zamknij

Wiadomości

Oświetlenie w Żorach zasłużyło na nagrody

2020-02-12, Autor: red. materiały prasowe

Podczas organizowanych w Warszawie 28. Międzynarodowych Targów Sprzętu Oświetleniowego „Targi Światło 2020” przyznane zostały nagrody za najlepsze inwestycje oświetleniowe minionego roku w Polsce. Wśród laureatów znalazły się Żory.

Reklama

Organizatorem konkursu był Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego. W trakcie uroczystej gali, która odbyła się 5 lutego w Warszawie nagrodzono najlepsze inwestycje oświetleniowe, służące podniesieniu bezpieczeństwa ruchu drogowego i bezpieczeństwa mieszkańców, celom społecznym i komercyjnym, jak również podniesieniu atrakcyjności turystycznej obiektów. 

Konkurs miał również na celu promowanie i propagowanie aktywności inwestycyjnej w zakresie oświetlenia zarówno w dużych jak i w małych społecznościach lokalnych.

Komisja konkursu na „Najlepiej oświetloną gminę i miasto 2019 roku” oraz „Najlepszą inwestycję oświetleniową 2019 roku” doceniła inwestycje poczynione w ostatnim czasie w Żorach.

Jurorzy przyznali miastu Nagrodę Specjalną za oświetlenie Centrum Przesiadkowego i terenu wokół obiektu w ramach projektu „Mobilni Żorzanie – systemowe rozwiązania w zakresie mobilności miejskiej”.

- Oświetlenie w tej inwestycji stanowi integralną część architektury. Jest to najlepszy przykład, jak oświetlenie może kreować przestrzeń architektoniczną i stanowić jej istotę – uzasadnili swój wybór członkowie komisji konkursowej.

Ponadto nasze miasto zostało dostrzeżone także w kategorii „Oświetlenie dróg i terenów publicznych”, zdobywając w niej wyróżnienie. Przyznano je za szereg inwestycji takich jak: modernizacja oświetlenia przy ul. Okrężnej oraz DK81 w ramach projektu „Efektywne oświetlenie – poprawa efektywności energetycznej oświetlenia zewnętrznego w Żorach.”, oświetlenie toru rolkowego oraz boiska do gry w bule w Parku Cegielnia, a także oświetlenie drogi rowerowej wzdłuż al. Jana Pawła II.

- Wszystkie nagrodzone przedsięwzięcia zostały zrealizowane w naszym mieście w ostatnich dwóch latach. Inwestycje związane z nowoczesnych oświetleniem są dla władz Żor bardzo ważne, przede wszystkim dlatego, że pozwalają poprawić bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Równie istotne jest to, że dzięki nim Żory stają się bardziej energooszczędne i ekologiczne - podkreśla Monika Niemczyk, Kierownik Zespołu Zarządzania Energią Urzędu Miasta Żory, która w imieniu władz miasta odebrała nagrodę.

A jak Wy uważacie? Czy inwestycje związane z nowoczesnym oświetleniem spełniają Wasze oczekiwania?

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (4):
 • ~Adalbert 2020-02-12 11:56:48

  Przeczytałem tytuł i myślałem, że to żart. Nagroda za postawienie lub wymianę kilku lamp? Fajnie, niech się bawią, ale żeby od razu tym się chwalić.

  17 7
 • ~gestskoczka 2020-02-12 12:21:26

  Lobbyści wręczają nagrody.

  Z jednej strony, spacerując wieczorem dookoła osiedla ul. Okrężną, al. Armii Krajowej, widzę że oświetlenie bardzo się poprawiło. Z drugiej zaś, widać jeszcze ciemnie miejsca, ale w sumie to oświetlenie jest coraz lepsze. Ciemne miejsca – narzekać każdy może, ale nie chcę być gołosłownym. Wspomniany w artykule Park Cegielnia, oświetlenie znacznie się polepszyło. Ale idąc od ul. Dąbrowskiego, schody są oświetlone częściowo. Wieczorem trzeba n niektórych miejscach tych schodów schodzić uważnie, bo czarne schody zlewają się z ciemnością i można wylądować jak szybowiec: nosem w dół.

  Mam pewną wątpliwość odnośnie organizatora konkursu. Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego jest członkiem organizacji Lighting Europe z siedzibą w Brukseli. Celem Związku i rodzajem działalności jest między innymi: wspieranie rozwoju firm członkowskich, monitorowanie działań legislacyjnych i administracyjnych związanych z rynkiem oświetleniowym i prowadzeniem działalności gospodarczej, doprowadzanie do wiążących interpretacji przepisów prawnych oraz interweniowanie w instytucjach państwowych, samorządowych i gospodarczych.

  Moim zdaniem ten Związek działający w interesie i na korzyść firm oświetleniowych to lobbyści.

  W artykule pisze: „Jurorzy przyznali miastu Nagrodę Specjalną za oświetlenie Centrum Przesiadkowego i terenu wokół obiektu” Można wiedzieć co to za nagroda? Czy błędnie się domyślam że to dyplom w ładnej oprawie i lampka wina?

  11 8
 • ~agel 2020-02-12 22:50:38

  Rewelacyjna wiadomosc. Spać nie mogę z wrażenia.

  13 3
 • ~martin 2020-02-14 08:01:10

  Mam taką propozycję do Redakcji: może ktoś z Państwa wstałby przed wschodem słońca i przejechał się żorskimi ulicami. Przykład z dnia dzisiejszego: godzina 6 :30, ul. Wodzisławska na odcinku od Tesco do ronda francuskiego, egipskie ciemności.To samo na ul. Dworcowej i Mikołowskiej. Droga mokra, mżawka, spory ruch samochodów, ludzie ubrani na ciemno i co parędziesiąt metrów przejście dla pieszych. Dostrzec pieszego w tych warunkach graniczy z cudem. Oczywiście, gdy dojdzie do wypadku winny będzie kierowca. Wszystko dlatego, że oświetlenie jest wyłączane o wiele za wcześniej, a sytuacja ta trwa już ładnych kilka lat. Gdy jest bezchmurne niebo, to przynajmniej ledwo, ale świta, jednak gdy jest pochmurno, to jest jak w środku nocy. Tak trudno zamontować czujniki zmierzchowe, zamiast sterowania czasowego (do tego ze źle ustawionym zegarem)? Ciekawe, czy uda się Państwu rozwiązać problem, bo do tej pory nikomu się to nie udało. Pozdrawiam.

  12 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów?
Oddanych głosów: 218