zamknij

Biznes

Pawilon Ognia: zielone światło dla budzącej emocje inwestycji

2013-03-26, Autor: mk
Pawilon wystawienniczo - promocyjny, którego budowa utknęła w martwym punkcie, to dla wielu mieszkańców symbol niegospodarności władz miasta. Ten budzący emocje obiekt dostał jednak szansę przekucia porażki inwestycyjnej w sukces miasta. Teraz z ciekawością będziemy wyglądać jego otwarcia.

Reklama

Przypomnijmy, że budowa pawilonu ruszyła w 2010 roku i początkowo jej koszt miał wynosić niespełna 1 milion złotych. Inwestycją zajęła się miejska spółka Nowe Miasto, szybko jednak okazało się, że jej koszt znacznie wzrósł znacznie przekraczając możliwości miasta.

Okazało się więc, że bez zewnętrznych źródeł finansowania inwestycja ta nieprędko doczeka się ukończenia. Kilkakrotnie też zmieniała się koncepcja jej zagospodarowania, a dziś mało kto spośród mieszkańców wie co miałoby mieścić się w pawilonie.

Teraz inwestycja dostała zielone światło i dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, w kwocie ponad 5 mln zł.

Dopóki nie zostanie podpisana umowa z Zarządem Województwa Śląskiego, władze spółki nie chcą komentować sprawy. Po jej podpisaniu zostanie ogłoszony przetarg na aranżację i wykonanie projektu. Realny termin zakończenia inwestycji to jesień tego roku.

Żory mają więc szansę zyskać ciekawy i funkcjonalny obiekt. Pawilon będzie bowiem składał się z dwóch części - nadziemnej, w której znajdować się część promocyjno-wystawiennicza i podziemnej z "muzeum ognia". Wnętrze ma zostać zaprojektowane z myślą o organizowaniu tutaj konferencji, uroczystości, bankietów i wystaw.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (3):
 • ~nonsens 2013-03-26 14:48:15

  Gdyby Socha został odsunięty od władzy czy to przez prawomocny wyrok czy to przez bankructwo miasta i zarząd komisaryczny to byłaby jeszcze szansa na wyburzenie tej niepotrzebnej kupy gruzu i wycofania się z dokończenia tego pomnika próżności władz miasta na skalę ogólnopolską.

  0 0
 • ~gestskoczka 2013-03-27 14:32:38

  Nonsens, masz prawo do własnego zdania. Ja na temat tej budowli ja mam inne. Mam takie samo prawo jak ty. Uważam że Pawilon Ognia jest ciekawą bryłą architektoniczną i dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu Województwa Śląskiego, Żory mają szansę mieć coś, czego nie ma w okolicznych sennych miasteczkach. Nie samym chlebem człowiek żyje. Ja, czasem wracając z kina po 22, lubię nadłożyć kawałek drogi i przejść się w kierunki niemieckiego ronda (koło pawilonu na Hulokach) i popatrzeć jak pulsuje czerwone światło (serce przemysłu).

  0 0
 • ~ 2013-03-30 12:06:33

  Myślę, że najważniejsze znaczenie ma tutaj ostatni akapit artykułu a właściwie jego ostatnie zdanie. To na pewno będzie "ciekawy i funkcjonalny obiekt" - tylko dla kogo ? Dla "zwykłych" żorzan nie bardzo. Aby zaistnieć mamy już przecież Miasteczko Westernowe.
  Natomiast jeżeli chodzi o patrzenie (ciągłe ?) na pulsujące czerwone światło - to nijak mi się to nie kojarzy z sercem przemysłu. Jakiego ? Takie gapienie się przez pół nocy lub nawet całą - może się zdrowotnie nie skończyć dobrze...

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.