zamknij

Wiadomości

Nowa siedziba biblioteki w Żorach na ukończeniu. Kiedy otwarcie?

2019-07-05, Autor: maj, źródło: UM Żory

Nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach jest już na ukończeniu! Zobaczcie zdjęcia przodu i tyłu budynku. Kiedy władze planują zakończenie budowy?

Reklama

- Na otwarcie trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Będziemy informowali o otwarciu! - piszą władze miasta. 

Przypomnijmy, że rewitalizacja starego budynku młynu w Żorach została sfinansowana w ramach projektu "Kolej przedsiębiorczości – rewitalizacja obiektów i przestrzeni dworca PKP i dawnego Młyna Elektrycznego w Żorach – etap I Spółdzielnia Kultury”.

Budżet na oba projekty wynosi 10 384 890,00 zł, z czego Gmina Miejska Żory otrzymała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w kwocie 7 176 550,00 zł oraz dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 844 300,00 zł.

- Program rewitalizacji obiektu zakłada jego przystosowanie i adaptację na cele kulturalne i społeczne, czyli Spółdzielnię Kultury – nową siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej. Zależy nam stworzeniu innowacyjnej i funkcjonalnej placówki o ciekawej architekturze i odpowiednio dużej powierzchni użytkowej, z licznymi multimedialnymi rozwiązaniami, kawiarnią na dachu i nowoczesnym wystrojem – podkreśla prezydent Waldemar Socha.

Spółdzielnia Kultury ma stać się miejscem nie tylko realizującym potrzeby czytelników, ale dającym również możliwość miłego spędzenia czasu. Ponadto stanowić będzie trwałą platformę międzykulturowych i międzypokoleniowych działań realizujących potrzeby intelektualne, emocjonalne i integracyjne użytkowników.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 49 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~Piotrek Jakiś 2019-07-05 21:58:56

  Jeżeli księgozbiór będzie taki jak w dotychczasowej bibliotece to baaaąrdzo słabo to widzę.......

  10 16
 • ~pav 2019-07-07 13:08:23

  No ile mozna czekac na jakis komentarz najwaznieszego znaFcy!!!!!!!

  4 11
 • ~azan3 2019-07-07 18:27:12

  @pav- a co tęsknisz? Bo ja nie

  9 2
 • ~Arteks 2019-07-08 11:11:38

  Można powiedzieć, że to jest pierwsza rewitalizacja w Żorach. I w dodatku udana bo wreszcie od strony wjazdu od Rybnika przestaną straszyć rudery. Inne samorządy realizują takie przedsięwzięcia od 20 lat. A czemu w Żorach dopiero teraz? Powodów jest kilka. Po pierwsze wzrasta świadomość społeczna ludzi, Żorzanie jeżdżą do innych miast, pracują w innych miastach, widzą zmiany jakie tam zachodzą, chcieliby aby w Żorach też coś robiono. Po drugie opiniotwórcze komentarze które uświadomiły w pewnym momencie władzom Żor i radnym, że to miasto kojarzy się głównie z ruderami... Ze zdjęć wynika, że może to być bardzo udana rewitalizacja obiektu przemysłowego i wreszcie jest za co pochwalić Żory. Bo przez lata nie było za co.

  5 14
 • ~luxveritatis 2019-07-08 15:51:46

  Tak artek, żorzanie od tego roku mogą wyjeżdżać do innych miast i zauważyli zmiany, albo przez 20 lat mieli zakaz patrzenia na zmiany w innych miastach? Brawo ty...

  11 0
 • ~azan3 2019-07-08 17:24:02

  Arteks, powód jest tylko jeden, po prostu znalazły się pieniądze na te inwestycje. Te twoje narzekanie, że od 20 lat nic się nie dzieje jest tak samo żałosne jak słowa byłej pani premier , że Polacy przez ostatnie 8 lat i tak , tak dalej.... Kiedy nauczysz się poprawnie po polsku pisać? Takiś mądry, a po polsku nie umie

  7 2
 • ~Arteks 2019-07-10 11:10:06

  @luxveritatis - a jednak coś w tym jest. Miasto z tak ubogą historyczną tkanką architektoniczną dopiero po masowej krytyce i ciągłym uświadamianiu zaczyna realizować jakieś sensowne projekty. Wcześniej same jakieś chore wizje lub inwestycje niepotrzebne. @azan3 - tak samo jak i wcześniej pieniądze w Żorach biorą się z pożyczek. Ale tym razem przynajmniej robi się coś pożytecznego i ładnego. Nie porównuj Żor do sytuacji ze słów pani premier bo to łatwo można skonfrontować. Ilość ruder w Żorach w stosunku do ogólnej tkanki miasta PORAŻAŁA. Skoro pod wpływem krytyki władze miasta zaczęły z tym robić porządek to znaczy, że moja krytyka była słuszna i to ja miałem rację. Odnośnie pisowni to jesteś bezczelny bo sam robisz błąd na błędzie, a zwracasz komuś uwagę. W twojej ostatniej wypowiedzi znajdują się 3 błędy w pisowni!

  2 7
 • ~azan3 2019-07-10 17:59:49

  Arteks- kończ , wstydu oszczędź, taki z ciebie „znafca”. Nie pisz bzdur. Nie nadajesz się na komentatora spraw żorskich, bo nie masz o tym pojęcia albo masz bardzo mgliste. Pieniądze na te inwestycje w większości nie są z pożyczek dyletancie. I bardzo proszę, możemy się skonfrontować, jeśli chodzi o twoje słowa i pani premier, najlepiej w cztery oczy. Masz odwagę? Ty nie masz pojęcia , co się w Żorach działo 20 lat temu. I nie pisz z dużej litery całych wyrazów, bo to zgodnie z internetową etykietą nie wypada, tym bardziej, że to kolejna nieprawda. Udowodnij, że procentowo jest w Żorach więcej ruder niż na przykład w Katowicach, Bytomiu czy Rudzie Ślaskiej.
  Co do błędów moich w poprzedniej wypowiedzi, to może przecinka raz zapomniałem, to drobnostka wobec twoich kardynalnych błędów. Napisałem o twoich błędach po to, żeby udowodnić ci, że taki niby jesteś znawca i ekspert, a nie zna podstaw. Wstyd. Król jest nagi. Nie powinieneś wszystkiego komentować. Mowa jest srebrem, milczenie złotem.

  8 1
 • ~Arteks 2019-07-12 19:10:22

  @azan3 - to ty piszesz same brednie, podtrzymywane przez tony wylanego jadu na innych. Konfrontować możesz moje komentarze - jak ci to wychodzi to sami widzimy. Ja o tym, że przyczyniłem się do pobudzenia waszych niepoważnych władz do tego aby się zajęli rewitalizacją - a ty mnie atakujesz mimo, że każdy kto prześledzi moje wypowiedzi z ostatnich 10 lat przyzna mi całkowitą rację. Jeszcze niedawno wasz prezydent chciał stawiać tężnię, Yatengę i budową kolej linową, a rudery miały być stałą częścią miasta bo wszyscy się do nich przyzwyczaili. Wszyscy poza mną które ciągle się nabijał z tego, że macie tak niewielką spuściznę historyczną, tak mało ciekawych budynków i jeszcze o nie nie dbacie. To ty mi pokaż które miasto na Śląsku ma tyle miejskich ruder co Żory! Ja nie znam drugiego takiego. Kiedyś nawet zwróciłem uwagę na to, że jak ktoś jedzie pociągiem z Kołobrzegu do Bielska to pierwszy dworzec ruderę na który się natknie z okna to właśnie Żory. Poza tym miasta które wymieniłeś od lat rewitalizują byłe kopalnie, kolonie górnicze, wieże ciśnień, miejskie kamienice. A Żory tego nie muszą robić bo tego nie mają. Ale za to mają kilka ruder za które wzięły się pod wpływem ciągłej krytyki. Sami od siebie by tego nie zrobili - może z powodu nieświadomości a może z powodu swojej próżności. Gdzie ty byłeś gdzie sypał się dworzec, młyn czy dworek? W urzędzie na grzędzie? ;)

  0 2
 • ~Arteks 2019-07-12 19:18:15

  Zobacz sobie co Katowice zrobiły z dawną kopalnią Katowice, jak Ruda zadbała o Ficinus czy Kaufhaus, a Bytom jak wyremontował kamienice na Rynku, przedwojenną pływalnię czy linię tramwajową w Łagiewnikach. A Żory?... W czasach Sochy wyremontowano budynek gdzie mieści się szkoła muzyczna o wielkości domu jednorodzinnego... Reszta wymuszona krytyką w komentarzach po 20 latach nic nierobienia przez władze Żor.

  0 4
 • ~azan3 2019-07-13 00:43:51

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 0
 • ~azan3 2019-07-13 00:51:02

  A jak już zachwalasz pod niebiosa , jak to Ruda Śląska dba o zabytki, to sobie poczytaj , jak bezczelnie niszczy się schrony bojowe OWŚ za zgodą konserwatora zabytków , żeby wybudować kolejny .... blaszak dla jakiejś korporacji, a ty bardzo kochasz takie blaszaki, co nie?

  2 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?Oddanych głosów: 2566