zamknij

Koronawirus na Śląsku. Informacje

PiS dopina swego. Sejm za wyborami korespondencyjnymi

2020-04-07, Autor: bf

Dzisiaj w Sejmie zapadła decyzja co do formy najbliższych wyborów prezydenckich. Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 230 posłów, 226 było przeciwko a 2 wstrzymało się od głosu. Co zawiera przegłosowana właśnie ustawa?

Reklama

Koalicja rządząca chce przeprowadzenia w tym roku wyborów prezydenckich. Swoje zdanie wyraziła w dzisiejszym głosowaniu. Przegłosowana ustawa zakłada zmianę formy wyborów. Prezydenta RP mamy wybierać korespondencyjnie.

Zgodnie z nową ustawą, jeżeli występuje w kraju stan epidemii, marszałkowi Sejmu przysługuje prawo do zarządzenia zmiany wcześniej już ustalonego terminu wyborów. Ten termin musi być jednak zgodny z Konstytucją. To oznacza, że wybory prezydenckie mogą się odbyć najpóźniej 23 maja.

Jak wyjaśnia Onet.pl, Prawo i Sprawiedliwość chce w ten sposób dać sobie więcej czasu na przygotowanie wyborów korespondencyjnych.

- Senat, w którym większość stanowią członkowie opozycji, najprawdopodobniej będzie starał się zatrzymać ustawę jak najdłużej w Izbie wyższej. Tej na zajęcie stanowiska przysługuje 30 dni – czytamy.

To nie wszystko. Podmiotem odpowiedzialnym za dostarczanie pakietów wyborczych będzie Poczta Polska, która ma dostarczać obywatelom przesyłki pod ich adresami wg spisu wyborców. Poczta zobowiązana będzie, by to uczynić w terminie od siedmiu dni do dnia poprzedzającego dzień wyborczy. Ta sama zasada obowiązuje w drugiej turze wyborów.

Ustawa zakłada, że głosowanie będzie odbywało się od godziny 6.00 do 20.00. W tym czasie wyborcy muszą samodzielnie lub za pośrednictwem drugiej osoby umieścić kopertę zwrotną w przygotowanej do tego wydarzenia skrzynce pocztowej na ternie danej gminy.

- W kopercie ma być karta do głosowania z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu – dowiadujemy się na gazecie.pl.

Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 230 posłów, 226 było przeciwko a 2 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
 • ~Józef Brzozowski 2020-04-07
  12:35:34

  6 4

  Czy TOTALITARYZM PARTYJNY ma już swoich żołnierzy odpowiednio przeszkolonych?

  Obywatel dostanie przesyłkę pocztą i zaraz zjawia się u niego przedstawiciel któregoś z kandydatów z „bardzo uprzejmą prośbą nie do odrzucenia”, by przy nim wypełnił kartę do głosowania, a on już tą kopertę zwrotną odniesie.

  Wybory zarówno z czasów PRL, jak i obecne w tej III/IV RP to fasadowa ułuda. Ale głosowanie, które obecnie nam proponują towarzysze Kaczyńskiego to ułuda ułudy.

  Kiedy w końcu będziemy podmiotem w wyborach, a wybierani przez nas mandatariusze będą naszymi przedstawicielami, zależnymi mandatem od wyborców z okręgu w którym ten mandat otrzymali?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert tuZory.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera tuZory.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy kiedykolwiek próbowano was oszukać fałszywymi sms-ami?Oddanych głosów: 384