zamknij

Wiadomości

MZK: od dzisiaj obowiązuje komunikacja zastępcza

2019-02-12, Autor: ap

Kierowcy autobusów nie przyszli w poniedziałek do pracy. W związku z trudną sytuacją PKM i chaosem komunikacyjnym w mieście, MZK wprowadza komunikację zastępczą.

O skomplikowanej sytuacji w PKM informowaliśmy Was wczoraj. >>>Autobusem PKM dzisiaj nie pojedziesz! Kierowcy nie przyszli do pracy<<< . Wówczas pisaliśmy o nieobecności 30 pracowników. Jak poinformowały władze PKM, teraz na zwolnieniu lekarskim przebywa 50 z 67 kierowców. 

Reklama

W związku z zaistniałą sytuacją Międzygminny Związek Komunikacyjny wprowadza komunikację zastępczą.

- Tymczasowy, zastępczy rozkład jazdy będzie można sprawdzić od wtorku na nowym internetowym rozkładzie jazdy (rozkład na dni robocze wolne od nauki szkolnej, ponieważ trwają ferie) oraz w aplikacji MyBus Online - informuje Rafał Jabłoński, pełnomocnik Zarządu MZK do spraw mediów.

Na przystankowych tablicach świetlnych zobaczymy tylko planowane wykonywane kursy komunikacji zastępczej.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~gestskoczka 2019-02-12 12:46:20

  MZK nie zarabia na siebie, jest na utrzymaniu gmin które są w tym związku. Myślę że MZK jest takim samym utracjuszem pieniędzy publicznych jak PKM. Bilet z Żor do Jastrzębia w autobusie MZK jest droższy na tej samej trasie jak w autobusie Drabas. Po mimo że do Drabasa nikt nie dopłaca, a do MZK 75 % dopłacają nasze gminy.

  W grudniu 2018 r na TuŻory takie były podane dane:

  [cyt] Dochody przyszłorocznego budżetu kształtują się na poziomie 44 mln 824 tys. zł. MZK zakłada, że wpływy ze sprzedaży biletów wyniosą 11,4 mln zł [/cyt]

  Ja rozumiem sens dopłat do komunikacji publicznej gdy ta służy społeczeństwu. Tu nie widzę sensu w decyzji władz miasta Żory o członkostwie w takim związku. Uważam że te pieniądze dopłacane do MZK to marnotrawstwo. Bardziej przydały by się w BKM na zagęszczenie kursów i stworzenie dodatkowych linii na ul. Gajową i na Szczejkowicką z dobrym połączeniem osiedli z cmentarzem na Rybnickiej.

  12 5
 • ~Arteks 2019-02-14 17:06:11

  Mieszkanie w Żorach nie tylko wiąże się z nudą i brakiem atrakcyjnych miejsc. To również liczenie się z bardzo niestabilną komunikacją i brakiem alternatywy wydostania się z miasta w razie problemu z jednym przewoźnikiem. Nie ma miast w województwie śląskim - gorszych pod kątem wykluczenia komunikacyjnego od Żor i Jastrzębia. Turysta tu nie dojedzie, a jeśli ktoś sam jest turystą i często podróżuje już dawno powinien te grajdołki opuścić.

  2 13
 • ~minges 2019-02-15 08:30:11

  ~Arteks, prawdziwy turysta poradzi sobie z problemami komunikacyjnymi - zawsze może jechać na stopa. A wiesz, słyszałem ostatnio taki kawał:
  Facetowi się zmarło i budzi się w taksówce, na tylnym siedzeniu. Patrzy, a za kierownicą siedzi wielki, czerwony, spocony jegomość z rogami na głowie. - Gdzie ja jestem?! - krzyknął facet. - W taksówce, jedziemy do piekła. - odpowiedział kierowca taksówki. Facet zaczął się rozglądać, spojrzał za okno i mówi: - Ale wy tu brzydko macie w tym piekle! Wszystko zadymione, brudy wszędzie jakieś! - krzyczy. Próbował uchylić okno, ale prawie się udusił: - I jak strasznie śmierdzi! Pełno dymu! Ja bardzo dziękuję za takie piekło, to tutaj mam spędzić całą wieczność? - dopytywał łamiącym się głosem. Na to kierowca odwrócił się i mówi: - Facet uspokój się! Myśmy nawet z Rybnika jeszcze nie wyjechali!

  9 2
 • ~Arteks 2019-02-15 11:01:27

  @minges - żart zabawny tylko, że on pasuje tak samo do Rybnika jak do Żor i każdej śląskiej miejscowości. Rybnik wyda w tym roku na walkę ze smogiem 30 mln. Ile wydają Żory? Natomiast wracając do tematu Żory od lat uchodzą za zadupie komunikacyjne, a ten regres się pogłębia. Przypomnę, w zeszłym roku BKM jeździło w kratkę, a pasażerowie w Żorach muszą liczyć się z ryzykiem - pojedzie albo nie pojedzie, zmieszczę się do busika czy się nie zmieszczę... Teraz kryzys dotyka MZK.

  3 9
 • ~Arteks 2019-02-15 11:38:55

  @minges - mieszkając w Żorach oczywiście, że trzeba nauczyć się jeździć na stopa. To umiejętność tak samo ważna dla żorzanina jak dla mieszkańca Amazonii - polowanie na małpy. Przecież są dni w roku gdzie z Żor się niczym nie wydostaniesz. A ostatni busik do Katowic odjeżdża po 20.00 czyli nawet nie da się spędzić wieczora ze znajomymi z Żor jeśli ktoś mieszka w GOP... Ale upadek MZK może oznaczać totalną zapaść komunikacyjną Żor. Żory są jak dobry film katastroficzny - wszystko tam prędzej czy później zostanie zrujnowane. ;P

  4 9
 • ~gestskoczka 2019-02-15 12:45:22

  @minges, dobre z tym piekłem. Rybnik się rozreklamował bo ma wtyki medialne. Ale patrząc tak na spokojnie, to niestety w Żorach mamy takie samo piekło jak w mieścinie obok. I w Żorach i w Rybniku są stacje pomiarowe WIOŚ, niestety w Żorach mamy stację niepełnosprawną, bo brakuje sporo pomiarów. Ale takie pomiary jak dwutlenek siarki i tlenek węgla można porównać. Z tego porównania wynika że bardzo często (mniej więcej połowa dni) w Żorach są gorsze wyniki, patrząc na wartości średniodobowe.

  Lepiej unikać osobników o skłonnościach psychopatycznych bo oni zawsze wiedzą lepiej i osiągają orgazm jak kogoś wkur.zą.

  Wracając to zasadniczego tematu, ciekawy jestem co władze Żor zrobią, jak Jastrzębie zrezygnuje z MZK i powoła własne przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej: https://www.tujastrzebie.pl/wiadomosci,radni-chca-wyjscia-jastrzebia-z-mzk-i-wlasnej-komunikacji-miejskiej,wia5-3266-16516.html

  Ale radnych z Żor ten temat nie interesuje, ONI są skoncentrowani raczej na tym skąd wziąć kolejny kredyt by spłacić poprzedni.

  11 0
 • ~minges 2019-02-15 13:47:05

  @gestskoczka, wiadomo, w Żorach powietrze takie jak w Rybniku, jednak jakoś to Rybnik króluje w żartach i memach nt. smogu - jest bardziej medialny. W kwestii transportu marzyłby mi się jeden przewoźnik metropolitalny albo przynajmniej jeden twór skupiający przewoźników, który koordynowałby jednocześnie połączenia autobusowe z kolejowymi itp. nie wspominając już np. o skomunikowaniu np. z lotniskiem w Pyrzowicach lub u naszych południowych sąsiadów. Coś na wzór KZK GOP tylko o zasięgu przynajmniej od aglomeracji górnośląskiej (dalszy kierunek - Częstochowa, Łódź, Warszawa), aż po Racibórz (stąd dalej kierunek na Opole/Wrocław) i Pszczynę/Bielsko (dalszy kierunek - Kraków).

  8 1
 • ~gestskoczka 2019-02-15 16:08:27

  @minges, myślę że na transport metropolitalny obecnie liczyć nie możemy, bo nie wiedzieć czemu trzymamy się Rybnika i jastrzębskiego MZK jak pijany płotu. Rybnikowi bycie w metropolii jest obojętne – mam wycinek z DZ z wypowiedzią prezydenta Kuczery [DZ z 14-10-2016]. A podczas wyborów na prezydenta Rybnika, kandydat Aleksander Larysz – cytuję: „chciałby aby powstała metropolia ROW” [DZ z 01-10-2018].

  Czytałem kiedyś wypowiedź eksperta od transportu zbiorowego, Karola Trammera. On twierdzi że ustawa o publicznym transporcie zbiorowym rozdziela kompetencje w tym zakresie tak, że jeżeli trasa linii komunikacyjnej przebiega tylko przez jedną gminę, odpowiedzialna jest za nią gmina. Jeżeli trasa przebiega przez dwie gminy, odpowiedzialny jest powiat. A jeżeli przekracza granice powiatu, odpowiada za nią samorząd województwa. Władze Żor zamiast naciskać samorząd województwa (mamy dwóch radnych), wolą bawić się w MZK.

  We wczorajszym Dzienniku Zachodnim jest relacja z rozmowy z posłem PiS Andrzejem Gawronem. On dąży do tego by Lubliniec dołączyć do metropolii, bo ta dostaje 360 mln zł z budżetu państwa m.in. na transport publiczny. I motywuje to między innymi tak, cytuję: [cyt] Jesteśmy z boku rozwiązań komunikacyjnych, które powinny nas też uwzględniać. Nie jesteśmy w Lublińcu obywatelami drugiej kategorii. To są pieniądze dla Śląska i mieszkańców Śląska. [/cyt]

  My w Żorach też nie jesteśmy obywatelami drugiej kategorii – tak myślę. Jak Rybnik i Wodzisław nie chcą – nie wiem jak mieszkańcy tych dwóch miast, bazuję tu na wypowiedziach prezydentów obu miast w czasie gdy powstawała metropolia, że im to jest obojętne. Nie natrafiłem na wypowiedź prezydenta Żor i Jastrzębia, nie wiem co Oni na to.

  Ja chciałbym, by Żory weszły w skład metropolii śląskiej.

  4 0
 • ~Arteks 2019-02-15 18:29:18

  @gestskoczka @minges - obaj macie świadomość, że likwidacja MZK to będzie kolejny kamyczek do upadku komunikacyjnego Żor i kolejny dowód, że Żory to jedno z najgorszych miast do życia w województwie. Co by nie powiedzieć złego o MZK w kontekście rozkładów - to mimo tego jest to obecnie jeszcze jeden z ostatnich przejawów jakieś normalności jeśli chodzi o tabor i wygodę podróżowania w Żorach. @minges - zmieniasz temat bo transport jest dla ciebie niewygodny. Znalazłem w sieci zacytowany przez ciebie kawał i chodziło w nim o Śląsk. Czyli to tak samo jakbym zacytował jakiś kawał o Marklowicach i wpisał zamiast Marklowice Żory... Też byłoby śmiesznie nie? W necie jest pełno memów o smogu w Polsce, głównie Krakowie. I wcale mnie to nie dziwi bo media interesują się znanymi miastami w Polsce. Żor nikt nie kojarzy - Rybnik, a jakże. TVN bywa tu często. ;) Dla mnie, dla władz mojego miasta i świadomych mieszkańców smog to poważny problem. Z którym prędzej czy później sobie poradzimy. U nas są bardzo żywe dyskusje na ten temat. Co raz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że ogrzewanie węglem to anachronizm. Nie chowamy głowy w piasek tak jak w przypadku żorskich problemów które są zamiatane pod dywan. @gestskoczka - z 10 lat temu miałbyś we mnie zwolennika powołania "metropolii" w ROW. Teraz mi to kompletnie zwisa. Rybnik sobie bez tego dobrze radzi, a komunikację mamy co raz lepszą. Mimo, że nasze miasto zawsze miało niezłe połączenia kolejowe, a ZTZ odstawał do przodu w porównaniu do MZK - to władze miasta nie ustają aby ciągle coś ulepszać i poprawiać. Miasto ma całą strategię i plan mobilności. Żory czy Jastrzębie w tych dziedzinach tkwią w letargu i mogłyby nas tylko hamować lub zaniżać poziom. Nie, dziękuję. Teraz już nie. Za dużo nas dzieli.

  1 7
 • ~Arteks 2019-02-15 19:27:08

  @gestskoczka - co do twojego cytatu: i pomyśleć, że ten radny jest z Lublińca który ma całkiem dobre połączenia kolejowe z Katowicami! A mimo to jeszcze marzy mu się jakaś poprawa. Bo widzisz... W przeciwieństwie do twoich zaściankowych władz - w innych miastach i miasteczkach świadomość ważności transportu publicznego, problemu smogu, dbałości o budżet - jest bardzo wysoka. U was władze w tym samym czasie bujają w obłokach myśląc jaki by tu kolejny gadżet wymyślić lub budują jakieś "akwaria" na uboczu... Żory mentalnie są daleko za Lublińcem czy Łazami, raczej między Świerklanami, a Bestwiną. ;)

  2 7
 • ~gestskoczka 2019-02-16 06:51:08

  @Arteks, nie potrafisz czytać ze zrozumieniem a komentujesz tylko po to by zaspokoić swoje patologiczne ambicje. Jesteś typowym przedstawicielem – niedużej grupki średniego miasta – zaściankowego szowinizmu.

  Od dawna zauważam, że do twego zrozumienia trzeba docierać łopatą. W swych komentarzach odsłaniasz swój prymitywny sposób czytania – pobieżny, życzeniowy, roztrzepany. Na przykład, w ostatnim komentarzu odnosisz się do mojego cytatu pisząc o jakimś radnym z Lublińca. Wytęż swoje oba zwoje mózgowe i przeczytaj jeszcze raz ten komentowany przez ciebie cytat. Ja nie pisałem o jakimś radnym z Lublińca, a o pośle na Sejm, Andrzeju Gawronie.

  A gdy piszesz takim tekstem – cytuję: „z 10 lat temu miałbyś we mnie zwolennika powołania "metropolii" w ROW. Teraz mi to kompletnie zwisa. Rybnik sobie bez tego dobrze radzi, a komunikację mamy co raz lepszą.” to widać jak na dłoni twój prymitywny rybnicki szowinizm, który cechuje sporą grupkę wpływowych osób w tym miasteczku. I właśnie dla tego chciałbym, by Żory weszły w skład metropolii śląskiej, by się odseparować od tego zapyziałego pępka świata.

  5 0
 • ~Arteks 2019-02-18 18:32:35

  W Rybniku ZTZ zaprezentował właśnie nowy układ linii i nowy rozkład jazdy jaki ma obowiązywać od maja.
  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,jest-projekt-nowego-rozkladu-jazdy-wyraz-swoja-opinie,wia5-3266-39731.html
  Nie ukrywam sporej satysfakcji bo już obecnie na wielu ciągach nie jest źle ale będzie jeszcze lepiej. Jaka różnica mieszkać w Rybniku, a mieszkać w Żorach. U nas nie ma roku, żeby czegoś nie poprawiono transportowo dla mieszkańców. I u nas robią to urzędnicy w ramach obowiązków służbowych i swojej pensji, a u was Pruchnicki ogłaszał na FB sarkastyczny konkurs na ułożenie rozkładu jazdy i się oburzał jak ludzie chcieli lepszego dojazdu do dworca PKP... Podobno ostatnio w ogóle zlikwidowano przystanek przy PKP Żory - ale u was zaścianek. Pruchnickiemu trzeba życzyć - doooobranoooc! @gestskoczka - nie rób afery z powodu tego, że pomyliłem radnego czy posła. Ta pomyłka nie zmieniła sensu mojej wypowiedzi. Wszystkim zależy - oprócz Żor które są w wielu dziedzinach w ogonie polskich miast. Chciałbyś do GOP? Hahaha - nawet w najgorszej i najbiedniejszej gminie GOP transport publiczny nie funkcjonuje tak źle jak w Żorach. Z waszymi przepełnionym BKM kiepskimi rozkładami jazdy, Mazami i marszrutkami do Katowic to nadajecie się do Donbasu, a nie do rozwiniętego Śląska. Naprawdę wstyd za Żory i marazm do jakiego doprowadziła ekipa Sochy.

  1 2
 • ~boblas 2019-02-18 18:51:29

  @Arteks - a co z czystością tych Twoich super autobusów na super liniach? Z tego co ostatnio czytałem, Ci którzy nimi jeżdżą bardzo narzekają na brud i syf....
  Pamiętaj, że ułożenie rozkładu to jedno, dbałość o tabor to drugie i powiedziałbym, że nawet najważniejszy aspekt, bo to przecież o wygodę pasażerów najbardziej chodzi.

  Po raz kolejny zadam Ci konkretne pytanie i oczekuję konkretnej odpowiedzi.
  Dlaczego przy tak wspaniałej komunikacji miejskiej ludzie w Rybniku jeżdżą dalej swoimi samochodami? Przejechanie przez Rybnik to katorga, na każdym skrzyżowaniu jest korek.
  I na koniec, po co stawiać piętrowy parking na samochody w samym centrum, skoro komunikacja miejska tak wspaniale działa i inne miasta na zachodzie ograniczają ruch samochodów w centrum?

  P.S.
  Daj sobie już spokój z Żorami, z BKM, z Muzeum Ognia i innymi rzeczami, zajmij się Rybnikiem, chociaż tam Ciebie już nikt nie słucha i nikt nie dyskutuje.

  1 1
 • ~Arteks 2019-02-18 19:42:04

  @boblas - brud na drogach zimą to normalność. Łatwo można się go pozbyć odstawiając autobus do myjni. Ale nie da się Kapeną przewieść więcej ludzi nawet jeśli traktuje się ich gorzej od paczek. A tak między nami - kupiłbyś białoruskie używane auto? Na pewno nie. Ja też - w życiu! A władze Żor pozwalają na to aby pasażerowie byli wożeni takimi gratami wyprodukowanymi gdzieś u Łukaszenki w kraju który nie ma tradycji motoryzacyjnych. Byle było tanio. Pytasz czemu rybniczanie jeżdżą autami, a nie pytasz czemu w Żorach ludzie używają jeszcze aut mimo, że BKM jest bezpłatny? Przecież to w Żorach "wszyscy" powinni rzucić się na BKM, a tymczasem parkingi na osiedlach pękają w szwach. Pamiętasz jak skarżyli się ludzie, że BKM nie tylko nie da się dojechać na dworzec kolejowy na pociąg ale nawet do/z pracy... Nasze autobusy przewożą dużo więcej osób niż BKM bo mamy dużo więcej wozokm, mamy więcej kursów i co najważniejsze mamy normalne miejskie autobusy - jakie spotkasz w każdym innym normalnym mieście. Wpływy ze sprzedaży biletów to ok. 18 mln zł rocznie! Nawet małe pojazdy które obsługują linie 7 i 30 to... trzyosiowe nówki niemieckie Mercedesy! Po prostu miasto szanuje swoich mieszkańców, a za transport odpowiadają ludzie którzy się na nim znają. Z moimi wpisami liczą się zarówno w Rybniku jak i w Żorach bo... urzędnicy mają świadomość, że są opiniotwórcze i powtarzane przez innych. :P Jakie miasto - taka władza. Chemik odpowiada za transport hehehehe i macie takie komunikacyjne dziadostwo...

  1 2
 • ~gestskoczka 2019-02-18 19:44:33

  @boblas, nie karm trola. On nie ma nic konkretnego do napisania, jedyny jego cel to wywyższyć Rybnik a poniżyć Żory. Ma chłop kompleks, to jego problem. Ja przestałem reagować na jego głupkowate zaczepki.

  2 1
 • ~Arteks 2019-02-18 20:06:21

  @gestskoczka - gdyby inni mieli takie merytoryczne wpisy jak moje - to poziom dyskusji znacząco by wzrósł. Ale ty np. wolisz przyklepywać tej ekipie i akceptować dziadostwo, zamiast podawać dobre przykłady i namawiać do zmian. Wywyższać Rybnik? Raczej dać przykład, że może być normalniej, może być bardziej miejsko, może być bardziej kompetentnie. 25 lat temu sytuacja komunikacyjna Rybnika i Żor (miast które odziedziczyły z czasów PRL całkiem nieźle funkcjonujące PKP, PKS i WPK/MZK - oczywiście zachowując proporcje wielkości miast była na podobnym poziomie. Dzisiaj komunikacyjnie: Żory to Bangladesz... A Rybnik to Europa. Jestem zdania, że w Żorach mało jest świadomej krytyki bo ci aktywni po prostu z Żor uciekają. Kto chciałby mieszkać w mieście z którego nie da się w cywilizacyjny sposób wydostać? Lub kto chciałby zaprosić do Żor kogoś Drabasem?! Kto w innym mieście pozwoliłby na jeżdżenie busikami jak worki kartofli? Ludzie by to rozjechali swoją krytyką. A w Żorach jest to akceptowalne, a mediów żorskich nie ma więc się tym mało kto interesuje... Na szczęście ogólnopolska Gazeta Wyborcza bardzo mocno ostrzegła samorządy przed bezpłatną komunikacyjną wytykając jak źle działa żorski BKM.

  1 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy obowiązkowa matura z matematyki powinna zostać zawieszona?
Oddanych głosów: 9