Niespodzianka w Jastrzębiu! KS Żory zawstydza GKS

2013-09-11, Autor: Mateusz Kornas
Tego chyba nikt się nie spodziewał. KS Żory wygrał w Jastrzębiu z tamtejszym GKS-em i zostawił IV-ligowca za burtą Okręgowego Pucharu Polski. Nasz zespół rozegrał bardzo dobry mecz.

Mimo tego, że GKS 1962 występuje dwie klasy wyżej, w IV lidze, to piłkarze KS-u Żory (A-klasa), walczyli w Jastrzębiu jak równy z równym. Spotkanie ułożyło się fantastycznie dla naszego zespołu. Będący od początku sezonu w wysokiej formie, Szymon Przybyłka otworzył wynik meczu już w 3 minucie. Było więc 0-1.

Kolejne kilka minut to okres przewagi jastrzębian, którzy atakowali zwłasza lewą stroną. W 8 minucie bliski pokonania bramkarz KS-u Żory - Tomasza Żubertowskiego był Tomasz Kocerba. Strzał głową obrońcy GKS-u na rzut rożny wybił bramkarz gości.

Z czasem, przewaga gospodarzy malała. Piłkarze z Żor dobrze się bronili i potrafili też zagrać pressingiem na połowie przeciwnika. Gospodarze mieli problem z oddaniem strzału na bramkę po wypracowanych akcjach.

Czujnie grała para środkowych obrońców - Rafał OwczarekBartosz Kurpiński. Obaj dobrze się asekurowali i błyskawicznie reagowali na zagrożenie we własnym polu karnym. To własnie z nimi napastnicy gospodarzy przegrywali walkę o pozycję w polu karnym.

Żorzanie też z każdą kolejną minutą, coraz śmielej poczynali sobie pod bramką rywala. Początkowe, niemrawe ataki miały miejsce jeszcze w pierwszym kwadransie. W 14 mincuie, w trudnej pozycji głową strzelał Dariusz Samek, a chwilę później w indywidualną akcję wdarł się Mateusz Gajek. Strzał lewego pomocnik KS-u został zablokowany.

AKCJA PRAWIE MARZENIE

W 30 minucie żorzanie rozegrali popisową akcję.  Samek dośrodkował z prawej strony boiska, a Gajek zgrał głową do Przybyłki. Snajper KS-u zagrał krótko z Michałem Adamczykiem, po czym ten ostatni wycofał piłkę na 20 metr do Bartosza Banasia. Strzał pomocnika KS-u minął słupek bramki jastrzębian, ale sama akcja, po trzech podaniach z pierwszej piłki musiała się podobać.

W pierwszej połowie na boisku nie było widać różnicy dwóch klas rozgrywkowych, jaka teoretycznie jest między drużynami. GKS miał problem z przejęciem inicjatywy.

ZŁAMALI SIĘ, ALE...

Drugą odsłonę Jastrzębie próbowało zacząć od mocnego uderzenia, ale znowu czujnie we własnym polu karnym bronił się żorski zespół. Pierwszy kwadrans drugich 45-minut to jednak spora przewaga GKS-u 1962. Nasza drużyna nie umiała wyjść z własnej połowy boiska.

Gospodarze dopięli swego. W 62 minucie Damian Tront w zamieszaniu podbramkowym zachował najwięcej zimnej krwi i umieścił piłkę w siatce. 1-1. Wszystko wskazywało na to, że KS Żory się już nie podniesie.

...WYSZLI Z OPRESJI

Kiedy wydawało się, że gol wyrównujący doda wigoru i animuszu jastrzębianom, nasz zespół obudził w sobie rezerwowe pokłady energii. W 71 minucie po koronkowej akcji KS-u Żory i przeniesieniu ciężaru gry na drugą stronę, z 25 metra mocno strzelał Mateusz Gajek. Piłka minęła jednak słupek bramki GKS-u i skończyło się na strachu dla gospodarzy.

Tę akcję zapoczątkował, wprowadzony na boisku w miejsce Smaka, Arkadiusz Żurkowski. Skrzydłowy naszego zespołu dał znakomitą zmianę i wniósł wiele dobrego do gry drużyny.

W 75 minucie po raz kolejny dał o sobie znać Gajek. Znalazł się, bez rywali, na wprost bramkarza, ale... zepsuł przyjęcie piłki. Po chwili miał już przy sobie dwóch rywali, lecz mimo to zdołała oddać strzał. Piłka kopnięta po ziemii przeszła minimalnie obok bramki GKS-u.

W 78 minucie najlepszą okazję w meczu zmarnował rezerwowy gospodarzy – Patryk Sękowski. Po prostopadłym podaniu z głębi pola, znalazł się sam na sam z bramkarzem, ale nie zdecydował się na strzał i po kilku sekundach miał już naprzeciw siebie kilku żorzan. Akcja spaliła na panewce.

Jastrzębianie atakowali nieporadnie. Zbyt często próbowali przedostać się pod bramkę środkiem boiska. Dla żorzan była to woda na młyn. Nie dość, że łatwo przejmowali piłkę to jeszcze wyprowadzali kontrataki. Inteligentnie grał Przybyłka. Mało strat i wygrane dryblingi notował Michał Adamczyk.

Jastrzębie próbowało różnych rozwiązań. Gra po ziemii padała łupem obrońców KS-u, a dośrodkowania wyłapywał dobrze dysponowany Tomasz Żubertowski.

W 81 minucie Gajek był o krok od stanięcia oko w oko z bramkarzem rywali Mateuszem Deege. Mierzone, prostopadłe podanie Żurkowskiego w ostatniej chwili przeciął defensor rywali.

ZŁOTY GOL GAJKA

Co się odwlecze... Chwilę potem piłkę znowu z lewej strony dostał Gajek. Mimo asysty kilku obrońców, skrzydłowy KS-u zdecydował się na strzał. Opłaciło się. Piłka, po rykoszecie, wpadła za kołnierz desperacko interweniującego bramkarza gospodarzy. Osłupienie miejscowych kibiców i piłkarzy. Radość w żorskiej drużynie. 1-2. To była 85 minuta gry.

Z każdą kolejną minutą, żorski zespół wyglądał na boisku coraz pewniej. Rywale tracili równowage na mokrej murawie i przegrywali bezpośrednie pojedynki. W efekcie, nasz zespół sprawił ogromną niespodziankę i pokonał IV-ligowy GKS 1962 Jastrzębie.

Na wywalczone w trudach zwyciestwo, żorscy piłkarze zasłużyli. Zostawili na boisku więcej zdrowia, bardziej chcieli i co pokazują statystyki stoczyli równorzędny bój z faworyzowanym przeciwnikiem.

GKS 1962 Jastrzębie - KS Żory 1:2 (0:1)
0:1 Szymon Przybyłka '3
1:1 Damian Tront '62
1:2 Mateusz Gajek '85

GKS Jastrzębie: 26. Mateusz Deege - 3. Tomasz Kocerba, 11. Mateusz Wrana, 2. Tomasz Lorenc, 9. Kamil Duda (58. 15. Patryk Ułasewicz) - 7. Kamil Gorzała, 20. Damian Tront, 10. Bartosz Hajczuk (75. 13. Tomasz Musioł), 5. Adrian Kopacz - 18. Paweł Gryta (70. 14. Paweł Sękowski), 16. Patryk Dudziński. Trener - Grzegorz Łukasik.

KS Żory: 12. Tomasz Żubertowski - 18. Paweł Gliszczyński, 8. Rafał Owczarek, 5. Bartosz Kurpiński, 3. Paweł Sudoł - 22. Bartosz Banaś (90. 10. Tomasz Pudełko), 15. Jacek Kontny (73. 7. Marcin Pawłowski), 21. Dariusz Samek (67. 20. Arkadiusz Żurkowski), 9. Mateusz Gajek - 19. Michał Adamczyk, 11. Szymon Przybyłka. Trener - Jarosław Zadylak.

sędzia: Andrzej Gorzawski (Rybnik)
żółte kartki: Wrana, Kopacz (GKS), Kontny (Żory)