Wiadomości
Muzeum Miejskie w Żorach organizuje nowy projekt. Goście przeniosą się do świata Ajnów
Muzeum Miejskie w Żorach przygotowuje niezwykły projekt. Jego głównymi bohaterami będą Bronisław Piłsudski i przedstawiciele kultury Ajnów.
Projekt „Bronisław i Józef Piłsudscy. Piórem i karabinem ku niepodległości.”, to inicjatywa związana z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i przypadającym w przyszłym roku stuleciu nawiązania polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych.
Wydarzenia, które zaplanowano z tej okazji nie będą jednak zwykłymi i nudnymi prelekcjami, a podróżą w nieznany świat Ajnów, który zapoczątkował właśnie Bronisław Piłsudski. Polak najpierw został zesłany na katorgę, a później rozpoczął badania nad ich kulturą tworząc nagrania tradycyjnych pieśni i spisując słowniki ajnuskiego języka. - Ajnowie to rdzenny lud Japonii, którego kulturę Bronisław Piłsudski badał na przełomie XIX i XX wieku – tłumaczy Lucjan Buchalik. - Jednak oprócz pracy naukowej zaangażował się również w pomoc w przystosowaniu ich do nowej rzeczywistości - dodaje dyrektor muzeum.
Projekt składa się z trzech części. Pierwszą z nich jest wystawa etnograficzna zatytułowana „Świat Ajnów. Od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano”, którą żorzanie będą mogli oglądać od 19 maja 2018 roku. Pracownicy Muzeum Miejskiego zapewniają, że na odwiedzających będą czekały niezwykłe eksponaty. - Nasze muzeum posiada największą kolekcję przedmiotów ajnuskich w Polsce – zapewniają. - Zbiory wypożyczyliśmy ostatnio organizatorom wystaw w Wilnie i Mińsku – dodają.
Dużym wydarzeniem ma być również odsłonięcie posągu Bronisława Piłsudskiego, które odbędzie się 22 maja 2018 roku. Organizatorzy zapewniają, że będzie to pierwsza w Polsce i trzecia na świecie rzeźba przedstawiająca tego zasłużonego badacza. Pozostałe posągi znajdują się na Sachalinie i Hokaido.
W związku z planowanym przybyciem wielu naukowców i znawców ajnuskiej kultury zorganizowana zostanie także międzynarodowa konferencja pn. „Bronisław Piłsudski: stulecie śmierci. W stronę niepodległej ojczyzny.”. Odbędzie się ona 18 i 19 października w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i 20 października w Muzeum Miejskim w Żorach.
Realizacja projektu to również okazja do wzięcia udziału w spotkaniach tematycznych, warsztatach i lekcjach. Z kulturą ajnuską związany jest też program tegorocznej Nocy Muzeów. - Podczas tego wydarzenia uczestnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniu z profesjonalnymi barberami – mówi Joanna Cyganek. - To doskonałe nawiązanie do kultury Ajnów, którzy noszą tradycyjnie bujny zarost – wyjaśnia.
Honorowy patronat nad projektem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Ambasada Japonii w Polsce.
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Człowiek Roku 2018: rozpoczynamy głosowanie!
5686 -
Karambol na Wiślance: fiat wjechał w zawracającego tira. Jego części uderzyły w inne auta
2999 -
MZK likwiduje PKM. Gminy nie chcą dopłacać
2352 -
Wstrząs w kopalni Rydułtowy. Nie żyje 44-letni górnik
2132 -
Znany iluzjonista Tomasz Kabis walczy z rakiem serca. Pomóżmy!
2076
Najwyżej oceniane
-
Żorzanka znalazła torebkę, a w niej 4 tys. zł!
+184 / -0 -
Galeria Wiślanka: ile będzie sklepów i kiedy zostanie otwarta?
+97 / -26 -
Nowa, stara szkoła: do Żor powróci Szkoła Podstawowa nr 4!
+63 / -21 -
Żory: przy ul. Dworcowej powstaną dwa podziemne tunele
+52 / -16 -
Człowiek Roku 2018: rozpoczynamy głosowanie!
+59 / -27
Najczęściej komentowane
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert