zamknij

Wiadomości

Pałacyk w Baranowicach bez dofinansowania. Czy miasto samo zainwestuje w jego modernizację?

2017-10-12, Autor: wk

To niewesoła wiadomość dla mieszkańców Żor, a zwłaszcza Baranowic. Tamtejszy pałacyk póki co nie otrzyma zastrzyku finansowego z unijnych środków. Nad uwzględnieniem realizacji inwestycji z miejskich środków zastanawiają się radni.

Reklama

Projekt renowacji Zespołu Parkowo-Pałacowego w Żorach zakładający przeprowadzenie prac remontowo-konserwatorskich, a także zagospodarowanie przyległego otoczenia i parku na cele działań artystycznych miasto w lipcu ubiegłego roku zgłosiło do naboru do Kontraktu Terytorialnego. We wrześniu Zarząd Województwa wydał uchwałę w sprawie przyjęcia listy najistotniejszych przedsięwzięć z zakresu kultury rekomendowanych do ujęcia w Kontrakcie Terytorialnym dla województwa śląskiego. Szczęśliwie projekt w dalszym etapie weryfikacji zyskał poparcie i znalazł się na liście projektów rekomendowanych do realizacji przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wiosną magistrat opracował i złożył wniosek o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.  – Niestety projekt nie dostał dofinansowania i znalazł się na liście rezerwowej. Wiemy, co to oznacza. To kolejne lata oczekiwania i liczenia na to, że zdarzy się cud. Byliśmy pewni, że uda się pozyskać dofinansowanie w tym roku. Niestety przegraliśmy z, zdaniem komisji konkursowej, dużo ważniejszymi inwestycjami – przyznaje z rozczarowaniem Krzysztof Mentlik. Radny dodaje, że może warto, by miasto podjęło ryzyko i rozpoczęło modernizację z własnych środków. – To apel do prezydenta i radnych, by podjąć ten trud i decyzję. Mamy takie jedno miejsce w Żorach, taką perełkę, do której ludzie często przyjeżdżają, mimo że jest w opłakanym stanie – dodaje.

Modernizacja pałacyku wraz z przylegającym do niego terenem jest szacowana na kwotę 20 mln złotych. XVIII-wieczny obiekt wpisany jest na listę zabytków województwa śląskiego, a jego udokumentowane początki sięgają XVII wieku. Budynek długo nie był użytkowany, a poprzedni właściciele nie przeprowadzali w nim żadnych remontów. Dopóki działała tam szkoła, pałac utrzymywany był w stosunkowo dobrej formie. Natomiast w latach 90. szkołę przeniesiono do nowej siedziby, a pałac sprzedano prywatnym inwestorom. Miasto odzyskało niszczejący budynek w roku 2008. Wtedy gmina zapłaciła za cały kompleks 1,3 miliona złotych. – W sumie zapłaciliśmy tyle za park, bo wartość pałacu była zerowa. Od tego czasu ZBM prowadził bieżące prace, a około 200 tysięcy złotych kosztował nas projekt modernizacji, innych wydatków nie mieliśmy – mówi Waldemar Socha, prezydent Żor.

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
  • ~mała mi 2017-10-12
    11:41:26

    24 1

    No bardzo niewesoła wiadomość. A własne środki to kolejny kredyt? Panie Mentlik - jak pan lubi ryzyko, to proszę wziąć kredy na własne nazwisko.

  • ~Bartosz Banaś 2017-10-12
    13:37:11

    24 3

    Dlaczego nikt nie porusza tematu pomników przyrody w parku? Kilkusetletnie dęby są wyniszczane przez korniki oraz łamią się pod własnym ciężarem. Wystarczą proste zabiegi pielęgnacyjne by zachować dobytek pokoleń. Ale wiadomo... Nie będzie pomników przyrody to będzie można teren zaorać i wybudować pole golfowe albo mieszkania deweloperskie...

  • ~Monia Miko 2017-10-12
    18:01:55

    16 5

    Dla ludzi z Baranowic to jest sprawa priorytetowa, przy wyborach powinniśmy dobrze pomyśleć na kogo głosować.

  • ~Arteks 2017-10-12
    21:50:54

    10 20

    Żory są niezwykle ubogim miastem jeśli chodzi o architekturę i zabytki. W zasadzie kościół farny, dworzec pruski i ten dworek to trzy obiekty które mogłyby jakoś reprezentować historycznie miasto. Bo miejskiej zabudowy historycznej u was nie ma. Nie ma też obiektów industrialnych. Niestety z tych trzech tylko kościół jest w dobrym stanie. Zauważcie że władze miasta przejęły dworek w 2008 roku i zamiast poddać go remontowi to pozwoliły na jego powolną destrukcję. Jednocześnie dla władz miasta ważniejsze były: kiczowate miasteczko westernowe, sarkofag przy Wiślance czy karuzela. Gdzie tu jakakolwiek logika i dbałość o historię swojego miasta? Gdzie jakieś priorytety? 9 lat zwyczajnie przespano. A chyba każdy się zgodzi, że niezamieszkany budynek bez ogrzewania po prostu niszczeje z każdym miesiącem w szybkim tempie. O wiele łatwiej i taniej byłoby go wyremontować w 2008-2009 roku niż teraz - stopień zniszczenia był na pewno mniejszy, materiały budowlane były tanie, usługi budowlane kosztowały znacznie mniej niż obecnie. 9 lat nie wystarczyło nawet aby zrobić jakiś porządny masterplan obiektu co w nim mogłoby się znaleźć. Dla przykładu Rybnik przejął kompleks Szpitala Juliusz w czerwcu 2016 roku. Jest już cała dokumentacja i koncept co powstanie w obiekcie oraz poszczególnych etapów przekształcania ogromnego gmachu do nowych funkcji. Wkrótce rusza przetarg na pierwszy etap - powstanie tam pierwsze w regionie Centrum Wsparcia Rodziny. Już w przyszłym roku zostanie przywrócona funkcjonalność pierwszego obiektu.

  • ~luxveritatis 2017-10-13
    06:59:19

    16 1

    Reklama







    "Nie ma willi w Niewiadomiu, w której mieszkał dyrektor kopalni „Beatensglück”. W ostatnim czasie nie pozostał kamień na kamieniu po Florianshof w dzielnicy Zamysłów. Podobny los nadszedł dla dworku przy ul. Dworek tuż przy Plazie. Wczoraj tuż po godzinie 12.00 rozpoczęła się rozbiórka 100-latniego budynku. Robotnicy rozpoczęli niszczyć jeden z narożników." ach ten cudowny Rybnik.........

  • ~luxveritatis 2017-10-13
    07:03:02

    11 1

    Jeszcze jedna sprawa Panie z Rybnika. Niedawno krytykowałeś Żory, że nie stać je na wybudowanie tężni solankowej, bo kosztorys inwestorski niedoszacowany. Taka sama sytuacja teraz w rybniku. Twój komentarz to żadna krytyka tylko pochwała, że ceny w budownictwie wracają do normy. (tutaj się z tobą zgodzę, że ceny w budownictwie nareszcie są realne) ale gdzie twój słynny obiektywizm?

  • ~Joanna Wikłacz 2017-10-13
    08:27:27

    15 0

    Żory nie są "niezwykle ubogim miastem jeśli chodzi o architekturę i zabytki". Żory to nie "tylko" kościół farny, dworzec i pałacyk w Baranowicach.
    To także zachowany stary układ urbanistyczny, to fragmenty średniowiecznych murów obronnych, kamieniczki z ul. Murarskiej, willa Haeringa, krzyże kamienne, "Kościółek", budynek synagogi, budynek szkoły muzycznej, kamienica z kolumnami, cmentarz żydowski, obiekt garnizonowy przy ul . Męczenników Oświęcimskich i jeszcze kilka innych obiektów. Jak na tak małe miasto jakim były Żory przed napływem ludzi związanym z rozwojem górnictwa to wcale nie tak mało.
    Odrębną kwestią pozostaje stan techniczny niektórych obiektów i ich niewykorzystany potencjał.

  • ~mała mi 2017-10-13
    09:22:59

    12 0

    Arteks polecam lekturę:

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Wiki_Lubi_Zabytki/%C5%9Bl%C4%85skie/%C5%BBory

  • ~Arteks 2017-10-13
    11:33:02

    3 16

    @luxveritatis - ale co ty chcesz porównywać? Dwa małe obiekty które należały do osób prywatnych i nigdy nie były wpisane nawet na listę zabytków z Żorami gdzie budynków historycznych prawie nie ma? Jestem pewien, że gdyby należały do miasta - zostałyby nie tylko uratowane ale też na nowo zagospodarowane. Bo u nas w Rybniku nie można władzom miasta zarzucić jakiegoś zaniedbania wobec należących do miasta obiektów - wszystko co jest przejmowane ma jakiś konspekt i powoli jest remontowane. Rybnik słynie z paru bardzo udanych rewitalizacji, a Żory z ani jednej. Odlewnia żeliwa w ruinie, dworzec w ruinie, pałacyk w Baranowicach w ruinie, kopalnia ZMP w ruinie... A jeśli u was zabytkowych obiektów jest tak mało - władze miasta powinny na nie "chuchać i dmuchać". A ty zamiast uznać winę Żor i bić na alarm w przypadku zabitych dechami czy zamurowanych cegłami - obiektów bijesz we mnie i w Rybnik. Jak u was ma być lepiej, jak was pobudzać do jakiegoś działania? Macie bardzo prymitywną świadomość swojego patriotyzmu nastawionego na atakowanie innych, zamiast na jakieś zmiany w swoim grajdołku. @Joanna - ale układ urbanistyczny to tylko pojęcie, które wam wmówiono jako jakąś wartość. Sama się przejdź po pustej żorskiej starówce i oceń co tam jest wartościowego - kostka bauma? Bezstylowe kamieniczki odbudowane w czasach PRL? A synagoga przekształcona w jakieś kino która zatraciła już dawno swoje cechy świątyni?

  • ~Arteks 2017-10-13
    11:40:53

    4 14

    @luxveritatis - porównanie z tężniami ci też nie wyszło bo w Żorach po prostu brakło w budżecie pieniędzy na tę jedyną(!) poza przedszkolem inwestycję w tym roku. A Rybnik realizuje multum różnych inwestycji na które nie zabrakło kasy (w tym słynna droga). W przypadku Rybnika można było uznać ofertę wykonawcy i dołożyć mu ten 1 milion ale... miasto woli ogłosić kolejny przetarg licząc na to, że znajdzie się więcej niż jeden oferent. U was tężnia to widzimisię waszego włodarza który sobie wmówił, że jest ona niezbędna dla waszego bardzo biednego miasta, a u nas jest to pomysł obywateli miasta - warto dodać, bogatego miasta. :)

  • ~piszczel 2017-10-13
    18:51:16

    8 5

    A może po prostu ekipa pana Sochy nie ma świadomości wartości jakichś starych budynków i dlatego one niszczeją? Może jakiś historyk trochę by ich poduczył? W końcu stary szpital też pozwolili zburzyć aby przez lata nic tam nie było. Im trzeba pokazać nie żółtą ale czerwoną kartkę w wyborach bo oni nie tylko doprowadzili finanse do ruiny ale jeszcze nie potrafią odpowiednio wybierać zadań do realizacji. Po co dawać zarobić komuś budując tężnię skoro można dołożyć i wreszcie wyremontować tę ruinę, która od lat straszy, a mogłaby być perełką. @Bartosz Banaś podobno jeśli człowiek nie wtrąca się do przyrody to ona potrafi pozytywnie zaskoczyć. Przewrócone drzewo może być siedliskiem różnych ciekawych grzybów, owadów, a nawet małych zwierzątek. Nasłuchałeś się ministra Szyszki czy co?

  • ~Joanna Wikłacz 2017-10-13
    21:23:03

    19 0

    Arteks - układ urbanistyczny dla mnie jako osoby, która ma wykształcenie związane z architekturą i budownictwem ma dla mnie wartość. Dlatego ciekawi mnie m.in. Chochołów, katowicki Nikoszowiec, Paryż, Barcelona, a także Żory. Właśnie ze względu na zachowany/zastosowany układ urbanistyczny. Żorska starówka podczas II wojny światowej została prawie doszczętnie zrujnowana, a mimo to ja odnajduję w tym mieście wiele wartościowych obiektów. Mała mi podała w tej dyskusji link do spisu obiektów, które wpisane są na listę zabytków. Jeśli ją prześledzisz to zauważysz, że nie ogranicza się tylko i wyłącznie do kilku pozycji. Spis jest znacznie szerszy. To, że niektóre budynki lata świetności mają już za sobą i wymagają otoczenia ich opieką wcale nie umniejsza ich wartości historycznej.
    Nie bardzo widzę wartość w prowadzeniu dyskusji na poziomie" wy-my". "My to mamy świetnie, a wy do niczego". Przypomina mi to troszkę dzieci w piaskownicy, które przechwalają się, że ich tata jest najsilniejszy, a ich zabawki najładniejsze, a racja to moja jest najmojsza. Nie wiem jaką przyjemność odnajdujesz w zastosowaniu retoryki, że w Rybniku jet sielsko i anielsko , a my - mieszkańcy Żor to wszystko mamy be (by nie powiedzieć dosadnie, że do du...y). Konstruktywna krytyka przez zdroworozsądkowego człowieka jest mile widziana, ale krytykanctwo podszyte złośliwością i wywyższaniem się zaniża poziom merytorycznej dyskusji.

  • ~pav 2017-10-14
    10:04:19

    11 1

    Jak sie czlowiek nie ma czym pochwalic i ma z tego powodu kompleksy to sie chwali tym na co i tak nie ma wplywu (np ze jest z " bogatego miasta") zeby sie jakos dowartosciowac. A najsmieszniejsze, ze wciska ten sam kit za kazdym razem i robi z siebie blazna

  • ~Arteks 2017-10-15
    20:54:07

    1 9

    @Joanna - podałaś przykłady niefortunne. Bo w przypadku chociażby takiego Nikiszowca to tam cenny jest nie tylko układ ale architektura obiektów. W Żorach tego nie ma, co też sama (jako znawca) potwierdzasz gdyż Żory zawsze należały do miasteczek biednych, a cała zabudowa przedwojenna uległa spaleniu. Obiekty odbudowano wyjątkowo nieciekawie i niefortunnie. Już chyba ładniej by było jakby zbudowano Żory w formie soc-realizmu. A tu nie ma żadnej piaskownicy. Ja zwróciłem tylko uwagę na to, że Żory są bardzo biednym architektonicznie miastem co bardzo kontrastuje z bardzo bogatym architektonicznie Śląskiem. Miasto przez to żadnego pasjonata architektury nie zachwyci, ale przynajmniej mogłoby się postarać w przypadku dworca i tego dworka w Baranowicach - przejętego 9 lat temu aby je doprowadzić do porządnego stanu! @pav - to ty przywożąc gościa z twojej Wielkiej Brytanii, nie miałbyś się czym pochwalić w Żorach... Ja wręcz przeciwnie. :P A już dworka w Baranowicach nie pokazałbyś nikomu nawet nocą. ;)

  • ~pav 2017-10-15
    21:33:33

    7 0

    @Arteks

    Hahaahah. Tak do Rybnika bym ich zabral. To zes sie rozpedzil. Takich miast jak Rybnik czy Zory to tu sa na peczki i to z duzo bogtsza historia czy architektura i raczej wrazenia bys na Brytyjczykach nie zrobil Twoim Rybnikiem.

    Wciaz nie rozumiem po co wogole sie w dyskusje z toba wdaje. Moze przynajmniej dam ci troche radosci jak klepiesz w klawaiture na Twoim mega rybnickim blokowisku doskonale skomunikowanym ze wspanialym miastem


    A dworek w Baranowicach bym zburzyl bo szkoda na to kasy. Podobnie jak mlyn



    .

  • ~jasnypieron 2017-10-16
    10:05:46

    3 0

    arteks każda próba merytorycznej dyskusji z tobą jednoznacznie przypomina zabawę z dawnych czasów kiedy jeden z grających musiał odpowiadać:"pomidor"....ciebie nie przekona żaden argument, bo ty zawsze powiesz: pomidor...przy czym twoim "pomidorem" jest albo zrównowazony transport, albo nagonka na Żory

  • ~Joanna Wikłacz 2017-10-16
    12:30:24

    6 0

    Arteks- piszesz, że Żory "to niezwykle ubogie miasto jeśli chodzi o architekturę i zabytki" reprezentowane Twoim zdaniem tylko przez trzy obiekty. Dostajesz na to całą listę innych zabytkowych obiektów.
    Piszesz, że "układ urbanistyczny to tylko pojęcie, które wmówiono (nam - mieszkańcom Żor) jako jakąś wartość", po czym w innej swojej wypowiedzi uznajesz, że "ceny jest (...) układ".
    Piszesz też, że jakoby twierdzę że w Żorach nie ma cennej architektury (cyt. "(...) w Żorach tego nie ma, co też sama potwierdzasz" - co jest absolutnie niezgodne z tym o czym pisałam.

    Dla mnie to nie ma sensu. Bicie piany dla samego bicia piany.
    Bez sensu. Lubię merytoryczne, prowadzone na poziomie dyskusje, z poszanowaniem odmienności poglądów interlokutorów i z zachowaniem przynajmniej podstawowych zasad dobrego wychowania, z życzliwością i zdroworozsądkowym podejściem .
    Tu widzę tylko zacietrzewienie, małostkowość, złośliwość, pogardę i agresję słowną.
    Szkoda.

  • ~ 2017-10-16
    19:53:40

    6 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Arteks 2017-10-17
    11:48:33

    1 4

    @Joanna - masz rację, nie warto bić piany odnośnie żorskiej architektonicznej nudy. Żeby doświadczyć architektury - wcale nie trzeba wyjeżdżać z Żor daleko. W każdym innym śląskim mieście (a nawet niektórych wsiach) można znaleźć multum perełek z każdej dziedziny i stylu. Jeśli lubisz merytoryczne dyskusje to czemu nigdy nie uczestniczyłaś w dyskusjach nad stanem żorskich obiektów? Ciekawe... Czyżby kolejna osoba która pojawia się tylko aby kierować dyskusje na boczne tory? Ale czy da się jeszcze tak długo chować pod dywan żorską biedę i żorskie problemy finansowe które wyłażą na każdym kroku? @jasnypieron - ja piszę prawdę tak jak jest - czarno na białym. Jedyną osobą która w tej dyskusji wspomniała o transporcie jesteś ty. Po co frustracje związane ze stanem swojego miasta chcesz przelewać na innych? Nie lepiej zmienić władzę która przez 9 lat nie poradziła sobie ze zwykłym dworkiem kiedy inne śląskie miasta przerabiają całe kopalnie w nowe obiekty?!

  • ~azan3 2017-10-18
    18:40:06

    1 1

    Arteksie , najlepiej będzie dla wszystkich i dla ciebie, żeby się stosować do rady w cytacie: poniżej i wszyscy będą szczęśliwi:
    "Każdy niech mieszka tam gdzie mu się podoba - ale niech się dostosuje do warunków. Jeśli ktoś lubi wioskę - to niech nie hejtuje miasta i niech się zaangażuje w życie swojej wioski."
    Zgadnij czyj to cytat. To co ty wyrabiasz , to jest chore i patologia. Zastanawia mnie, co ty sie tak Żorami interesujesz? Nie masz innych problemów? przecież te twoje wypociny nic nie wnoszą, nie osiągnąłeś sukcesu, a tylko każdy cię dojeżdża. odpowiedz mi na pytanie: po co?
    A wracając do meritum, to uważam, że na baranowicki pałacyk może być za późno. Poza tym nie dziwię się, ze nie dostał dofinansowania. Nie jest jakimś wyjątkowo pięknym obiektem, a na przykład w okolicach Raciborza są ruiny piękniejszych pałacyków, które są kompletnie zapomniane, a miałyby szansę na drugie życie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś szczęsliwy w Żorach?




Oddanych głosów: 1066