zamknij

Wiadomości

Nowy pociąg IC: od teraz przejedziemy przez Wrocław i Poznań aż do Bydgoszczy!

2017-04-18, Autor: bf

Kolej stała się mocną konkurencją dla samochodów. Kolejnym argumentem za tym twierdzeniem jest uruchomienie nowego pociągu, dzięki któremu dostaniemy się z Żor bezpośrednio do Wrocławia, Gniezna, Poznania i aż do Bydgoszczy. Co ważne, już kursuje!

Reklama

Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym PKP Intercity, pociąg TLK Beskidy zastąpił TLK Łokietka, który od 1 stycznia 2017 roku kursował w relacji Bydgoszcz Gł. - Wrocław Gł. Od 8 kwietnia pociąg zahacza o nasz region, a konkretnie Żory i Rybnik.

To oznacza, że mieszkańcy tych miast mogą od teraz dostać się w jednym kursie do takich turystycznych miejscowości jak np. Opole, Wrocław, Poznań, Gniezno czy Bydgoszcz.

Co ważne, pociąg kursuje do Bydgoszczy od poniedziałku do piątku i w niedziele. Z Bydgoszczy do Bielska-Białej kursuje natomiast od poniedziałku do soboty.

Godziny przyjazdów/odjazdów TLK Beskidy z poszczególnych stacji do/z Bydgoszczy:

Ceny biletów normalnych (2 klasa) w pociągu TLK Beskidy kształtują się w następujący sposób:

 • do Bydgoszczy 71 zł,
 • do Poznania 63 zł,
 • do Wrocławia 44 zł,
 • do Bielska 18 zł.

Oczywiście studenci, uczniowie a nawet seniorzy mogą skorzystać z ulg. Jednakże zwyczajni pasażerowie również mogą zaoszczędzić na kupnie biletu. W przypadku, gdy zdecydują się nabyć bilet 30 dni przed planową podróżą, mogą liczyć na 30% rabat. Rezerwacji można dokonać TUTAJ.

Oceń publikację: + 1 + 47 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~gestskoczka 2017-04-18 18:54:57

  Cieszy że jest taka możliwość. Oby jak najwięcej. Ale to pierwsze zdanie, cytuję: "Kolej stała się mocną konkurencją dla samochodów." To spora przesada. Jeszcze masa wody w Rudzie przepłynie zanim kolej będzie konkurencyjna. Jak na razie konkurencyjna jest na odcinku Katowice – Warszawa, jeżeli chodzi o czas przejazdu, cenowo to dla jednej osoby. Dwa normalne II klasy na IC, to więcej nisz koszt benzyny. Ale jest. I to się chwali.

  7 7
 • ~Arteks 2017-04-19 11:54:00

  @gestskoczka - może nieco przesadzono w sformułowaniu ale jednak niektórzy mieszkańcy naszego regionu mają przez to alternatywę wobec samochodu. Z Żor można w miarę szybko dwa razy dziennie dojechać bezpośrednio do Opola czy Wrocławia. Z Rybnika także plus szybkie pociągi do Warszawy czy Pragi i co raz szybsze do Katowic czy Bohumina. Kolej znacząco przyśpieszyła w całej Polsce po inwestycjach unijnych 2005-2016 a w najbliższych latach zapowiada się szereg innych inwestycji które umożliwią dalsze skracanie czasów jazdy. Dla przykładu po modernizacji linii Żory-Rybnik czas jazdy tego pociągu opisanego w artykule skróci się z 18 do 8 minut. A przecież kolej zapowiada także modernizacje dalej w kierunku Kędzierzyna i Opola. Nawet do Wisły za kilka lat będzie można dojechać szybciej niż w czasach PRL jak zrobią remont linii Żory-Chybie i Chybie-Wisła Głębce. A pamiętasz jak ci kilka lat temu pisałem o tych centrach przesiadkowych na południu Katowic które mają jak sito zatrzymać te różne busidła z południa województwa? W tym roku rozpocznie się ich budowa. Czytałem też, władze Katowic chcą po uwolnieniu cen za parkowanie podnieść je do 6 zł za godzinę parkowania. To będzie ukłon w kierunku kolei na Śląsku. Za Katowicami pójdą inne miasta bo większość ludzi w centrach miast ma już dość moto-dyktatu.

  4 13
 • ~gestskoczka 2017-04-19 17:31:56

  Arteksie, mieszasz fakty z marzeniami i plotkami, jesteś dobry w tej konkurencji. To prawda że mają powstać centra przesiadkowe na południu Katowic, przy pętli brynowskiej i na Ligocie. Węzeł przy dworcu ligockim ma mieć 110 miejsc parkingowych. A przy pętli brynowskiej ma powstać dwupoziomowy parking dla 400 aut i 52 miejsca dla samochodów na parkingu naziemnym. Tyle, co znalazłem na ten temat. Nikt nic nie pisze że autobusy i te twoje ukochane „busidła” mają tam kończyć bieg. To są Twoje marzenia, by mieszkańcy Żor i Jastrzębia dojeżdżali do Rybnika po to, by tam się przesiąść na pociąg do Katowic. To nierealne.

  Byłoby dobrze w centrum Katowic (w promieniu 1 – 2 km od dworca kolejowego) ograniczyć ruch samochodowy do minimum, ale najpierw władze województwa musiałyby stawiać na szybką kolej miejską łączącą Katowice z innymi miastami. A na razie się nie zanosi na odbudowę połączenia kolejowego z Katowic przez Żory, Jastrzębie do Cieszyna.

  Jak Arteksie myślisz, czy te kilkaset miejsc parkingowych na dwóch centrach przesiadkowych na południu Katowic wystarczy?, bo mnie się wydaje że to dużo za mało nawet dla samych mieszkańców Rybnika. A wiesz może ilu mieszkańców Rybnika jeździ samochodem do Katowic? Tu najpierw muszą coś robić władze województwa, może metropolii. W każdym bądź razie – zapewniam Cię – busy z Jastrzębia i Cieszyna będą dojeżdżać do centrum Katowic, no chyba że im TY zabronisz.

  10 3
 • ~Arteks 2017-04-19 18:07:50

  @gestskoczka - a ty biedaku jesteś strasznie naiwny i masz małą wiedzę o transporcie. Jeszcze niedawno uważałeś, że te centra przesiadkowe to mój wymysł. Teraz już nie da się zaprzeczać ich powstaniu bo są ogłoszone nawet przetargi... Możesz sobie myśleć co chcesz i łudzić się, że one są tylko dla aut - ale chyba ci się nawet nie chciało obejrzeć wizualizacji... Centra przesiadkowe mają powstać po to aby się można było przesiąść z czegoś na coś. W tym przypadku z busów które zalały centrum Katowic na tramwaje. Taka jest przyszłość busowych i autobusowych linii podmiejskich. To nie są moje marzenia, tylko marzenia katowiczan którym te busidła przeszkadzają - w przeciwieństwie do pociągów. Mieszkańcami Rybnika się nie przejmuj - ci mają i będą mieli co raz lepszą alternatywę w postaci pociągów. Na lodzie zostaną miejscowości upośledzone komunikacyjnie czyli Żory, Jastrzębie czy Cieszyn. Ci którzy dojeżdżają autami, a pracują w centrach miast takich jak Gliwice, Katowice czy Rybnik też mają co raz większe problemy bo parkowanie drożenie, a dzikich parkingów ubywa.

  4 15
 • ~mała mi 2017-04-19 20:17:42

  " Na lodzie zostaną miejscowości upośledzone komunikacyjnie czyli Żory, Jastrzębie czy Cieszyn." Nooo metafora godna autora:)))) Brawo Arteks!

  10 0
 • ~gestskoczka 2017-04-19 21:10:52

  Arteks, żal mi ciebie, ty naiwnie wyszczekany marzycielu. O tym że mijasz się z prawdą już dawno pisałem. Napisz kiedy uważałem, że te centra przesiadkowe to twój wymysł. Mogłem pisać o twoim wymyśle, że autobusy i busy prywatnych linii z Cieszyna, Wisły i Jastrzębia jadące przez Żory do Katowic dojadą, pomimo twoich wymysłów do centrum Katowic. Ja mieszkańcami Rybnika się nie przejmuję, wiem że Żory mają lepsze skomunikowanie z Katowicami. Tylko Cię błagam, nie zabraniaj busom z Żor wjazdu do Katowic.

  12 kwietnia, w Dzienniku Zachodnim Kamila Rożnowska w artykule zatytułowanym: „Nie mamy metra jak stolica a wygraliśmy w rankingu”, chwali się że Katowice w łatwości dojazdów i najlepiej skomunikowanych miast, wyprzedziły Warszawę, a w kategorii miast od 50 do 300 tys. mieszkańców pięć miast z województwa śląskiego znalazło się w pierwszej dziesiątce. To są miasta: Tychy, Chorzów, Piekary Śląskie, Ruda Śląska i Żory. A o Rybniku tam głucho. I co tam pisałeś o upośledzeniu komunikacyjnym?

  10 2
 • ~Arteks 2017-04-19 22:20:27

  @gestskoczka - ja o centrach przesiadkowych w Katowicach pisałem już z 2 lata temu. Wtedy uznawałeś to za mój wymysł. Teraz możesz sobie uważać za wymysł to, że busiki z Żor zostaną zatrzymane za jakiś czas na granicy miasta. Dalej do centrum dodatkowy bilecik i tramwaj. ;) To leży w gestii UM jaką trasę wyznacza prywatnym przewoźnikom. W Rybniku Inter czy busy z Żor też nie mogą np. zatrzymywać się na pl. Wolności mimo, że by chcieli bo UM nie chce. A co do tego artykułu to nie podniecałbym się nim bo chodziło w nim o ANKIETOWE opinie mieszkańców. Nawet po tym forum i wypowiedziach widać, że Żorzanie mają dość niską świadomość związaną z takimi tematami jak ekonomia, urbanistyka czy transport. Wielu z nich podziela twoje infantylne podejście do tematu. Co mi nawet nie przeszkadza - podczas kiedy inni się rozwijają i coś robią wy zostaniecie ze swoimi rozlatującymi się marszrutkami z ręką w nocniku. ;) Każdy kto głębiej interesuje się tematem - zapadłby się ze wstydu wysiadając w Katowicach z jakiegoś pociągu np. z Warszawy, czy Gdańska i przesiadając się do... dostawczaka. Epoka busików w większości miast się skończy bo nie lubię ich urzędnicy, nie lubią policjanci i nie lubi co raz więcej świadomych ludzi. Przykład regionalny? Drabas wycofał większość kursów z Wodzisławia do Katowic w momencie kiedy zrobiono w grudniu porządny rozkład pociągów. Ludzie olali busiki mając do wyboru pociąg. Pamiętasz wywiad ze studentami - społecznikami z Żor jak "nie zostawili suchej nitki" na żorskiej komunikacji ze światem? Ale oni należą do bardziej świadomych osób, mają porównanie bo bywają w PL i świecie i chcą żyć jak inni młodzi ludzie z normalnych miast. Wracając do pociągów przez Żory. Wszyscy pasażerowie którzy codziennie przejeżdżają przez Żory pociągami, widząc tę ruderę i ogólnie zapuszczoną okolicę dworca muszą sobie wyrabiać opinię, że Żory to miejscowość całkowicie upadła i zapomniana. Jaki dworzec - takie miasto. ;

  5 14
 • ~gestskoczka 2017-04-20 15:07:24

  Być może moje podejście jest infantylne (dzieckiem się urodziłem i dzieckiem umrę), ale lepiej być człowiekiem infantylnym jak psychopatą. Ja już ci kilka razy wytykałem kłamstwa, po tobie to spływało jak deszcz, nie zwracałeś uwagi i dalej wymyślałeś co by tu jeszcze złego o Żorach napisać, jakimi nieczystościami je obrzucić. W szczekaniu jesteś lepszy od psa!

  Ale nie prawmy sobie komplementów, trzymajmy się faktów. Kiedy i gdzie napisałem dwa lata temu że centra przesiadkowe to twój wymysł? KONKRETY PROSZĘ!! Ja o centrum przesiadkowym pisałem dużo wcześniej i z reguły pozytywnie, na przykład artykuł na katowice.gazeta.pl z 04,12,2013 roku (mogę podać e-adres), cytuję fragment: [c] uważam, że centra przesiadkowe w Katowicach, gdzie skoncentrowane jest życie polityczne, gospodarcze i kulturalne regionu, to powinno być zadanie dla urzędu marszałkowskiego, by sfinansować powstanie dużych bezpłatnych parkingów i dogodny, szybki dojazd do centrum (najlepiej na bezkolizyjnych, wydzielonych z ruchu ulicznego torach). Myślę, że gdyby nie utopione pieniądze w Stadion Śląski i nierozważne inne wydatki, już kilka takich centrów powinno powstać. [/c].

  Ty @Arteks, jak każdy kto ma problemy z jakimś urojeniem, widzisz nawet drobne wady innych, swoich nie zauważasz albo sobie i innym przedstawiasz je jako zalety

  4 1
 • ~Arteks 2017-04-20 22:47:02

  @gestskoczka - oczywiście, że lepiej być osobą infantylną niż psychopatą - np. w kontekście rodziny czy sąsiadów. Ale już jeśli chodzi o przydatność dla miasta to i jedna i druga osoba raczej niczego nie zdziała, a "duże dziecko" może też szkodzić, ciesząc się i wspierając różne głupie pomysły miejskich władz zamiast podchodzić do tematu jak racjonalna osoba dorosła. Kompletnie mi nie zależy czy pamiętasz czy nie pamiętasz. Nie zamierzam też tego szukać. W każdym razie powątpiewałeś w powstanie takich centrów przesiadkowych w Katowicach w któreś z dyskusji dotyczącej komunikacji busowej - tak samo jak obecnie nie wierzysz, że są przygotowywane z myślą o autobusowych i busowych liniach podmiejskich. To mi trochę przypomina kogoś kto ma stragan z butami na targowisku i ma nadzieję, że zawsze będzie miał klientów... Nie będzie bo czasy się zmieniły i zmienia się mentalność ludzi i władz poszczególnych miast. 10 lat temu większym miastom było obojętne ile aut przyjedzie, ile autobusów czy busów przyjedzie z innych miast. Teraz co raz więcej samorządowców zdaje sobie sprawę, że czas zacząć wprowadzać zasady zrównoważonego transportu w miastach bo bez tego - prędzej czy później się zatkają.
  Mylisz się, zauważam też swoje błędy ale komentarze pod artykułami powinny służyć do wyrażania opinii na jakiś temat, a nie ględzeniu o czyichś błędach czy stanie umysłu. Lepiej ignorować czyjeś prywatne wycieczki co przeważnie staram się robić. Jako jeden z nielicznych jak już się wypowiadam - TO NA TEMAT. :)

  2 8
 • ~azan3 2017-04-21 22:19:12

  Znowu tradycyjna wymiana uprzejmości.
  A co do tematu, to uważam, że owszem należy wspierać komunikację zbiorową ze względu na korki i zanieczyszczenie powietrza, ale samochodów się nie pozbędziemy nawet z centrów miast. Po prostu auto to wygoda, a poza tym ludzie są bogatsi niż kiedyś i coraz więcej ludzi stać na auto.

  0 3
 • ~Arteks 2017-04-24 13:08:08

  @azan3 - piszesz, że społeczeństwo się bogaci i jest co raz wygodne. Też tak uważam. Ale zauważ, że już w przypadku opłat za miejsca parkingowe, wszyscy są bardzo biedni (lub skąpi) i każdy chciałby parkować za darmo, żałując marnych 2 czy 4 zł... Połączenia dalekobieżne są ważne, szczególnie dla osób które lubią podróżować lub mają rodzinę rozsianą po Polsce. Ale jeszcze ważniejsza jest kolej typu aglo i między aglo, a ta w Żorach prawie nie istnieje. Dodatkowo Żory są fatalnie skomunikowane z innymi miastami Śląska. Wielu ludzi jest w stanie dojeżdżać gdzieś dalej autobusem niskopodłogowym, pociągiem czy tramwajem ale nie namówisz nikogo na stałe dojeżdżanie małymi niewygodnymi busikami. Efektem tego są co raz większe problemy z parkowaniem na osiedlach. Bo jeśli ktoś nie ma alternatywy - pozostaje mu tylko auto. Tym bardziej, że w Żorach nie ma żadnych porządnych miejsc pracy i większość ludzi musi szukać miejsc pracy poza swoim miastem.

  1 2
 • ~azan3 2017-04-24 21:44:14

  Arteks, przestań gwiazdorzyć, weź Snickersa.
  Znowu dałeś się sprowokować i prowokujesz. po co w ogóle włazisz na żorskie forum? mało masz tematów w Rybniku? Nie masz co w domu robić?
  Nieprawda, że ludzi wolą niskopodłogowym autobusem dojeżdżać dalej. takim czymś to z Żor do Rybnika można jechać, ale nie dalej.
  po pierwsze jest mało miejsca, o bagażu zapomnij, po drugie żeby dojechać 20 km to trzeba czasem prawie godzinę jechać, bo takie coś zatrzymuje się co 3 minuty na każdej wiosce.
  Stwierdzenie, że Żory są fatalnie skomunikowane z innymi miastami to przesada, po prostu szału nie ma, ale bez przesady.
  Co do małych niewygodnych busów to nie do końca tak jest. Do Katowic część kursów odbywa się autobusami i to całkiem niezłymi. Prywaciarz dał radę a PKS nie i czyja to wina?

  2 1
 • ~Arteks 2017-04-25 10:40:48

  @azan3 - nieprawda. Tłumy ludzi dojeżdżają np. niskopodłogowcami z Jaworzna, Knurowa, Czeladzi czy Tarnowskich Gór do Katowic. To odległość podobna jak z Żor do Katowic. Po co się tak wysilasz aby bronić zacofania transportowego Żor? Piszesz, że część kursów do Katowic odbywa się autobusami? Kto ci uwierzy? Drabas dawno temu miał autobusy tak samo jak PKS Cieszyn czy PKS Rybnik. Obecnie 100% ruchu to busiki słabej jakości. Komunikacja dla Żor i Jastrzębia to taka śląska Mołdawia. I choćby z tego powodu, warto wyprowadzić się z Żor do jakiegoś bardziej cywlizowanego miasta.

  1 2
 • ~azan3 2017-04-25 22:16:16

  Po kolei:
  - "Tłumy ludzi dojeżdżają np. niskopodłogowcami z Jaworzna, Knurowa, Czeladzi czy Tarnowskich Gór do Katowic"- kto te tłumy widział? kto ci uwierzy?
  - "Piszesz, że część kursów do Katowic odbywa się autobusami? Kto ci uwierzy?"- Nikt mi nie musi wierzyć, często jeżdżę z Żor do Katowic, widzę, jakie autobusy jeżdżą, nie tylko busy
  -"I choćby z tego powodu, warto wyprowadzić się z Żor do jakiegoś bardziej cywlizowanego miasta. " - nie przekonałeś mnie.
  Dlaczego komentujesz dwa razy ten sam temat? raz na rybnickim , a raz na żorskim portalu? Bez sensu, strata czasu i sił witalnych. Twój pierwszy komentarz to taki na siłę wystękany. Prezentujesz typ, który ponoć zna się na wszystkim, a tak naprawdę na niczym.
  Tyle w temacie

  0 1
 • ~Arteks 2017-04-25 22:42:45

  @azan3 - nawet w świecie wirtualnym można po kliknięciu kilku stron znaleźć informację co jeździ na jakich liniach. Ale ubaw! Właśnie wpisałem sobie Drabas bus w google i wszedłem na grafikę, na pierwszym miejscu pojawiło mi się zdjęcie mijanki busika z Cieszyna do Katowic i... dostawczaka DHL. hehehe Obydwa pojazdy wyglądają prawie tak samo i... zostały stworzone do przewozu paczek. Tylko, że ten jeden został dostosowany do wożenia ludzi.
  Porównaj sobie to na dworcu w Katowicach z nowoczesnymi pociągami lub autobusami typu Solaris czy Man które obsługują linie z TG do Katowic lub Scaniami z Jaworzna. Jeśli uważasz, że dyskusja ze mną to strata czasu to może dla ciebie. Ja mam satysfakcję, że uświadamiam Żorzanom w jakiej dziurze mieszkają. Wśród ludzi działających w branży transportowej lub znających się na transporcie busiki to coś żenującego, coś co prędzej czy później zostanie wytępione w miastach. Każdy Żorzanin prędzej czy później będzie czuł obciach jeżdżąc do Katowic czy Rybnika busikiem. Niektórzy już to czują tylko wolą udawać że jest inaczej. Jak to powiedział Filip Springer? Busy są źródłem upokarzania Polaków - czy jakoś tak. Ma gość całkowitą rację.

  2 0
 • ~azan3 2017-04-25 22:57:57

  Kompromitujesz się tymi bykami ortograficznymi. Taki z ciebie mądrala, a w szkole to chyba prymusem nie byłeś. Stąd te kompleksy? idź już spać, "kakałko" sobie wypij. Zastanów się nad sobą. Znam całe mnóstwo gorszych dziur od Żor, całe multum. A niskopodłogowcem jechałem do Mikołowa prawie godzinę, było niewygodnie. Autem 20 minut, a w dzisiejszych czasach czas to pieniądz. Daj sobie spokój, słownik sobie kup języka polskiego.

  0 1
 • ~Arteks 2017-04-25 23:29:25

  @azan3 - pociąg z Żor do Mikołowa w latach 90. dojeżdżał w 30 minut z przesiadką w Orzeszu! Czyli masz sam przykład jaki macie regres i jak zdziadzialiście. Wcale mnie nie dziwi, że sam się nabijasz z autobusu który trasę z Żor do Mikołowa pokonuje w 60 minut. Mnie też to śmieszy! Ale jak widzisz - władzom twojego grajdołka wcale to nie przeszkadza i nikomu nie przyjdzie do głowy aby podjąć jakieś kroki z wyprostowaniem tej trasy. Tak samo jak to że linia 52 ma tylko 4 kursy w niedzielę. Ktoś mnie o to niedawno pytał z GOP. Ja mu na to - tak to jest jak się ma obciachowego sąsiada... Żory to dziura - widać to po stanie dworca autobusowego czy kolejowego, po marszrutkach do Katowic, po BKM. Nawet podoba mi się że równasz do najgorszych. Co do błędów to mi zarzucasz literówkę, a sam nie wiesz jak napisać kakao? Czy nie lepiej użyć łatwiejszego słowa np. mleczko? ;)

  1 0
 • ~azan3 2017-04-26 23:24:47

  "Co do błędów to mi zarzucasz literówkę, a sam nie wiesz jak napisać kakao? Czy nie lepiej użyć łatwiejszego słowa np. mleczko? ;)" jesteś bardziej zamulony niż Wisła na Żuławach. Napisałem "kakałko" w cudzysłowiu , celowo. Niestety oprócz literówek robisz rażące błędy, ale nie jarzysz , gdzie, bo baran jesteś. Mogę ci udzielić za darmo lekcji polskiego ;)
  "pociąg z Żor do Mikołowa w latach 90. dojeżdżał w 30 minut z przesiadką w Orzeszu! Czyli masz sam przykład jaki macie regres i jak zdziadzialiście" - to już problem PKP, że trasa była nierentowna, przejęli interes prywaciarze, nie ma tu nic do rzeczy, że niby zdziadzialiśmy.
  "Wcale mnie nie dziwi, że sam się nabijasz z autobusu który trasę z Żor do Mikołowa pokonuje w 60 minut. Mnie też to śmieszy" - A sam chwaliłeś niskopodłogowe autobusy, a teraz się naśmiewasz. Coś masz z głową. Już sam fakt, że sam sobie plusy dajesz pod komentarzami daje do myślenia, że powinieneś udać się do specjalisty.
  "Żory to dziura - widać to po stanie dworca autobusowego czy kolejowego, po marszrutkach do Katowic, po BKM. Nawet podoba mi się że równasz do najgorszych" - tu wychodzi twoje chamstwo i egocentryzm. Typowy Polak Katolik, żeby sąsiadowi było gorzej. A tak na marginesie, to nie wiem , co masz do dworca autobusowego, przecież to nie Warszawa, jest odpowiedni na nasze warunki.
  Dzisiaj napij się mleczka na dobranoc, zagryź snickersem ;)

  0 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.