Podsumowanie roku żorskich lekkoatletów

2013-01-02, Autor: Czwórka Żory

Rok 2012 był jednym z najlepszych sezonów w 9-letniej działalności sportowej Czwórki Żory. Lekkoatleci zdobyli 26 medali na imprezach rangi mistrzowskiej - 13 złotych, 5 srebrnych i 8 brązowych. Trenerką i opiekunem zawodników jest Iwona Krupa.

Niekwestionowaną liderką żorskiego klubu była Ewa Swoboda, która w swojej kategorii wiekowej nie przegrała żadnegpo biegu na dystansach 60 m, 10 0m, 300 m, wygrywając nawet ze starszymi od siebie zawodniczkami. W styczniu ustanowiła halowy rekord Polski młodziczek w biegu 60 m – 7,71 s. W czerwcu zdobyła złoty medal w biegu na 100 m na Mistrzostwach Śląska młodzików. We wrześniu zwyciężyła w biegu na 80 m na międzynarodowych zawodach we włoskim Majano. Na mityngu w Sosnowcu Ewa Swoboda ustanowiła rekord Śląska w biegu na 30 0m – 39,87 s. Uwieńczeniem kariery w kategorii młodziczek był start Ewy w Słubicach na Mistrzostwach Polski Młodzików w Lekkiej Atletyce – gdzie zdobyła dwa złote  medale, w biegach na 100 m i 300 m. Na zakończenie Mistrzostw żorska zawodniczka otrzymała Puchar z rąk Prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – Jerzego Skuchy – dla najlepszej zawodniczki Mistrzostw Polski Młodzików. W 2013 roku Ewa Swoboda będzie juniorką, a najważniejszym celem tego sezonu, oprócz startów na Mistrzostwach Śląska i Polski, będzie ustanowienie minimum na Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkiej Atletyce, które odbędą się w lipcu w Doniecku.

Objawieniem tego sezonu był Grzegorz Biernat. W styczniu zdobył złoty medal na Halowych Mistrzostwach Śląska młodzików w biegu na 600 m. Natomiast w sezonie letnim nie miał sobie równych na swoim koronnym dystansie 300 m i zdobył złoty medal na Mistrzostwach Śląska młodzików. Wielką niespodziankę sprawił we wrześniu, kiedy to na Mistrzostwach Polski Młodzików w Słubicach zdobył brązowy medal w biegu na 300 m – z doskonałym rekordem życiowym – 36,62 s.

Najmłodszy reprezentant Czwórki Paweł Dzida również zaliczy ten sezon do bardzo udanych. W czerwcu został on podwójnym mistrzem Śląska w kategorii dzieci – w biegu na 100 m i skoku w dal. Zwyciężył - również w dwóch konkurencjach – 60 m i skok w dal na XI Międzynarodowym Mityngu lekkoatletycznym BESKIDIANATHLETIC. Na międzynarodowych zawodach Trofeo Città di Majano we włoskim  Majano zdobył złoty medal w skoku w dal.

Marek Kos to jeden z czołowych sprinterów na Śląsku w kategorii seniorów, dwukrotny medalista – halowych i letnich Mistrzostw Śląska – w 2012 roku ustanowił doskonałe rekordy życiowe w biegach na 100 m – 11,08 s, 200 m – 22,05 i 400 m – 48,82 s.

Na szczególne wyróżnienie zasługują również czołowe zawodniczki Śląska w biegach średnich. Daria Nowwak, która zdobyła złoty medal w biegu na 3000 m na Mistrzostwach Śląska Juniorów, a na Międzywojewódzkich Mistrzostwach w Lekkiej Atletyce była trzecia. Izabela Lubszczyk to mistrzyni Śląska seniorek w biegu na 3000 m i srebrna medalistka z halowych Mistrzostw Śląska.  Dwukrotnie medale Mistrzostw Śląska zdobywała Alicja Sicińska – srebro w biegu na 800 m na letnich Mistrzostwach i brąz na halowych. Elżbieta Kiśluk – srebrna medalistka w biegu na 2000 m  z halowych Mistrzostw Śląska i Patryk Brząkalik - na tych samych Mistrzostwach zdobył brąz.

Warto wspomnieć o pozostałych zawodnikach Czwórk” Żory , którzy nie zdobywali medali, ale godnie reprezentowali klub i poprawiali rekordy życiowe: Kamil Poloczek, Hanna Szczypka, Mateusz Lipka, Julian Boronowski, Robert Łukasiak, Dawid Luber, Ola Jankowska, Mateusz Gałuszka, Mariusz Kubiak i Karolina Frelichowska.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0