zamknij

Wiadomości

Najniższe bezrobocie w Katowicach, najwyższe w Bytomiu. Jaka sytuacja w Żorach?

2019-04-18, Autor: ap

Województwo śląskie jest drugie pod względem najniższej liczby osób niezatrudnionych spośród regionów Polski. Stopa bezrobocia wynosi 4,5 proc. A jak wygląda sytuacja w Żorach? 

Reklama

Dane o bezrobociu na koniec marca 2019 roku podał Zespół ds. Statystyki, Badań i Analiz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

W naszym województwie wciąż utrzymuje się duże zróżnicowanie natężenia bezrobocia. Na koniec marca 2019 r. wysokość stopy bezrobocia w Katowicach wynosiła 1,7%. Na przeciwległej pozycji znajdował się Bytom, gdzie wysokość tego wskaźnika osiągnęła wartość 9,8%. Jak widać, powiat o najwyższej i najniższej stopie bezrobocia dzieliła w marcu różnica 8,1 pkt. proc. 

W marcu 2019 roku w powiatowych urzędach pracy województwa śląskiego zarejestrowało się 12 066 osób (tzw. napływ). 49,9% stanowiły kobiety.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy w końcu marca 2019 roku wyniosła 82 231 osób i była o 2,4 tys. osób mniejsza niż w miesiącu poprzednim.

Stopa bezrobocia - stan na 31 marca 2019 roku (powiaty i miasta na prawach powiatów):
Województwo Śląskie 4,5%
Podregion bielski 3,9%
- Bielski 3,5%
- Cieszyński 4,9% 
- Żywiecki 7,3%
- m. Bielsko-Biała 2,0% 
Podregion bytomski 7,2% 
- Lubliniecki 6,2% 
- Tarnogórski 5,6% 
- m. Bytom 9,8% 
- m. Piekary Śląskie 6,9% 
Podregion częstochowski 5,7% 
- Częstochowski 7,8% 
- Kłobucki 8,0%
- Myszkowski 6,9%
- m. Częstochowa 3,8%
Podregion gliwicki 4,2%
- Gliwicki 5,0% 
- m. Gliwice 3,1% 
- m. Zabrze 5,8% 
Podregion katowicki 2,9% 
- m. Chorzów 4,5%
- m. Katowice 1,7% 
- m. Mysłowice 5,5% 
- m. Ruda Śląska 3,3% 
- m. Siemianowice Śląskie 5,3% 
- m. Świętochłowice 7,3% 
Podregion rybnicki 4,4%
- Raciborski 4,6% 
- Rybnicki 6,0% 
- Wodzisławski 5,0% 
- m. Jastrzębie-Zdrój 4,4% 
- m. Rybnik 3,7%
- m. Żory 3,5% 
Podregion sosnowiecki 6,4% 
- Będziński 8,1% 
- Zawierciański 7,7% 
- m. Dąbrowa Górnicza 5,2% 
- m. Jaworzno 4,4% 
- m. Sosnowiec 6,4% 
Podregion tyski 2,9% 
- Mikołowski 3,4% 
- Pszczyński 3,0% 
- Bieruńsko-lędziński 2,4% 
- m. Tychy 2,7%

Jak wynika z poniższego zestawienia bezrobocie w Żorach kształtuje sie na poziomie 3,5%.

Regionem o najniższym bezrobociu w Polsce jest woj. wielkopolskie, gdzie stopa bezrobocia w marciu 2019 r. wyniosła 3,3%. Na drugim miejscu plasuje się woj. śląskie, gdzie bezrobocie wynosi 4,5%. Ogólnopolską skalę stopy bezrobocia pod koniec pierwszego kwartału, szacuje się na poziomie 6,1%.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (8):
 • ~gestskoczka 2019-04-18 16:56:59

  Bezrobocie w aglomeracji śląskiej nie jest – tak myślę – problemem. Problem może jest w mobilności ludzi, chęci do pracy. Małżeństwo z czwórką dzieci (4 x 500+) do tego jeszcze jakieś zapomogi i idzie wyżyć. A jak jeszcze będzie krowie 500+ co pan Kaczyński obiecał, to żyć nie umierać. Stać będzie rodzinę nawet na utrzymanie samochodu.

  Mobilność ludzi jest spora. Nieraz idę spacerkiem wokół nowo powstałych zakładów na strefie koło Pawlikowskiego. Chodniki są porobione, można spacerować. Przechodzę koło takich zakładów jak Woobotech, Jelux, Schutz, Sekonix i widzę na parkingach samochody w większości spoza Żor. Z Jastrzębia, z Rybnika, powiaty – pszczyński, rybnicki, cieszyński, wodzisławski.

  Nie zrozumiałe są duże różnice w procentowym bezrobociu pomiędzy miastami Katowice a Chorzów czy Bytom. Jest dobra komunikacja, co stoi na przeszkodzie by więcej mieszkańców Bytomia dojeżdżało do Katowic. Mój syn kilka lat pracował w Katowicach, ale znalazł lepiej płatną pracę bliżej Żor.

  6 4
 • ~Arteks 2019-04-19 15:18:03

  @gestskoczka - to cieszy, że wreszcie Żory nie są na liście miast o największym bezrobociu jak było przez lata. Natomiast to co jest u was znaczącym problemem w przeciwieństwie do większości śląskich miast to bardzo niska różnorodność miejsc pracy. W zasadzie miejsca pracy jakie są w Żorach to tzw. strefówki... przy taśmie lub przy pakowaniu czegoś. Niestety nic dla ludzi ambitnych lub tych którzy chcą więcej zarabiać... A problem mobilności o którym wspominasz jest bardzo istotny. W przypadku Żor każdy musi mieć samochód bo komunikacja publiczna należy do najgorszych na Śląsku. Ktoś kto mieszka w takich Świętochłowicach czy Bieruniu może nie ma na miejscu za dużo miejsc pracy ale wszędzie wygodnie dojedzie pociągiem czy autobusami ale mieszkać w Żorach to jak na jakieś prowincji mołdawskiej... A nie pomyślałeś, że obce rejestracje mogą należeć do tych którzy załatwiają interesy w tych firmach? Jakoś ciężko uwierzyć, że ktoś chce z dalsza dojeżdżać do niskopłatnych strefówek.

  3 9
 • ~gestskoczka 2019-04-19 16:32:03

  @Arteks, zakładam, że jesteś człowiekiem inteligentnym, dlaczego więc publicznie się ośmieszasz, co myślisz że jak jesteś schowany za krzakiem to jesteś nierozpoznany i możesz brednie i wymysły przedstawiać jak opinie eksperta od komunikacji?

  W myśl ustawy o transporcie publicznym to za komunikację między powiatami odpowiada marszałek województwa. Na terenie Żor mamy lepszą komunikację jak w Rybniku, to tylko ty wrzeszczysz że jest zła i chcesz tym wrzaskiem zagłuszyć własne kompleksy. Nie piszę że nasza BKM jest dobra, bo mam sporo do niej zarzutów, ale jest znacznie lepsza jak ta rybnicka.

  A co do bezrobocia, to w naszym subregionie w Żorach jest najniższe. Nawet Rybnik ma minimalnie, ale wyższe. I nie próbuj mi wmawiać, że mieszkańcy Rybnika z strefie tylko załatwiają interesy, ale załatw swoim ziomkom przedłużenie linii 52 o jakiś kilometr.

  7 1
 • ~azan3 2019-04-19 17:10:13

  Ojej, w Żorach mniejsze bezrobocie niż w Rybniku ;) I jak ta wiadomość przeżyje pewien osobnik z Rybnika ...

  12 0
 • ~Arteks 2019-04-19 18:29:41

  @gestskoczka - a co jest niby ośmieszającego w moim wpisie? Pokaż mi inne miasto w Unii Europejskiej wielkości 50-70 tys. gdzie w komunikacji jeżdżą stare Kapeny i Mazy, z której wylatują kursy, która nie jest skomunikowana z nielicznymi pociągami, która ma tak niskie częstotliwości i która ma tak niskopojemny tabor. A wtedy uznam, że Żory mają jakiegoś "biednego kuzyna". Ale ja osobiście nie znam, a trochę się transportem interesuję. Więc to ty raczej się ośmieszasz dowartościowując się nieambitnymi miejscami pracy w strefówkach i co gorsza - najgorszą komunikacją miejską w Polsce.
  A za mierną komunikację międzymiejską obarczasz marszałka to widocznie Żory są dla marszałków nieistotne. Inne samorządy nie dają się tak traktować. @azan3 @gestskoczka - ja bym tego aż tak na waszym miejscu nie przeżywał bo poziom bezrobocia nie jest jedyną wytyczną bo po 1) według planów z PRL Żory miały spełniać rolę sypialni i stąd wielu Żorzan ciekawszej pracy poza Żorami. Po 2) Żory mają ilość miejsc pracy porównywalną z... Lędzinami. Ledwo ponad 10 tys. Więc do normalnych miast wam baaaardzo daleko.

  1 15
 • ~azan3 2019-04-20 00:00:27

  @Arteks- ależ ja się nie podniecam, tylko stwierdzam fakt.
  Problem z tobą polega na tym, że nie jesteś obiektywny, tylko mścisz się na forum żorskim , bo ktoś cię z Żor wyśmiał. Wiesz, mścisz się już latami, to się powinno leczyć. Zaraz mnie wyzwiesz od trolli i hejterów, ale ty lepszy nie jesteś, w końcu przypomnę ci , jak kiedyś kogoś wyzwałaś, ze jest z „pszowskich dołów”, zresztą takich zagrań miałeś więcej, mam ci przypomnieć ? Ty w ogóle ludzi nie szanujesz., a płaczesz, że ci krzywdę robią, oj biedny wrażliwy Arteks, ze same trolle tu są , a ty tylko masz rację i merytorycznie piszesz. Nieprawda. Jesteś rasowym trollem pozbawionym obiektywizmu, bo gdybyś był obiektywny, to w równym stopniu krytykowałbyś na forum jastrzębskim i wodzisławskim, a tam było ostatnio pełno ciekawych tematów , szczególnie dla takiego „eksperta” jak ty.
  I żebyś mnie nie oskarżył, zę skupiam się na tobie , a nie na temacie , to tak:
  -”Pokaż mi inne miasto w Unii Europejskiej wielkości 50-70 tys. gdzie w komunikacji jeżdżą stare Kapeny i Mazy, z której wylatują kursy, która nie jest skomunikowana z nielicznymi pociągami, która ma tak niskie częstotliwości i która ma tak niskopojemny tabor „- ostatnio trochę jeździłem po Polsce i przejeżdżałem przez Zawiercie. Jak zobaczyłem, jak to miasto wygląda i jak komunikacja tam wygląda, to byłem przygnębiony. Obraz nędzy i rozpaczy, a to miasto powyżej 50 tys mieszkańców. Ruch tranzytowy puszczony przez centrum miasta, drogi zaniedbane, budynki zaniedbane. Czy tam jakieś centrum jest?
  Po drugie to Świętochłowicom grozi bankructwo, nie Żorom, choć dobrze nie jest. Jak widzisz nietrudno znaleźć gorsze miasta od Żor, więc nie pisz bzdur, że Żory są najgorsze, owszem nie jest najlepiej, ale ja cię proszę, trochę obiektywizmu,a nie złośliwości. Niech twój umysł i serce na Święta chociaż się otworzą.
  Njęsli chodzi o tzw. nieambitne prace w strefówkach, to nie łudź się, tak jest w całej Polsce- jesteśmy montownią Europy i nawet Rybnik tu nie jest wyjątkiem i nie wyjeżdżaj mi tu z jakimś Purmo czy innymi, to jest nic, w Żorach jest firma Mokate, która ma swój dział rozwoju i co? I nic
  Co do komunikacji, to czytałem taki artykuł, że większość miast do 100 tys. mieszkańców ma problem z komunikacją miejską- w tych miastach to nigdy nie będzie opłacalne, to są miasta, które są za małe, żeby to było opłacalne i za duże, żeby komunikacji nie było. Poza tym ostatnio byłem w Zakopanem i wiesz co? Po mieście tam jeździły busiku, marszrutki , jak to nazywasz, a wydostać się z Zakopanego o rozsądnej porze pociągiem? Zapomnij. Musiałem skorzystać z prywaciarza. W całej Polsce są problemy i nie pisz bajek, że Żory są najgorsze. Bajki to na dobranoc. Walisz propagandą jak za PRL-u. I masz rację, że Żory to sypialnia , ale wiele śląskich miast to sypialnie.

  12 0
 • ~Arteks 2019-04-23 11:13:32

  @azan3 - wiesz jaka jest różnica między Żorami, a innymi śląskimi miastami? W Żorach są tylko pakowalnie i montownie. Podczas gdy w innych produkuje się prąd, maszyny, roboty, aparaturę itd. W innych miastach jest praca dla każdego. W Żorach tylko dla tych którzy szukają nieambitnego zajęcia przy taśmie na jakiś czas. A co do porównań - lepiej tego nie rób. Żory przegrają z każdym. Jeśli Świętochłowice mogą zbankrutować - to tym bardziej Żory. Świętochłowice przy podobnej liczbie ludności mają zadłużenie 102 mln i media piszą, że są w tragicznej sytuacji. Żory mają zadłużenie prawie 300 mln. Więc? Piszesz, że Zawiercie zrobiło na tobie przygnębiające wrażenie. A jakie robią na przyjezdnych Żory? Tylko przygniębiające. Starówka umarła, dworzec kolejowy w ruinie, w centrum nie ma na co "zawiesić oka", a dworek w ruinie. Wiślanka to totalny chaos urbanistyczno-reklamowy. Zawiercie ma piękny wyremontowany dworzec, piękny pałacyk Szymańskiego, pociągi do Katowic i do Warszawy, w komunikacji miejskiej ciągle jest wymiana taboru autobusowego. Mają już Many, w zeszłym roku rozstrzygnięto przetarg na Solarisy Urbino. Autobusy jeżdżą w pięknych miejskich czerwonych barwach, a nie tak jak u was bez barw zakładowych... Ale brońcie tego dziadostwa i utwierdzajcie je. Będzie co raz większy kontrast między Żorami a... resztą Śląska i Polski. ;)

  2 7
 • ~azan3 2019-04-23 21:34:53

  Co ty nie powiesz Arteks, a ostatnio rozmawiałem z kimś, kto lata temu mieszkał w Żorach i przeprowadził się do Krakowa i przyjechał do rodziny do Żor. Był pozytywnie zaskoczony zmianami w Żorach. Owszem , nie wszystko jest idealne, ale na pewno nie jesteśmy na ostatnim miejscu. To tylko twoje chore urojenia i subiektywne odczucia skrzywdzonego chłopca. A z tym Zawierciem, to się nie ośmieszaj i z tymi montowniami. Niestety, ale problem montowni jest w całej Polsce.

  3 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.