zamknij

Wiadomości

MZK: od dzisiaj obowiązuje komunikacja zastępcza

2019-02-12, Autor: ap

Kierowcy autobusów nie przyszli w poniedziałek do pracy. W związku z trudną sytuacją PKM i chaosem komunikacyjnym w mieście, MZK wprowadza komunikację zastępczą.

O skomplikowanej sytuacji w PKM informowaliśmy Was wczoraj. >>>Autobusem PKM dzisiaj nie pojedziesz! Kierowcy nie przyszli do pracy<<< . Wówczas pisaliśmy o nieobecności 30 pracowników. Jak poinformowały władze PKM, teraz na zwolnieniu lekarskim przebywa 50 z 67 kierowców. 

Reklama

W związku z zaistniałą sytuacją Międzygminny Związek Komunikacyjny wprowadza komunikację zastępczą.

- Tymczasowy, zastępczy rozkład jazdy będzie można sprawdzić od wtorku na nowym internetowym rozkładzie jazdy (rozkład na dni robocze wolne od nauki szkolnej, ponieważ trwają ferie) oraz w aplikacji MyBus Online - informuje Rafał Jabłoński, pełnomocnik Zarządu MZK do spraw mediów.

Na przystankowych tablicach świetlnych zobaczymy tylko planowane wykonywane kursy komunikacji zastępczej.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~gestskoczka 2019-02-12 12:46:20

  MZK nie zarabia na siebie, jest na utrzymaniu gmin które są w tym związku. Myślę że MZK jest takim samym utracjuszem pieniędzy publicznych jak PKM. Bilet z Żor do Jastrzębia w autobusie MZK jest droższy na tej samej trasie jak w autobusie Drabas. Po mimo że do Drabasa nikt nie dopłaca, a do MZK 75 % dopłacają nasze gminy.

  W grudniu 2018 r na TuŻory takie były podane dane:

  [cyt] Dochody przyszłorocznego budżetu kształtują się na poziomie 44 mln 824 tys. zł. MZK zakłada, że wpływy ze sprzedaży biletów wyniosą 11,4 mln zł [/cyt]

  Ja rozumiem sens dopłat do komunikacji publicznej gdy ta służy społeczeństwu. Tu nie widzę sensu w decyzji władz miasta Żory o członkostwie w takim związku. Uważam że te pieniądze dopłacane do MZK to marnotrawstwo. Bardziej przydały by się w BKM na zagęszczenie kursów i stworzenie dodatkowych linii na ul. Gajową i na Szczejkowicką z dobrym połączeniem osiedli z cmentarzem na Rybnickiej.

  11 5
 • ~Arteks 2019-02-14 17:06:11

  Mieszkanie w Żorach nie tylko wiąże się z nudą i brakiem atrakcyjnych miejsc. To również liczenie się z bardzo niestabilną komunikacją i brakiem alternatywy wydostania się z miasta w razie problemu z jednym przewoźnikiem. Nie ma miast w województwie śląskim - gorszych pod kątem wykluczenia komunikacyjnego od Żor i Jastrzębia. Turysta tu nie dojedzie, a jeśli ktoś sam jest turystą i często podróżuje już dawno powinien te grajdołki opuścić.

  2 12
 • ~minges 2019-02-15 08:30:11

  ~Arteks, prawdziwy turysta poradzi sobie z problemami komunikacyjnymi - zawsze może jechać na stopa. A wiesz, słyszałem ostatnio taki kawał:
  Facetowi się zmarło i budzi się w taksówce, na tylnym siedzeniu. Patrzy, a za kierownicą siedzi wielki, czerwony, spocony jegomość z rogami na głowie. - Gdzie ja jestem?! - krzyknął facet. - W taksówce, jedziemy do piekła. - odpowiedział kierowca taksówki. Facet zaczął się rozglądać, spojrzał za okno i mówi: - Ale wy tu brzydko macie w tym piekle! Wszystko zadymione, brudy wszędzie jakieś! - krzyczy. Próbował uchylić okno, ale prawie się udusił: - I jak strasznie śmierdzi! Pełno dymu! Ja bardzo dziękuję za takie piekło, to tutaj mam spędzić całą wieczność? - dopytywał łamiącym się głosem. Na to kierowca odwrócił się i mówi: - Facet uspokój się! Myśmy nawet z Rybnika jeszcze nie wyjechali!

  8 2
 • ~Arteks 2019-02-15 11:01:27

  @minges - żart zabawny tylko, że on pasuje tak samo do Rybnika jak do Żor i każdej śląskiej miejscowości. Rybnik wyda w tym roku na walkę ze smogiem 30 mln. Ile wydają Żory? Natomiast wracając do tematu Żory od lat uchodzą za zadupie komunikacyjne, a ten regres się pogłębia. Przypomnę, w zeszłym roku BKM jeździło w kratkę, a pasażerowie w Żorach muszą liczyć się z ryzykiem - pojedzie albo nie pojedzie, zmieszczę się do busika czy się nie zmieszczę... Teraz kryzys dotyka MZK.

  3 8
 • ~Arteks 2019-02-15 11:38:55

  @minges - mieszkając w Żorach oczywiście, że trzeba nauczyć się jeździć na stopa. To umiejętność tak samo ważna dla żorzanina jak dla mieszkańca Amazonii - polowanie na małpy. Przecież są dni w roku gdzie z Żor się niczym nie wydostaniesz. A ostatni busik do Katowic odjeżdża po 20.00 czyli nawet nie da się spędzić wieczora ze znajomymi z Żor jeśli ktoś mieszka w GOP... Ale upadek MZK może oznaczać totalną zapaść komunikacyjną Żor. Żory są jak dobry film katastroficzny - wszystko tam prędzej czy później zostanie zrujnowane. ;P

  4 8
 • ~gestskoczka 2019-02-15 12:45:22

  @minges, dobre z tym piekłem. Rybnik się rozreklamował bo ma wtyki medialne. Ale patrząc tak na spokojnie, to niestety w Żorach mamy takie samo piekło jak w mieścinie obok. I w Żorach i w Rybniku są stacje pomiarowe WIOŚ, niestety w Żorach mamy stację niepełnosprawną, bo brakuje sporo pomiarów. Ale takie pomiary jak dwutlenek siarki i tlenek węgla można porównać. Z tego porównania wynika że bardzo często (mniej więcej połowa dni) w Żorach są gorsze wyniki, patrząc na wartości średniodobowe.

  Lepiej unikać osobników o skłonnościach psychopatycznych bo oni zawsze wiedzą lepiej i osiągają orgazm jak kogoś wkur.zą.

  Wracając to zasadniczego tematu, ciekawy jestem co władze Żor zrobią, jak Jastrzębie zrezygnuje z MZK i powoła własne przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej: https://www.tujastrzebie.pl/wiadomosci,radni-chca-wyjscia-jastrzebia-z-mzk-i-wlasnej-komunikacji-miejskiej,wia5-3266-16516.html

  Ale radnych z Żor ten temat nie interesuje, ONI są skoncentrowani raczej na tym skąd wziąć kolejny kredyt by spłacić poprzedni.

  9 0
 • ~minges 2019-02-15 13:47:05

  @gestskoczka, wiadomo, w Żorach powietrze takie jak w Rybniku, jednak jakoś to Rybnik króluje w żartach i memach nt. smogu - jest bardziej medialny. W kwestii transportu marzyłby mi się jeden przewoźnik metropolitalny albo przynajmniej jeden twór skupiający przewoźników, który koordynowałby jednocześnie połączenia autobusowe z kolejowymi itp. nie wspominając już np. o skomunikowaniu np. z lotniskiem w Pyrzowicach lub u naszych południowych sąsiadów. Coś na wzór KZK GOP tylko o zasięgu przynajmniej od aglomeracji górnośląskiej (dalszy kierunek - Częstochowa, Łódź, Warszawa), aż po Racibórz (stąd dalej kierunek na Opole/Wrocław) i Pszczynę/Bielsko (dalszy kierunek - Kraków).

  7 1
 • ~gestskoczka 2019-02-15 16:08:27

  @minges, myślę że na transport metropolitalny obecnie liczyć nie możemy, bo nie wiedzieć czemu trzymamy się Rybnika i jastrzębskiego MZK jak pijany płotu. Rybnikowi bycie w metropolii jest obojętne – mam wycinek z DZ z wypowiedzią prezydenta Kuczery [DZ z 14-10-2016]. A podczas wyborów na prezydenta Rybnika, kandydat Aleksander Larysz – cytuję: „chciałby aby powstała metropolia ROW” [DZ z 01-10-2018].

  Czytałem kiedyś wypowiedź eksperta od transportu zbiorowego, Karola Trammera. On twierdzi że ustawa o publicznym transporcie zbiorowym rozdziela kompetencje w tym zakresie tak, że jeżeli trasa linii komunikacyjnej przebiega tylko przez jedną gminę, odpowiedzialna jest za nią gmina. Jeżeli trasa przebiega przez dwie gminy, odpowiedzialny jest powiat. A jeżeli przekracza granice powiatu, odpowiada za nią samorząd województwa. Władze Żor zamiast naciskać samorząd województwa (mamy dwóch radnych), wolą bawić się w MZK.

  We wczorajszym Dzienniku Zachodnim jest relacja z rozmowy z posłem PiS Andrzejem Gawronem. On dąży do tego by Lubliniec dołączyć do metropolii, bo ta dostaje 360 mln zł z budżetu państwa m.in. na transport publiczny. I motywuje to między innymi tak, cytuję: [cyt] Jesteśmy z boku rozwiązań komunikacyjnych, które powinny nas też uwzględniać. Nie jesteśmy w Lublińcu obywatelami drugiej kategorii. To są pieniądze dla Śląska i mieszkańców Śląska. [/cyt]

  My w Żorach też nie jesteśmy obywatelami drugiej kategorii – tak myślę. Jak Rybnik i Wodzisław nie chcą – nie wiem jak mieszkańcy tych dwóch miast, bazuję tu na wypowiedziach prezydentów obu miast w czasie gdy powstawała metropolia, że im to jest obojętne. Nie natrafiłem na wypowiedź prezydenta Żor i Jastrzębia, nie wiem co Oni na to.

  Ja chciałbym, by Żory weszły w skład metropolii śląskiej.

  3 0
 • ~Arteks 2019-02-15 18:29:18

  @gestskoczka @minges - obaj macie świadomość, że likwidacja MZK to będzie kolejny kamyczek do upadku komunikacyjnego Żor i kolejny dowód, że Żory to jedno z najgorszych miast do życia w województwie. Co by nie powiedzieć złego o MZK w kontekście rozkładów - to mimo tego jest to obecnie jeszcze jeden z ostatnich przejawów jakieś normalności jeśli chodzi o tabor i wygodę podróżowania w Żorach. @minges - zmieniasz temat bo transport jest dla ciebie niewygodny. Znalazłem w sieci zacytowany przez ciebie kawał i chodziło w nim o Śląsk. Czyli to tak samo jakbym zacytował jakiś kawał o Marklowicach i wpisał zamiast Marklowice Żory... Też byłoby śmiesznie nie? W necie jest pełno memów o smogu w Polsce, głównie Krakowie. I wcale mnie to nie dziwi bo media interesują się znanymi miastami w Polsce. Żor nikt nie kojarzy - Rybnik, a jakże. TVN bywa tu często. ;) Dla mnie, dla władz mojego miasta i świadomych mieszkańców smog to poważny problem. Z którym prędzej czy później sobie poradzimy. U nas są bardzo żywe dyskusje na ten temat. Co raz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że ogrzewanie węglem to anachronizm. Nie chowamy głowy w piasek tak jak w przypadku żorskich problemów które są zamiatane pod dywan. @gestskoczka - z 10 lat temu miałbyś we mnie zwolennika powołania "metropolii" w ROW. Teraz mi to kompletnie zwisa. Rybnik sobie bez tego dobrze radzi, a komunikację mamy co raz lepszą. Mimo, że nasze miasto zawsze miało niezłe połączenia kolejowe, a ZTZ odstawał do przodu w porównaniu do MZK - to władze miasta nie ustają aby ciągle coś ulepszać i poprawiać. Miasto ma całą strategię i plan mobilności. Żory czy Jastrzębie w tych dziedzinach tkwią w letargu i mogłyby nas tylko hamować lub zaniżać poziom. Nie, dziękuję. Teraz już nie. Za dużo nas dzieli.

  1 5
 • ~Arteks 2019-02-15 19:27:08

  @gestskoczka - co do twojego cytatu: i pomyśleć, że ten radny jest z Lublińca który ma całkiem dobre połączenia kolejowe z Katowicami! A mimo to jeszcze marzy mu się jakaś poprawa. Bo widzisz... W przeciwieństwie do twoich zaściankowych władz - w innych miastach i miasteczkach świadomość ważności transportu publicznego, problemu smogu, dbałości o budżet - jest bardzo wysoka. U was władze w tym samym czasie bujają w obłokach myśląc jaki by tu kolejny gadżet wymyślić lub budują jakieś "akwaria" na uboczu... Żory mentalnie są daleko za Lublińcem czy Łazami, raczej między Świerklanami, a Bestwiną. ;)

  2 4
 • ~gestskoczka 2019-02-16 06:51:08

  @Arteks, nie potrafisz czytać ze zrozumieniem a komentujesz tylko po to by zaspokoić swoje patologiczne ambicje. Jesteś typowym przedstawicielem – niedużej grupki średniego miasta – zaściankowego szowinizmu.

  Od dawna zauważam, że do twego zrozumienia trzeba docierać łopatą. W swych komentarzach odsłaniasz swój prymitywny sposób czytania – pobieżny, życzeniowy, roztrzepany. Na przykład, w ostatnim komentarzu odnosisz się do mojego cytatu pisząc o jakimś radnym z Lublińca. Wytęż swoje oba zwoje mózgowe i przeczytaj jeszcze raz ten komentowany przez ciebie cytat. Ja nie pisałem o jakimś radnym z Lublińca, a o pośle na Sejm, Andrzeju Gawronie.

  A gdy piszesz takim tekstem – cytuję: „z 10 lat temu miałbyś we mnie zwolennika powołania "metropolii" w ROW. Teraz mi to kompletnie zwisa. Rybnik sobie bez tego dobrze radzi, a komunikację mamy co raz lepszą.” to widać jak na dłoni twój prymitywny rybnicki szowinizm, który cechuje sporą grupkę wpływowych osób w tym miasteczku. I właśnie dla tego chciałbym, by Żory weszły w skład metropolii śląskiej, by się odseparować od tego zapyziałego pępka świata.

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy składowisko przy ul. Kleszczowskiej powinno zostać zamknięte?
Oddanych głosów: 570