zamknij

Biznes

Po długich staraniach miasto w końcu ma przejąć dworzec kolejowy

2012-10-05, Autor: mk
Miasto od wielu lat zabiega o przejecie budynku dworca kolejowego w Żorach. W końcu po długich staraniach obiekt ma trafić w ręce samorządu, za niewielkie pieniądze.

Reklama

Wszystko wskazuje na to, że ciągnące się od wielu lat rozmowy w sprawie przejęcie budynku dworca znajdą swój pomyślny finał. A to już najwyższa pora, bo stanowiący aktualnie wątpliwą wizytówkę miasta obiekt domaga się pilnego remontu.

Przypomnijmy, że władze miasta od dawna starały się o przejęcie obiektu na własność. Jednak spółka PKP proponowała jedynie dzierżawę. Na to z kolei miasto nie chciało przystać.

 

Warto zaznaczyć, że w podobnej sytuacji jest wiele tego typu niszczejących obiektów w całej Polsce. Wygląda jednak na to, że sytuacja ma się zmienić, a już niebawem 1,5 tys. dworców trafi w ręce samorządowców.

 

Taką informację na ostatniej sesji rady miasta, podał prezydent Waldemar Socha. - 19 września miało miejsce spotkanie z przedstawicielami spółki PKP, która deklaruje chęć przekazania dworca kolejowego w ręce miasta. Do końca 2013 roku nieruchomość zostanie przejęta na dogodnych warunkach – zaznacza prezydent.

 

Do tego czasu obiekt ma zostać przejęty przez gminę w dzierżawę. – Naszym warunkiem jest jednak przejęcie budynku dworca wraz z przylegającymi nieruchomościami. Mamy bowiem w planach stworzenie tam dodatkowych lokali socjalnych – tłumaczy Waldemar Socha.

 

Dla podróżnych to szansa, że dworcowa poczekalnia będzie dłużej otwarta. Prezydent chce, aby zaniedbany i systematycznie dewastowany obiekt odzyskał dawną świetność. Dodaje jednak, że budynek nie zostanie wyremontowany, dopóki nie będzie on własnością miasta.

Oceń publikację: + 1 + 1 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
  • ~parapet68 2012-10-05
    15:08:30

    0 0

    Rozumiem, że Kleszczówka jest już skazana na kontenery i mieszkania socjalne... taka dzielnica gorszej kategorii... brawo

  • ~gestskoczka 2012-10-05
    18:53:54

    0 0

    Dla czego miasto ma płacić dzierżawę, przecież ten dworzec PKP dostało od skarbu państwa nieodpłatnie. Za zaniedbania i doprowadzenie do ruiny, PKP powinno zapłacić karę, a dworzec ten i inne powinny być zabrane PKP i przekazane nieodpłatnie gminom. A co z dworcem kolejowym w Baranowicach, pozwolimy tym nierobom (nie pisze o kolejarzach, a odpowiedzialnych za dworce) zniszczyć???

  • ~nonsens 2012-10-06
    22:26:20

    0 0

    To że władze miasta odzyskają dworzec to dobrze ale przeznaczenie go na mieszkania socjalne dla jakieś patologii to całkowity absurd! W tym miejscu możnaby stworzyć dworzec kolejowo-autobusowy z jakimiś małymi punktami gastronomicznymi, handlowymi i hotelem oraz poczekalniami i WC. A nie mieszkania socjalne... Niestety ale to jest myślenie kategoriami wioski bo w prawdziwych miastach nikt nie robi z dworców mieszkań socjalnych.

  • ~pioter77 2012-10-07
    06:42:33

    0 0

    Nie, nie i po trzykroć NIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dlaczego znowu mieszkania socjalne na Kleszczówce?????? Jakbyśmy mało mieli już kłopotów z powodu tego sąsiedztwa. Odkąd za torami, na ul. Kolejowej stanęły blaszaki w całej dzielnicy lawinowo nasiliły się kradzieże i włamania zarówno do posesji, jak i garaży. Mało tego, coraz częstsze są przypadki pobić i wymuszeń dokonywane właśnie przez mieszkańców tych baraków socjalnych. nie wiem co Kleszczówka zrobiła szanownemu panu prezydentowi, że tak się na nią uwziął, traktując ją jako swego rodzaju filtr miasta do którego spycha to, co jest uciążliwe dla innych dzielnic.

  • ~hernzlasu 2012-10-10
    10:36:43

    0 0

    Miasto przejmie dworzec, żeby go odnowić, po czym wsadzi tam socjalsów, którzy go zdewastują...

  • ~żorzaninek 2012-10-10
    18:24:20

    0 0

    ten pomysł chyba wyszedł z posiedzenia w WC... i długich bolesnych przemyśleń podczas... Pomysłodawca powinien się przedstawić z imienia i nazwiska żebyśmy jako obywatele wiedzieli kto się nie nadaję do jakiegokolwiek urzędu! Jakby nie wiedział że istnieje coś takiego jak odpowiednie rozporządzenie ministra infrastruktury potocznie zwane warunkami technicznymi oraz inne przepisy w tym konserwatorskie i socjalne. Ten budynek był budowany jako obiekt użyteczności publicznej i tak powinno pozostać - np. utworzyć bibliotekę, pomieszczenia MOK lub inne z funkcjami miejskimi. Pomysłodawco tego kuriozum zastanów się zanim jeszcze coś bąkniesz bo się przewrócić idzie!!!

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu tuZory.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.