi formami graficznymi, podkreślając ciągłość rozwoju miasta od roku 1272 do czasów współczesnych – mówi autor projektu, Sebastian Bożek.
Zobacz także
Po prawej stronie projektu widzimy mistrza cechu budowlanego, co jest odniesieniem do historycznej lokacji miasta w średniowieczu oraz roli cechów rzemieślniczych i budowlanych w realizacji planu lokacyjnego. Natomiast widoczny po lewej stronie górnik symbolizuje nowy rozdział w rozwoju miasta, jakim było rozpoczęcie eksploatacji węgla kamiennego w Rybnickim Okręgu Węglowym w latach 70. XX wieku, dzięki któremu Żory znacząco się rozwinęły, a liczba mieszkańców Miasta wzrosła z kilkukrotnie.
Kompozycję dopełniają elementy architektoniczne - historyczne obiekty symbolizujące bogactwo kulturowe miasta oraz współczesne budynki, które symbolizują jego rozwój. Dawne Żory reprezentuje średniowieczna bryła kościoła parafialnego św. Apostołów Filipa i Jakuba oraz częściowo zachowane mury miejskie okalające stare miasto. Współczesny charakter akcentuje zaś widoczna po lewej stronie bryła Muzeum Ognia oraz graficzna interpretacja nowej inwestycji mieszkaniowej zrealizowanych w ramach projektu „Z przyszłością w Żorach” – wyjaśnia Sebastian Bożek.
Nie zapomniano o pożarach
W projekcie muralu ważne jest także odwołania do licznych pożarów, które niszczyły miasto.
Żory niezmiennie się jednak po nich odradzały, stąd obecność motywu płomieni, które mają podkreślać energię i impuls do zmian. Akcentuje to graficzna interpretacja motywu Feniksa, symbolu odradzenia się z popiołu - widoczny w lewym górnym rogu gwiazdozbiór - dodaje Adrian Lubszczyk z żorskiego magistratu.
Najważniejsze było wpisanie muralu w charakter architektoniczny miasta:
Podczas pracy nad projektem, szczególnie ważne było wpisanie kompozycji w kontekst architektoniczny. W trakcie konsultacji z Miejskim Konserwatorem Zabytków, Panią Ewą Pańczyk, poszukiwałem takich rozwiązań kompozycyjnych oraz skali kolorystycznej, które odpowiednio wpiszą się w otoczenie i sam budynek, który jest obiektem zabytkowym o specyficznej kolorystyce oraz dekoracji. W związku z tym mural nie operuje bardzo intensywną kolorystyką, nawiązując dialog z otoczeniem – dodaje autor projektu.
Artysta brał wcześniej udział w konkursie
Co ciekawe, autor Sebastian Brożek brał udział w konkursie na projekt muralu ogłoszonym przez żorski magistrat w lipcu 2021 roku. Wtedy nie wyłoniono zwycięzcy >>Muralu nie będzie. Chcecie zobaczyć prace nadesłane na konkurs?<<, niemniej jednak wykorzystano kreskę krakowskiego artysty i finalnie to mural jego autorstwa powstanie w Żorach. Projekt zakupiono za kwotę 10.000 złotych.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Przesadził i "zaparkował" w budynku! Zima zaskoczyła kierowcę
28921 -
"Z przyszłością w Żorach". Co warto wiedzieć o żorskim programie mieszkaniowym?
7331 -
Uprawa roślin i hodowla ryb w jednym. W Żorach powstała AquaFarma
7222 -
Przebudowa muru oporowego przy ul. Chopina. Od poniedziałku zmiana organizacji ruchu
5212 -
Bez powietrza w oponie, jechał na samej feldze! Mieszkańcy wyciągnęli mu kluczyki ze stacyjki
3074
Najwyżej oceniane
-
Marcin Wieczorek: Żory w opisach Johanna Gottlieba Meissnera z lat 1795-1805
+42 / -2 -
Bez powietrza w oponie, jechał na samej feldze! Mieszkańcy wyciągnęli mu kluczyki ze stacyjki
+8 / -2 -
Żory w wersji świątecznej. Kiedy i gdzie zobaczymy ozdoby świąteczne?
+7 / -1 -
W czasie wolnym zatrzymał poszukiwanego chłopca. Nastolatek trafi do placówki wychowawczej
+5 / -1 -
Szukasz miejsca dla swojego maluszka? Trwa rekrutacja do żłobka Pogodne Maluszki w Żorach
+4 / -0
Najczęściej komentowane
-
"Z przyszłością w Żorach". Co warto wiedzieć o żorskim programie mieszkaniowym?
1 -
Żory w wersji świątecznej. Kiedy i gdzie zobaczymy ozdoby świąteczne?
1 -
PAS: rząd chce wstrzymać program „Czyste Powietrze”. „To skandal”
1 -
Mogła stracić 30 tysięcy. Zapobiegła temu czujność policjantki
0 -
Nie zaśmiecajmy trawników! - miasto apeluje do mieszkańców
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert