zamknij

Wiadomości

Odpady na nielegalnym składowisku są toksyczne! Właściciele zostali aresztowani

2019-04-01, Autor: maj

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach potwierdza: osoby odpowiedzialne za nielegalne składowisko przy ul. Sosnowej zostały tymczasowo aresztowane. Potwierdziły się również najgorsze obawy mieszkańców - według opinii biegłego substancje mogą emitować toksyczne opary i zagrażają zdrowiu a nawet życiu żorzan!

Reklama

Dziś rano Joanna Smorczewska z Prokuratury Okręgowej w Gliwicach ujawniła wiele informacji na temat śledztwa w sprawie nielegalnego składowiska w Żorach. Prokuratura potwierdziła, że osoby odpowiedzialne za powstanie składowiska zostały aresztowane.

- W styczniu 2019 roku podejrzany Krzysztof M. wszedł w porozumienie ze Zdzisławem O., który zgodził się udostępnić posesję położoną w Żorach przy ul. Sosnowej. Obaj podejrzani ustnie uzgodnili, iż w zamian za miesięczną opłatę K. M. będzie parkował naczepy zawierające odpady chemiczne na posesji w Żorach. Mężczyznom przedstawiono zarzuty popełniania przestępstw z art. 183 § 1 kk i art. 165 § 1 pkt 5 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 12 k.k. Podejrzani zostali tymczasowo aresztowani - relacjonuje rzecznik.

Przeczytaj więcej: 500-600 ton nieznanej substancji w Żorach. To nielegalne składowisko?

Do czasu ujawnienia przez policję nielegalnego składowiska odpadów, mężczyźni zaparkowali w Żorach łącznie 14 naczep zawierających odpady płynne.

- Przeprowadzone w miejscu nielegalnego składowania odpadów oględziny pozwoliły na ustalenie, iż na posesji w Żorach znajduje się 14 naczep, a na każdej z ich znajdowała się duża ilość pojemników w postaci mauzerów oraz beczek. Naczepy były załadowane całkowicie, można zatem przyjąć, iż łączna ilość pojemników to co najmniej około 50 sztuk, co daje łączną sumę co najmniej około 700 pojemników (w przypadku pojemników o mniejszej pojemności nawet więcej) - poinformowała rzecznik.

Prokuratura zobowiązała władze miasta Żory do zutylizowania substancji znajdujących się na terenie składowiska, jednak na terenie nie zostały podjęte jeszcze żadne działania. Co gorsza, silnie trujące substancje nadal wyciekają ze zbiorników i są wchłaniane przez glebę.

- Otrzymaliśmy kolejne wezwanie na miejsce zdarzenia od śledczych. Po rozpoznaniu terenu stwierdziliśmy kolejny wyciek substancji. Nasze działania polegały na sorbcji płynów - powiedział nam Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Żorach, Krzysztof Kuś.

Przeczytaj więcej: Nielegalne składowisko w Żorach. Kto usunie odpady?

Przypomnijmy, że substancje znajdujące się w pojemnikach są silnie trujące i zagrażają zdrowiu a nawet życiu mieszkańców!

- Jak wynika z opinii biegłego z zakresu ochrony środowiska, nielegalnie składowane odpady są odpadami niebezpiecznymi, są to substancje chemiczne, które muszą być przechowywane w zamkniętych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach o podłożu betonowym, z dala od skupisk ludzkich, ze względu na możliwość emisji toksycznych oparów do atmosfery - czytamy w oficjalnym komunikacie prokuratury.

Do sprawy będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 42 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~jasnypieron 2019-04-01 13:55:37

  "Prokuratura zobowiązała władze miasta Żory do zutylizowania substancji znajdujących się na terenie składowiska..." czy ktoś mi wyjaśni czemu to władze zostały zobowiązane, a nie ci bandyci??

  45 1
 • ~gestskoczka 2019-04-01 16:09:13

  @jasnypieron, ci „bandyci” jak ich określasz nie mogą zutylizować tych substancji bo siedzą. Piszę „bandyci” w cudzysłowie, bo przed osądzeniem tak nie można ich nazywać. Mam nadzieję, że konta i majątki tych dwóch panów są również zaaresztowane. Taka utylizacja sporo kosztuje, myślę, że ich konta i majątki wystarczą tak, by nie trzeba było dokładać z pieniędzy publicznych.

  Nikomu nie życzę więzienia, ale za świadome narażanie zdrowia i życia mieszkańców Żor i Rudziczki kara powinna być wysoka, by inni mocno się zastanowili zanim się zdecydują na takie skur…

  Może by tak, przy okazji rozliczania za utylizację zabrać czołg (po cenie złomu) na stare miejsce wrócić nie może, ale z pewnością znalazłoby się godne miejsce.

  32 2
 • ~aponeo 2019-04-01 17:06:09

  @gestskoczka
  "Konta i majątki" powiadasz...
  1. https://www.facebook.com/tuzory/videos/267536097509173/ Czas na suwaku od " -28:30 " do "-27:30"
  2. https://www.dlugi.info/dlugi-nip/6510002343
  Najdziwniejsze, że Skarbówka nie może wyegzekwować od "właściciela terenu" zapłaty kary. Jakby firma zwykłego Kowalskiego zalegała z zapłatą np VATu to by go zlicytowali żeby to odzyskać... Tak coś myślę, że za tą utylizację zapłacimy wszyscy z naszych kieszeni...

  25 0
 • ~Arteks 2019-04-01 18:36:14

  Dzisiaj w TVN mówili, że okoliczni mieszkańcy mają już z powodu tego różnego rodzaju dolegliwości łącznie z drgawkami. Więc toksyczność tego składowiska musi być ogromna. Natomiast więzienie dla sprawców w tym momencie może być dla nich wybawieniem. Nie muszą martwić się tymi chemikaliami - inni za nich się tym zajmą.

  18 10
 • ~jasnypieron 2019-04-02 08:21:27

  gestskoczka czyli jak ci bandyci oklepią twarz, skopią resztę ciała, to dalej nie można ich nazywać bandytami? No brawo...
  a to że siedzą teraz wcale nie oznacza, że trzeba było czekać do momentu...aż będę siedzieć (i wtedy są zwolnieni od naprawy zła), no chyba, ze o to właśnie chodziło?

  8 1
 • ~gestskoczka 2019-04-02 09:08:42

  Nie zrozumiałeś @jasnypieron tego co napisałem i zarzucasz mi indolencje. W prawie polskim (i nie tylko polskim) nie można kogoś publicznie nazwać mordercą, złodziejem bez prawomocnego wyroku sądu.

  Ja nie mam zamiaru bronić tych, co działają na szkodę innych. Zgadzam się z Tobą że reakcja na skargi mieszkańców powinna być szybsza i skuteczniejsza zarówno w UM jak i w prokuraturze.

  @aponeo, to co piszesz o bezradności skarbówki w stosunku do tych, co stać ich na dobrych – płatnych najmimordów, lub na wynajęcie płatnych zbirów, a bezwzględności skarbówki w stosunku do przeciętnego mieszkańca, to niestety gangrena tocząca społeczeństwo nie tylko w Polsce.

  9 3
 • ~jasnypieron 2019-04-02 09:35:59

  gestskoczka...czyli ty leżysz połamany, poobijany w szpitalu (lub na cmentarzu) i dalej uważasz, że to nie bandyci wyrządzili zło...to pytam cię kto???
  " kodeks karny nie posługuje się nigdzie terminem "bandyta", a wolność prasy pozwala dziennikarzom pisać co chcą. Z tego względu Sąd w orzeczeniu nie nazwie skazanego bandytą...."

  7 1
 • ~gestskoczka 2019-04-03 08:16:25

  @jasnypieron, rozumiem Twoje rozgoryczenie, ale łacińską sentencję – nie tylko w Polsce – można strawestować na: „durne lex, sed lex”

  Załóżmy, pobiło i skopało kilku młodych kogoś znanego i szanowanego na osiedlu lub w niedużej miejscowości, gdzie większość ludzi się rozpoznaje. Ledwo przeżył, ale rozpoznał sprawców i zgłosił na policję. Załóżmy że to była dość głośna afera, i rodzina lub znajomi opublikowaliby zdjęcia i nazwiska tych bandytów ku ostrzeżeniu innych mieszkańców. To ci bandyci, nie mając prawomocnego wyroku mogą tych co ujawnili ich mordy, zaskarżyć w sądzie. A po prawomocnym wyroku, prawdopodobnie też. A jak wśród tych bandytów byłby synalek jakiegoś „wpływowego” to proces mógłby być utajniony. I CO IM ZROBISZ?

  3 2
 • ~jasnypieron 2019-04-03 10:22:59

  gestskoczka taki aponeo podając linki( kiedyś redakcja usuwała komentarz za takie coś) pośrednio wymienił sprawcę(już lepiej? czy jeszcze nie po europejsku) z imienia i nazwiska, przy okazji można zapoznać się z innymi dłużnikami też z imienia i nazwiska

  7 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?Oddanych głosów: 1468