zamknij

Wiadomości

Nie odśnieżasz chodnika? Możesz zapłacić karę!

2019-01-07, Autor: jm, UM Żory

Urząda Miasta Żory opublikował komunikat, w którym przypomina mieszkańcom o obowiązku odśnieżania chodników przylegających do ich posesji. Wynika on z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Zgodnie z obowiązującym prawem do obowiązków właściciela nieruchomości należy uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodnika, jeżeli jest on położony wzdłuż jego nieruchomości.

Reklama

- Jeżeli chodnik nie zostanie odśnieżony, a pieszy poślizgnie się na nim i na przykład złamie nogę, to ma on prawo domagać się od właściciela nieruchomości odszkodowania - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Żory.

Za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej, służącą dla ruchu pieszego, położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Jeżeli zatem chodnik przylega bezpośrednio do granicy działki, obowiązek odśnieżania spoczywa na właścicielu nieruchomości. Nie musi natomiast usuwać śniegu i lodu z przystanków ani z chodnika na którym dopuszczony jest płatny postój lub parkowanie samochodów.

Żorski magistrat prosi, abyśmy zadbali o bezpieczeństwo swoje i wszystkich mieszkańców. Kiedy widzimy, że chodnik w jakimś miejscu nie jest odśnieżony, możemy zgłosić to do Urzędu Miasta Żory, pod nr tel. 32 43 48 272 lub 32 43 48 278. Jeśli obowiązku odśnieżania nie dopełni właściciel nieruchomości, miasto będzie mogło od niego wyegzekwować dostosowanie się do przepisów prawa.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 117 kodeksu wykroczeń, właściciel, który nie wywiązuje się z obowiązku utrzymania porządku w obrębie swojej nieruchomości podlega karze grzywny do 1500 zł albo karze nagany.

W związku z występującymi opadami śniegu, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przypomina również o obowiązku usuwania śniegu, nawisów śnieżnych oraz sopli lodu z dachów przez administratorów obiektów budowlanych.

Oceń publikację: + 1 + 4 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~minges 2019-01-07 15:46:28

  No to jest ciekawe i wg mnie jest to po prostu - ujmując delikatnie - robienie obywatela w balona. Chodnik został wybrukowany przez miasto, ale ty masz go utrzymywać w czystości. No jasne, każdy może na nim rozbić szkło, może wystawić pieska by się tam załatwił, może nanieść nie wiadomo jakiego syfu, rzucać papierki, nie wspominając już o odśnieżaniu czy usuwaniu lodu, a ty jako właściciel nieruchomości przylegającej - masz go utrzymywać w czystości. A co jak np. ktoś pracuje całymi dniami, a w ciągu dnia nawali śniegu, to ma po nocy to odśnieżać? I oczywiście straszenie karami i grzywnami. Ot Polska cała. Btw. jak na tym samym chodniku ów mieszkaniec popijałby sobie piwko czy palił papierosa (np. w czasie odśnieżania) to dostałby mandat za picie/palenie w miejscu publicznym. No to ja się pytam - jak to w końcu jest? Ot Polska! Absurd goni absurd. Już lepiej np. miasto zachęciłoby mieszkańców do odśnieżania np. poprzez przekazanie worków z solą do posypywania chodników. Bo jak sobie wysypiesz na zalegający na chodniku lód np. popiół lub piasek to możesz dostać mandacik za zaśmiecanie chodnika! Ot Polska! I tyle w temacie...

  31 6
 • ~Aneta Zając 2019-01-07 19:28:49

  A stad to ze to wlasciciel/zarzadca nieruchomosci sprzata wokol swojej posesji i dba o bezpieczenstwo tak jak odsniezanie śniegu. Co przy blokach na osiedlu robia sprzątaczki przez Zarzadce budynku, wlasciciel domu tez moze nakac sprzataczke i po problemie za darmo nikt nie odsnieza i nie sprzata wokol blokow to dlaczego ma to robic wokol czyich domow heh

  4 19
 • ~izi 2019-01-07 20:36:11

  taki fajny tekst widziałem " jak trzeba odśnieżyć śnieg to jest mój chodnik, jak chcę na nim wypić piwo to już jest chodnik publiczny...

  21 4
 • ~Casitos Wojmar 2019-01-07 22:43:08

  Szkoda ze miasto sie nie wywiązuje z tego obowiązku miejskie drogi to piaskarki rzadko widzą o chodnikach na miescie nie wspomnę

  15 0
 • ~jasnypieron 2019-01-08 08:40:09

  Najgorsze w tym "odśnieżaniu" jest fakt, że przeważnie odśnieżający (z przymusu) wywala prawie cały śnieg......na ulicę

  10 1
 • ~ 2019-01-08 09:11:21

  To co tej Zimy wyprawiają służby odśnieżające chodniki to jakiś koszmar !!!!
  Miasto pewnie ogląda z dwóch stron złotówkę zanim da sygnał służbom "do boju" ....!!!!
  Mniemam że są to jacyś prywatni przedsiębiorcy a nie "państwówka"
  bo jak sobie przypominam lata wstecz zupełnie inaczej to wszystko wyglądało
  Nie wiem kto odpowiedzialny jest za chodniki na całej ul. Osińskiej,Kościuszki,Minimalnej,J.P2....zresztą za wszystkie chodniki !!!!! Dramat,dramat i jeszcze raz dramat !!!! JEDNA WIELKA ŚLIZGAWKA
  Jeszcze 2-3 lata temu idąc rano do pracy mieliśmy wszystko posypane piaskiem,dziś po ostatnim ataku zimy nie zrobione nic !!!

  14 0
 • ~ 2019-01-08 09:28:41

  .....o i znowu sypie !!!!
  .....będzie "nieźle"

  8 0
 • ~aponeo 2019-01-08 10:11:40

  W niedzielę na Pszczyńskiej wzdłuż szkoły aż do kościoła jeden wielki lód. Ale widocznie ktoś się wkurzył, gdzieś zadzwonił i kogoś "skrzyczał", bo w poniedziałek rano droga była żółta od piasku.
  Najlepiej straszyć mieszkańców mandatami...
  Pytanie jest takie: w jaki sposób Miasto weryfikuje wywiązywanie się z umowy na utrzymanie dróg w sezonie zimowym przez firmę, która wygrała przetarg (KOMART - jako jedyna do niego przystąpiła ). Chyba, że chcą żyć z nimi dobrze, w końcu śmieci już odbierają, nie wiadomo co jeszcze będą robić. Najlepiej komuś kabzę nabijać, kiedyś się odwdzięczy...

  11 1
 • ~minges 2019-01-08 11:07:16

  ~aponeo - ostatnio w radio mówili, że służby odśnieżające mają czas na odśnieżenie do 4 godzin (!!!) od momentu - uwaga - ustania opadów (!!!). A jak to jest z właścicielami nieruchomości, ile mają czasu?
  ~ - najbardziej mnie zastanawia, że np. na Osińskiej nie przejechał żaden samochodzik, a przecież część zabudowań nie jest położona bezpośrednio przy chodniku (są pasy zieleni). No więc jak to jest? Dają darmową karmę dla bezdomnych kotów, syfiących ludziom w ogródkach, pod blokami i domami, a mieszkańców mandatami straszą.

  10 1
 • ~aponeo 2019-01-09 14:36:55

  @minges
  Mieszkaniec nie ma czasu, mieszkaniec "ma mieć odśnieżone" :/

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Gdzie władze Żor powinny instalować kamery?
Oddanych głosów: 468