zamknij

Wiadomości

Odbiorą nam prawo odmowy mandatu? Jest kontrowersyjny projekt ustawy

2021-01-09, Autor: bf, źródło: gazeta.pl

Jeżeli ten pomysł zostanie wdrożony w życie, stracimy możliwość odmowy przyjęcia mandatu. W Sejmie pojawił się kontrowersyjny projekt ustawy, złożony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Reklama

Bez prawa nieprzyjęcia mandatu

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, dotyczy on usprawnienia postępowania w sprawach o wykroczenie oraz odciążenie sędziów sądów powszechnych od obowiązków związanych z rozpoznawaniem spraw o wykroczenia, z zachowaniem konstytucyjnej i konwencyjnej gwarancji prawa do sądu w sprawach o wykroczenia.

- Projekt odnosi się do dwóch zasadniczych kwestii: nakładania kar wolnościowych za wykroczenia przez referendarzy sądowych oraz zaskarżania mandatów karnych – dowiadujemy się.

Do tej pory osoba, wobec której np. policjant wypisał mandat – mogła omówić jego przyjęcia. Sprawa trafiała do sądu i to on decydował, czy został on słusznie nałożony.

W projekcie ustawy wykreślono wyrażenie „sprawca wykroczenia może odmówić przyjęcia mandatu karnego”, a zastąpione je formułą:

„Mandat powinien zawierać pouczenie o obowiązku uiszczenia grzywny w terminie 7 dni od daty jej nałożenia tym mandatem oraz o skutkach nieuiszczenia grzywny w terminie. Grzywnę uważa się za nałożoną takim mandatem z chwilą jego odbioru przez ukaranego”

Osoba, która otrzymała karę, może ją jednak zaskarżyć w sądzie. Mówi o tym kolejny punkt znajdujący się w projekcie:

„Funkcjonariusz nakładający grzywnę jest obowiązany wskazać jej wysokość, określić zachowanie stanowiące wykroczenie, czas i miejsce jego popełnienia oraz kwalifikację prawną, a także poinformować sprawcę wykroczenia o prawie, terminie i sposobie wniesienia środka zaskarżenia oraz o treści przepisu”

- Odwołujący się powinien wskazać zaskarżony mandat karny oraz czy zaskarża mandat co do winy, czy co do kary. Odwołanie powinno wskazywać wszystkie znane skarżącemu dowody na poparcie swoich twierdzeń – czytamy.

„To krok w stronę państwa policyjnego”

Pomysł posłów PiS już spotkał się z krytyką środowisk prawniczych:

- Projekt zmian w wykroczeniach jest zły. Moim zdaniem to celowe działanie władzy celem utrudnienia dochodzenia swoich praw w sądzie i to pokłosie demonstracji i porażek władzy/Policji w sądach. Uzasadnienie kuriozalne. Władza wie lepiej jakie emocje są dla nas dobre. Niebywałe – pisze Wojciech Górowski, adwokat i doktor nauk prawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

 - Projekt usuwający możliwość odmowy przyjęcia mandatu to realny krok w stronę państwa policyjnego i politycznego sterowania represjami. Wielka władza w ręce prawnych amatorów, co szczególnie dobitnie pokazał czas pandemii. Wymiar sprawiedliwości ma sprawować sąd, a nie policja! - zauważa dr hab. Mikołaj Małecki, prawnik i autor bloga Dogmaty Karnisty.

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
  • ~izi 2021-01-10
    19:53:42

    9 6

    wyborcy chcieli żeby ich "za mordę wziąć" to rządzący się starają, po co im wolny naród lepiej mieć posłusznych niewolników już rzymianie o tym wiedzieli, że tak najlepiej

  • ~Oscar 2021-01-11
    08:18:53

    4 4

    A poparcie ponad 30%. Gratulacje.

    Zastanawia mnie tylko jedno. Co jeśli nie podpiszę mandatu ponieważ powiem, że np. "jestem niepiśmienny"?

    Czy można egzekwować mandat na którym jest podpisany tylko pan władza?

  • ~Józef Brzozowski 2021-01-11
    11:12:18

    3 1

    @izi posłusznymi niewolnikami będziemy do czasu aż wymusimy zmianę ordynacji wyborczej z proporcjonalnej na większościową . Z odpowiedzialnością mandatem za swe działania jako przedstawiciele, przed wyborcami w okręgu.

  • ~izi 2021-01-11
    12:58:12

    3 5

    ~Józef Brzozowski
    co do ordynacji, można by dyskutować o szczegółach, ale generalnie się zgadzam, a ponieważ dużym partiom nie zależy na tym (wiadomo dlaczego), a ludzie generalnie nie rozumieją o co chodzi, rządzący będą powolutku "gotowali żabę" i odbierali wolności - zresztą patrząc na historię to nic nowego, wystarczy poczytać o doktrynach politycznych,

    "nowy system, utrwalanie się go, rewolucja bo lud się wkurwił i od nowa nowy system" itd.

    PS dodajmy jeszcze samorządowe zabetonowane powiatowe elity, gdzie prezydent trzyma się stołka jak może, a urzędnicy za nim bo co będzie jak zmieni się "układ" - jeszcze "nie daj borze" do normalnej gospodarki trzeba by pójść pracować

  • ~izi 2021-01-11
    13:00:11

    3 3

    ~izi
    ... o Boże co ja piszę - oczywiście "nie daj Boże" przez "ż"

  • ~Józef Brzozowski 2021-01-11
    13:59:45

    3 3

    @izi prezydent miasta w tej naszej ćwierćdemokracji jest jedynym demokratycznym przedstawicielem wyborców. Mieszkańcy – co bardzo ważne – mogą go w trakcie kadencji odwołać. Decyzja zależy od świadomości i woli mieszkańców.

    Pozostali mandatariusze od prezydenta RP, posłów, aż do radnych, są jeszcze w mrokach średniowiecza. W moim przekonaniu nie są oni przedstawicielami wyborców, lecz centrali partyjnej, a czasem też różnej maści lobbystów. Uchwalają ustawy nie takie jakich społeczeństwo oczekuje, ale takie na jakie jest zapotrzebowanie „mocy wyższych”. W tym wypadku, wyraźnie widać że władze RP idą z zachodu na wschód. Ja czuję się Europejczykiem, nie chcę mieć władz bizantyjskich.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pójdziesz na wybory samorządowe?



Oddanych głosów: 44