Biznes
"Nie uciekniemy od trudnych pytań". Związkowcy pytają o prawdę ws. kondycji JSW
- Pytamy w imieniu pracowników JSW - jaka jest prawda? - pisze w mediach społecznościowych Artur Fildebrandt, przewodniczący ZZ Kadra KWK Pniówek. Związkowcy z JSW chcą wiedzieć, jak faktycznie wygląda dziś kondycja węglowego giganta, którego aktualna sytuacja "owiana jest wielką tajemnicą". W piśmie z 24 stycznia 2025 r. zadają zarządowi JSW szereg pytań. Dokument został również wysłany do wiadomości ministra aktywów państwowych Jakuba Jaworskiego i minister przemysłu Marzeny Czarneckiej.
- Sytuacja związana z funkcjonowaniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA. na dzień dzisiejszy owiana jest wielką tajemnicą. Brakuje informacji o rzeczywistej kondycji finansowej spółki, o której powinni wiedzieć jej pracownicy - czytamy w piśmie skierowanym do zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej
Załoga z jednej strony czyta na portalach gospodarczych o tym, że spółka ma problemy z produkcją węgla na odpowiednim poziomie, że nie są realizowane założenia planu TE - podnosi strona społeczna. - Co jakiś czas pojawiają się informacje w raportach na stronie spółki o kolejnych obniżkach planów produkcyjnych. W raportach giełdowych spółki z kwartału na kwartał od początku roku 2024 pokazywane były coraz gorsze wyniki. Zarząd w ślad za tym informuje o kolejnych umorzeniach certyfikatów Funduszu Stabilizacyjnego, z którego zgromadzone środki w poprzednich latach zasilają dzisiaj bieżącą działalność spółki.
Zobacz także
Związkowcy z JSW chcą poznać prawdę o finansach giganta. "Program jest znany tylko zarządowi"
Związkowcy podnoszą, że z drugiej strony pojawiają się informacje przekazywane w wywiadach przez członków zarządu. A z nich dla odmiany wynika, że procesy związane z naprawą sytuacji w spółce poprzez wdrożenie Planu Strategicznej Transformacji nie dotkną pracowników i ich wynagrodzeń.
- Podstawowym problemem przy tym wszystkim jest to, że ten program jest znany tylko zarządowi, a reszta spółki zna ogólne założenia, które zostały zakomunikowane publicznie - uzupełniają autorzy pisma.
W związku z tym - aby "rozwiać ponad wszelką wątpliwość obawy pracowników spółki o najbliższą przyszłość firmy", Federacja Związków Zawodowych Gómków JSW SA I ZZ KADRA Pracowników JSW S.A. wnioskuje o udzielenie odpowiedzi na szereg pytań.
Przytaczamy je poniżej (pisownia oryginalna):
1. Sytuacja ekonomiczna Spółki w kontekście terminowych wypłat świadczeń wynikających z funduszu płac:
- Jak długo jeszcze wystarczy środków finansowych zgromadzonych na Funduszu Stabilizacyjnym aby utrzymać płynność finansową spółki?
- Co się stanie w przypadku sczerpania środków zgromadzonych w Funduszu i utratą płynności finansowej ze spółką i jej 21 tysięczną załogą?
- Co się stanie w tym przypadku z frmami w grupie kapitałowej JSW i kolejnymi 10-cioma tysiącami pracowników?
- Czy zarząd poszukuje innych dodatkowych źródeł finansowania pozwalających na przetrwanie w tym trudnym czasie i dalsze funkcjonowanie firmy?
- Jakie strategiczne decyzje zostały formalnie podjęte przez zarząd w drugiej połowie 2024 roku w celu uniknięcia utraty płynności finansowej?
- Czy fundusz płac w roku bieżącym będzie utrzymany na poziomie 2024 r.?
- Jakie działania podejmuje zarząd, aby zapewnić terminowe realizowanie świadczeń wynikających z funduszu plac?
Związkowcy wnoszą przy tym o przekazanie informacji o planowanej wysokości funduszu płac na rok 2025 założonej w Planie TE na ten rok.
2. Legalność zawierania kolejnych porozumień:
- Czy zgodne z prawem jest zawieranie kolejnych porozumień, których stroną były pierwotnie trzy organizacje związkowe, jedynie z jedną z tych organizacji?
- Czy realizacja tak zawartego porozumienia w dniu 20.01.2025 r. z związkiem ZOK NSZZ Solidamość nie wpłynie na możliwość terminowej wypłaty w miesiącu lutym 14-tej pensji stanowiącej składnik funduszu płac za rok 2024?
- Jednocześnie uważamy że wypłata 14 pensji za rok 2024 powinna nastąpić w terminie wynikającym z przyjętych porozumień będących źródłem prawa pracy w JSW.
3. Terminowość wypłat dodatkowych świadczeń w roku 2025:
- Wnioskujemy o informację na temat wypłat: deputatu węglowego, "Barbórki" oraz czternastki w roku 2025.
- Czy zarząd rozważa podjęcie działań w celu zawieszenia tych świadczeń?
4. Stan zatrudnienia i utrzymanie etatów w kontekście zwiększonych planów wydobycia:
- Czy przewidywane jest utrzymanie obecnego poziomu zatrudnienia uwzględniając odejścia na emerytury? Jeśli nie, jakie kroki podejmuje zarząd, aby zrealizować zwiększone plany wydobycia?
- Jakie są plany związane z uzupełnieniem zatrudnienia w obszarach kluczowych dla realizacji wyznaczonych celów produkcyjnych?
5. Plan dotyczący pracowników SiG niezbędnych w oddziałach kopalnianych:
- Czy zarząd rozważa włączenie pracowników oddziałów SiG takich jak: OWP, odstawa, transport czy doszczelnianie w struktury kopali co powinno poprawić organizację pracy na kopalniach i realizację planów wydobywczych, wykorzystując wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników posiadających stosowne uprawniania będących w zasobach SIG?
- Otworzenie z powrotem takich oddziałów jak transport taśmowy odstawy głównej urobku jest kluczowy dla osiągnięcia pewności ruchowej i poprawienia efektywności kopalń.
6. Prace nad układem zbiorowym pracy:
- Na jakim etapie znajdują się prace nad układem zbiorowym pracy, którego realizację ogłosił zarząd załodze? Prosimy o szczegółowe informacje na temat podjętych działań w tym zakresie.
- Kiedy zarząd przewiduje rokowania z przedstawicielami związków zawodowych w zakresie treści oraz wdrażania układu zbiorowego pracy?
7. Plan Strategicznej Transformacji JSW przygotowany przez firmę AT Kearney:
- Wnosimy o przedstawienie pełnego Planu Strategicznej Transformacji bowiem dotyczy on funkcjonowania wszystkich obszarów działania spółki, w tym w każdym zakresie bezpieczeństwa pracowników.
- Jakie konkretne działania przewidziano w ramach strategii w zakresie modernizacji procesów wydobywczych oraz ochrony pracowników?
- Czy istnieją przewidywania co do wpływu strategii na długoterminową stabilność zatrudnienia w JSW?
- Czy ten plan został przekazany poszczególnym jednostkom (kopalniom) spółki oraz firmom w grupie kapitałowej JSW do realizacji? Czy w tym zakresie zostały podjęte stosowne uchwały przez zarząd spółki?
- Czy biorąc pod uwagę obecną trudną sytuację zarząd przewiduje likwidację, połączenie lub sprzedaż spółek "córek" nie mających nic wspólnego z podstawowym zakresem działania JSW
- Mając na uwadze fakt, iż JSW jest jedynym podmiotem posiadającym infrastrukturę, potencjał oraz spełnia kryteria art. 29 p g g w kontekście treści oficjalnego oświadczenia przedstawiciela spółki Silesian Coal Intemational Group of Companies w temacie złoża Dębieńsko, czy zarząd potwierdza zamiar lub dopuszcza możliwość podzielenia się lub współdziałania przy koncesji badawczej lub wydobywczej w ramach złoża Dębieńsko z tym podmiotem?
Związki zawodowe pytają JSW o finanse. W tle sprawa złoża Dębieńsko
Przypomnijmy pokrótce, że ostatni punkt dotyczy kontrowersyjnej sprawy, o której w ostatnim czasie pisaliśmy dwukrotnie.
Najpierw, w połowie stycznia, media obiegła informacja, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpatruje wniosek niemieckiej spółki Silesian Coal International Group of Companies o przyznanie koncesji na złoża węgla koksującego w Dębieńsku. Z informacji wynikało, że złożenie wniosku przez zachodnich sąsiadów zblokowało JSW możliwość ubiegania się o koncesję.
Gdyby prawa do strategicznych zasobów trafły w ręce niemieckiego podmiotu, pogorszyłyby już i tak trudną sytuację Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Niedługo później, w odpowiedzi na liczne zapytania medialne, głos w sprawie zabrały Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz sama zainteresowana spółka.
Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko?
Resort wyjaśniał, że żadna z zainteresowanych firm nie złożyła wniosku o koncesję na wydobywanie kopaliny z obszaru Dębieńsko 1.
W grudniu 2022 roku SCIGC wnioskowało o koncesję na rozpoznanie tego złoża - przypomniał resort. - W wyniku procedury ogłoszonej w Biuletynie Informacji Publicznej JSW w maju 2023 roku złożyła konkurencyjny wniosek, jednak nie spełniał on wymaganych współrzędnych obszaru badań, co spowodowało jego umorzenie.
W efekcie rozpatrzono jedynie wniosek SCIGC, który finalnie w marcu 2024 roku zakończył się decyzją odmowną. Obecnie trwa postępowanie odwoławcze w drugiej instancji.
Ministerstwo zastrzega przy tym, że udzielenie koncesji na rozpoznawanie złoża kopaliny nie jest równoznaczne z nabyciem prawa do wykonywania działalności wydobywczej ze złoża.
Taka działalność wymaga odrębnego pozwolenia organu koncesyjnego i odrębnego postępowania - podkreśla MKiŚ.
Przedstawiciele SCIGC, w wystosowanym oswiadczeniu, również podkreślili, że rozpoznanie geologiczne nie daje prawa do eksploatacji, a jedynie nakłada obowiązek przekazania wyników badań Skarbowi Państwa.
W ocenie spółki, jej projekt nie tylko nie stanowi konkurencji dla działań JSW, co więcej - potencjalna współpraca mogłaby obniżyć koszty inwestycji.
Dzięki współpracy pomiędzy podmiotami można otrzymać w przyszłości dostęp do interesującego je złoża ponosząc zdecydowanie mniejsze koszty inwestycji. Taka jest nasza oferta złożona dla JSW - zaznacza niemiecka firma.
Co z tą ofertą zrobi JSW? być może dowiemy się, kiedy zarząd giganta odpowie na stawiane przez związki zawodowe pytania.
Jak informuje reprezentacja związków zawodowych działających w JSW S.A. - ZZ Kadra, Federacja ZZ ZZG - na facebookowym profilu, spotkanie w tej sprawie miało odbyć się dziś (30 stycznia), na zaproszenie zarządu spółki.
Związkowcy zwrócili się jednak z prośbą o przesunięcie terminu, w związku z "aktualnymi okolicznościami".
Nasza prośba wynika z faktu, że faktyczna ocena sytuacji finansowej JSW będzie możliwa dopiero po zakończeniu akcji ratowniczej prowadzonej na KWK Knurów-Szczygłowice "Ruch Szczygłowice". Trwająca akcja ratownicza oraz związane z nią tragiczne wydarzenia, w tym ciężkie obrażenia i przypadki śmierci naszych kolegów, w znacznym stopniu wpływają na możliwość prowadzenia merytorycznych rozmów w tak poważnym temacie, jak sytuacja finansowa Spółki - uzasadnia strona społeczna.
Jest śledztwo w sprawie wypadku w KWK Knurów-Szczygłowice
Przypomnijmy, że wypadkiem, do którego doszło w środę 22 stycznia br. na kopalni Knurów-Szczygłowice zajęła się Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. Śledczy będą wyjaśniać przyczyny zapalenia metanu na ponad 850 metrach pod ziemią.
W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało 17 osób, a zmarły wczoraj (30 stycznia) 41-letni górnik jest czwartą ofiarą śmiertelną.
Poniżej publikujemy pełną treść dokumentu:
Zobacz także
Komentarze (0):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Trwa II Kongres Energetyczno-Spawalniczy w Żorach. Kto otrzymał nagrodę specjalną? [foto]
1804 -
Nowa kolej na Śląsku: szybsze przejazdy, mniej wywłaszczeń. Kontrowersje pozostają?
1079 -
„KSSENON oczami dziecka” - poznają biznes od najmłodszych lat. To unikalny w skali kraju projekt [FOTO, WIDEO]
998 -
11,5 tys. wniosków o rentę wdowią trafiło do ZUS w Rybniku
553 -
Ulga na dziecko? Tak, ale nie dla wszystkich. Komentarz ekspercki
520
Najwyżej oceniane
-
Zmiany w zarządzie JSW. Zrezygnował wiceprezes ds. rozwoju
+4 / -0 -
Prasa samorządowa do kosza? Ministerstwo planuje rewolucję
+2 / -0 -
Nie będzie dodatkowych środków z budżetu na likwidację górnictwa. Rząd szuka oszczędności
+1 / -0 -
Miliarderzy ze śląskiego 2025. Forbes podał listę najbogatszych Polaków
+2 / -1 -
Nowa kolej na Śląsku: szybsze przejazdy, mniej wywłaszczeń. Kontrowersje pozostają?
+1 / -1
Najczęściej komentowane
-
JSW: ratownicy z Pniówka testują sprzęt, jakiego w Europie jeszcze nie było
0 -
Nie będzie dodatkowych środków z budżetu na likwidację górnictwa. Rząd szuka oszczędności
0 -
Nowa kolej na Śląsku: szybsze przejazdy, mniej wywłaszczeń. Kontrowersje pozostają?
0 -
Trwa II Kongres Energetyczno-Spawalniczy w Żorach. Kto otrzymał nagrodę specjalną? [foto]
0 -
„KSSENON oczami dziecka” - poznają biznes od najmłodszych lat. To unikalny w skali kraju projekt [FOTO, WIDEO]
0
Alert tuZory.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert