Podsumowanie sezonu żorskich lekkoatletów

Miniony sezon letni był bardzo udany dla lekkoatletów UKS Czwórka Żory. Zdobyli 17 medali na imprezach rangi mistrzowskiej, w tym : 11 – złotych, 4 – srebrne i 2 – brązowe. Do tej kolekcji należy zaliczyć rewelacyjny rekord Polski w biegu na 100m. Opiekunem tych ambitnych sportowców jest Iwona Krupa – trener lekkiej atletyki i nauczyciel wychowania fizycznego w Gimnazjum nr 4 w Żorach.

Indywidualnością sezonu była czternastolatka Ewa Swoboda, która nie schodziła z pierwszego miejsca na podium. W czerwcu zwyciężyła w biegu na 100 m na prestiżowych zawodach Samsung Athletic Cup 2011 w Krakowie. Następnie zdobyła złoty medal na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików – ustanawiając rekord Śląska w biegu na 100 m – 12.07 s. Była bezkonkurencyjna na międzynarodowych zawodach lekkoatletycznych we Włoszech „Trofeo Città di Majano”, gdzie zwyciężyła w biegu na 80 m – ustanawiając rekord Mityngu. Jednak największą sensację Ewa Swoboda sprawiła na lidze w Chorzowie, gdzie przebiegła „setkę” w 11,97 s – ustanawiając rekord Polski młodziczek, który liczył już 38 lat. Uwieńczeniem sukcesów sezonu 2011 był start na Mistrzostwach Polski Młodzików w Kielcach – gdzie zdobyła złoty medal  z wynikiem 11,97. Żorzanka uzyskała najlepszy wynik tych zawodów i z rąk Prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki dr Jerzego Skuchy otrzymała nagrodę. Jest pierwszą młodziczką w historii, która przebiegła 100 m poniżej 12 sekund.

Czterokrotny Mistrz Polski i wielokrotny rekordzista Śląska w skoku w dal - Krzysztof Szymoszek – był bezkonkurencyjnym juniorem i najwszechstronniejszym skoczkiem na Śląsku – zajął pierwsze miejsce na Mistrzostwach Śląska w Sosnowcu. Następnie na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Juniorów w Częstochowie zdobywa dwa medale : złoty – w skoku w dal i w drugim dniu – brąz - w biegu na 200m. Do tych osiągnięć należy dodać rewelacyjny rekord życiowy w biegu na 100 m – 11,11 s. Na Mistrzostwach Polski Juniorów w Płocku zdobył srebrny medal w skoku w dal – niestety kontuzja kostki, uniemożliwiła Krzysztofowi obronić tytułu Mistrza Polski sprzed roku.

Na szczególne wyróżnienie zasługują także:

Patryk Brząkalik
- czołowy junior młodszy na Śląsku w biegach średnich – zdobył złoty medal w biegu na 800 m na Mistrzostwach Śląska, potem kolejne złoto na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Juniorów w Częstochowie. W lipcu reprezentował Śląsk na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, gdzie zajął VII miejsce w finale b. w biegu na 800 m.

Izabela Lubszczyk – dwukrotna medalistka Mistrzostw Śląska seniorów – w pierwszym dniu zdobyła srebro w biegu na 800 m, w drugim dniu uzyskała rekord życiowy w biegu na 3000 m – 10:21,97 - zdobywając srebrny medal.

Mariusz Kubiak – to Mistrz Śląska seniorów w biegu na 400 m, a także czołowy średniodystansowiec – jego wynik 2:31,65 w biegu na 1000m jest najlepszym wynikiem na Śląsku w kat. młodzieżowiec. Mariusz zwyciężył w biegu na 1500m w Żorskim Biegu Ulicznym.

Marek Kos zdobył brązowy medal w biegu na 400 m na Mistrzostwach Śląska seniorów. We wrześniu zajął pierwsze miejsce na lidze lekkoatletycznej w biegu na 400 m – z nowym rekordem życiowym 49,86 s.

Hanna Szczypka – dwa złote medale: 1000m - na hali, drugi na Mistrzostwach Śląska w biegach przełajowych.

Elżbieta Kiśluk – srebrny medal w biegu na 3000 m na Mistrzostwach Śląska juniorów.

Na pochwałę zasługują także: Mateusz Lipka, Daria Nowak, Alicja Sicińska, Kamil Poloczek. Pomimo, że nie zdobyli medali poprawili swoje rekordy życiowe. Najmłodsi zawodnicy Klubu – młodzicy: Ola Jankowska, Grzegorz Biernat, Julian Boronowski - to kandydaci na przyszłych medalistów.

Warto przypomnieć, że w sezonie halowym 2011 ( styczeń –luty) żorscy lekkoatleci zdobyli 10 medali, w tym jeden złoty - Mistrzostw Polski Juniorów.

Od 1 października lekkoatleci UKS Czwórka Żory rozpoczęli intensywne przygotowania do sezonu halowego 2012 – który zaczynają już 7 stycznia. Juniorzy i seniorzy trenują 6 razy w tygodniu, młodzicy 5 razy – w tym - na jeden trening wszyscy zawodnicy wyjeżdżają na bieżnię tartanową do Katowic.

Lekka atletyka jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na Śląsku. W 2011 roku w naszym województwie  zarejestrowano 2027 „czynnych” lekkoatletów zrzeszonych w 64 śląskich  klubach.

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0