Biznes
Muzeum Ognia: kiedy doczekamy się końca budowy?
O tej inwestycji pisaliśmy już wiele. Niestety, najczęściej w kontekście przestoju robót budowlanych, wzrastających kosztów realizacji i ciągle przesuwającego się terminu otwarcia. Teraz chciałoby się napisać po raz ostatni - jeszcze w tym roku Pawilon Ognia zostanie ukończony. Przesłanki ku temu są, bowiem z najnowszych informacji uzyskanych ze spółki Nowe Miasto, zakończenie inwestycji przewidziane jest na tegoroczną jesień.
Okazuje się, że cały zakres rzeczowy przedsięwzięcia "Budowa pawilonu wystawienniczo-promocyjnego – Muzeum Ognia w Żorach" został już zakontraktowany. - W wybudowanym obiekcie prowadzone są m.in. roboty instalacyjne, wykończeniowe oraz prace polegające na zaprojektowaniu i montażu interaktywnej ekspozycji poświęconej szeroko pojętym zagadnieniom ognia i energii. Termin zakończenia realizacji projektu zaplanowano na 3 listopada bieżącego roku - informuje Agnieszka Mika, wiceprezes spółki Nowe Miasto zawiadującej inwestycją.
Budowa pawilonu trwa już ponad 4 lata, początkowo jej koszt miał wynosić niespełna 1 milion złotych. Obecnie wartość projektu zamyka się w kwocie 7,4 milionów zł. Wiosną ubiegłego roku inwestycji przyznano dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w kwocie 5 milionów złotych.
Czy w związku z przedłużającym się terminem otwarcia nie będzie musiało jej zwrócić? Przecież na etapie wdrażania projektu, beneficjent korzystający z dofinansowania ze środków unijnych, zobowiązany jest m.in. do informowania instytucji zarządzającej o stopniu zaawansowania realizacji dotowanego przedsięwzięcia, zgłaszania wprowadzonych do niego zmian, a w okresie trwałości do utrzymania założonych celów. - Obecnie Nowe Miasto Sp. z o.o. oczekuje na decyzję Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w zakresie zmiany terminu zakończenia rzeczowej realizacji projektu - wyjaśnia Agnieszka Mika.
Zobacz także
> Fotogaleria: Jak aktualnie wygląda Pawilon Ognia?
Zdaniem urzędników pawilon na Hulokach ma służyć promowaniu miasta i przyciągać potencjalnych inwestorów, mieszkańców oraz turystów. - To będzie nasza wizytówka, symbol wyróżniający Żory w regionie. Dzięki bardzo nowoczesnym, multimedialnym wystawom, które pojawią się w Muzeum Ognia, z pewnością stanie się ono miejscem lubianym i często odwiedzanym zarówno przez żorzan, jak i turystów - mówi Anna Ujma, doradca prezydenta ds. polityki promocji i informacji.
Przypomnijmy, że Muzeum Ognia będzie składać się z dwóch części. W części nadziemnej będzie znajdować się część promocyjno-wystawiennicza, z kolei w podziemnej części znajdzie się nowoczesne, multimedialne muzeum. Podziemia pawilonu na Hulokach podzielą się na pięć stref tematycznych: Okiełznanie żywiołu, Przez antyk i wieki średnie, Pali się, Obszar duchowości, Mędrca szkiełko i oko, w których każdy znajdzie coś dla siebie. > Sucha mgła i ognista szafa grająca w żorskim Muzeum Ognia. Znamy projekt wystawy!
Czy wierzycie w sukces powstającego Muzeum Ognia? Czy jednak zapisze się ono w historii miasta jako porażka inwestycyjna? Czekamy na Wasze opinie!
Zobacz także
Komentarze (6):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Wyciek informacji z JSW: wkroczy prokurator. Związkowcy i zarząd idą na noże
1599 -
Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
1324 -
"Sytuacja daleka od idealnej". Gigantyczna strata JSW
1167 -
Płaca minimalna pójdzie w górę. Cudzoziemcy pracujący w Polsce zadowoleni
1108 -
PGG: "To nie spadek, a tąpnięcie popytu!". Jaka będzie przyszłość polskiego węgla w dobie transformacji?
1061
Najwyżej oceniane
Najczęściej komentowane
-
PGG: "To nie spadek, a tąpnięcie popytu!". Jaka będzie przyszłość polskiego węgla w dobie transformacji?
0 -
Wyciek informacji z JSW: wkroczy prokurator. Związkowcy i zarząd idą na noże
0 -
Stopy procentowe bez zmian. "Retoryka sugeruje obniżki w połowie 2025 r."
0 -
Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
0 -
Płaca minimalna pójdzie w górę. Cudzoziemcy pracujący w Polsce zadowoleni
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~munitalp 2014-07-02
11:12:36
Jak to @nonsens napisał, to nie muzeum to krematorium powstaje...
~gestskoczka 2014-07-02
11:28:27
MO to swego rodzaju „Być, albo nie być” dla obecnych władz. O ile w wyborach na prezydenta miasta nie mam większych wątpliwości, ordynacja wyborcza jest dobra. Szkoda tylko że obecny prezydent nie ma wyrazistego konkurenta, albo nawet lepiej, konkurentów. Byłoby to z korzyścią dla wszystkich, łączne z obecnym prezydentem. Wybory do Rady Miasta, niestety są w fatalnej ordynacji wyborczej (chyba że towarzysze z warszawskiej centrali partyjnej premiera jeszcze zdążą ją zmienić), nie dość że ordynacja parrtyjniacka, to jeszcze wyborcy mają mocno ograniczone prawa wyborcze. [w moim okręgu wybieramy 6 radnych, dlaczego do k. nędzy mnie wolno wybrać tylko jednego?] Wybory, wyborami, mam nadzieję że będę mógł w listopadzie zwiedzić Muzeum Ognia i być może choć trochę rozszerzone zostaną moje horyzonty. Na pewno już teraz, podoba mnie się jedno w tym rejonie miasta. Huloki coraz bardziej zostają przenoszone z zapadłych przedmieść do centrum. I to jest lepsze, niźli Miasto Żory miałoby dążyć w kierunku Huloków (dawnych).
~dluznik 2014-07-04
06:59:47
Ta budowa to skandal! Termin otwarcia 3 listopada czyli w okresie kampanii wyborczej, czy chodzi pewnie o to, żeby znowu w folderach kampanijnych można się było pochwalić? Ja mam kilka pytań do Pani wiceprezes spółki Nowe Miasto - jaki jest miesięczny koszt utrzymania tej martwej budowy, czyli ile już przez 4 lata dodatkowo zarobiła spółka budująca Voyage? Czy to prawda, że tego 3 listopada zostanie otwarta - o ile w ogóle zostanie - tylko jedna sala? Pytania do urzędników i radnych: Jak tam budżet miasta Żory, w którym miesiącu - a może to już się dzieje - zacznie brakować pieniędzy? Które spółki trzeba będzie dokapitalizować z publicznych pieniędzy? Jakoś nikt nie chce kupować działek wiecznie zadłużonego miasta, już martwych sklepów mamy dosyć, piękny rynek miasta obumiera? Co jeszcze można zepsuć, a co wyciągnąć z kosztów i wrzucić w spółki, o których nikt nic nie wie - no może poza tym, że zyski osiągają głównie dzięki masowej wyprzedaży gruntów miejskich pod budownictwo jednorodzinne. Czy PWiK sprzedało już działkę zakupioną od miasta za ponad 10mln zł 2-3 lata temu? Dlaczego dziennikarze nie interesują się cichymi roszadami na stanowiskach prezesów i wiceprezesów spółek miejskich np. Nowe Miasto i ZTK oraz naczelników wydziałów urzędu miasta np. pani wiceprezes M.? Taki to już jest okres przed wyborami, ale przecież nie ma o czym mówić i nic ciekawego się nie dzieje. Miasto kwitnie i jego dług także! Ale kwitnące miasto kupuje także działki np.zarz.751/2014. Za ile?
~cwirexxx 2014-07-04
12:15:02
Podpinam się pod post @dluznika. Już po mieście chodzą plotki że nikt nie chce w tym NM prezesowac?
~piszczel 2014-07-07
16:46:10
To chyba pierwsza inwestycja w dziejach miasta która kosztuje krocie, a nikt tak naprawdę się z niej nie cieszy. Kupa betonu za miliony.
~not4u 2014-07-07
21:44:00
A jak tam prace z Pawilonem Wody idą? :D @dluznik terminem się nie martw - tyle razy go przekładano, że na bank się do listopada nie wyrobią.