zamknij

Wiadomości

Naszym protestem jest milczenie - powiedziały żorzanki

2020-10-24, Autor: Aleksandra Bienias

Żorzanki i żorzanie drugi dzień z rzędu protestują na rynku miasta przeciwko zaostrzaniu prawa aborcyjnego. Milczenie jest tu niezwykle wymone - podkreślają uczestnicy.

Reklama

- Inicjatywa spotkania na rynku i milczącego marszu zrodziła się zupełnie spontanicznie. Po prostu-pomyślałam, że mam dość. A potem pomyślałam o moich córkach. Wsparli mnie najbliżsi i koleżanki. Wieczorem poszłyśmy na rynek-mówi inicjatorka marszu milczenia w Żorach, Ewa Kałus.

Pierwszy taki spacer miał miejsce wczoraj. Jak mówi jego organizatorka, uczestniczyło w nim około 30 osób. Dziś było już ich znacznie więcej, bo około 150.

Żorzanki i żorzanie w milczeniu trzykrotnie okrążyli żorski rynek i udali się pod siedzibę żorskiego PIS-u. Tam zapalone zostały symboliczne znicze.

O to, dlaczego to robią, zapytaliśmy jedną z protestujących:

- Mam czwórkę dzieci. Nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek zmuszał mnie do urodzenia dziecka z wadami letalnymi. To jest moje ciało, mój wybór i ja chcę o tym decydować-powiedziała jedna z żorzanek.

Czy żorskie kobiety widzą szansę na zmianę prawa:

- Szansa zawsze jest. Jeżeli wszyscy wyjdziemy na ulicę-odpowiadają.

Wyraźne w dzisiejszym marszu było wsparcie mężczyzn, partnerów i ojców:

- Sprowadziło mnie poczucie, że przekroczona już została kwestia smaku, śmiesznie i miło już było. Przerwana została cienka granica, tu już nie ma się z czego śmiać - usłyszeliśmy od jednego z protestujących.


Pojawiał się również refleksja o utracie wolności:

- Bardzo bym chciał, żebyśmy wszyscy mogli protestować, żebyśmy mogli żyć w takim państwie, w którym rzeczywiście wolność jednego człowieka, kończy się tam, gdzie zaczyna drugiego. I że naprawdę nikt nie będzie się wtrącał w to, jak mamy żyć - powiedział młody mieszkaniec Żor.

Podobnie ten problem widzi Ewa Kałus:

Odbierana jest nam wolność.

Podobny marsz ma odbyć się w Żorach również jutro o godzinie 15.00.

- Zróbmy to z głową, z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, które obowiązują nas obecnie-apelowała dziś na rynku inicjatorka i podtrzymuje ten apel również jutro.

 

Oceń publikację: + 1 + 54 - 1 - 44

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~Adam Maraszek 2020-10-25
  06:35:17

  13 19

  Teraz jak wirus szaleje to PiS i policja są w zywiole!!!

 • ~bestia_wojny 2020-10-25
  10:29:40

  17 26

  Jak ja kocham taki bełkot. Ich protestem jest milczenie. Spacerują że zniczami i milczą jeszcze twierdząc że to wymowne. Nie, drogie panie. To nie jest protest, to nie jest wymowne.. Macie im wykrzyczeć że muszą wyierdalać. Wywalić ich na śmietnik historii razem z księdzem dobrodziejem.

  CzeKam aż ktoś powie że jego protestem jest oglądanie TVP info lub smarowanie buły marmeladą.

 • ~luxveritatis 2020-10-25
  20:58:22

  18 15

  Dzięki PISowi stajemy się Iranem Europy. Do czego ta banda pisowska jeszcze w stanie jest się posunąć jest przerażające.

 • ~luxveritatis 2020-10-25
  21:26:49

  18 11

  Jarku, jedyna ci**a o której może decydować, to Andrzej!

 • ~Grzegorz Radwanski 2020-10-26
  09:24:45

  2 4

  Walka milczeniem.. ;d

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.